Yengeç burcu Nisan 2016 yorumu, 7 Nisan Yeniay ve 22 Nisan Dolunay etkileri ile Nisan ayında gerçekleşecek diğer astroloji olayları yengeç burcuna göre anlatıyor. Değerli dostlar, biliyorsunuz 2016 yıllık yorumunuzdan itibaren, Nisan’da başlayacak Mars/Satürn gerilemelerinin önemini işaret ediyorum. Geçen ay yaşadığımız tutulmalardan sonra, beklenen an geldi. 2 yılda bir gerçekleşen Mars gerilemesinin, Satürn gerilemesiyle eş zamanlı olarak gerçekleşmesi, 2016 yılının bir geçiş süreci olacağını gösteriyor. Nisan ayı yorumunuzda, sadece Nisan 2016 gündemiyle değil, bu geçiş ve hazırlık süreciyle ilgili konulara da değineceğim. Öyleyse yengeç burcu Nisan 2016 yorumuna başlayabiliriz. 😊

7 Nisan Yeniay Yengeç Burcunu Nasıl Etkiler

Biliyorsunuz değil mi değerli okurlarım, her Yeniay, Güneş ve Ay’ın aynı burçta ve aynı derecede buluşmasıyla gerçekleşir. 7 Nisanda Güneş ve Ay koç burcunda bir araya geliyor. Fakat Nisan 2016 Yeniayı sırasında sadece Güneş ve Ay etkin değil. Aynı zamanda Satürn, Uranüs ve Pluto da güçlü enerjileriyle etkin olacaklar. Bu durum, çok boyutlu etkiler oluşturacağı için, birden çok konu gündeminizi meşgul edecektir. Öyleyse birinden başlayalım: Uranüs etkisi! Güneş ve Ay koç burcunda buluştuklarında, Uranüs de hemen hemen aynı noktada bulunuyor olacak. Bu nedenle, Yeniay gündemine doğrudan müdahil olacağını söyleyebiliriz. Yengeç burcuna özel konu başlıklarını da şöyle sıralayabiliriz:
 1. iş hayatınızda bir gelişme, sonucunda verilen kararla atılan adımlar
 2. kariyer ve başarı hedeflerinize yönelik gelişmeler
 3. evlilik/boşanma, çocuk sahibi olma gibi olaylarla insanların gözündeki yerinizin değişmesi
Yeniay sonrasında yaşanacak gelişmelerin beklenmedik şekilde hızlı/ani gerçekleşmesi mümkündür. Sonuçta, yaşadıklarınız size daha fazla özgürlük alanı oluşturabilir veya tersine iradeniz dışında gerçekleşerek sizi bir süre kısıtlayabilir. Fakat işin içinde Uranüs olduğu için, yaşananlar ilk başta hoşunuza gitmese dahi uzun vadede lehte sonuçlanma potansiyeli taşıyacaktır. Bu nedenle, eğer ki şaşırtıcı gelişmeler olursa, ilk tepkiniz meseleyi doğru anlayıp öngörüler yapmak olmalı. Olur da gelişmeler çok hızlı gerçekleştiği için eliniz kolunuz bağlanmış hissederseniz, zamanın akışına uygun hareket etmenizi, direnç göstermemenizi öneriyorum. Direnmek de faydasızdır zaten, Uranüs varken zamana/akışa bırakmak en iyisidir. Pluto etkisiyle devam edelim. Yengeç burcuna özel Pluto kaynaklı konular şunlar:
 1. eşinizle/sevgilinizle aranızda bir mesele oluşabilir
 2. evliliğinizde halledilmesi gereken konular oluşabilir
 3. eşinizin/sevgilinizin hayatındaki gelişmelerle ilgilenmeniz, ona destek olmanız gerekebilir
 4. güven bunalımına veya tersine birbirine kenetlenmeye neden olacak gelişmeler mümkün
