Yengeç burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor. Mayıs 2015, Dolunay etkisi ile başladı. Bugünlerde Dolunay’ın etkilerini yaşıyoruz hep birlikte. Sizi nasıl etkileyeceğini yazmıştım, bir önceki yazınız bu konuyu anlatıyordu, okumadıysanız geç kalmış sayılmazsınız, etkileri 9 Mayısa kadar sürecektir. Bu yazıda, ağırlıklı olarak Satürn ve Pluto etkilerini anlatacağım, özellikle Satürn etkisine önemli bir yer ayıracağım. Öncesinde, 19 Mayısta başlayıp 11 Haziranda sona erecek Merkür gerilemesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Gerilemenin etkilerinin 12 Mayıstan itibaren kendini göstermeye başlayacağını hatırlatmış olayım. Merkür gerilemesinin etkilerini zaten iyi biliyorsunuz: işler ters gitmeye başlar, planlar aksar, gecikmeler yaşanır, iletişim ve ulaşımda sorunlar çıkar ve özellikle elektronik cihazlar ile internet bağlantısı sebepsiz yere bozulur, vs. Merkür gerilemesi ciddiye alınması gereken bir dönemdir, yapacaklarınızı planlarken mutlaka gerileme tarihlerini dikkate alın. Örneğin; önemli bir görüşme, yapılması gereken bir iş, alınması/satılması kararlaştırılan bir şey varsa, 12 Mayıs’a kadar bitmiş olmasını sağlayın ya da erteleme imkanı varsa, 15 Haziran sonrasına erteleyin. Gerilemeyi şimdiden hatırlatmamın bir diğer nedeni de, 18 – 23 Mayıs arasında boğa burcunda Yeni Ay yaşanacak olması. Bu tarihlerde Merkür gerilemesi tam olarak başlamış olacağı için, Yeni Ay ile birlikte gelecek olan harekete geçme isteği, gerilemenin etkileri ile birleşecek. Bu durum, sonucundan memnun olmayacağınız adımlar atmanıza neden olabilir. Siz artık bildiğinize göre, bu hataya düşmemelisiniz. Önerim, Yeni Ay sırasında aldığınız kararları, en erken Haziran ortasında uygulayın, Yeni Ay coşkusu ile harekete geçmeyin.

Satürn yengeç burcunu nasıl etkiliyor?

Aralık ayında Satürn akrep burcundan çıkarak yay burcuna geçiş yaptı ve hepimizin hayatında yeni bir dönemi başlatmış oldu. Satürn’ün akrep burcunda kaldığı sürece oluşan etkiler, 2013 – 2014 yılları arasında yoğun bir şekilde yaşandı ve büyük ölçüde sona erdi. Yeni dönemde sizi nelerin beklediğini anlamak için, önceki dönemde neler yaşandığına bir göz atalım: Satürn etkisi sayesinde; aşk hayatınıza odaklandınız, belki romantizm ve cinsellik ihtiyacınız arttı, belki bunlardan mahrum kaldınız ve değerini anladınız. Sonuçta, daha mutlu olmak neye ihtiyacınız olduğunu keşfetmek için bolca zamanınız oldu. Birçoğunuzun gündeminde çocuklarınızla ilgili bir gündem oluştu. Bu dönemde bir çok yengeç ya çocuk sahibi oldu ya da olmakta güçlük yaşadığı için bu alanda tedaviye odaklandı. Bir şekilde, çocuklarla ilgili gündem oluşmuştur. Satürn gündemi çocuklarla ilgili konuda oluşanların, kendilerini çocuklarına adadığı için üzerindeki baskı artmış olabilir. Çocuk büyütmek kolay değil, bu nedenle kendi isteklerinizi bir kenara koymanız gayet doğal. Sevgilisi olanlar evlilik yolunda ilerledi, olmayanlar ise hayatının aşkını bulmak için emek etti. Sonuçta, gündem çocuk değilse, odağınızda aşk ve evlilik odaklı bir mutluluk arayışı vardı. Şimdi yeni bir evre başladı: 2017 yılı sonuna kadar gündeminiz (Haziran-Eylül 2015 hariç), önce hayatınızdaki kusurları tespit ermek sonra bunları aşmak olacak. Satürn etkisi sayesinde kazanımlarınızı detaylı olarak şöyle sıralayabiliriz: 
 1. çalışma hayatınızdaki sorunları aşacaksınız
 2. iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi düzenleyeceksiniz
 3. zamanınızı doğru kullanmayı öğrenecek, her işi eksiksiz yapmayı başaracaksınız
 4. bedeninize karşı bir hassasiyet kazanacaksınız, sağlığınıza özen göstereceksiniz
 5. varsa sağlık sorunlarını aşmak için tedavi alacak ve üstesinden geleceksiniz
 6. kilo sorununuz varsa zayıflayacaksınız
 7. hayatınıza her alanda bir düzen getireceksiniz, her şey tıkır tıkır işleyecek
 8. stresinizi dağıtmak için yeni bir uğraş/hobi edineceksiniz
 9. fedakarlıklarınızı sorgulayacaksınız, kime ne kadar emek edeceğinizi yeniden belirleyeceksiniz
Satürn enerjisi geldiğinde, öncelikli olarak, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Sorunları çözmeden rahat hissetmediğimiz için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda kalırız. Zorunda kalırız çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz. Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı dönüm noktaları olacak. Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos. Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihlerde aksaklıklar gözünüzden kaçmayacak, “bir şeyler yapmalıyım, böyle olmaz” diyeceksiniz. 23 Nisan bu anlamda önemliydi çünkü ilk kez yukarıda saydığım konulara ciddi ciddi yönelmeye başladınız. Geçtiğimiz 2 hafta, tahmin ediyorum ki çalışan okurlarım için iş yerindeki tüm sorunlar görmezden gelinemez bir hal başladı. Satürn etkisi 2 farklı şekilde etkiler: Birincisi, hayatınızdaki gözle görülür bir değişiklik olmaz ama sizin algınız, bakış açınız değişir, bu nedenle her şey değişmiş gibi gelir. İkincisi, bir şey olur ve ona odaklanmak zorunda kalırsınız. Olay da Satürn’ün etkilediği alanda olur mutlaka. Birincisi için örnek vereyim: iş hayatınız da iş arkadaşlarınız da aynıydı ama artık iş yerinde daha gergin hissediyorsunuz. Tüm aksaklıklar gözünüze çarpıyor, sanki işin yükü ve sorumluluğunuz artmış gibi geliyor. İkinci durum için örnek: yeni bir göreve atandınız veya ilk defa işe girdiniz. Yeni görevleriniz ve iş arkadaşlar var. Üzerinizdeki baskı artıyor çünkü işler yoğun, arkadaşlar ise anlayışlı değiller. Satürn süreci bittiğinde; görevlerinizi yapmak için kullandığınız yöntemler ve birlikte çalıştığınız insanlara yaklaşımınız gelişmiş olacak. Ayrıca, sağlık veya kilo sorunlarınızı aşmış olacaksınız, yeni Satürn dönemine hazır olacaksınız. Evet, Satürn etkisi yaşarken zor gelir ama sonuçları son derece faydalıdır. Pişman etmez, tersine mutlu eder, başarmış olmanın huzurunu yaşatır.

