Yengeç Burcu Aralık 2015 yorumu, 11 Aralık Yeniay ve 25 Aralık Dolunay etkileri ile Aralık ayında baskın olacak Uranüs’ün etkilerini yengeç burcuna göre anlatıyor. Güneş-Satürn kavuşumu 30 Kasım’da gerçekleşti değerli dostlar. Geçen ayki yorumunuzda, Dolunay gündeminin 1 Aralıkta netleşmesi ile birlikte yeni bir dönemin başlayacağını ifade etmiştim. Evet, başladı ve siz de bunun farkındasınız zaten. Satürn kaynaklı yeni dönem önümüzdeki 2 yıl devam edeceği için, etki alanını bilmek çok önemli çünkü bu sayede yüksek farkındalıkla başlarsınız sürece, tercihleriniz doğru olur, hata riski de azalır. Peki Satürn yengeç burcunu hangi alanda etkiliyor? Şu sorular önümüzdeki 2 yıl zihninizi meşgul edecektir:

 1. hayatımın düzeni/işleyişi beni yıpratıyor mu?
 2. zamanımı daha iyi/verimli nasıl kullanırım?
 3. üzerimdeki lüzumsuz görev ve yükleri nasıl azaltırım?
 4. insanlara ayırdığım zaman ve enerji fazla mı?
 5. iş ortamım/arkadaşlarımla ilgili meseleler nasıl çözülür?
 6. üretkenlik ve maddiyat açısından, işim tatminkar mı?
 7. boş zamanımda spor mu yapsam, evle mi ilgilensem vs?
 8. sağlığımı ihmal ediyorum, bu konuda ne yapmalıyım?    
 9. kilo vermek, sigara bakmak vs için doğru zaman mı?
Önümüzdeki 2 yıl boyunca epey meşgul olacağınız neredeyse kesin. Dikkatinizi yöneltmeniz gereken konular, fazladan sorumluluk ve görev üstlenmenize neden olabilir. Özellikle Satürn gerilemesi sırasında (aylar sonra gerileyecek) iş yerinde daha çok çalışmak ve evde çocuğunuz vb nedenlerle dinlenme imkanının azalması gibi gelişmeler sonucu çok yorulabilir, her şeye yetişemediğinizi hissedebilirsiniz. Bu dönemlerde sağlığınızı ihmal etmeyin, işe güce koşturmaktan kendinizi unutmayın. Bu süreç, tüm işleri sorunsuz halledip, sağlıklı ve mutlu hissetmenin yollarını bulmanıza olanak verecektir. Elbette güzel şeyler için bedel ödemek, zorlukları aşmak gerekir. Bunu baştan kabul ettiğinizi varsayıyorum, öyle yapmalısınız 🙂  Aralık 2015 yorumuna başlayalım.

Yengeç burcu Aralık 2015

Aralık ayında Uranüs’ü yaşayacağız, zamanın ruhunu Uranüs temsil edecek. Uranüs varken heyecan, coşku, “en iyi ben bilirim” inancı ve bağımsız olma isteği vardır. Ayrıca sürpriz gelişmeler de sıkça yaşanır. Uranüs 2011 yılından bu yana yengeç burcunu şu alanlarda etkiliyor:
 1. daha çok itibar ve saygınlık kazanmak istiyorsunuz
 2. size yeterince saygı göstermeyen insanlara hiç tahammülünüz yok
 3. yeni bir ünvan kazanmak istiyorsunuz,  eş – anne/baba olmak gibi
 4. insanların sizi özgür ve ayakları üstünde durabilen biri olarak görmesi için çalışıyorsunuz
 5. farklı olmak, kendine has biri olarak tanınmaktan hoşlanıyorsunuz
 6. hedefinizde başarılı olmak için (evlilik, kariyer vb) risk almaya hazırsınız
Uranüs’ün enerjisi özgürleşmeyle ilgilidir ve iki farklı şekilde yaşanır. Birinci ihtimal, yukarıda saydığım konularda özgürleşmek, rahat olabilmek istersiniz; yeni arayışlarla birlikte karşınıza yeni fırsatlar çıkar. İkinci ihtimal, bu alanlarda engellenmiş hissedersiniz veya bir vesile ile gerçekten engellendiğiniz için özgürlüğe yeniden kavuşma mücadelesi verirsiniz. 2011 yılından bu yana, her iki ihtimali de yaşamış olmanız mümkün. Aralık 2015, Uranüs’ün enerjisini çok yoğun hissedeceğiniz bir ay olacak, gündeminiz ise saydığım konular etrafında gelişecek. Uranüs enerjisi bağımsızlık mücadelesine dönüşebilir, isyan bayrağını açmak isteyebilirsiniz 🙂 Zapt etmesi zor bir enerjidir, sakin kalmayı başarmak en doğrusudur. Uranüs gerileme aşamasında ve gerileme 26 Aralıkta sona eriyor. Gerilemenin son haftasında, yani 19-26 Aralık arasında ve takip eden 5 gün boyunca, yukarıda bahsettiğim alanlarında gergin olabilirsiniz. Diğer yandan, beklenmedik sürpriz bir gelişme de olabilir; Uranüs sürprizlerin gezegenidir. Mesela evlilik teklifi alabilirsiniz, kariyerinizde beklenmedik bir sıçrama/düşüş olabilir, sorunlu bir evliliğiniz varsa eşiniz “buraya kadar” diyebilir, hamileyseniz bebeğiniz doğmaya karar verebilir gibi.. Uranüs’ün etkileri 2018 yılına kadar devam edecek, sizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamak isterseniz geçmişte yazdığım yazınızı okumanızı öneriyorum: Uranüsün yengeç burcuna etkisi

