Başak burcu 2015 yorumu, 2015 yılında başak burcunu ne bekliyor sorusunun cevabını Burcuna Göre farkıyla veriyor. Öncesinde yazının ana hatlarına dair bir giriş yapacağım, şunu görmenizi istiyorum: hayatınızı bölümlerden oluşur, ki ben bu bölümlere şimdi size anlatmak istiyorum. Öncelikle, hayatımız toplam 12 alandan oluşur. Astrolojide bu alanlara “ev” diyoruz. Yazılarımda çok fazla şu ev bu ev deyip kafa karıştırmak istemediğimden yazmıyorum ama aslında tamamen bu evlere/alanlara göre yazıyorum. Diğer taraftan, güneş sistemimizdeki her gezegen kendine has bir enerji taşır ve gök kubbede  yer değiştirdikçe, enerjileri ile bu evleri/alanları etkisi altına alarak hayatımızı değiştirirler. Buradan yola çıkarak bir sonuca varalım öyleyse: hayatınızın bir alanı/evi, etkisi altında olduğu gezegenin enerjisi ile olumlu bir şekilde değişirken, diğer bir alanda yer alan farklı bir gezegenin enerjisi, o alanda yıkıma neden olabilir. Önemli olan, hangi alanda hangi tür bir enerjinin olduğunu bilip, ona göre davranabilmektir. Mesela, şans getiren Jüpiter daha çok kazanmanızı sağlarken, Pluto nedeniyle tüm ilişkileriniz tepetaklak olabilir. Bu nedenle, 2015 yılı yazınızı okuduğunuzda, seneye hangi alanlarda şanslı olacağınız, hangilerinde engellerle karşılaşabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Tavsiye vermeyi sevmediğim için, tespitler yapacağım ve gerisini hikayenin kahramanına, yani size bırakacağım 🙂 Hadi başlayalım.

BAŞAK BURCUNUN GELİŞİM ALANLARI: JÜPİTER ETKİSİ

Başak burcu tarihi bir dönemecin eşiğinde. Gezegenlerin son yıllardaki konumu sayesinde/yüzünden zorlu yollardan geçiyor olsanız da, bir zirve tırmanışı yapıyorsunuz, farkında mısınız? Zirveye tırmanmanın kolay olacağını kim söylediyse yanlış yapmış zaten. Everest’in zirvesini görmek isteyenler hiç tökezlemeden, nefes nefese kalmadan mı çıkıyorlar ki? Yükseklere gözünü dikenin, öne çıkmak isteyenin göze alması gerekenleri siz de almak zorundasınız çünkü sizin hedefiniz de aynen bu! Son 6 aydır bir arınma süreci yaşıyorsunuz: gözünüzü korkutan, sizi engelleyen tüm karakter özellikleriniz dökülmeye başladı, tıpkı büyüdüğü için derisine sığamaz olan bir engereğin deri değiştirmesi gibi, büyümenizi/yükselmenizi engelleyen özelliklerinizi atıyor, ışıl ışıl parlayan yeni derinize bürünüyorsunuz. Temizlenme süreci yaşıyorsunuz: hayatınızdaki lüzumsuz/zararlı insanlar da bir bir kaybolmaya başladı, onlar olmadan yolunuza devam edeceksiniz. Hep isteyen ama hiç destek olmayan insanları geride mi bıraktınız? Ardınıza bakmaya ihtiyacınız yok, önünüze bakmalısınız. Jüpiter etkisini nasıl yaşıyorsunuz?
 1. tüm çalkantılara rağmen huzurlu musunuz?
 2. içinizdeki gücü mü gördünüz?
 3. korkularınızı mı aştınız?
 4. artık pişman olmak yok mu diyorsunuz?
 5. sağlık sorunlarını geride mi bıraktınız?
Bu etkilerin kaynağı olan Jüpiter, geçtiğimiz günlerde gerilemeye başladı ve 2015 Nisan ayına kadar gerileme sürecinde olacak, güzel etkisini bir süre hissettirmeyecek. Bu konuda detaylı bilgiyi Aralık 2014 yazınızda bulabilirsiniz. Ben 2015’ta olacakları yazmaya devam edeyim. Nisan 2015 – Ağustos 2015 arasında Jüpiter tüm gücüyle yeniden gelecek, bu tarihleri not edin lütfen, bu sayede gelişim imkanlarını daha iyi değerlendirme şansı bulacaksınız. Gelecek planlarınızı yaparken şöyle düşünmelisiniz: Jüpiter etkisini kullanarak daha hızlı yol almak istiyorsam eğer, Nisan 2015’ten itibaren upuzun 4 ayım var, bu süreçteki kazanımlarım yıllarca beni rahat ettirecek. Jüpiter’in mutluluk saçan etkisi, 11 Ağustos 2015 tarihinden itibaren hayatınızı tamamen değiştirmek için geliyor, Jüpiter başak burcuna geçecek. Kutlamalar başlasın 🙂 Jüpiter’in burcunuza gelmesi ne demek oluyor? Birkaç madde ile özetleyeyim:
 1. zirveye çıkma zamanı, tırmanmaya devam edin
 2. engeller azalacak, fırsatlar artacak
 3. kazanımlarınız belki beklentinizi dahi aşacak
 4. yıllardır peşinden gittiğiniz, emek ettiğiniz ne varsa, o konuda başarı gelecek
 5. mutlu bir ilişki/evlilik mi? iyi bir iş mi? ünlü olmak mı? ev almak mı? çocuk sahibi olmak mı? yurt dışı mı?
2015 yılının ikinci yarısından itibaren tam 1 yıl, 2016 Ağustos’a kadar hayatınızın en şanslı dönemini yaşayacaksınız. Hazırlıklı olmanızı öneririm, önünüzde 8 ay var. Şimdiden söyleyeyim: sadece çalışan, emek eden, hedeflerinin peşinden azimle ve iyimserlikle giden kazanacak. Jüpiter daldaki armudu pişirip ağzınıza düşürmez ama ektiğiniz her tohum kocaman birer ağaç olacaktır.