Pluto etkilerini doğru anlamlandırmak için, öncelikle bu önemli gezegenin yıllık döngüsünden bahsetmek istiyorum. Öncelikli olarak, Ocak ayında yıllık döngü başlamıştı; bu saydığım konular kapsamında gelişmeler yaşadınız mı Ocakta? Pluto 18 Nisan’da gerilemeye başladığında, Temmuz ayına kadar sürecek bir gündem oluşturacaktır. Bu zaman aralığında odağınızda evliliğiniz, evlilik girişimleriniz veya ilişkiniz/sevgiliniz olabilir. Ayrıca, her türden sosyal iletişim de yine Pluto kapsamında değerlendirilmeli. Yani iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz, onlara tavrınız, onlardan beklentileriniz de dahil. Gerileme başladıktan sonra, ilişkilerinizde her şeyin yolunda ve tam olarak sizin istediğiniz gibi/kontrolünüzde gitmesine yönelik motivasyon oluşacaktır. Gerektiğinde çatışmak, sorunlu insanlarla yüzleşmek istemeniz gayet doğal. Zaten çatışmaya daha yatkın olduğunuz dönemler, birkaç yıl daha Nisan-Temmuz aralığı olacak. 7 Nisan’da ise Temmuza kadar sürecek gelişmelerin ilk kıvılcımı görülecek. Çok kalmadı zaten, birkaç gün sonra ne demek istediğimi göreceksiniz. Evlilik hazırlıkları yapmak gibi olumlu gündemi olanlar için önerim, Temmuzun ortasına kadar şartları istediğiniz noktaya getirmek için çabalamanız. Olumsuz bir gündeminiz olursa, öfkeli/kontrolcü yanınızı bir miktar dizginlemenizde fayda var. Temmuzun ikinci yarısında Pluto kaynaklı enerjinin sona erdiğini hissedeceksiniz. Satürn etkisine gelince… 1 yılı aşkın süredir yay burcunda olan Satürn, Aralık 2015’te hayatınıza tam olarak dahil oldu. Bu konu hakkında zamanında uzun uzun konuştuk fakat bahsetmeden geçmek olmaz. Bu arada, hatırlıyor musunuz, Aralıkta ne olmuştu? Satürn kaynaklı gündeme dair bazı konu başlıkları şunlar:
 1. çalışma ortamını iyileştirme çabası veya engellerin oluşması
 2. iş değişikliği, işe girme girişimleri, işten ayrılma
 3. sosyal/iş arkadaşlarıyla (üstler dahil) ilgili sorunlar, oluşan baskı
 4. sağlık sorunları veya sağlığı/bedeni iyileştirme ve güzelleştirme isteği
 5. artan sorumluluklar, yorgunlukla mücadele
 6. yeni planlar doğrultusunda zaman yönetimi ve düzen kurma arayışı
Satürn etkisi hayatımızı değiştirmeden geçip giden bir etki olmadığı için, geçtiğimiz 1 yılda bu saydığım alanlarda çeşitli konular gündeminize dahil olmuştur mutlaka. Beklentileriniz ve hayatınız ne yönde değişiyor kıymetli dostlar? Çok mu çalışıyorsunuz yoksa işten mi çıkarıldınız? Sorumluluklarınız ve iş yükünüz nedeniyle uyuyamaz mı oldunuz? Belki de daha fazla kazanç elde etmek, yetenek ve kapasitenizi artırmak için yeni girişimleriniz olmuştur. Umarım ki bu süreçte sağlıkla ilgili sorunlar kapınızı hiç çalmaz! Nisan 2016 ile birlikte, Satürn etki alanındaki bu konularda “daha çok çabala, eksikleri gider, başarı için sorumluluk almaktan çekinme” motivasyonu daha yoğun olacak. Her gerilemede olduğu gibi, “nereye gidiyorum, neler yapmalıyım” sorularını soracak ve cevaplar arayacaksınız. Satürn gerilemesi nedeniyle oluşan motivasyon değişikliği 7 Nisan Yeniay ile başlayıp Haziran’ın ilk haftasına kadar sürecek. Haziran 2016, çabalarınızın ilk sonucunu alacağınız dönem olacaktır. Not: Bu konuyu Mars gerilemesi başlığında da inceleyeceğiz çünkü Mars ve Satürn etkisini aynı alanda yaşıyorsunuz.

