dolunayın yay burcuna etkisi Şimdi asıl konuya geçelim: Aralık ayının sürükleyici etkisi Uranüs olacak. Siz bakmayın ülkemizde sürekli Merkür’den Venüs’ten bahsedilmesine, onların hayatımıza etkileri yüzeysel ve geçicidir. Hayatımızı değiştiren enerjiyi sadece 5 gezegen getirir: Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün-Pluto. Yay burcu için 21 Aralık’ta bitecek Uranüs gerilemesinin etkilerini anlattığım yazı burada: yay burcu, Uranüs gerilemesi bitince nasıl etkilenecek BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri bu gezegenlerin hayatımızı değiştiren, bazen bizi şaşkına uğratan, bazen bunalıma girmemize neden olan, bazen de durdurulamaz bir güç veren etkilerini artık çok iyi biliyor olmalı. Yok ben bilmiyorum diyorsanız, yazdıklarıma hiç kafa yormamışsınızdır.

JÜPİTER GERİLEMESİ: 8 ARALIK – 8 NİSAN

Jüpiter 16 Temmuz’da aslan burcuna geçtiğinden bu yana, yay burcunun 9. evinde, yani hayattan daha fazlasını alma isteğini ve keşfetme arzusunu artırıyor. Bu dönemde yaşadığınız yeri değiştirmiş olabilirsiniz, yeni bir işe veya eğitime başlamış olabilirsiniz. Her ne olduysa, hayatınızın sınırları ve sizin hedefleriniz büyümüş olmalı. Jüpiter gerilemesi, Temmuz ayından bu yana, Jüpiter’in getirdiği heyecan ve iyimserlikle attığınız adımların yavaşlamasına, daha da ilerleme isteğinizin azalmasına, son 5 ayda yaptıklarınızı değerlendirmek istemenize neden olacak. Yani Jüpiter bir çeşit uykuya dalacak ve sizde yarattığı coşku azalacak, coşkunun yerini değerlendirme isteği alacak. Şunları sormaya başlayacaksınız: (1) bugüne kadar yaptıklarım iyi oldu mu? (2) beni daha ileri götürdü mü? (3) planlarımda bir değişiklik yapmalı mıyım? Jüpiter’in sizi nasıl etkilediğini, hayatınızı hangi alanlarda güzelleştirmek istediğini Temmuz ayında detaylıca yazdım, buradan okuyabilirsiniz: Jüpiter yay burcunu nasıl etkiliyor 8 Aralıktan itibaren, Jüpiter’in etkilediği alanda bugüne kadar var olan iyimserlik azalacağı için, birden kendinizi boşlukta hissedebilir, karamsarlık yaşayabilirsiniz. Sakın bu hatayı yapmayın! Jüpiter gerilemesi, bize yaptıklarımızı değerlendirmek için bir şans tanıyor, o kadar. Gerileme sırasında bazı kritik günler olacak, o günler yaklaştığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.

URANÜS-PLUTO ETKİLEŞİMİ: 15 ARALIK

Uranüs-Pluto karesi düzenli bir astroloji olayı değildir, dolunay gibi her ay olmaz, güneş tutulması gibi yıllık bir düzeni yoktur. Bir önceki Uranüs-Pluto karesi 1930’da olmuştu ve o dönemin düzenini değiştirmişti. Büyük ekonomik bunalım bu süreçte başlamış, Hitler Milliyetçi Sosyalist Partinin başına geçmiş ve Almanya’da iktidara yükselmişti. Bu süreç, 2. Dünya savaşının alt yapısını hazırladı, güzel anmak mümkün değil. 1960 yılında Uranüs-Pluto kavuşumu olduğunda yine yaşayan herkesin hayatını değiştirmişti. Bu süreçte savaş karşıtı düşünce yayıldı, “Savaşma Seviş” söylemi üzerinden hem sisyasi hem de cinsel devrim yaşandı. Uranüs-Pluto etkileşimleri çooook önemlidir yani 🙂 Kalıcı etkiler yapar, düzeni değiştirmeden gitmezler. 15 Aralık’ta, uykusundan uyanmaya hazırlanan Uranüs, 2012 yılından bu yana 6. kez Pluto ile etkileşime girip 90 derecelik kare açıyı oluşturacaklar. Kare etkileşim, çözüm bulma isteği uyandırarak bizi harekete geçirir. Uranüs-Pluto karesinin yay burcuna etkisi şöyle olacak: Size özel, sizi diğer insanlardan ayıran, sizi siz yapan özellikleriniz var..Bu özelliklerinizi ön plana çıkarmak, onları kullanmak, hatta zaman zaman gösteriş yapmak sizi mutlu ediyor, kendinizi değerli hissetmenizi sağlıyor. Nedir bu yetenekleriniz, hangi özellikleriniz sizi herkesten ayırıyor? Bir düşünün! İçinizde yaratıcı bir enerji var. Kendinizi ifade ederken, çocuklarınızla ilgilenirken, sevdiklerinizle mutluluğunuzu paylaşırken, spor yaparken, sevgilinizle/eşinizle özel anlar yaşarken canlanan bir enerji bu..Bu enerji, az önce bahsettiğim “sizi siz yapan özelliklerin” de kaynağı aynı zamanda. Diğer taraftan; çalışmak, para kazanmak, kazandığınızı harcamak, istediğiniz her şeye sahip olmak ve güzel yaşamak istiyorsunuz. Eşiniz olsun, eviniz olsun, belki lüks bir arabanız olsun istiyorsunuz..hepsi için çalışmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz, karınca ile ağustos böceği hikayesindeki ağustos böceğinin, bir gün karıncaya muhtaç olacağını çok iyi biliyorsunuz..Bu nedenle çalışmalısınız. Uranüs-Pluto karesinin bir hedefi var: içinizdeki yaratıcı enerjiyi, isteklerinize sahip olmak için kullanmanızı istiyor. Nasıl mı?
  1. yaratıcılığınızı kullanarak para kazanmalısınız, böyle bir iş seçmek istiyor musunuz?
  2. tiyatro, bir spor dalı veya danstan para kazanmaya mı başladınız?
  3. çocuklara yönelik bir iş yapmaya başlamış olabilir misiniz?
  4. anne/baba olma isteğiniz mi arttı? aile kurmak istiyorsunuz öyleyse.
  5. çocuklarınızın geleceği için daha çok kazanmanız gerektiğini mi fak ettiniz?
  6. hayatınızda hiç çalışmadığınız kadar çalışıyorsunuz; kendinizi ispat etmek mi istiyorsunuz?
Uranüs-Pluto karesi, hayatınızı değiştiriyor ya da çoktan değiştirdi bile. Yukarıda saydığım sadece birkaç olasılık, siz kendi hayatınızı düşünüp bu önemli etkiyi ne şekilde yaşadığınızı düşünün ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Facebook, Twitter  veya bu yazının altına yorum yapın, heyecanla bekliyorum.]]>