Yay burcu, Kasım ayının genel enerjisini sevmeyen tek burç olabilir çünkü geçmişin hesabını çıkarmayı, sebepsiz yorgunluğu ve kafa karışıklığını kim sever ki? Kasım aylarını sevmeseniz de, gerekli/faydalı bir dönemdir, hayatın gürültüsünden ve kargaşasından bir türlü fırsat bulamadığınız “iç sesinizi dinleme” görevinizi yerine getirip Aralık ayının yoğun ve kıymetli günlerine hazırlanma fırsatı bulursunuz. Bu yönüyle, keyifsiz ama zaruridir. Aramıza yeni katılan okurlarım bilmeyebilir ancak önceki yazılarımda, yay burcunun diğer burçlara göre çok daha şanslı olarak doğduğunu, hayatın güzelliklerini algılamada çoğumuzdan daha önde olduğunu yazmıştım ve eklemiştim: Satürn’ün akrep burcuna geçtiği Ekim 2012’den bu yana bu durum değişti, eskiden olduğunuz kişi değilsiniz, coşkunuz azaldı ve hatta Kasım ayında doğan yay burcu okurlarım başka birer insan olup çıktılar bile..ancak bunu her burç sırayla yaşıyor ve şimdi sıra sizde, yay burcu olmanın tüm avantajlarını yaşıyorsunuz, bu aralar yay olmanın bedelini ödediğinizi varsayın..Ne de olsa yay olmak kocamaaaan bir ayrıcalıktır 🙂 Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak. Kasım ayındaki ikinci yazımda Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27-30 Kasım tarihlerinde doğan yaylar için 2014 Şubat ayından bu yana devam eden etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 1 Aralık – 4 Aralık tarihlerinde doğan yay burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

YAY BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Yay burcu için faydalı bir dolunay süreci başladı, Kasım ayının mistik/garip yorgunluğu bir süre bitecek ve yerine her şeyin kusursuz olması için çalışma enerjisi gelecek, bu dolunay enerjisi size gerekiyordu. 7 Kasımda başlayan dolunay, 12 Kasım’da etkisini zirveye taşıyacak. Her dolunay, bir dönemin bir şekilde sona ermesine neden olur bu nedenle yüksek ihtimalle 12-13 Kasımda hayatınızda bir değişim yaşanacaktır. Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Yay burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 12. evinizde: astrolojinin son evi/alanı, geçtiğimiz bir yıl boyunca yaptıklarınızı gözden geçirme sürecini temsil eder, bu nedenle iç sesiniz yükselmeye başlar, diğerlerini değil de kendinizi dinleme ihtiyacınız artar. Geçmişle hesaplaşma, hatalarınızdan duyduğunuz pişmanlık, fiziksel yorgunluk, zihinsel kargaşa, gizliden yaptığınız işler ve sırlarınız ile size karşı yapılan gizli işler ve düşmanlıkları on ikinci evi temsil eder.
 • Ay 6. evinizde: sorumluluklarınız, görevleriniz, işlerinizi zamanında ve doğru yapma isteğiniz, hayatınızın düzeni, işlerin yolunda gitmesi için ortaya koyduğunuz gayret, sağlığınıza/beslenmenize gösterdiğiniz özen ve iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz 6. evin kapsamındadır.
Yay burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 12. evin alanındaki istekleri ile 6. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir denge bulmaya/kurmaya çalışacak, bir gelişme yaşayacak. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. sizi çok yoran işleriniz sona erecek
 2. siz sessizce bir köşeye çekilmek isterken eskiden kalma bir işin yapılması gerekecek, ilgilenmek zorunda kalacaksınız
 3. bir süredir devam eden sağlık sorununuz varsa, çözüm bulacaksınız
 4. sigara içiyorsanız, bırakmak için tam zamanı diyeceksiniz (evet, tam zamanı)
 5. sağlığınızın önemini fark etmenize neden olacak bir durum yaşayacaksınız
 6. hayatınızın akışını değiştirecek bir gelişme olacak, yeni bir rutin oluşacak
 7. sizi çok rahatsız eden iş arkadaşınıza/birine artık tahammül edemeyeceksiniz, tepki vereceksiniz
 8. iş yerindeki pozisyonunuz/düzeniniz değişecek
 9. insanlara yardım etmek, fedakarlık yapmak, taviz vermek istemeyeceksiniz
 10. diyetinizde bir değişiklik yapma ihtiyacı duyacaksınız
Yay burcu, Kasım ayından sonra hızlı bir sürece başlıyor çünkü Aralık ayı (22 Kasımda Güneşin yay burcuna geçişiyle başlayacak) yay burcunun yeni yılının başlangıcıdır. Gelecek 1 yılın planlarını yapmak, kendiniz için en doğru yolu/hedefi seçmek, önceliklerinizi belirlemek için yılın en uygun zamanı Aralık ayıdır. Şimdilik dinlenip iç sesinizi dinlemek en iyisi, yorgunluğu ve kafa karışıklığını hiç ama hiç dert etmeyin. Bu arada, diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>