Bazılarınız Aralık ayından bu yana aksaklıklar yaşamaya başladı bile, ne demek istediğimi biliyorlar. Ocak, Şubat ve Mart 2015 için bir yazı yazıp bu durumu anlattım, okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: 3 ayın astrolojisi Hedeflerinize giden yolda yanınızda duran, sizi mutlu eden insanlarla ilişkinizin aynı hızda devam etmediğini görürseniz telaşlanmayın, diye söylüyorum bütün bunları; Nisan ayında işler yeniden düzelecek çünkü.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yaşadığımız Dolunay, başarılarınızı, kariyerinizi ve toplumdaki imajınızı temsil eden yengeç burcunda gerçekleşti. Dolunay enerjisi, kuşkusuz gergin hissetmenize neden olacak, önemli kararlar vermenizi gerektirecek. Hatırlatmak istiyorum: Dolunay, güneş ve ay arasında yaşanan bir karşıtlıktır, her karşıtlıkta olduğu içsel bir gerginlik yaratır. Dolunay’da açığa çıkan enerji, geçmiş günlerde yaşadıklarınız nedeniyle iç dünyanızda yükselen bir öfke olabileceği gibi, bir yanlışı düzeltmek veya düzeni iyi yönde değiştirmek için harekete geçme isteği de olabilir. Dolunay 5 Ocak sabahı gerçekleşti. Enerjisi, 10 Ocak’a kadar artarak devam edecek ve 9-10 Ocak’ta yaşadığınız bir gelişme veya verdiğiniz bir kararla sona erecek. Bazılarınız ise karar vermek için 11 Ocak’ı bekleyecek çünkü olaylar öyle gelişecek. (Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle de paylaşın) Hepiniz tamamen farklı gündemler yaşıyorsunuz: kiminizin gündeminde eviyle ilgili bir gelişme var, belki bizzat eviyle, belki de aile bireylerinden birisiyle alakalı.  Kiminiz yaşadığı bir olay sonrasında kendi zemin kaybetmiş hissediyor, belki güveni kırıldı, belki korktu. Sonuçta geçtiğimiz iki haftada yaşananlar tamamen farklı ama ben yine de gündeminizi kısa bir süreliğine de olsa değiştirecek Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
  1. itibarınızı artıracak/zedeleyecek bir gündeminiz olabilir, bu sonuçlanacak
  2. insanların sizi bildiği/tanıdığı sıfatınız değişebilir, mesela artık “müdür” olabilirsiniz
  3. sıfatınız profesyonel olarak değişmez, sosyal olarak değişebilir: anne-baba olabilirsiniz
  4. işinizi değiştirmek gibi bir gündeminiz varsa, Dolunay bir dönüm noktası olacaktır
  5. iş değişimi ya da iş yerinde pozisyon değişimi olmayabilir, bu sefer üstlerinizden biriyle veya iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde yeni dinamikler oluşabilir
  6. dolunayın enerjisi evlilik tekliflerine çok müsait
  7. eşiyle sorunlar yaşayanlar karar alabilirler
Dolunay, bir dönemin sona ermesini temsil eder, her Dolunay’da geçmişten gelen bir düşünce veya mesele, bir şekilde sonuçlanır. Tabi bu durum, yeni bir dönemin de başlangıcı olur. 5 Ocak Dolunay’ına Uranüs ve Pluto da eşlik ettiği için beklenmedik olayların yaşanabileceğini, bazı olumlu gelişmelerin veya hesapta olmayan sorunların yaşanabileceğini hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle, bu süreçte olası aksiliklere (sorunun nereden çıkabileceğini tahmin ederek) hazırlıksız yakalanmamak en iyisi.. Uranüs sizin aşk hayatınızı, çocuklarınızı ve mutlu olma isteğinizi