Venüs gerilemesinin etkilerini doğru biliyor olmak çok önemli çünkü hata yapma ihtimalinin arttığı dönemlerde hepimizin uyarılara ihtiyacı var. Venüs gerilemesi 19 Temmuz – 6 Eylül arasında etkin olacak. Değerli dostlar, Son günlerde gelen tüm soruların Venüs gerilemesinin etkileriyle alakalı olduğunu fark ettiğim için, Ağustos 2015 yorumlarından önce genel olarak Venüs gerilemesinin etkilerini anlatmak istedim. Öncelikle kendi hayatımda Venüs gerilemesine bakış açımı söyleyeyim: Venüs gerilediğinde nefesimi tutuyorum ben! Gerileme boyunca sürekli dikkatli davrandığımı bilmenizi istiyorum. Venüs’ün güzel etkileri gitmişken dikkat etmek şart. Merkür gerilemesi de hayatımızı olumsuz etkiliyor ama Venüs çok farklı. Peki neden? Venüs iki burcun yöneticisidir, terazi ve boğa. Onlara bakarak Venüs’ü anlayabiliriz.

Terazi burcunun yöneticisi olarak Venüs

Venüs güzelliklerin gezegenidir, uzlaşmayı ve uyumu temsil eder. Sembolik olarak kadınsı güzelliği ve şefkati temsil eder. Ayrıca evlilik ve ilişkiler de Venüs’ün yönetimindedir. Venüs ileri hareket ediyorken etkilediği alanda çiçekler açar, hayat güzelleşir ve kolaylaşır. İnsanlar arasında sağlıklı iletişim kanallarının açık kalması, sorunların diplomasi ve uzlaşma ile aşılması, ortak bir paydada buluşulması Venüs/terazi konularıdır. Venüs adildir. Bu nedenle yükseleni terazi olanların uzlaşmadan yana insanlar olduklarını ve diplomatik dil kullanmakta usta olduklarını fark etmişsinizdir. Ayrıca çok çekici, güzel/yakışıklı insanlardır. Venüs’ün yansıması işte!

Boğa burcunun yöneticisi olarak Venüs

Venüs sadece ilişkileri, evliliği ve güzel olanı temsil etmez; ayrıca iş hayatını, parayı, kazancı, harcamaları ve mülkleri de temsil eder. Venüs’ün parayla ilişkili bu yönü çok ilginçtir çünkü para kazanmak için çok çalışmayı teşvik eden Venüs’ün amacı, daha rahat ve hatta lüks içinde yaşamayı mümkün kılmaktır. Venüs varken her zaman rahatlık ve konfor vardır, zevk vardır. Bu yönüyle cinsellik, güzel yemekler, güzel giyinmek, jakuzide keyif yapmak, iyi bir masaj gibi her türlü zevk/lüks ihtiyacı de Venüs/boğa kaynaklıdır. Bu nedenle yükseleni boğa olanlar para kazanmak, mülk edinmek için çok çalıştıkları gibi rahatına da düşkündür, zevk ve konfor isterler.

Venüs Gerilemesinin Etkileri

Venüs gerilemesini sizlere doğru anlatabilmek için tüm boyutlarıyla doğru anlamaya çalıştım, haftalardır farklı kaynaklardan okuyorum. Antik Yunan, Antik Roma, Antik Maya… İnsanoğlunun geçmişten bugüne Venüs’ü nasıl algıladığını anlamaya çalıştım. Öncelikle söyleyeyim: Venüs gerilemesi nezaketin ve diplomasinin azalması, çatışmanın artması anlamına geliyor. Bunu sembolik olarak şöyle anlatmış eski toplumlar: Venüs bir Tanrı olarak görülüyor ve normal seyrinde iken kadın(Afrodit). Gerileme sürecinde ise erkek oluyor, yani cinsiyet değiştiriyor. Bunun anlamı şu: Kadının temsil ettiği her türden güzellik, nezaket ve şefkat gidiyor, yerine erkeğin temsil ettiği agresif değerler geliyor. Antik medeniyetlerin bakışında, sembolik anlamda Venüs’ün cinsiyet değiştirmesi, bilinç altımızın ters yüz olduğunu gösteriyor. Yapmadığımızı yapabilir, olmadığımız gibi davranabilir, hoşlanmadığımız şeylere ilgi duyabiliriz. Bu bilgiyi bir kenara not edin bence, kendinizi frenleme imkanı verebilir. Venüs gerilemesi başladığında, hayatımızın güzel olduğu, işlerin yolunda gittiği hissi azalabilir. “Şu anda bir şeyler yanlış gidiyor” gibi duygular belirebilir. Bu hissiyat oluştuysa ve huzursuz hissediyorsanız Venüs gerilemesi nedeniyle olduğunu bilip rahatlamaya çalışmanızı istiyorum. Ben öyle yapıyorum doğrusu 🙂 Olumsuz hislere kapılıp olmadık adımlar atmamanız gerektiğini önemle hatırlatıyorum. Venüs gerilemesi Temmuz 2015’in son 10 günü etkisini göstermeye başladı. Zaten ülkemizin gündeminden de anlamış olmalısınız. Venüs uzlaşma ve güzelliktir diyorum ya, gerileme başladığında savaş sesleri yükseldi hemen! Gerileme 6 Eylül’e kadar devam edecek. Bu süreçte özellikle 15 – 22 Ağustos arasındaki hafta önemli bir hafta. Ne olacak diye soracak olursanız;
  1. finansal/parasal bir gelişme olabilir, hem de sürpriz bir şekilde
  2. ilişkinizle ilgili beklenmedik bir gelişme yaşayabilirsiniz
Diğer taraftan, Eylül ayının ilk haftası da Venüs gerilemesinin hassas bir dönemi olacak. Gerilemenin yarattığı meseleyle ilişkili olarak hareketlilik yaşanabilir. Ayrıca o günlerde (tam olarak 1 Eylül’de) Güneş-Neptün karşıtlığı da yaşanacak ki iyi bir haber sayılmaz! Güzel haberler vermek istiyorum ama Eylül’ün ilk haftası için güzel haber vermek zor. Güneş ve Neptün arasındaki sert etkileşimler hayırlı olaylar getirmiyor, üstelik Venüs gerilemesinin hassas dönemlerinden biri olacak o hafta… Ben kendi adıma özellikle tedirginim çünkü Eylül’ün ilk haftasında gezegenler benim doğum haritamla berbat açılar yapıyor. “İnşallah küçük sıyrıklarla atlatırım” diyorum doğrusu… Dualarınızı esirgemeyin 🙂 Üstelik Eylül’ün ortasında bir de Güneş Tutulması yaşayacağız. Neyse ki tutulma kötü açılar içermiyor. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz, iyimser kalmakta fayda var.

