koç burcunda ay tutulması etkisiyle, mutluluk arayışına girecek çünkü uzunca bir süredir sıkıcı bir hayatınız oldu. Ay tutulması, hayatınızı değiştirmek için bir süredir giriştiğiniz zorlu sürecin boğucu havasından kurtulmak istemenize neden olacak. Ay ve güneş tutulmalar hepimizi etkiler, ay tutulması iç dünyamızda hareketlilik yaparken, güneş tutulmaları hayatımızın yönünü değiştirir. Tutulmaların kimseyi es geçme ihtimali yoktur, istisnası da yoktur, öyle ya da böyle hepimizi etkiler. Hatırlatayım: Her ay tutulması bir dolunaydır ve dolunayın enerjisini 4-5 kat artırır. Yay burcu, 13 Ekime kadar etkisini hissettirecek olan ay tutulmasını, bir önceki ay tutulmasında (Nisan 2014) yaşadığı duygusal yükselişin devamı niteliğinde yaşayacak. Ne olmuştu Nisan ayındaki ay tutulmasında? Tıpkı Ekim ayı boyunca gündeminizde olduğu gibi, Nisandaki ay tutulması sırasında, gündeminizde hedeflerinize ulaşma isteğiniz vardı, bu nedenle tüm gücünüz ve inancınızla çalışıyordunuz. Kendi başınıza yapamadıklarınızı, dostlarınızın/arkadaşlarınızın yardımı ile yapmaya çalışıyordunuz. Nisan 2014, yay burcunu hedeflerine/umutlarına yönelmeye itmiş, bugünlere kadar yoğun çalışmanızı sağlamıştı. Şimdi, o günden bu yana hayatınızda ya da iç dünyanızda değişenler sizi yeni bir dönemece götürecek ve böylece bir süreç daha sona erecek, Ekim ayı sonlarında ise bir yenisi başlayacak.

KOÇ BURCUNDA AY TUTULMASI: 8 EKİM 2014

Yay burcu, 8 Ekim ay tutulması sırasında mutlu olmak isteyecek, hayatın tadını almak için bir tutum değişikliği yaşayacak. Örneğin, eşiniz/sevgilinizle daha çok vakit geçirmek isteyecek, bir süredir ara verdiğiniz eski güzel günlerin özlemi ile duygusal canlılık yaşayacaksınız. Sonuçta, farklı bir gündeminiz olsa da, amacınız mutlu olmak olacak… Unutmadan, hayatınızda gözle görülür bir değişim olmasa dahi, mutlaka iç dünyanızda önemli bir dönüşüm yaşayacaksınız. Ay tutulmaları -güneş tutulmalarının aksine – çoğunlukla iç dünyamızda olduğu için, acaba ne olacak diye endişe ile beklemeyin, 13 ekim civarında bir sebepten, evinizle/aile büyüklerinizle ilgili bir süregelen bir konunun nihayet sonuçlandığını göreceksiniz. 8 Ekim ay tutulmasının güçlü enerjisine eşlik edecek diğer güçlü enerjilerden bahsedeyim:
 1. Güneş-Uranüs karşıtlığı
 2. Güneş-Pluto karesi
 3. Ay-Mars-Jüpiter üçgeni
Güneş-Uranüs karşıtlığı, isteklerimize ve hedeflerimize giden yolda keskin bir değişimin habercisidir. Uranüs hakkında önceki yazılarımı okuyanlar hemen hatırlayacaklar, Uranüs enerjisi yeni bir dünyanın kapılarını aralar, yarattığı aydınlanma ile kontrol etmesi zor olan bir coşku getirir. Uranüs, bağımsız ve özgür olma isteğimizin kaynağıdır, herkese/her şeye rağmen doğru bildiğimiz yolda ilerlemek istememize neden olur. (henüz okumayanlar ve yeniden okumak isteyenler buradan okuyabilir: Uranüs) Güneş-Uranüs karşıtlığı, koç burcu ay tutulmasının enerjisini keskinleştirecek/artıracak; vereceğimiz kararların, atacağımız adımların hayatımızdaki etkisini her zamankinden daha güçlü yapacak..Olumlu veya olumsuz olacak demek imkansız, bazılarımız olumlu yönde bir ilerleme kaydedecektir mutlaka, bazılarımız içinse olumsuz gelişmeler yaşanacaktır.. Güneş-Pluto karesi, isteklerimize ulaşmakta önümüzde duran, bizi engelleyen, gücümüzü/başarımızı kısıtlayan her ne varsa üstesinden gelme isteğimizi açığa çıkaracak. Pluto enerjisi, en az Uranüs etkisi kadar, değişime giden yoldur; üstelik Pluto değişimi getirirken bizi de değiştiren enerjidir. Bazen bir olay yaşarız ve başka bir insan oluveririz ya, işte o enerji Pluto’nun enerjisidir. Güneş-Pluto karesinin açığa çıkaracağı enerji, koç burcu ay tutulmasının enerjisiyle birleştiğinde, hedefe giden yolda bazı zorlu engellerin varlığından haberdar olacağız; bizi yavaşlattıkları/zayıf düşürdükleri için sinirlenip harekete geçmek, yolumuzu açmak isteyeceğiz. Sonuçta, sakin bir enerjiden ziyade kızgın bir enerjimiz olacak. Ay-Mars-Jüpiter üçgeni, bütün bu enerjiler birleşip iç dünyamızda gelgitler oluştururken, duygularımızın şiddetini artıracak, hem de çok artıracak..İşin içinde duygularımızın kaynağı Ay, enerjik/agresif enerjimizin kaynağı Mars ve temasa geçtiği her enerjinin şiddetini artıran Jüpiter olduğunda; olumlu gündem harika, olumsuz gündem de epey kötü olur. Ay-Mar-Jüpiter üçgeni, koç burcu ay tutulmasının enerjisinin, sıradan bir ay tutulmasına göre kat kat fazla olmasına neden olacak, ki sıradan ay tutulması bile, dolunayın enerjisine 4-5 kat artırır.

