Uranüs Gerilemesi

Yazar 

Uranüs‘ü çok seviyorum ve fakat sevdiğim kadar da çekiniyorum. Aniden gelen bilginin, aydınlanmanın ve özgürleşmenin gezegeni Uranüs neler getirir, anlatayım efendim..

Uranüs Etkisi

Uranüs etkisini doğru anlatmak için sizi yaşanmış bir olayın kahramanıyla tanıştıracağım: onun adı Kaplan, 2 haftalık yavru kangal köpeği, sevimli mi sevimli bir şey; küçücük patileriyle ayakta duracak gücü dahi yok. Kaplan’ın gözleri henüz tam göremiyor ama annesinin kokusu ona güven veriyor, dokunuşlarında huzur buluyor.

Kaplan 1 aylık olduğunda gözleri açılmaya başlıyor, doğduğu günden beri kendini koruyup kollayan annesini görüyor, 5 tane kardeşi olduğunun farkına varıyor. Artık ayakta durabiliyor, paytak adımlarıyla sağa sola yürümeye başlıyor. Kaplan annesinin koruması altında büyüyor.

1 yıl sonra, Anadolu’nun kadim/mistik ruhunu temsil eden ikonların en güzeli olan kangal köpeklerinin kusursuz bir temsilcisi olacak. Eşsiz zekası, asil ve onurlu karakteri, sırım gibi vücudu ile Anadolu’nun on binlerce yıllık geçmişini tek başına temsil edecek. O yetişkin bir kangal olacak, görenleri kendine hayran bırakacak.

Ama öyle olmuyor! Kaplan’ın annesinin sahibi Yaşar, Kaplan’ı ve 4 kardeşini annesinin kucağından alıp arkadaşlarına veriyor. Kaplan’ın annesi, oğullarının tamamının kendisinden alınmasıyla büyük bir keder yaşıyor, 6 yavrusu içinde tek kızının kendisinden alınmamış olmasıyla yetiniyor.

Kaplan’ın yeni sahibi, empati yoksunu bir serseri; ezik ruhunun yaralarını kapatmak için, Kaplan’ı agresif ve saldırgan bir kangal olarak büyütmeye kararlı. Bu nedenle, daha ilk günden onu karanlık bir odaya koyuyor ve 1 yıl boyunca ara sıra içeri süzülen ışık huzmeleri dışında gün yüzü görmesini engelliyor. Kaplan, annesinin minicik yavrusu, o sevimli kangal yavrusu, aylarca karanlık bir odada, tek başına, tam 1 yıl kalıyor. Sosyal ve dost canlısı doğasını yaşayamadan büyümek zorunda kalan, hayat dolu enerjisini harcayacak bir yer bulamayan, ve artık görenleri ürkütecek kadar iri cüsseli, kocaman bir kangal köpeği oluyor.

Kaplan’ı karanlığa ve yalnızlığa hapseden serseri, yüzlerce dekarlık bir platoda tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ailenin en küçük oğlu. Güzel bir çiftlik evinde yaşıyorlar. 200 den fazla koyun, 54 inek, 2 kısrak, 3 çoban köpeği, 2 çatalburun av köpeği ve sayısını kimsenin bilmediği kadar çok tavuk ve ördekleri var.

Çiftliğin uzak bir ucunda, 1 dekar büyüklüğünde tellerle çevreli bir alan var. Bu alanın içinde ise 50 metrekarelik penceresiz, iç içe 2 odadan oluşan bir ahır var, ki burası 1 yıldır Kaplan’ın eviydi. Fakat Kaplan’ın kaderi değişmek üzere çünkü güneşli bir Mayıs günü, yaşadığı ahırın kapıları açılıyor ve gözünü kamaştıran gün ışığı her yanı kaplıyor.

Kaplan’ın gözleri 1 saat boyunca hiç bir şey göremiyor, içi korku ve heyecanla doluyor. Sonra yavaş yavaş duyuları düzeliyor, huzursuz adımlarla ışığa doğru yürümeye başlıyor. Ahırın dışına çıktığında, yeni dünyasının gözlerini kamaştıran ışığında, hareketli ve canlı bir dünya buluyor. Farklı kokular, temiz hava, koşuşturan tavuklar, otlanan atlar, başka köpekler, insanlar, gürültüyle çalışan traktörler…Daha önce boğuk duyduğu sesler net, silik gün ışığı pırıl pırıl, hafiften gelen kokular çok ama çok güçlü…

Kaplan, kapıları birden açılan yepyeni dünyasının heyecanıyla bir oraya bir buraya koşturuyor. Bir heyecan fırtınasının içinde sanki, yerinde duramıyor. Artık hiçbir güç, onu eski karanlık dünyasına hapsedemeyecek…Kaplan, aydınlık ve hareketli, kıpır kıpır yeni bir dünya keşfetti!