Ne yapmalı, Ne yapmamalı?

Bu yazıda aklınızda hiçbir şey kalmazsa bu kalsın: Venüs gerilemeleri, hatalı kararlar alma ihtimalinizin arttığı dönemlerdir. Ne tür kararlar Venüs kapsamındadır?
  1. görüntü, güzellik, estetik
  2. ilişkiler, evlilikler
  3. ortaklıklar, anlaşmalar
  4. satın almalar, yatırımlar
  5. harcamalar, kazançlar, iş hayatı
  6. zevk, rahat, konfor
Bu konuda kural şu: Yeni oluşan bir fikrin peşinde gitmeyin! Peki yeni dediğimiz zaman aralığı nedir? Zamanı geniş tutalım ve 15 Temmuz sonrası oluşan her fikir yenidir diyelim, işimizi garantiye alalım. Her türden görüntü değişikliği ertelenmeli, tek istisnası var! Eskiden yapılmış ve hoşa gitmeyen bir değişiklik düzeltilebilir. Satın almaya gelince benzer bir kuralımız var: eğer gündeme yeni girdiyse ertelenmeli ama eskiden konuşulmuş ve tamamlanmamış bir alım-satım konusu varsa, şartlar değişip lehinize gelişmeler oluştuysa olabilir. Örneğin, sürekli takip ettiğiniz bir ürünün fiyatı düşer ve satın alırsınız, buna diyecek bir şey yok. İlişkiler de istisna değil! Artık aileler tanışsın, nişan yapalım, evlenelim türü yeni adımlar için Ekim’i beklemek yerinde olacaktır. Benzer şekilde, şimdi başlayacak ilişkilere ihtiyatlı yaklaşın, gerçekten sırası değil! Yeni bir ilişki için de doğru zaman değil. Venüs gerilemesinde tanıştığınız biri varsa unutun gitsin, ciddiyim! Gerileme sonrasında yeniden karşınıza çıkarsa tekrar bakarsınız. Yanlış zamanda yanlış yerde karşınıza çıkan birinden fayda gelmez, boşuna ümitlenmeyin. Ancak yine istisnası var: Eskide kalmış olan bir ilişkiniz varsa ve bir şekilde olmamışsa, yeniden denemeye değer diyorsanız neden olmasın? Bir şans daha verilebilir. Diğer yandan, uzlaşmanın gezegeni Venüs gerilediğinde, toplumsal ilişkilerimizde sorunlar artış eğilimindedir. İş/sosyal arkadaşlarınıza tahammül azalır, bir süredir tahammül ettiğiniz insanlara “yeter artık” deme isteği oluşabilir. Tersine, size karşı tepkiler yükselebilir. Bunları da aklınızda tutun, sebepsiz gerilimin kimseye faydası yok. Tabi ki “agresif insanlara, haddini bilmeyenlere tepki vermeyin” demiyorum, onun ayrımını en iyi siz yaparsınız. Ben sebepsiz/dayanaksız yere gerginlik yaşamayın isterim, o kadar. Venüs gerilemesi aklınızda şöyle kalsın: hata yapma ihtimalinin, yanlış kararlar alma riskinin en yüksek olduğu dönem! Sadece sizin için değil, herkes için geçerli. “O kadar da değil” diyenler olabilir elbette, o noktada bana söz düşmez. Siz de böyle düşünenlerden biriyseniz, ilerleyen aylarda deneyimlerinizi bizlerle paylaşın mutlaka… Ben şahsen Ekim’i iple çekiyorum 🙂 En güzelini dilerim… Zafer Ceyhun]]>