Başak Burcu Şubat 2015 yorumunda, Şubatın önemli gün ve olaylarını başak burcuna göre anlattım. Başak burcu, Şubat aylarında açığa çıkan enerjiye alışkındır çünkü kendisinin temsil ettiği 6. evin özelliklerini yaşar: sorumluluklara karşı özenli olmak, sağlık başta olmak üzere hayatın kusursuz olmasını sağlamak gibi.. Kova burcundaki astroloji olayları sizin için her zaman 6. evde olur. Bu nedenle geçen ayın 20’sinde kova burcunda yaşadığınız yeni Yeni Ay, iş veya sosyal hayatınızda bir düzen değişikliğine neden oldu veya (varsa) göze batan sorunları aşmak için harekete geçmenizi sağladı. Bu ayın ilginç bir yanı var: kova burcunda 2 kere Yeni Ay yaşayacağız: 19 Şubat, kova burcundaki ikinci Yeni Ay’ın tarihi..tabi takip eden 5 gün bu enerjiyi yaşayamaya devam edeceksiniz. Bir ayda 2 kere Yeni Ay yaşanmasının aslında bir anlamı var: bu aralar iş ve sosyal hayatınızla ilgili düzen değiştirici gelişmeler yaşıyorsunuz. 20 Ocak’ta yaşanan Yeni Ay’da bir değişim olmuştu, şimdi 19 Şubatta yeniden bir değişim olacak. Hareketli bir dönemdesiniz sanırım 🙂 Mesela, iş değiştirdiğiniz için, çalışma saatinden iş arkadaşlarınıza, işinizle eviniz arasındaki mesafe/ulaşımdan ilgilenmek zorunda olduğunuz konulara kadar “hayatınızın düzenini oluşturan” her şey değişiyor. 20 Ocak Yeni Ay’ının etkilerini anlattığım yazımda şöyle demiştim:

20-25 Ocak arasında kendini hissettirecek Yeni Ay sayesinde, işlerinize ve sağlığınıza odaklanma fırsatı bulacaksınız. Yeni Ay, başak burcunun temsil ettiği 6. evde gerçekleşiyor, tam size göre bir enerji olacak. Bugünlerde ihmal ettiğinizi düşündüğünüz işleriniz var mı? O zaman gerekeni yapmak için ihtiyacınız olan enerjiyi ve isteği kendinizde bulacaksınız.
Diğer yandan, ikinci Yeni Ay olana kadar, köprünün altından çok su akacak.. Şubatın en yoğun gündemini 1 – 10 Şubat arasında yaşayacaksınız. 4 Şubattaki dolunay aslan burcunda yaşanacak, ki aslan burcundaki olaylar size hiç iyi gelmez çünkü aslan 12. evinizdir ve bu ev aldatılmayı/düşmanları, kayıpları ve pişmanlıkları temsil eder.   Neyse ki, bu süreçte atmosferi saran enerji Jüpiter’den gelecek. Aralık-Ocak arasında kış uykusuna yattığı için sizi terk eden ama öncesindeki aylarda sizi koruması altına alan Jüpiter, yeniden hareketlenmeye başlayacak. Jüpiter’in başak burcuna etkisini detaylı okumak isteyen okurlarım, 2015 yılının diğer etkilerini de içeren bu yazıya bir göz atabilir: Başak Burcu 2015 yılı Hadi şimdi Şubat ayını analiz edelim.