Pluto yengeç burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder. Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar. Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi? Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı birini görüyorlar. Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız. Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır. Peki siz bu etkiyi hangi alanlarda yaşıyorsunuz? Yengeç burcu, 2008 yılından bu yana yaşadığı Pluto etkisini şu alanlarda hissediyor:
 1. insan ilişkileriniz
 2. çatışma durumlarında uzlaşmaya yaklaşımınız
 3. eşinizle/sevgilinizle ilişkiniz, ondan beklentileriniz
 4. ortak hareket ettiğiniz insanlara (sosyal veya profesyonel) bakış açınız
 5. istek ve arzularınız: kendinizi adadığınız hedefiniz
 6. hayatınızın kontrolünü elde tutma ihtiyacınız, kaderi algılama biçiminiz
 7. hırslarınız ve tutkularınız: istediğimi elde etmek için neleri feda etmeliyim, ne kadar ileri gidebilirim
 8. çatışma anında takındığınız tutum: “ya sen ya ben” ikilimi oluştuğunda duruşunuz
Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek. Bu süreçte, gözünüzü hırs bürüdü desek yeridir aslında. Pluto, karakterinizi sil baştan şekillendiriyor. İnsanlarla ilişkileriniz üzerinden yeni biri olmaya başladınız, kendinizi yeniden yaratıyorsunuz. Yeni karakterinizle birlikte; çatışmadan korkmayan, yüzleşmekten çekinmeyen, kimlerle işbirliği yapacağını hesaplayan biri oldunuz. İstediğinizi elde etme konusunda son derece azimlisiniz, gerektiğinde işlerin sertleşmesini göze almak dahil, sonuca ulaşmak için türlü yollar deniyorsunuz. Kısaca içinizde büyüyen bir güç tutkusu, büyük bir cesaret, hırs ve azim var. Elbette Sonuçta Pluto enerjisi, kolay kabullenilen türden bir enerji değildir. Sonuçta, önce yıkıma neden olur, sonra yeniden inşa eder. Önce var olanı siler, sonra daha iyisini çizer. Bu nedenle, insanlarla ilişkileriniz ve tavrınız söz konusu olduğunda, evlilik meseleleri dahil, birçok sorunla baş etmeniz gerekmiş olabilir. Önünde sonunda, ilişkilerde takındığınız tutum, sizin farkınız ve gücünüz olacak. Sorunlar yaşıyorsanız, bunu bilmek belki rahatlatır. Pluto hakkında yazmaya devam edeceğim. Yengeç Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>