Uranüs, Kaplan’ın gün yüzüne çıktığı anı temsil eden gezegendir. Bilinç altımızı özgür kılar, aydınlığıyla gözlerimizi kamaştırır, aniden getirdiği yeni bilgi ve enerjiyle, eski hayatımızdan ve bakış açımızdan uzaklaşmamıza neden olur. Eski hayatımız ve görüşlerimiz sıkıcı ve sınırlayıcı gelir. Tıpkı Kaplan gibi, yıllardır karanlık bir odaya hapsedilmişiz de birden salıverilmişiz gibi hissettirir. Bu yönüyle Uranüs, hareket enerjisiyle dolup taşmamıza, yeni durumun coşkusuyla yerimizde duramayacak kadar heyecanlı ve huzursuz olmamıza; eski hayatımızı, düşünce ve görüşlerimizi reddetmemize neden olur.

Uranüs, hayatımızın hangi alanını etkilediğine göre olumlu ya da olumsuz olabilir. Bu nedenle “hem seviyorum hem çekiniyorum” dedim, Uranüs’ün özgür kılan coşkun enerjisi, eski hayatımızı elimizin tersiyle itmemize neden olur ve bazen sevdiklerimiz de buna dahildir.

Uranüs Gerilemesi/Retrosu

Kaplan’ın esir hayatı sona erdi, artık karanlığın yerini aydınlık aldı; yalnızlık gitti, türlü türlü canlılarla dolu bir dünya geldi. Bu yeni dünyanın gerçekleri, artık Kaplan’ın da gerçekleri oldu ve bu dünyaya dahil olmak için can atayor fakat hala tel örgülerin ardında yaşamaya mahkum.

Uranüs gerilemesi, Kaplan’ın tel örgülerin ardına çıkmak, yeni dünyanın/gerçekliğin bir parçası olmak istemesine neden olur. Bu nedenle, Uranüs gerilemesi sırasında, Uranüs’le birlikte gelen bilgiye/enerjiye alışır ve onu kabulleniriz; bu bilgiyi hayatımızın parçası veya gerçekliği yapmak isteriz.

Uranüs gerilemesinin/retrosunun burcunuza göre etkisini gerileme süreçleri sırasında mutlaka anlatacağım. Burcuna Göre okurlarının bu ayrıcalığa sahip olması lazım 🙂

Sevgiler.

Türkiye’nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

57 Yorum

 1. bir dost*

  25/07/2014

  kaplanın hikayesini okurken ağlayacaktım neredeyse:) hikayeleştirme gücü diyeyim ben buna,herkese nasib olmaz.. takdirle okuyorum:) bilmiyorum uranüs retrosundan mıdır..ama o civarda bir diyete başladım..çook fazla kilom var ve 13 gündür asla kaçamak yapmadan diyete uyuyorum..ve eski beslenme düzenimi..kendime bakış açımı öylesine unutmak silmek ve öğrendiğim bu yeni yöntemi öylesine hayatıma geçirmek istiyorum ki..azim,tutku,gayret ne ararsan bu sinemada:)) şimdi uranüsü okurken çok şey buldum sanki kendimden ne bileyim..belki de sadece yakıştırıyorumdur.. garip:) yıldızları ve onları okuyanları seviyorum.. selam ile..

  • napcanz

   29/03/2015

   Bendr baya bi kilom var 14 yasindayim ama yaptiginiz diyeti soyleyebilirmisiniz tesekkurler 🙂

 2. kadriye

  25/07/2014

  çok teş ederim

 3. Hasret Esen

  25/07/2014

  Evet okudum ve hikaye gücünüzü takdir ediyorum. Şimdi sabırsızlıkla Uranüs yengeç etkisini bekliyorum 🙂

 4. Farah Zelal Bilen

  26/07/2014

  Muhteşem bir anlatım daha, emeğinize sağlık. 🙂 Uranüs’ ün şuanki etkisini hissetmemek mümkün değil ama çevremi, beni hangi alanda etkiliycek, neleri değiştiricem nelerin artık değiştiğini duyucam merak içindeyim 🙂 Umarım herşey pozitif yönde olsun hepimiz için, sevgiyle kalın. 🙂

 5. yy

  26/07/2014

  Bu enerji o kadar net ve açık ki 🙂 sanirim teraziler iyi etkileniyor çünkü taptaze bir enerjileri ve değişim güçleri var

 6. Nazlı Akkuş

  26/07/2014

  Kaplanin hikayesini severek okudum ^^ ellerinize sağlık

 7. Duygu

  26/07/2014

  Sevgili yazar. Yapmış olduğunuz astrolojik yorumlarınız ve bu bilgileri öyküleştirmeniz astrolojiye olan ilgi ve bilgimizi artırdı. Teşekkür ederim. Bir okuyucunuz olarak yazılarınızla hayatımı rahatlattınız.(yani beni) Sayenizde ne yaşadığımı neyin içinde olduğumu fark ettim. Farkındalığımı artırdınız çok teşekkür ederim emeğinize ,bedeninize sağlık. Varolun.

