YENİ DÖNEM BAŞLIYOR: SATÜRN KOVA BURCUNDA

Hoş geldiniz. 🍀

Başımızın belası Satürn, 17 Aralıkta oğlak burcundan kova burcuna geçiyor, kesintisiz olarak 2 yılı aşkın süre boyunca kova burcunda kalacak.

Biliyorsunuz değerli okurum Satürn Mart 2020’de kova burcuna geçmiş fakat 2 Temmuzda yeniden oğlak burcuna dönmüştü. Mart sonundan Temmuz başına kadar hep birlikte Covid-19 tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma yasaklarına ve birçok sınırlamaya maruz kalmıştık.

Aralık başından itibaren yasaklara muhatap oluyoruz, daha 17 Aralık gelmeden sınırlamalar başladı. Satürn, özgürlüklerin burcu kovada iken özgürlüklerimizin törpülenmesine neden olacağını, hepimizi darlayacağını, canımızı sıkacağını net olarak gösteriyor.

Maalesef Satürn’den kaçış yok değerli okurum, bunu kabul etmemiz gerekiyor. Umuyorum ki 19 Aralıkta kova burcuna geçecek olan Jüpiter sayesinde özgürlük alanımız genişlemeye başlar. Daha önce belirtmiş olduğu gibi, Jüpiterin Eylül-Ekim 2021’e kadar bizi Satürnden kurtarma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum. 2021 yılında özgürlüklerimiz Covid-19 ve diğer başka vesilelerle kısıtlanacaktır.

Peki hangi vesilelerle özgürlük alanımız daralacak? Mart 2020’de Burcuna Göre youtube kanalımızda değinmiştik, şimdi yeni gelişmelerin üzerine bir kez daha değinelim:

Covid-19

Koronavirüs salgını nedeniyle seyahat, eğitim ve sosyal hayatımızı sınırlayan koşullar devam edecek gibi görünüyor. Her ne kadar geçen yaz salgının yarattığı engellerden kurtulmuş olsak da, 2021 yazında aynı şansa sahip olamayabiliriz. Geçen yaz Temmuzdan beri Satürn kovada değildi, bu yaz kovada olacak.

Umuyorum aşılama başarılı olur ve covid-19 belasından hep birlikte kurtuluruz, bir yıl daha korkulara, endişelere ve yasaklara tahammül etmek hiç kolay olmaz!!

Doğrusu aşı çalışmalarında tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimalimiz olduğunu da düşünüyorum. 2021 Mayıs sonunda Satürn gerilemeye başladığında Jüpiter de balık burcuna geçmiş olacak. Bu eş zamanlı olayların hayra alamet olmadığına düşünüyorum!

Biliyorsunuz korku ve endişe yaratmayı iş edinmiş, felaket haberlerini peş peşe sıralayarak huzur kaçıran astrolog arkadaşlar var. Öyle bir profile sahip olmadığımı ve hiçbir zaman olmayacağımı bildiğinize inanıyorum. Fakat gerçek bir risk varsa bahsetmek durumundayım çünkü işimin bir parçası da potansiyel gelişmelerin haberini önceden vererek farkındalık yaratmak.

Bu çerçevede değerlendirmemizi yapalım: 14 Mayısta Jüpiterin balık burcuna geçişi ve 24 Mayısta Satürnün gerilemeye başlamasıyla zamanın ruhunda negatif bir dönüşüm olacak. Eğer aşılama süreçlerinde sorunlar olursa, Mayıs-Temmuz arasında olacaktır. Zamanın neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Sosyal Medya

Instagram ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının ve youtube gibi video platformalarının da Satürnden nasibini alacaklarını Mart 2020’de Sedefle birlikte hazırladığımız youtube videomuzda söylemiştik.

Biliyorsunuz 2020 yılında yürürlüğe konulan bir kanunla, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sosyal medya şirketlerine bazı yükümlülükler getirildi. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, YouTube ülkemizde bir temsilci bulunduracak, Türkiyedeki kullanıcılarının verilerini ülkemizdeki sunucularda saklayacak, bireysel şikayetleri hızlıca cevaplayacak vs. gibi daha önce olmayan yükümlülükler…

Bu yeni kanunla birlikte ülkemizde sosyal medya devlerinin özgürlük alanının daralacağını ve bu sürecin sancılı geçeceğini düşünüyorum. Ortalık karışabilir çünkü Satürn kovada iken başka seçenek yok.. Bu konular Ocak-Şubatta gündemimizi bol bol meşgul edecek gibi görünüyor.

Bu süreçte sosyal medya şirketlerinin kanunlarımıza direnmesi durumunda şu şekilde gelişmeler olacak:

  • 1 Aralıkta sosyal medya şirketlerine ilk ceza geldi
  • Ocakta ikinci ceza gelecek
  • Şubatta reklam yasağı gelecek
  • Mayısta sosyal medya uygulamalarının erişim hızı %50 azalacak, video izlemek zorlaşacak mesela
  • Haziranda sosyal medya uygulamalarının erişim hızı %90 azalacak, girmek bile çok zor olacak

Mayısta Jüpiterin balık burcuna geçişi ve Satürn gerilemesinin eş zamanlı olarak başlamasının aşı çalışmalarıyla bağlantılı sorunlar yaratabileceğinden bahsetmiştim. Umarım Mayıstaki negatif eneri aşıyla alakalı olmaz fakat görünen o ki sosyal medya ile alakalı olacak. Çünkü sürecin işleyişiyle ilgili tarihlere bakınca, Şubattan itibaren sosyal medyayla ilgili çok şey konuşacağız gibi görünüyor.

Bağımsızlık Talepleri ve Sokak Eylemleri

Hepimiz geçen yıllarda çokça yorulduk, birçok insan ciddi travmalar ve kayıplar da yaşadı. Darbe girişimine kadar öyle büyük olaylar yaşadık ki!!

2020 yılında Covid-19 nedeniyle yaşadığımız ekonomik ve duygusal buhran, hepimizin zaten yorgun olduğu bir zamana denk geldi. Bu bardak bir noktada taşabilir diye düşünüyorum.

Gelin bir önceki Satürn kova transitine bir bakalım: 1991 – 1993.

Söz konusu yıllarda sadece insanlar özgürlük talepleriyle sokağa dökülmemiş, ülkeler de özgürlük taleplerini açığa vurmuşlardı. Sovyetler Birliği Aralık 1991’de dağılmış, birçok bağımsız ülke ortaya çıkmıştı. Benzer şekilde Yugoslavya da 1991-1992 yıllarda yaşanan savaşlar sonucunda dağılmış, yerine birçok ülke kurulmuştu.

Gördüğünüz üzere değerli okurum, Satürn kovadayken toplumlar ölçeğinde özgürlük / bağımsızlık talepleri ortaya çıkıyor. Fakat bireyler ve küçük sosyolojik gruplar ölçeğinde de özgürlük talepleri ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle 2021 yılında sokaklarda daha çok eylem göreceğiz diye düşünüyorum, bazı ülkelerin ve yapıların da dağılacağını düşünüyorum. Geçmişte yaşananlar ortada…

Bireysel olarak sizi nasıl etkileyeceğini de ayrıca yazacağım.

Sevgilerimle, Zafer Ceyhun 💕

Aylık yorumunuzu okumak için tıklayın.

Diğer güncel yazıları okumak için tıklayın. 

Tek Soru / 99₺

Soru sorun; cevabı ses kaydı olarak bizzat benden dinleyin.