Yay Burcu Şubat 2015 yorumunda, bu ayın önemli gün ve olaylarını anlattım.. Şubat ayları, yay burcunun hareketli olduğu dönemlerdir: öğrenme isteği/ihtiyacı ortaya çıkar, telefon trafiği artar veya hayat düzeninde (iş/yer gibi) değişiklikler olur. Geçen ayın son haftasında yaşanan Yeni Ay, her ne kadar Merkür ve Jüpiter gerilemesine denk gelmiş olsa da, hayatınıza bir ivme/hız kazandırma potansiyeli taşıyordu. 20 Ocak Yeni Ay’ının etkilerini anlattığım yazımda şöyle demiştim:

Bu aralar okuma isteğiniz arttı mı? Yeni şeyler öğrenmek gibi bir niyetiniz varsa, bunu iyi değerlendirin çünkü Yeni Ay enerjisinden kaynaklanıyor. 20-25 Ocak arasında okumak/öğrenmek kadar; gezmek, arkadaşlarla buluşmak, hoşsohbet ortamlarda bulunmak da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak.
Merkür ve Jüpiter gerilemesi, ama özellikle Jüpiter gerilemesi, yay burcunu diğer burçlardan daha fazla etkiler çünkü Jüpiter yönetici gezegeniniz. Geçtiğimiz günlerde acele ve hevesle kısa zamanda çok iş yapmanız gerektiyse, planladığınız kadar kolay olmamış olabilir çünkü zorluklar/engeller normalden daha fazlaydı. Gerilemelerin sizi yavaşlatma ihtimali yüksektir. Umarım ki, her attığınız adımın karşılığını alırsınız. Hadi şimdi önümüze bakalım ve Şubat ayının analizini yapalım, neler olabileceğini anlamaya çalışalım 🙂

1 – 10 Şubat 2015

Şubat ayının ilk 10 günü hareket dolu olacak. Öyle ki, hayatınızda çok ama çok önemli değişiklikler olabileceğini düşünüyorum. Geçen ayın sonlarında, BurcunaGöre’nin Facebook ve Twitter sayfalarında şu soruyu sormuştum: Şubat ayının ilk 10 günü önemli haberler bekleyen var mı? Zaten bir süredir o haberi bekleyen okurlarım, “evet çok önemli bir haber bekliyorum” demişlerdi. Hevesle sonucunu bekledikleri bir gündemi olmayan okurlarım dahi Şubat ayında bazı fırsatlarla karşılaşacaklar. 1 – 10 Şubat arasındaki 10 gün, Şubat ayının en önemli günleri olacak. İki nedeni var:
 1. Aslan burcu dolunayı, 4 Şubat
 2. Güneş – Jüpiter karşıtlığı, 6 Şubat
Dolunay ile Jüpiter enerjisi birbirine karışacağı için hareketli ve yoğun bir enerji sizi bekliyor. Peki, yay burcuna özel gündem neler getirecek? Öncelikle dolunay hakkında bilgi vereyim: Her dolunay güneş ve ay arasındaki karşıtlıktır, birisi bir burçta iken diğer karşıt burçta olur. Bu karşıtlık nedeniyle hepimiz iki seçenek arasında bir tercih yapmaya mecbur kalırız veya bir yol ayrımı yaşarız. Dolunay sizi hangi alanda etkiliyorsa, bir süredir o alanda yaşadığınız gelişme sonuçlanır, bir dönem sona erer. Yay burcuna göre dolunay; dünya görüşünü, fikirleri (ve öğretmenliği) ve başka coğrafyaları temsil eden 9. evde gerçekleşecek. Bu nedenle, 4 Şubatta başlayıp 9 Şubatta sona erecek dolunay gündemi, bu konular etrafında gelişecektir:
 1. şehir/ülke değişikliği
 2. tamamen yabancısı olduğunuz bir ortamda yaşama/çalışma
 3. yüksek eğitim alanında bir gelişme
 4. bilgilerini paylaşma, öğretmenlik yapma
 5. bu saydıklarım dışında, hayatı baştan aşağı değiştirme gücü olan bir olay
4 Şubat aslan burcu dolunayı sizin için neden çok önemli? Çünkü dolunayın gerçekleştiği 9. evin temsilcisi yay burcudur. Ayrıca, 6 Şubatta gerçekleşecek önemli bir Jüpiter etkisi var, ki Jüpiter de sizin yönetici gezegeniniz. Kısacası hayatınız değişmek üzere diye düşünüyorum 🙂 Zaten birçoğunuzun gündeminizde şimdiden önemli bir konu vardır. Şubat ayını anlatmaya Jüpiter etkisinden devam edelim: 6 Şubat günü, 2 aydır gerileme sürecinde olan Jüpiter’in içinizde biriktirdiği enerji de açığa çıkmak için can atıyor olacak. Ya iç dünyanızda yanardağın ateş püskürtmesi gibi bir inanç/fikir patlaması olacaktır ya da bir olay yaşanacaktır. Ben her koşulda güzel olacağına inanıyorum. Jüpiter etkisini daha iyi anlamak isteyen okurlarım, gerileme sürecinin etkilerini anlatmak için Aralıkta yazdığım bu yazıyı okumalı: Yay Burcu Jüpiter Gerilemesi 6 Şubat 2015, hayatınızı ya da hayata bakışınızı değiştirecek bir enerji açığa çıkarak. Eğer çözüm bekleyen bir sorununuz varsa, bir çıkış yolu bulmanızı da sağlayabilir çünkü karşınıza çözüm olanakları çıkarma ihtimali yüksek. Diğer yandan işin başka bir boyutu var. 1 – 10 Şubat arasında Merkür gerilemesi devam ediyor olacağından, işlerin sorunsuz gitmeyebileceğini, Merkür gerilemesi kaynaklı gecikmeler ve sorunlarla karşılaşabileceğinizi aklınızda tutun lütfen ve mutlaka tedbirli olun. Mesela; yurt dışında eğitim veya vize için başvuru yapacaksınız, tüm formaliteleri doğru öğrenin, her evrağı eksiksiz teslim edin. İşinizi şansa bırakmayın. Eğer gündeminizde bu tarz bir olay yoksa, sadece mevcut hayatınızda bir değişiklik yapma arifesinde iseniz (belki evlilik ya da şehir değişimi) yine gerileme kaynaklı sorunlara karşı tedbirli olun. Dolunay gündeminiz, 9 Şubat günü sonuçlanacak. Bazı olası olaylar ise şöyle:
 1. şehir hatta ülke değişikliği olabilir
 2. girdiğiniz yeni ortam hayatınızda yeni kapılar açabilir
 3. fark ettiğiniz/öğrendiğiniz bir şey, hayata bakışınızı tamamen değiştirebilir
 4. öğretmen/eğitmen olabilirsiniz
 5. eğitiminize devam etme konusunda önemli kararlar alabilirsiniz
 6. evlilik/işiniz gibi hayat değiştirebilecek bir konuda, önemli adımlar atabilirsiniz
Dolunay, geçmişten gelen bir meseleyle ilgili olduğu için, gündeminizin ne olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Eğer gündeminizde ne olacağını tahmin edemiyorsanız (ki muhtemelen yoktur), dolunayda ortaya çıkacak güçlü enerjiyi yöneltecek bir alanınız da yok demektir. Bu durumda, o tarihlerde çok gergin/sıkılgan olacağınızı söyleyebilirim.

