Ekim ayındaki ikinci başak burcu yorumunda, Dolunayın etkileri ile diğer önemli gelişmeler hakkında bilgiler vereceğim. Jüpiter’i hissetmeye başladınız mı değerli dostlarım? Geçen 2 ay Merkür ve Venüs gerilemeleri, Güneş ve Ay tutulmasının etkileriyle birlikte “nerede bu Jüpiter” diye feryat ettiyseniz, merak etmeyin, Ekimle birlikte Jüpiter “buradayım” diyecektir 🙂 Ekim ayı için, 2015 yılının en önemli aylarından biri demiştim, sebebini de önceki yazınızda anlatmıştım, eğer hala okumadıysanız işte o yazı: başak burcu Ekim 2015 Ekimin kalan 2 haftasında yaşanacak önemli astroloji olayları ve tarihleri şöyle:

 1. 18 Ekim Mars-Jüpiter kavuşumu
 2. 23 Ekim Güneş akrep burcuna geçiyor
 3. 23 Ekim Merkür-Pluto etkileşimi (-)
 4. 24 Ekim Venüs-Pluto etkileşimi (+)
 5. 26 Ekim Venüs-Jüpiter kavuşumu
 6. 26 Ekim Merkür-Uranüs karşıtlığı
 7. 27 Ekim Dolunay
 8. 31 Ekim Güneş-Neptün etkileşimi(+)
Hadi başlayalım. Ekim’deki ilk yazınızda, bir dönemeçten bahsetmiştim. 2 yılı aşkın süredir yaşadığınız sürecin artık sona erdiğini ve yeni bir dönemin başladığını söylemiştim. 2013 yılından bu yana süregelen yaratıcı enerjinizi somut ürünlere dönüştürme çabalarınız meyvelerini vermeye başlamış olmalı, ne dersiniz? Attığınız adımlar kendi hayatınızda veya başkalarının hayatında (çocuğunuz dahil) bir fark yaratmalı, mutluluk getirmeli. Pluto sizi bunu yapmaya yöneltiyor. Bu enerjiyi sahiplenin, göreceksiniz ki hayatınızı güzelleştirecek. Bu çerçevede, son yıllarda odaklandığınız olası alanlar şunlar oldu:
 1. spor, müzik ve dans gibi eğlenceli alanlar
 2. sevildiğinizi doyasıya hissetme (ilişki/evlilik)
 3. çocuk sahibi olma
 4. çocuklarınızın güçlü bireyler olmasına odaklanma
 5. farkınızı ortaya koyma çabası
 6. ticari girişimler
23-27 Ekim arasında bu saydığım alanlarda atacağınız adımlar iyi sonuçlar verecek. Bu nedenle bilinçli bir tercihle, aklınızdaki hayata geçirmek için harekete geçmenin tam zamanı. Belki ilk veya ikinci çocuk için eşinizle konuşmak, belki ara verdiğiniz dansa yeniden başlamak, belki aklınızdaki web sitesini kurmak ya da harika iş fikrinizi hayata geçirmek veya platonik aşkınıza bir mesaj atmak. Aklınızda sizi heyecanlandıran ne varsa artık 🙂 İkinci olarak, bugüne kadar hiç yaşamadığınız yeni bir dönem başlıyor. Önümüzdeki 2 yıl boyunca, geçmişteki hatalarınızı telafi etmek, güvenli bir gelecek inşa etmek ve ailenize yatırım yapmak isteyeceksiniz. Evli olmayanlar ise aile kurmaya odaklanacaktır. Jüpiter Ekim 2016’ya kadar sizin burcunuzda olacağı için, o tarihe kadar atacağınız iyi hesaplanmış adımların hayatınıza değer katacağından emin olabilirsiniz. Bu noktada şimdiden kendinize hedefler belirleyin istiyorum. Mesela, güvenli ve huzurlu bir gelecek için sarsılmaz bir ailenin olmazsa olmaz olduğunu kabullenin, hedefleriniz arasına “ailenizi finansal olarak güvende tutmak” başlığını da mutlaka ekleyin. Kısacası, finansal vurguları olan, sağlam temeller üzerine kurulu bir hayat için çabalayın. Son olarak, 25-31 Ekim tarihleri finansal meseleleri görüşmek için çok ideal olacak. Biraz gergin/huzursuz hissedebilirsiniz, dert etmeyin, kontrolü elde tutmaya bakın, sonucu iyi olacaktır.

Başak burcuna göre 27 Ekim Dolunay

Dolunay 27 Ekimde boğa burcunda gerçekleşecek. Boğa burcunda gelişmeler, başak burcunun hayatında önemli değişimlere işaret eder. Bu nedenle, Dolunayı önemsemelisiniz. Biliyorsunuz, her Dolunay gündemde yer alan bir konunun sonuçlanmasına neden olur. Bu nedenle, gündeminize yeni bir konu girmeyecek, tersine bir konu sonuçlanacaktır. 1-2 Kasım gibi sonuçlanması muhtemel olan Dolunayın sonuçlarına ilişkin olasılıklar:
 1. bir dava veya yasal bir süreç sonuçlanabilir
 2. yurt dışıyla ilişkili gündeminizde artık karar zamanı
 3. eğitim hayatınıza ilişkin mesele netleşebilir (dil öğrenme dahil)
 4. hayatınızın yönünü değiştirecek gelişmede bir aşama sona erer
27 Ekim Dolunayı sırasında Neptün de etkin olacak. Bu nedenle, yukarıda saydığım konuların eşiniz/sevgiliniz veya çok yakın bir arkadaşınızla ilişkisi olma potansiyeli yüksek. Başak burcu 27 Ekim Dolunay enerjisi nedeniyle yorgun ve keyifsiz hissedebilir. Diğer yandan herkes üç aşağı beş yukarı öyle hissedecek, işin içinde Neptün var. Dolunay gündeminizin kapsamında oluşacak her konuda, 27 Ekim – 1 Kasım arasında, dikkatli olun, kendi çıkarlarınıza zarar verecek adımlar atmaktan uzak durun. Hatta mümkünse erteleyin, çabuk karar vermeye zorlandığınızı hissederseniz direnin, Neptün varken acele işe şeytan karışabilir. Kasım ayı yazınızda görüşmek üzere 🙂 Ceyhun]]>