Yay burcu Eylül yorumu, 13 Eylül güneş tutulması ve Merkür gerilemesinin etkileri dahil Eylül’ün önemli konularını içeriyor. Ne günlerdi ama? 🙂 Ağustos ayını sevdim diyen varsa bir adım öne çıksın… Değerki dostlar, Venüs gerilmesinin sarsıcı etkileriyle kritik kararlar aldığımız veya başkalarının kararlarından etkilendiğimiz 45 günlük süreç bitmek üzere. 6 Eylülde Venüs gerilemesi sona eriyor. Umarım ki hayatınızda her şey yolundadır. Tabi tek olay Venüs gerilemesi de değildi, Satürn de akrep burcuna dönünce, geçtiğimiz 2 yılda yaşadığınız o bunalım hissiyat geri dönüş olmalı, ki daha önce anlatmıştım bunun olacağını… Satürn geldiğini mutlaka belli ediyor, es geçmiyor. Neyse ki Eylülde hem Venüs gerilemesinin hem de Satürn etkisinin bir arada sizi çok zorladığı süreç sona eriyor. Daha aydınlık bir hissiyat olacaktır, emin olabilirsiniz. Yine de hala bitmiş değil, 7 Eylüle kadar gerileme etkisi devam ediyor, hala bir şeylerden rahatsız olanlarınız vardır, değişim için ilk adımı atma arifesinde olabilirsiniz. Venüs gerilemesinin etkilerini anlattığım yazımı bir kez daha okuyun, sonra karar tabi ki sizin. 7 Eylülü takip eden günlerde, gerilemenin sona ermesiyle birlikte, “düzen bozucu” etki sona eriyor ve yeniden düzen kurucu dönem başlıyor. Artık neyin iyi olduğunu sorgulamayacak, önünüze bakacaksınız. Bu da rahatlamaya neden olacaktır. Diğer yandan, Eylülde başka önemli astroloji olayları da var. Birincisi 13 Eylüldeki Güneş tutulması, ikincisi 28 Eylüldeki Ay tutulması.. Her ikisi de takip edilmesi gereken çok önemli olaylar olduğu için detaylıca anlatacağım bu ayki yazılarımda. Dilerseniz Eylül 2015 gündeminin ana başlıklarını tarihleriyle birlikte görelim, sonra da detaylara geçelim:

 1. 13 Eylül Güneş tutulması
 2. 17 Eylül Merkür gerilemesi
 3. 18 Eylül Satürn yeniden yayda
 4. 23 Eylül Güneş terazide
 5. 25 Eylül Mars başakta
 6. 25 Eylül Pluto gerilemesi bitiyor
 7. 28 Eylül ay tutulması

Güneş tutulmasının yay burcuna etkileri

Başak burcundaki gelişmeler, yay burcu için her zaman önemlidir, hele ki Güneş tutulmasıyla kat be kat önemlidir çünkü yay burcunun kariyer/itibar alanında gerçekleşir. Yaşanan olaylar sizin kim olduğunuz, ne iş yaptığınız, başkaları tarafından nasıl algılandığınız ve görüldüğünüzle ilişkili olduğu için başarınızı da etkiler, imajınızı da etkiler, konumunuzu da.. Buraya kadar tamam, peki Güneş tutulmalarını neden önemlidir? Takip eden günlerde neler olur, bunu anlamaya çalışalım:
 1. yeni bir dönemi başlatır
 2. kalıcı değişiklik yapar
 3. yeni bilgiler ediniriz, kararlar alırız
 4. farkındalığımız artar, “daha önce neden düşünemedim” deriz
 5. önemli haberler alırız, gündem şekillenir
Bu saydığım özellikler arasında bence en önemli olan “kalıcı değişiklik yaratması”. Kendi hayatımdan örnekler vereyim: Güneş tutulmasının etkisiyle iş değiştirdim, işle birlikte yaşadığım şehir de değişti ve yıllardır aynı işte çalışıyorum, aynı şehirde yaşıyorum. Bir diğer Güneş tutulması sırasında, üslubum/tavrımla ilgili çok önemli bir karar aldım ve sonrasındaki süreçte Burcuna Göre hayat buldu 🙂 Kısacası, tutulmaların hayatımızı değiştirme potansiyeli çok güçlüdür, bazen 1 hafta içinde, bazen de yaklaşık 1 ay sonra değişim gerçekleşir. Yay burcu için tutulmayla birlikte oluşabilecek gündeme dair bazı olasılıkları şöyle sayabiliriz:
 1. iş hayatınızda önemli bir gelişme/değişim
 2. kariyerinizde yeni bir dönem
 3. toplumdaki rolünüzü değiştiren bir adım (işe girmek, evlenmek gibi)
 4. bir üst basamağa tırmanmak için hamle
 5. saygınlığınızı ve itibarınızı etkileyecek bir gelişme
 6. ev veya aile hayatınızı değiştiren bir olay
13 Eylül Güneş tutulmasının etkileri olumlu olacak, bu nedenle güzel sonuçlar alacağınızı düşünüyorum. Böyle düşünmemin bir nedeni de Jüpiter’in varlığı. Neden? Güneş tutulması başakta oluyor ve Jüpiter de 1 aydır başak burcunda, ayrıca önümüzdeki 1 yıl başakta kalacak. Bu nedenle diyebiliriz ki, kariyer/imaj alanında Jüpiter tarafından koruma altına alınacaksınız. Kısacası, şanslı bir dönem başlıyor. 1 yıl boyunca şanslı olacağınız alanda şimdi bir de Güneş tutulması gerçekleşiyor. Bunu iyiye işaret olarak görebiliriz, iyimser olmak için sebeplerimiz var 🙂 Son olarak, Güneş tutulmasının sonuçları ya takip eden 1 hafta içinde, ya da yaklaşık 1 ay sonra alınabilir. Ekim ayını da bu gözle görün.