  • burcunagorecom

   26/07/2014

   çok tşk 🙂

 8. Ömür

  26/07/2014

  Yıllardır astrolojiyle ilgileniyorum , bu kadar ilgi çekici hikayelerle gezegen hareketlerini anlatabilen bir siz varsiniz:)

  • burcunagorecom

   26/07/2014

   tşk ederim 🙂 Uranüs, Neptün, Pluto gibi gezegenlerin etkisini hikayeleştirmeden anlatsam, sonra dönüp kendim okusam, muhtemelen anlamazdım 🙂 hikayelerin karmaşık duygu ve olayları anlaşılır yaptığını düşünüyorum ki amacım astrolojiyi anlaşılır kılmak. Beğenmenize sevindim ve doğrusu ben de beğendim 🙂

 9. pembe

  27/07/2014

  hikaye çok güzel ya teşekürler o kadar anlaşılır anlatmışsınızki 🙂

 10. damla sürer

  28/07/2014

  ya sende ne güzel bir hayal ve kalem gücü var 😀 Çok güzel anlatmışsın dediğin gibi eskiyi elimin tersiyle ittim yenilikler için uzun zamandan sonra heycan duymaya başladım. Duvara toslamam umarım 🙂 ellerine sağlık çok iyi olmuş her zaman ki gibi.

 11. Pingback: Terazi Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 12. Pingback: Başak Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 13. Pingback: Aslan Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 14. Pingback: Yengeç Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 15. Pingback: İkizler Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 16. Pingback: Boğa Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 17. Pingback: Koç Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 18. Pingback: Balık Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 19. Pingback: Kova Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 20. Pingback: Oğlak Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 21. Pingback: Yay Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 22. Pingback: Akrep Burcu Ay Tutulması: Ekim 2014 | Burcuna Göre

 23. Bedia

  22/11/2014

  Kaplan’ın esir hayatı sona erdi, artık karanlığın yerini aydınlık aldı; yalnızlık gitti, türlü türlü canlılarla dolu bir dünya geldi. Bu yeni dünyanın gerçekleri, artık Kaplan’ın da gerçekleri oldu ve bu dünyaya dahil olmak için can atayor fakat hala tel örgülerin ardında yaşamaya mahkum – evet, hem cok arkadaslarim var, hem yanliz hissediyorum kendimi, ozel bir insani ariyorum, etrafimda cok var, ama ben hagla birini ariyorum, bu nasil bir sey…, elimde cok sey var, ama ben yanliz hissediyorum kendimi 🙁

 24. Pingback: Akrep Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 25. Pingback: Terazi Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 26. Pingback: Başak Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 27. Pingback: Aslan Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 28. Pingback: Yengeç Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 29. nurdan

  24/11/2014

  Geçmişte yaşanılan sıkıntılı anlar bizi bu günlere getirdi artık adımlarımızı daha sağlam atıyoruz anlatımınız için tşk

 30. Pingback: İkizler Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 31. Pingback: Boğa Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 32. Pingback: Koç Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 33. Pingback: Balık Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 34. Pingback: Kova Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 35. Pingback: Oğlak Burcu: Uranüs Gerilemesi 21 Aralık’ta Bitiyor | Burcuna Göre

 36. nihan

  28/03/2015

  İnanamadımmmmmmmm! Hemen size kısaca bugünkü hikayemi anlatayım. Bir torba bayat ekmekle sahile martıları beslemeye gittim. Talihsiz insanım ya, sadece 1 tane martı vardı, o da beni görünce kaçıp gitti. Biraz yürüyünce dünyanın en sevimli köpek yavrusuyla karşılaştım. Muhtemelen bakmak için alınan ve sokağa terkedilen bir yavru. Cinsini tahmin edin; Kangal!!! Minnacık bişey, kafası avuçlarımda kaybolup gidiyor. Ekmek verdim, yedi gariban. Sonra süt aldım, saldırdı süte adeta.O kadar aç. Sonra yakınlarda bir barınak olduğunu öğrendim. Eve getirdim, eşimle onu bir kutuya koyduk, besledik. Titriyordu.Kucağıma alıp uyuttum. İsmini Kontes koydum. Kontesim gün içinde barınağa gitti. Orada kendi yaşında yavrularla dost oldu. Evim müsait olsaydı ondan asla ayrılmazdım. Umarım güzel insanlar onu alıp büyütürler. Barınak çok temiz, çok bakımlı. En azından sokaktan kurtulduğu için mutluyum. Ve bu kangal benzerliği yüzünden de şaşşşkınımmmmm hem de çokkkk. Beni hatırladınız mı? İkizler olanım ben, en bahtısızından. Kangalı da bulduğuma göre , diyorum ki acaba Uranüs yüzüme gülecek mi?