Ortak Uyarı

Uranüs dişleri, kemikleri ve eklemleri temsil eder. Bu nedenle Aralık ayında kırıklara neden olabilecek sporlardan uzak durmak (futbol gibi) ve süratli araba kullanmak hiç iyi fikir değil. Özellikle 19-25 Aralık arası en riskli dönem diyebilirim çünkü Merkür-Uranüs etkileşimi de var. Trafikte dikkatli olun (araçta ve yaya olarak), kar yağmış olursa kayıp düşme ihtimalini aklınızda tutarak ihtiyatlı hareket edin, mutfakta bıçakla uğraşırken elinizi kesmeyin.. Birden dişleriniz ağrımaya başlarsa, eklemleriniz sızlarsa “ne oluyor” diye sormaya gerek bile yok, Uranüs gerilemesinden önceki ve sonraki hafta bunlar olabilir. Siz tedbirinizi alın yani, dişinizle fıstık kırmaya çalışmayın mesela, kırılabilir; benden söylemesi 🙂 Mutlaka bir şey olacak demiyorum elbette, öyle olacak olsa insanoğlu hep birlikte kaza bela yaşıyor olurdu ki öyle olmuyor biliyorsunuz 🙂 Dikkatli olun yeter. Son olarak, Uranüs “yeter artık” dedirten bir gezegendir, talimat almayı hiç sevmez, kendi bildiğini yapmak ister. Olur da bu his tarafından ele geçirildiğinizi hissederseniz, önce derin bir nefes alın ve “gördüm seni Uranüs” deyin 🙂

11 Aralık Yeniay’ın yengeç burcuna etkileri

11 Aralık, öncesindeki ve sonrasındaki birkaç günü de kapsayacak şekilde söylüyorum, çok çok önemli bir gün. Hem Yeniay hem Mars-Uranüs karşıtlığı 11 Aralıkta yaşanacak, ki bu astroloji olayları güçlü enerji taşırlar. Bir yandan yeni başlayan Satürn süreci, diğer yandan Yeniay’ı etkisi altında alan Uranüs etkisi.. Aralık 2015 ilginç gelişmeler getirecektir.  Olasılıklar şöyle:
 1. iş değişimi veya kariyerinizde önemli bir gelişme
 2. çocuk sahibi olmak, anne-baba olmak
 3. sonuçta hareketli yeni bir dönemin başlaması
 4. nişan/evlilik kararı veya bu sürecin sekteye uğraması
 5. iş ortamında sorunlar varsa, gerilimin tırmanması
Yeniay enerjisi 11 Aralık – 17 Aralık arasında etkin olacak. Umarım ki alacağınız kararlar ve atacağınız adımlar hayatınıza heyecan, güzellik ve özgürlük getirir 🙂 Her koşulda, hayatınızın mevcut hali değişmek üzere diye düşünüyorum. İster evlilik kararı alınsın, ister boşanma kararı; bebeğinizin doğmasıyla birlikte hayatınıza yeni sorumlulukların gelmesi veya işinizdeki gelişmelerin yaratacağı yeni görevler.. Sonuçta, yoğun bir dönem başlayacaktır. Eğer aniden başlayan bir sıkılganlık olursa, bilin ki geçicidir ve kaynağında Uranüs enerjisi vardır. Bu hissiyata kapılmamaya özen gösterin çünkü bir süre sonra kaybolup gidecek.

25 Aralık Dolunay’ın yengeç burcuna etkileri

Aramıza yeni katılan okurlarım için söyleyeyim: Dolunay gündemdeki bir meselenin sonuçlanmasını sağlar, böylece konu gündemden düşer. 25 Aralıkta gerçekleşecek Dolunay’ı günler öncesinde yazdığım için okuduklarınız anlamsız ve gündeminizden uzak gelebilir fakat Aralık sonunda gündem şekillenecektir. Bu yazıyı ilerleyen günlerde yeniden okumanızı öneriyorum. Dolunay yengeç burcunda gerçekleşiyor, haberler önemli olsa gerek. Burcunuzdaki Dolunay, hayatınıza yeni bir yön getirecek gelişmelere işaret eder. Çoğu zaman iş, evlilik, çocuk, şehir/ülke değişimi, eğitim, sağlık gibi hayatımızın “ana temalarında” etkileri olur. İşin içinde olumlu bir Neptün etkileşimi olacağı için, 1 Ocak’a kadar sonuçlanacak Dolunayın etkisiyle, 2016 yılında farklı bir hayat tarzına doğru ilerleyeceğinizi söylemek mümkün. Bu noktada tek uyarım, sağlığınızla ilgili gelişmeleri önemsemezlik yapmayın. En güzelini dilerim. Sevgilerimle, Ceyhun]]>