Merkür gerilemesi 17 Eylül – 9 Ekim

Merkür gerilemesinin zamanlaması hiç iyi olmadı. Yılın en önemli olayı olan Güneş tutulması ile aynı günlere denk geliyor. Bu durumun olumlu gündeminize zarar vermemesi için bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum. Öncelikle, Güneş tutulmasının heyecan ve coşku getiren bir yönü olduğunu belirteyim. Oluşan enerjiyle hemen harekete geçmek, sonuç almak isteyebilirsiniz. Hepimiz böyle hissedeceğizç Ancak biz heyecan içinde yeni gelişmelere göre hareket ederken, Merkür gerilemesinin etkileri de başlamış olacak. Bu durum gecikmeler, ertelemeler, zaman baskısı veya aksamalar oluşturabilir. Eğer bu etkiler Güneş tutulması gündeminizle ilişkili olursa (olmayabilir), doğru şekilde davranmak büyük fark yaratacaktır. Peki doğru şekilde davranmaktan ne anlayalım? Acele etmek, acele etmeye zorlanmak, hemen olsun diye baskı yapmak/zorlamak gibi klasik Merkür oldu bittileriyle yüzleşmeniz gerekebilir. Bu durumda, doğru olan sakin kalabilmek, iki kere düşünüp adım atmak ve baskıya direnmektir. Bir örnek vereyim: önemli bir kariyer fırsatı oluştu ve siz de adaylardan birisiniz. İletişimin bozulduğu Merkür gerilemelerinde, hem sizin ağzınızdan dökülen kelimeler hem de duyduklarınız tatsız olabilir. Görüşmelerde üzerinize çok gelinirse veya insanların size yeterince değer vermediğini/saygı duymadığını hissederseniz sakin kalın, telaşlanmayın. İkinci bir örnek vereyim: kritik bir pozisyona atandınız ve artık yeni iş arkadaşlarınızın olduğu bir ortamdasınız. Hemen yakınlaşmak, iletişim kurup dost olmak veya “beni buraya boşuna atamadılar, en iyi ben biliyorum” havası vermek gibi hatalar yapmayın. “Ben yapmam ki zaten” demeyin, Merkür gerilemesinde düşünme/iletişim de değişiyor, aklınızda olsun 🙂 Ayrıca aranızda iş arayanlar da olabilir. Eğer alternatif işler arasında tercih yapmanız gerekiyorsa, kararınızı vermek için zaman kısıtlıysa ve baskı altındaysanız, çok aceleci davranmayın. Kabul edildiğiniz işe girmeyin demiyorum, sadece emin olun, evet doğru adımı atıyorum diyorsanız hayırlı olsun 🙂 Merkür tarihlerini hatırlatayım: 10 Eylülde yavaşlamaya başlayacak, 17 Eylül ve 9 Ekim arasında geri hareket edecek. Yay burcu Eylül 2015 yorumu en az 2 bölümden oluşacak, birinci bölümü burada bitiriyorum 🙂 İkinci bölümünde ay tutulmasının etkileri ve önemli gördüğüm başka konuları da yazacağım. En güzelini yaşamanızı dilerim. Sevgilerimle, Ceyhun]]>