11 – 18 Şubat 2015

11 Şubat’ta Merkür gerilemesi sona eriyor, bu nedenle karşınıza çıkan zorluklar azalacak, aksilikler yavaş yavaş kaybolacak. Gerileme sırasında zihniniz sürekli geçmiş günlere, anılara gidip duruyor ya, yeniden bugünü ve yarını düşünmeye başlayacak. Yani zihniniz normal haline dönecek 🙂 Şubat ayının en sakin günlerini 11-18 arasındaki günlerde yaşayacağız ama bunun da bir nedeni olmalı değil mi? Var tabi 🙂 Yazının başında söylediğim gibi, Yeni Ay’ların ilkini 20 Ocak’ta yaşamıştınız, ikincisi ise 19 Şubat’ta yaşayacaksınız. 11 Şubattan 18’ine kadar geçen günleri, 19 Şubatta yaşanacak ikinci Yeni Ay’ın gündemine hazırlık olarak değerlendirin. Şubatın son haftası da hareketli olacak.

19 – 28 Şubat 2015

Şubat ayında ikinci Yeni Ay, 19 Şubat günü yaşanacak, takip eden 5 gün devam ederek 24 Şubat’a kadar güçlü bir enerji ile hedeflerinize odaklanmanıza yardım edecek. Yeni Ay kova burcunda yaşanıyor, yani hem Güneş hem de Ay kova burcunda olacak ancak Yeni Aydan dakikalar sonra her ikisi de balık burcuna geçecek. Bu nedenle, 19 Şubat Yeni Ay enerjisi iki alanda birden etkili olacaktır: Birincisi, yaşadığınız/çalıştığınız ortam, ulaşım, öğrenme ve iletişim alanınızı temsil eden 3. ev. İkincisi, eviniz ve ailenizi temsil eden 4. ev. Ben olası gündeminize bir örnek vereyim, diğer alternatifleri siz tahmin edin: yeni bir şehre taşınıp (ulaşım) kendinize bir ev bulmanız (4. ev) gerekebilir . Bu arada eklemekte fayda var: 19 Şubattaki Yeni Ay enerjisine Neptün de dahil olacak. Neptün hayalini kurduğumuz şeylerin gezegenidir, bu nedenle 24-25 Şubat gibi, hayallerinize çok yakın olacaksınız. Hep hayalini kurduğunuz hayata (şehir, ülke, iş, ev) kavuşabilirsiniz.
Bir uyarı: Neptün bazılarımızın hayallerinin gerçekleşmesini sağlarken, bazılarımızın imkansız bir hayalin peşine takılıp gerçeklerden kopmasına neden olur. Gerçeklerden kopmak tatminsizlik yaratır ve sahip olduklarımızı kaybetmemize neden olabilir. Her neye sahip olduysanız, lütfen kıymetini bilin; Neptün’e yenilmeyin.
Son olarak, 19 Şubattan itibaren Mars’ın koç burcunda olacağını hatırlatayım. Koç burcundaki Mars, bu hareketli dönemde tam da ihtiyacınız olan (pozitif) enerjiyi size verecektir. Enerjiniz harika olacak değerli okurlarım, ayrıca capcanlı bir dönem de sizi bekliyor 🙂 Yay Burcu Şubat 2015 te büyük fırsatlar bulacaktır. Çok önemli bir ay olacağı kesin, doğru kullanmayı başaranlar için diyecek bir şeyim yok ancak enerji çok yoğun olacağı için doğru kullanmak söylendiği kadar da kolay olmayabilir 🙂 En iyisini diliyorum. Ceyhun.]]>