1 – 10 Şubat 2015

En baştan söyleyeyim: Şubat ayının ilk 10 günüyle ilgili iyi haberler veremeyeceğim. Bazılarınız sevdiklerinden ayrılacak, bazılarınız iş yerinde statü kaybı yaşayacak; belki arkanızdan iş çeviren, düşmanlık yapan insanlarla uğraşacaksınız. Geçen ayın sonlarında, BurcunaGöre’nin Facebook ve Twitter sayfalarında şu soruyu sormuştum: Şubat ayının ilk 10 günü kimler önemli haberler bekliyor? Bu soruyu sordum çünkü bir şeyler olacak. Neden mi olacak? Çünkü 1 – 10 Şubat arasındaki 10 gün, Şubat ayının en önemli günleri ve bunun iki nedeni var:
  1. Aslan burcu dolunayı, 4 Şubat
  2. Güneş – Jüpiter karşıtlığı, 6 Şubat
Öncelikle şunu söyleyeyim: dolunay başlı başına yoğun bir enerji açığa çıkarır. 6 Şubatta zirve yapacak Jüpiter enerjisi ise çok daha yoğun bir enerji getirecektir. Bu ayın baskın enerjisi şüphesiz Jüpiter’den gelecek. Size biraz dolunayı anlatmak istiyorum: Her dolunay, güneş ve ay arasındaki karşıtlıktır, birisi bir burçta iken diğeri karşıt burçta olur. Bu karşıtlık nedeniyle hepimiz iki seçenek arasında bir tercih yapmaya mecbur kalırız veya bir yol ayrımı yaşarız. Dolunay sizi hangi alanda etkiliyorsa, bir süredir o alanda yaşadığınız gelişme sonuçlanır, bir dönem sona erer. Başak burcuna göre dolunay; bir sevdiğinizden ayrılmayı/uzaklaşmayı, bir olayda haklı veya haksız şekilde suçlu ilan edilmeyi, geçmişte yaşanan bir olay nedeniyle pişmanlık yaşamayı, sağlık sorunlarını ve bir şeyden zorla vazgeçmeyi temsil eder. Şimdi dolunayı bir kenara bırakıp Jüpiter’i anlatmam gerekiyor, böylece ne olacağını daha net görmenizi sağlayabilirim. Jüpiter, Temmuz ayından beri üzerinize bir kalkan oldu, sizi sorunlardan uzak tuttu, sorunlu/kötü niyetli insanlardan uzaklaşmanıza yardım etti, düşmanlardan korudu. Belki hayatınıza biri girdiği için bir sürü sorundan/dertten kurtulmuştunuz. Bu kalkan, Temmuz – Aralık arasında sizinleydi ancak geçtiğimiz 2 ayda eksikliğini hissettiniz. Eminim ki birçoğunuzun hayatında aniden sorunlar belirmeye başladı veya size zarar vermekten keyif alan insanlar yeniden ortaya çıktı. 6 Şubat tarihi işte bu sürecin önemli bir dönüm noktası çünkü kendinizi korunaksız hissetmenize neden olabilecek bir olay yaşanabilir. Diğer yandan, herkes için kötü senaryo yok elbette. Kendinizi korumak adına attığınız adımlar olduysa, sonuç alacağınız günler yine aynı: 6 – 10 Şubat. Lafı uzatmadan 1 – 10 Şubat arasındaki gündeminize dair bazı tahminlerimi söyleyeyim:
  1. eşiniz/sevgilinizden ayrılabilirsiniz veya coğrafi olarak ayrı düşebilirsiniz
  2. iş ortamında bir pozisyon kaybı yaşayabilirsiniz
  3. bir konuda hata yaptığınızı fark edip telafi etmek için harekete geçebilirsiniz
  4. bir sağlık meselesi ortaya çıkabilir
  5. zaten sağlık sorununuz varsa çözüm bulmak için adım atabilirsiniz
  6. hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz
  7. bir şekilde yardıma ihtiyacınız olabilir, arayışa girebilirsiniz
  8. her işi bir kenara bırakıp bir yakınınıza yardım etmeniz gerekebilir
Evet dolunay gündeminiz keyifsiz ama ne yapalım, buna kader demiyor muyuz zaten? Neyse ki işin içinde Jüpiter olacağı için, en kötü senaryolar olmayacaktır. Daima en güzel haberleri vermeyi isteyen biri olarak, gündem 12. evin kapsamında olunca, kolay kolay güzel haber veremiyorum. Dolunay, geçmişten gelen bir meseleyle ilgili olduğu için, gündeminizin ne olduğunu tahmin ediyorsunuzdur.

11 – 18 Şubat 2015

11 Şubat’ta Merkür gerilemesi sona eriyor, bu nedenle karşınıza çıkan zorluklar azalacak, aksilikler yavaş yavaş kaybolacak. Gerileme sırasında zihniniz sürekli geçmiş günlere, anılara gidip duruyor ya, yeniden bugünü ve yarını düşünmeye başlayacak. Yani zihniniz normal haline dönecek 🙂 Şubat ayının en sakin günlerini 11-18 arasındaki günlerde yaşayacağız ama bunun da bir nedeni olmalı değil mi? Evet, var. Yazının başında söylediğim gibi, Yeni Ay’ların ilkini 20 Ocak’ta yaşamıştınız, ikincisi ise 19 Şubat’ta yaşayacaksınız. 11 Şubattan 18’ine kadar geçen günleri, 19 Şubatta yaşanacak ikinci Yeni Ay’ın gündemine hazırlık olarak değerlendirin. Şubatın son haftası da hareketli olacak.