  • Zafer Ceyhun

   28/03/2015

   Nihan hanım merhaba,
   sizin hikayenizdeki kangal, belli ki bu hikayedeki yavrudan daha şanslı olacak, sayenizde 🙂
   siz de onun kadar şanslı olun hep.
   sevgilerle, Ceyhun

 37. Ayşe

  28/03/2015

  peki kaplana ne oldu?

 38. gönül

  28/03/2015

  uranüs gerilemesi 21 Aralık 2014 tarihinde bitti.şimdi yinemi geriliyor

  • Zafer Ceyhun

   28/03/2015

   Hayır Gönül hanım,
   geçmişte yazdığım, çok sevdiğim bir yazı, henüz okumamış olan okurlarımla paylaşmak istedim 🙂
   daha var Uranüs gerilemesine..
   sevgiler

 39. raziye

  28/03/2015

  Ancak bu kadar güzel somutlaştırılabilirdi. Keyifle iki kere okudum ve sıkılmadan bir kaç kere daha okuyacağım 🙂 sizin en büyük farkınız bu sanırım. Jargon kelimelerle boğmuyorsunuz. Tebrik ederim kendi adıma

  • Zafer Ceyhun

   28/03/2015

   Çoook tşk ederim Raziye hanım:)
   ben de ara sıra açıp okuyorum, o kadar sevdim ki, sanki ben değil de başkası yazmış gibi hissediyorum 🙂

 40. nihan

  28/03/2015

  Güzel yorum ve dilekleriniz için çooook teşekkür ederim Ceyhun Bey. İnşallah her şey hepimiz için çok güzel olur. 2015 bizim için radikal bir kararla başladı. İstanbul’dan kaçıp Çanakkale’ye yerleştik. Bir projemiz daha var. Umarım onu da gerçekleştirebiliriz. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Kaleminize kuvvet diliyorum.
  Benden de çok sevgiler…

 41. zehra

  30/03/2015

  Benseni cokkk sevdim ya cidden acep bi çekimmi var ki.nasil ulasacaksam oda ayri tabi 🙁

  • Zafer Ceyhun

   31/03/2015

   çok tşk ederim Zehra hanım 🙂

 42. seda

  01/04/2015

  Harika anlatmissiniz:))) aynen tasvir ettiğiniz duyguları yaşıyorum. 😉

  • Zafer Ceyhun

   01/04/2015

   tşk ederim Seda hanım 🙂

 43. Celine

  30/07/2015

  Harikulade yazilmis bir yazi…! Hayvansever bir beyaz kurt köpegi annesi olarak, göz yaslarimi tutamadan okudum. Tesekkür ediyorum.

  • Zafer Ceyhun

   09/10/2015

   Celine hanım merhaba,
   beyaz kurt da mı var? çok güzel olmalı gerçekten..

 44. fatıma

  09/10/2015

  harika bir yazıydı mükemmel bir anlatımdı.. defalarca okudum kaplanı düşünüp göz yaşlarımı tutamadım… kaplanın hikayesini yaşayan binlerce köpek var onların acısını da yüreğimde hissettim ama ne yazıkki biz de kendimizi kapkaranlık odalara hapsediyoruz kaplanın kaderini yaşatıyoruz kendi kendimize……

  • Zafer Ceyhun

   09/10/2015

   Fatıma hanım merhaba,
   sanıyorum ki hepimiz -hayatımızın bir döneminde- Kaplan’ın hikayesinin bir benzerini yaşıyoruz.
   sevgilerimle, Ceyhun

 45. HILAL

  09/01/2017

  Sevgili Zafer bey
  Bu kaplan ayni bennnn.03.12.1961 saat 05.00 de dogmusum.Bu hikayeden cok etkilendim adeta kendimle ozlestirdim.Haritana bakabilrmisiniz.Rica etsem.Hayatta tek basima savasmaktan gercekten yoruldum.Guzel seyler olacak mi benden yana cocuklarimdan yana…sagolun varolun selam ve saygilar

 46. Tünay

  22/02/2017

  tek kelimeyle muhteşem bir anlatım olmuş bir koç olarak çok iyi anladım bir kez daha teşekkür ederim dönüp dönüp okumadığım yazılarınızı okuyorum. Süper

  • Zafer Ceyhun

   23/02/2017

   teşekkür ediyorum ❤️

YORUMUNUZU ALAYIM

Your email address will not be published. Required fields are marked *