Mars Gerilemesi Yengeç Burcunu Nasıl Etkiler

Mars gerilemesi 17 Nisan’da başlıyor ve 29 Haziran’da sona eriyor değerli dostlar fakat gerilemeyle birlikte oluşan gündemin Eylül ayına kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Genel etkilerinden şu yazıda bahsetmiştim: Mars gerilemesinin etkileri Mars ve Satürn aynı burçta olduğu için, konu başlıkları Satürn ile aynı:
 1. iş ortamı, çalışma arkadaşları
 2. yeteneklerin geliştirilmesi, iş yapma kapasitesinin artırılması
 3. yeni görev ve sorumluluklar
 4. tempoya ayak uydurma, zamanı yönetme ihtiyacı
 5. bu süreçte sağlıklı kalabilme, yorgunluğa direnç oluşturma
Mars gerilemesi 17 Nisan’da başlıyor olsa da, gündeme dair ilk belirtiler Şubatın ilk haftasında görülmüştü. İkinci gelişmeyi ise 26 Marttaki Güneş/Mars etkileşimi tetikledi. Her iki dönemde yaşadığınız veya zihninizi meşgul eden konular, önümüzdeki 6 ay boyunca -birbiriyle ilişkili şekilde- 2016 yılı gündeminizin omurgasını oluşturacak. Özellikle 26 – 30 Mart arasında Mars’ın oluşturduğu heyecan dalgası sonrasında bir konu/fikir canlandı ise, o konunun peşinden gitmenin akılcı olacağını söylemek mümkün. Belki önemli gördüğünüz bir değişiklik yapmaya karar verdiniz veya yeni girişimlere yöneldiniz, belki de bir sorunu aşmak için harekete geçtiniz. Tabi sorunlu bir ortam da oluşmuş olabilir, düşük bir ihtimal sayılmaz. Bu noktada Mars gerilemesi devreye giriyor! Mars gerilemeye başladığında, atak ve cesur Mars enerjisi durgunlaşarak içe dönük bir enerji oluverir. “Nereye/nasıl gidiyorum?” sorusu önem kazanır, sorgulama başlar. Fakat bu içe dönük süreç sonunda bir karar verilir ve sonrasında o karar doğrultusunda dikkatli bir çalışma başlar. İşte bu nedenle, 2 yılda bir kez gerçekleşen Mars gerilemesi önemlidir. Yönümüzü ve yolumuzu sorgulamamıza vesile olur, yeni hedefler seçmeye olanak sağlar. Sonrasında sakin ama kararlı şekilde yeni istikamette yol almaya başlarız. Diğer yandan, eğer ki engelleri olan bir yolda ilerliyorsak, bu dönem muazzam çaba sarf etmemiz mümkündür, gerileme hepimize gereken gücü/enerjiyi hediye eder. Gerilemenin ilk evresini 17 Nisan – 22 Mayıs aralığı olarak görebiliriz. 22 Mayıstan sonra, içsel değerlendirme ve çabalama süreci sona erecek; yerini, yön tayin edip harekete geçme sürecine bırakacaktır. Diyebiliriz ki, Mars gerilemeye başladığı ilk noktaya Eylül ayında gelinceye kadar, gündeminiz hep bu konular çerçevesinde şekillenecek. Bu farkındalıkla, olası fırsatları es geçmeyin derim. Mars gerilemesi değerli bir zaman aralığıdır.

22 Nisan Dolunayın Yengeç Burcuna Etkileri

Her Dolunayda olduğu gibi, 22 Nisan Dolunayı da bir dönemin sona ermesine vesile olacaktır değerli dostlar. 20 Nisan – 29 Nisan arasında enerjisini hissedeceğimiz Dolunay akrep burcunda gerçekleşecek ve sonucu 27 – 29 Nisan arasında ortaya çıkacak. Sonuçtan kasıt, yönünüzü belirleyen son kararı vermek de olabilir, beklediğiniz bir haberin gelmesi de. Dolunay nihayetinde bir yol ayrımı gibidir, gideceğiniz yolu seçip diğerinden vazgeçmek kaçınılmazdır. İşin ilginç yanı, ne kadar plan yaparsak yapalım, şartlar öyle gelişiyor ki, hayatımızda verdiğimiz kararlar veya aldığımız kararlar hep Dolunay dönemlerine denk geliyor. Elbette tesadüf değil 😄 Dolunayda sonuçlanması/netleşmesi muhtemel konu başlıkları, yengeç burcuna özel olarak şunlar:
 1. çocuklarınızla ilgili konunun netleşmesi, kararın verilmesi
 2. çocuk sahibi olma girişimlerinizin (tıbbi çabalar vb) sonuca ulaşması
 3. bir ticari/sosyal girişime yönelik adımların olgunlaşması
 4. eşinizle/sevgilinizle bir dönemin bitmesiyle yeni döneme kapı aralanması
Son olarak bir hatırlatma yapmak istiyorum. 28 Nisan’da Merkür gerilemesi başlayacak. Merkür gerilemesinin etkilerine değinmeyeceğim, zaten Burcuna Göre okurları artık ezbere biliyor olmalı 😊 Aramıza yeni katılan okurlarım “Astroloji Rehberi” bölümününden ilgili yazılara ulaşabilirler. Merkür gerilemesi 28 Nisan – 22 Mayıs arasında yaşanacak. Yengeç burcu Nisan 2016 yorumunuza yazının sonundaki “yorumlar” bölümünde yapacağınız katkıları bekliyorum. Bu yazıyı yengeç burcu olduğunu bildiğiniz sevdiklerinizle paylaşarak bu önemli süreçte onların hayatına katkı sağlayabilirsiniz. Sevgilerimle, Ceyhun]]>