BAŞAK BURCUNUN SINAVLARI: SATÜRN ETKİSİ

Satürn’ün ne olduğunu anlatarak başlayayım: yanlışlarımızı gösteren ak sakallı dedenin ta kendisidir ancak tıpkı Leyla ile Mecnun dizisinde olduğu gibi, ak sakallı dedenin elinde bir sopası vardır, güzel güzel anlatmak yerine kafamıza sopayla vurmayı tercih eder. Nihayetinde aklımız başımıza gelir, daha gerçekçi oluruz ve bir daha kesinlikle ayaklarımız titremez, dimdik dururuz. Zor bir süreçtir ancak çok çok faydalıdır, zamanın olgunlaştırıcı gücüdür Satürn, bilgeliktir. Satürn 21 Aralık’ta yay burcuna geçecek. Eğer 45 yaşından büyük değilseniz, bu durumu daha önce yetişkin olarak hiç yaşamadınız, önünüzdeki yepyeni bir engelli koşu parkuru var, aşmanız gerekecek. Satürn 21 Aralık 2014’te yay burcuna geçiyor ama 15 Haziran 2015’te yeniden akrep burcuna dönecek, yani yıl içinde iki farklı burçta olacak. Bu nedenle 2015 yılına özel bir durum oluşacak ve 2 farklı konudan sınava gireceksiniz. Detaylı olarak anlatayım: 2013 yılından bu yana insanlarla ilişkileriniz iyi gitmiyor, birçoğunuz bilinçli olarak ya da mecburen yalnızlaştınız. Belki eski arkadaşlarınızla aranız bozuldu, belki iş/şehir/ülke değiştirdiğiniz için yeni bir ortama girdiniz ve çevrenizdeki yeni insanlar çok itici geliyor. Birçok sebebi olabilir ama sonuç aynı: kimseyle konuşmak istemediğiniz, kendinizi dışarıya kapattığınız uzun zamanlar geçirdiniz. İş yerinde/evde birbiriyle konuşan veya ses yapan insanlara (mesela komşular) da sinir oldunuz, sizinle ters ters konuşan, haddini aşan insanlara da.. Bir not düşeyim: 28-29 yaşında olanlar, bu süreci katmerli yaşadılar çünkü aynı zamanda Satürn Dönüşü’nün “titre ve kendine gel” temalı oyununa maruz kaldılar. Bu konuyu ileride yazmayı planlıyorum, şimdilik bu kadarını söylemiş olayım. 2015 yılında durum değişiyor: Haziran ayına kadar altı ay boyunca eviniz veya aileniz kaynaklı sorunlar gündeminize girecek. Belki anne/babanız, evliyseniz kendi aileniz (eşiniz/çocuklarınız) veya eviniz/gayrimenkul yatırımlarınız nedeniyle sınava girmeniz gerekecek. Peki sizi neler bekliyor?
 1. eşinizle bir süredir sorunlarınız mı var? bu sorunlar artık çözümsüz kalamaz, ya büyüyecek, ya da çözülecek
 2. ailenizin geleceğini daha fazla düşünmek zorunda kalacaksınız (finansal/sosyal)
 3. çocuk sahibi olma ihtimaliniz var mı? yeni aile düzeniniz sizi zorlayacak
 4. anne-baba-kardeşin tavrı/durumu nedeniyle baskı altında kalacaksınız
 5. yatırımlar yapmak, geleceğinizi güvence altına almak için harekete geçeceksiniz
 6. eviniz bir şekilde baskı unsuru olacaktır, belki ev değişikliği belki evin yapısal sorunları
Bir hatırlatma: Satürn illa ki kötü/zorlayıcı bir şey olmasına neden olmaz, çoğu zaman her şey aynı olduğu halde bakış açımız değişir, bu nedenle her zamanki şeyleri farklı algılarız ve fark tepkiler veririz. Canınız sıkılırsa iki dakika mola verip düşünün: hayatınız mı kötüye gidiyor, size mi öyle geliyor? Satürn etkisi aynı zamanda bir ilizyondur çünkü. 15 Haziran-18 Eylül arasında, 2 yılı aşkın süredir yaşadığınız iletişim sorunları yine karşınıza çıkacaktır. Belki de yeni bir alanda çalışmak-öğrenmek-yazmak zorunda kalırsınız, ya da ulaşım alanında bir sorun oluşabilir (araba almak/satmak gibi). Neler olabileceğini şimdiden öngörüyor olabilirsiniz, hayatınızı en iyi siz biliyorsunuz. Haziran ayından itibaren gündeminize girecek zorlukları aşmak için Temmuz ayının son 2 haftasında harekete geçmeniz gerekecek. Zamanı geldiğinde size hatırlatacağım mutlaka, şimdilik Temmuz ayının önemli olduğunu bilin.

