3 ayın astrolojisi Son yıllarda yaşadığınız az sayıda güzel olayın veya çok sayıda olumsuz gelişmenin finali 2015 yılında yaşanacak. Uranüs ve Pluto arasında iki yıldır süren etkileşim, 2015 yılında nihayet sona erecek. En son darbe Mart ayında üzerimize inecek ama etkisi tam olarak 2016 yılının başlamasıyla bitecek. Önümüzdeki günlerde bu konuya özel bir yer ayıracağım.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yaşadığınız Dolunay yengeç burcunda olduğu için sizin için ayrı bir önemi var. Aralık ayının son haftasından bu yana eşiniz/sevgilinizle alakalı bir gündeminiz vardı, bazılarınız bir ilişkiye başladı. Ayrıca, hayatınıza yeni insanlar girmiş, bazıları da çıkmış olabilir. Dolunay enerjisinin aktif olduğu 5-11 Ocak arasında gündeminiz değişecektir. Dolunay, egonuz, karakteriniz, sağlığınız, hedef ve önceliklerinizle ilgili bazı gelişmelerin olmasına neden olacaktır. 9-11 Ocak arasında bu gelişmeler bir şekilde sonuçlanacak. Hatırlatayım: Her Dolunay, sizi etkilediği alanda, geçmişten gelen bir konunun sonuçlanmasına neden olur. Böylece yeni bir dönemin de başlangıcı olur. Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
 1. sağlığınızı ilgilendiren bir konu varsa, sonuçlanacaktır
 2. hedeflerinizin öncelik sıralaması değişebilir çünkü bir hedefiniz olumlu-olumsuz sonuçlanmıştır
 3. sizin için çok önemli bir konu varsa, sonunda çözülebilir
 4. hayatınızı yeniden şekillendirecek ölçüde büyük bir karar alabilirsiniz
 5. iradenizi test edecek zorlu olaylar yaşayabilirsiniz
 6. çok büyük bir başarı elde edebilirsiniz
 7. eşiniz/sevgilinizle ilgili bir gelişme, sizin hayatınızı da değiştirebilir
İki gün önce yaşadığınız Dolunay enerjisine iki gezegen daha dahil oldu: Uranüs ve Pluto. Burada bilmeniz gereken, hangisinin enerjisinin daha baskın olacağı, ki bu sorunun cevabı Pluto. Son günlerde yaşadığınız, muhtemelen eşinizle/sevgilinizle ilişkinizin şekil değişmesine neden olan konu, Pluto’dan kaynaklanıyor. Uranüs ve Pluto birkaç yıldır etkileşim halindeler ve enerjileri sürekli biriyor. Bu enerji açığa çıktığında ise öyle gelişmeler oluyor ki, üzerimdeki baskı tavan yapıyor. Bu nedenle doğru anlamanızda büyük fayda var. Peki neler oluyor? Yengeç Burcu Aralık 2014 yazınızda, Pluto’nun hayatınıza ne şekilde etki ettiğini ve ayrıca Uranüs-Pluto etkisinin olası sonuçlarını yazmıştım. Bu yazıya yeniden göz attığınızda, Ocak ayındaki bağlantıyı göreceksiniz. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Kasım ayına kadar bir şekilde gündemimizde kalacağını yeniden hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, yengeç burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündem değişecek çünkü Mars 12 Ocak’ta balık burcuna geçiyor. Bu dönemde Mars’tan gelen olumlu bir enerji olacağını bilmenizi istiyorum, özellikle çocuk sahibi olmak isteyenlerin seveceği bir enerji olacak. Ayrıca, yeni bir şehre/ülkeye gidecek olanlar ya da halihazırda gurbette yaşayan yengeçler de sevecekler. “Benim gündemimde ne yurt dışı var ne de çocuk” diyen yengeç okurlarım ise, Mars’tan gelen coşkuyu iyi değerlendirmek için, hayatlarına değer katan yeni bir faaliyete girişmeli..Mesela, 2 yeni kitap alıp okumaya başlayın, hep istediğiniz kursa kaydolun, yeni insanlarla tanışma fırsatları yaratın. Ne zamana kadar? 21 Ocak’a kadar, yani başlangıcı yapmak için toplam 9 gününüz var! 13-17 Ocak arasında Mars, kısa bir süredir yay burcunda olan Satürn ile etkileşime giriyor. Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, Satürn’ün 3 yıllık yay burcu yolculuğunda sizi ne şekilde etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz. Benim tahminim şu: sizi rahatsız eden sağlık meseleleri, çalışma hayatınızda göze batan sorunlar, zamanınızı verimli kullanmanızı engelleyen koşullar nedeniyle baskı altında kalacaksınız. “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün olsa, hangisi olurdu?” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim. 19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto) şu etkileşimler de olacak:
 1. Mars-Neptün kavuşumu
 2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı
Birincisi, gözünüzü ufka dikeceğiniz, hayatınızı değiştirmek için önü alınmaz bir istek duyacağınız bir enerji getirecek. “Buralardan gitmem lazım, çok sıkılıyorum, benim istediğim hayat bu değil ki?”  tarzında düşünceler zihninize hakim olabilir. Bazı önerilerim olacak: yeni tanıştığınız insanlarla bilmediğiniz ortamlarda çok zaman geçirmeyin, ayrıca yurt dışında bulunanlar, yine 18-19-20 Ocak arasında, her zamankinden daha tedbirli olsunlar, hırsızlık vb keyif kaçıran olaylara karışmasınlar, trafikte dikkatli olsun, ortamı olursa diye söylüyorum, polisle falan münakaşa etmesinler. İkinci etki ise, iş yerinde yaşanan bir olay nedeniyle taviz vermeniz, orta yolu bulmanız gerekebilir. Diğer yandan, bir çatışma ortamı oluşursa, kimlerin desteğinin sizin için stratejik öneme sahip olduğunu değerlendirip, onlarla aranızı sıkı tutmanız, yanınızda yer almalarını sağlamanız faydalı olacaktır.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür; düşmanlarınızı, pişmanlıklarınızı, kayıpları, yardım etmeyi/almayı ve sağlık sorunlarını temsil eden 12. evinizin/alanın temsilcisi. Gerileme sırasında, bu alanda bazı sorunlar açığa çıkacaktır. BurcunaGöre’yi başından bu yana takip ediyorsanız, bu konuda yazdığım sayısız yazı nedeniyle, zaten Merkür gerilemesinin ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Yeni okurlarım arasındaysanız, astrolojiyi anlamak için emek verdiyseniz, yine gerilemelerin etkisini biliyorsunuzdur. Bilmeyenlere kısaca özetlemek istersek, Merkür gerilemelerini keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemler olduğunu söylemek yerinde olur 🙂 Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, yabancısı olduğunuz bir şeye başlama niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Diğer yandan, Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın. Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor. Gerileme sırasında,
 1. geçmişte yaptığınız hatalar zihninizi işgal edebilir
 2. pişmanlık hissiniz kabarabilir
 3. yaptığınız fedakarlıkların karşılıksız kaldığını görebilirsiniz
 4. birilerine yardım etmeniz gerekir ama değmeyecek insanlardır
 5. yardıma ihtiyacınız olursa bulamayabilirsiniz
 6. bağışıklık sisteminiz hızla zayıflayabilir, grip/soğuk algınlığı başınıza bela olur
 7. geçmişten birileri karşınıza çıkabilir
 8. bazı dostlarınızı/sevdiklerinizle aranız açılabilir, onları kaybedebilirsiniz
Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>