AY TUTULMASININ YAY BURCUNA ETKİSİ

Yay burcu, Ekim ayında uzun yıllardır beklediği, uğruna çok çabaladığı, emek ettiği hayallerine ulaşmak istiyor. Ekim ayı bittiğinde, hayatında önemli/zorlu bir sürecin sona erdiğini ve çok daha güzel günleri görmeyi umut ediyor. Elbette her yay burcunun farklı bir hedefi vardır, kiminiz evlenmek, kiminiz çocuk sahibi olmak, kiminiz ise iyi bir iş istiyor olabilirsiniz. Ekim ayı, yay burcu için hayatın güzel/umutlu tarafını temsil ediyor diyerek genel bir tanımlama yapayım, nasıl olsa siz konunun ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Yay burcu, 13 Ekime kadar ay tutulması enerjisi ile birlikte neler yaşayabilir sorusunun olası cevaplarından bazıları:
 1. dinlenmek, biraz eğlenmek isteyeceksiniz
 2. arkadaşlarınızla/sevdiklerinizle güzel vakit geçireceksiniz
 3. eşinizle/sevgilinizle birlikte romantik zamanlar paylaşacaksınız
 4. cinselliğinizi ihmal ettiğinizi hatırlayacaksınız
 5. spor/fitness programına başlayacaksınız
 6. hayatınızı daha cesur yaşamaya karar vereceksiniz
 7. bir ilişkiye başlayacaksınız
 8. aşk hayatınızda bir dönem bir şekilde sonuçlanacak
 9. çocuk sahibi olmak isteyeceksiniz
 10. ticari bir projeye girişeceksiniz
Yay burcu, gündeminin merkezindeki önemli konuda bir sonuca ulaşacak. Her dolunay -dolayısı ile ay tutulması- bir tercih yapmayı zorunlu kılar. Ay tutulmasının yarattığı güçlü dolunay enerjisine; Uranüs ve Pluto’nun zorlayıcı enerjisi, artı, Mars ve Jüpiter’in katalizör/güçlendirici etkisi dahil olduğunda, her şeyin yıldırım hızında olduğuna, önemli bir değişimin yaşandığına, hayatımızda bir dönemin bitip bir yenisinin başladığına şahitlik edeceğiz.]]>