BAŞAK BURCUNUN DÖNÜŞÜM ALANLARI: URANÜS-PLUTO ETKİSİ

Bu başlığa başak burcuna özel olarak Uranüs etkisini de ekledim çünkü Uranüs sizin dönüşüm dinamiklerinizi tetikleyen 8. evinizde, ki bu evin sahibi Pluto’dur. Ne demek evin sahibi Pluto? Şöyle açıklayayım: astrolojide toplam 12 ev vardır ve her evin bir yönetici gezegeni, ayrıca temsil ettiği bir burç vardır. 8. evin yönetici gezegeni Pluto, burcu da akreptir, her ikisi de dönüşümü temsil eder. Uranüs bu evde olduğu için dönüşümü tetikliyor, ki Pluto da zaten 2008 yılından bu yana kendinizi öne çıkarmanız/göstermeniz için sizi dönüştürmeye devam ediyor. Değişmek kolay değildir, başka birine dönüşecek kadar değişmek ise ancak çok sarsıcı olaylardan sonra olur. 2008 yılı sizin için dönüşüm sürecinin başlangıcıydı, 2011 ise bu dönüşümün büyük tetikçisi durumunda.. Kime dönüşüyorsunuz peki, hiç oturup düşünme fırsatı buldunuz mu? Ben sizi bir harita çıkarayım isterseniz: içinizdeki gücü, sizi diğer insanlardan farklı kılan yönlerinizi daha akılcı bir şekilde kullanmaya başladınız. Belki çok iyi konuşuyorsunuz, bunu kullanarak öne çıktınız, belki fiziksel olarak değiştiniz, mesela spor yapıyorsunuz ve bunu bir avantaja çeviriyorsunuz, spor salonu açmış olanlarınız vardır belki de..Çok iyi yazı mı yazıyorsunuz, bunu kullanmaya başladınız; belki de müzik dehası olduğunuzu fark ettiniz? Sonuçta, bir alanda parlamanız gerektiğinin farkındasınız, bir başak olarak bunu maddi getiriye dönüştürmek için de en doğru yolu arıyorsunuz. Bu kadar da değil, bir yandan da Uranüs etkisi nedeniyle önce kendinizi, sonra da insanları daha iyi anlamanın yollarını aramaya başladınız. Biliyorum ki birçoğunuz bu nedenle bu yazıyı okuyorsunuz, çünkü ne olacağını bilmek istiyorsunuz, en doğru adım atmak için güçlü yanlarınızı görmeniz şart. Psikoloji ile ilgilenmeye başlamanızın nedeni de bu zaten. 2015 yılında yaşayacağınız dönüşüm konulardan bazıları:
 1. güç ve kontrol istiyorsunuz, gerekeni yapmalısınız
 2. kendi çıkarlarınızı da düşünüyorsunuz, buna göre davranmalısınız
 3. parayla ilişkiniz değişiyor, harcamalarınızda seçici olmalısınız
 4. işbirliğine ve güç dengelerine odaklanmalısınız
 5. kim yanınızda kim karşınızda bilmelisiniz
 6. çocuklarınızın karakteri ve geleceği öncelikli konuların başında olmalı
 7. iş mi kurdunuz? işinize de çocuğunuzu büyüttüğünüz gibi büyütmelisiniz
 8. ön plana çıkmalı, ışığınızla çevrenizi aydınlatmalısınız
Yukarıda saydığım alanlarda sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? Aslında sorunların kaynağı, yaşadığınız dönüşümün ta kendisi çünkü artık eskisine göre daha iddialı birisiniz. Siz daha fazla güç/kontrol talep ettikçe, daha fazla sorunla karşılaşıyor, kendiniz dahil bir çok insanla mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz.  Olsun varsın, bu süreç faydalı, kıymetini bilin. Uranüs 26 Temmuz 2015 – 25 Aralık 2015 tarihleri arasında gerileyecek, Pluto ise 16 Nisan 2015 – 24 Eylül 2015 arasında gerileyecek. Gerileme süreçleri, bu gezegenlerin etkilerini bilinç altımıza çektiği süreçlerdir. Aylar boyunca yaşadığımız sorunları içimize atarız ve gerileme bitmek üzereyken bir değişim/dönüşüm yaşarız. Gerileme bittiğinde ise artık başka birine dönüşürüz. 2015 yılı içinde, zamanı geldikçe, dönüşüm süreçleri hakkında yazmaya, önemli günleri size hatırlatmaya devam edeceğim.