19 – 28 Şubat 2015

Kova burcundaki ikinci Yeni Ay, 19 Şubat günü yaşanacak, takip eden 5 gün devam ederek 24 Şubat’a kadar hayatınıza hareket kazandıracak. Yazının başında söylediğim gibi, hayatınızda yeni bir düzen kurmanız gerekeceğini düşünüyorum. Eğer sizi düzen değiştirmeye iten bir olay yaşamazsanız, yeni bir uğraş (spor, hobi, master vb) edinmenizi öneririm. Diğer yandan, Yeni Ay’ın yaşandığı saatlerde hem Güneş hem de Ay kova burcunda olacak ancak sadece dakikalar sonra her ikisi de balık burcuna geçecek. Bu nedenle, 19 Şubat Yeni Ay enerjisi iki alanda birden etkili olacaktır: Birincisi; hayatınızın düzeni, çalışma ortamını ve arkadaşlarınız, ayrıca sağlıklı olma isteğinizi temsil eden 6. evin kapsamında olacak. İkincisi; başta eşinizle/sevgilinizle ilişkileriniz olmak üzere tüm ilişkilerinizi ve insanlarla uyum içinde yaşamayı temsil eden 7. evin kapsamında olacak. Ben olası gündeminize iki örnek vereyim, diğer alternatifleri siz tahmin edin: Eşiniz işi nedeniyle başka bir şehre taşındığı için düzeniniz değişecek (6. ev) ve eşinizin yeni şehre taşınması sürecinde ona yardımcı olacaksınız (7. ev) Diğer örnek, iş çıkışları spora gitmeye karar verip bir spor salonuna kayıt yapacaksınız (6 .ev) ve orada yeni insanlarla tanışacaksınız, belki biriyle yakınlaşacaksınız (7. ev) Hadi 3. örneği de vereyim, başak burcu torpili olsun 🙂 İş yerinde departman değiştirdiğiniz için (6. ev) yeni insanlarla tanışacak ve yeni arkadaşlıklar kuracaksınız, sosyal çevreniz genişleyecek (7. ev). Bu arada eklemekte fayda var: 19 Şubattaki Yeni Ay enerjisine Neptün de dahil olacak. Neptün hayalini kurduğumuz şeylerin gezegenidir, bu nedenle 24-25 Şubat gibi, Yeni Ay gündemi kapsamındaki hayallerinize çok yakın olacaksınız.
Bir uyarı: Neptün bazılarımızın hayallerinin gerçekleşmesini sağlarken, bazılarımızın imkansız bir hayalin peşine takılıp gerçeklerden kopmasına neden olur. Gerçeklerden kopmak tatminsizlik yaratır ve sahip olduklarımızı kaybetmemize neden olabilir. Her neye sahip olduysanız, lütfen kıymetini bilin; Neptün’e yenilmeyin.
Son olarak, 19 Şubattan itibaren Mars koç burcunda olacak. İnsanı bir “kontrol delisine” dönüştürse de benim en çok sevdiğim Mars konumlarından biridir. Güçlü olma, daha fazlasına sahip olma, başarı için ne gerekiyorsa yapma motivasyonu verir. Dikkatlice kendinizi analiz ederseniz, içinizde büyüyen karanlık enerjiyi fark edersiniz. “Yeter ki benim istediğim gibi olsun” diyen biri olup çıkacaksınız 🙂 Eğer bu süreçte güç mücadelelerinin içinde kalırsanız, ki muhtemeldir, önünüze çıkanı ezip geçme isteğiniz olacaktır. Olabildiğince stratejik davranıp, çok sayıda insanı kendi tarafınıza çekmeyi unutmayın, tek başınıza mücadeleye girmekten sakının. Başak Burcu Şubat 2015 te iyi kötü bir çok olay yaşayacak. Hayatınızın seyrinde belirgin değişiklikler olacağını söyleyebilirim. Zaten siz ne olup biteceğini az çok biliyorsunuz, öyle değil mi? En iyisini diliyorum. Ceyhun.]]>