2015 GÜNEŞ TUTULMALARI

2015 yılında 2 güneş tutulması yaşayacağız ve belki de yılın en önemli günler sizin için güneş tutulmalarını takip eden günler olacak. 20 Mart 2015’te karşıt burcunuz olan balık burcunda bir güneş tutulması olacak, hayatınız tamamen değişecektir, istisnası olmaz, emin olun. İkinci güneş tutulması ise 13 Eylül 2015’te sizin burcunuzda..hayatınız yeniden kökten değişecek. Peki neler olabilir?
 1. evlilik, çocuk sahibi olmak
 2. işe girmek, iş değişikliği, iş kurma
 3. şehir/ülke değişikliği
 4. itibar sıçraması
 5. tanınırlık kazanmak
 6. güçlü kanatları olan hür bir kuş olmak, dünyayı keşfe çıkmak
 7. kazanç patlaması
Ben her zaman en olumlusunu yazma eğilimindeyim ama emin olun ki 2015 yılının tutulmaları güzel olacak. Eğer bugüne kadar doğru işler yaptıysanız, bilin ki yükseleceksiniz. Yok bazı hatalar yaptıysanız, Mart ayında evlenmek değil boşanmak da gündem olabilir mesela. 2015 güneş tutulmalarını zamanı geldiğinde detaylı yazacağım ama konuyu biliyorsunuz artık.

2015 MERKÜR GERİLEMESİ TARİHLERİ

BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri, değerli okurlarım, Merkür gerilemelerinin etkisini çok iyi biliyor. Zamanı geldiğinde yazacağım için şimdi sadece tarihlerini veriyorum: 21 Ocak 2015 – 11 Şubat 2015: Kova burcunda Merkür gerilemesi 18 Mayıs 2015 – 11 Haziran 2015: İkizler burcunda Merkür gerilemesi 17 Eylül 2015 – 9 Ekim 2015: Terazi burcunda Merkür gerilemesi Gördüğünüz üzere, bu yıl da Merkür gerilemeleri hava grubu burçlar olan kova, ikizler ve terazide olacak.

2015 VENÜS GERİLEMESİ TARİHLERİ

Venüs gerilemesini 25 Temmuz 2015 – 06 Eylül 2015 tarihleri arasında aslan burcunda yaşayacağız, detaylarını zamanı geldiğinde vereceğim. Önümüzdeki 8 ay boyunca Venüs bütün güzel enerjisiyle bizimle olduğu için acele etmeye gerek yok 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>