temsil eden gezegendir. Dolunay gündeminize bu konularda dahil olma ihtimali yüksek. Nasıl mı? Mesela, kötü hissetmenize neden olan birine haddini bildirmeye karar verebilirsiniz. Alternatif olarak, iş hayatında tanıdığınız biri, size aşkını ilan edebilir. Seçenekleri siz kendi hayatınıza göre genişletebilirsiniz. Bir hatırlatma yapayım: Uranüs sorunları temsil etmez ama göz açıp kapayıncaya kadar olup biten gelişmeleri temsil eder. Bu gelişmeler genelde beklenmedik şekilde olur, çok iyi de olabilir kötü de.. Bazen okurlarım soruyor, “benimle aynı burç olan bir arkadaşım var, her ikimiz de söylediğiniz alanda bir şey yaşıyoruz ama bazen birimiz iyi etkileniyor, öteki kötü etkileniyor, bunun nedeni nedir?” Cevap veriyorum: gündemi gezegenlerin hareketi belirliyor ama hayatımızı ileri veya geri götüren kararları biz veriyoruz, bu nedenle aynı konu yaşanır, bir kişi yükselirken diğeri batabilir. Böyle olmasaydı, tüm zenginler aynı burç olurdu, bazı burçlar hep birlikte sağlık sorunları yaşardı. Böyle bir şey olmuyor ve olmayacak, kendi irademizi küçümsemeyelim 🙂 Konuya döneyim: Dolunayda varlığı hissedilecek diğer gezegen Pluto olacak. Bu gezegen işinizi, gelirinizi, sahip olduğunuz varlıkları ve rahat yaşama isteğinizi temsil eden 2. evi/alanın yöneticisi konumunda. Dolunay gündeminize katıldığında, iş hayatınızla yani kariyerinizle alakalı bir mücadele oluşturma ihtimali yüksek. Benim gördüğüm kadarı ile, bazılarınız son zamanlarda iş yerinde bazı meseleler yaşıyor, ya da gayri menkul veya araba alımı gibi bir gündeminiz var, paraya ihtiyaç duyuyor. Elbette yaşanabilecek gündemler sınırsız ama siz kendi hayatınızı düşünüp neler olabileceğini üç aşağı beş yukarı tahmin ettiniz sanıyorum. Dolunay her zaman önemlidir, bir dönüm noktasıdır, ortamı saran enerji de huzursuz olur. En doğru kararları vermeniz dileğimle.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündeminiz değişecek çünkü bu süreçte Mars etkin olacak. Sürekli sorumluluklarınızın peşinden koşacak, sağlığınıza zaman ayıracaksınız; Mars 12 Ocak’ta balık burcuna geçiyor. Ocak ayının baskın enerjisi Mars, ay boyuna size “çalış, işlerini aksatma, nerede sıkıntı varsa çöz, yemene içmene dikkat et, fazla kilolardan kurtul” diyecek. Mars’la birlikte gelecek enerjiyle, her şeyin kusursuz olmasını isteyeceğiniz için bir miktar huzursuz/endişeli bir enerji. Bu nedenle gergin olacaksınız, gerginliği üretken olmaya yöneltmek en doğru seçim olur. 13-17 Ocak arasında, balık burcundaki Mars ile yay burcundaki Satürn arasındaki etkileşim nedeniyle, iş hayatınızda sorun yaşadığınız birileri varsa (Dolunay gündeminden kalma olabilir) onlara karşı tavizsiz ve saldırgan olmanız işten bile değil. Bunu aklınızda tutun çünkü Mars agresif enerjidir, önünü sonunu düşünmeden atağa geçmeye zorlar. Hatırlatayım, Satürn Aralık sonunda yakınınızda olup biten her şeyi, yani bulunduğunuz ortamı; ayrıca iletişiminizi, kardeşlerinizi ve ulaşım olanaklarını temsil eden 3. evinize/alana geçiş yaptı, 2017 yılı sonlarına kadar da bu alanda olacak. Artık aynı ortamda bulunduğunuz insanlar sinirlerinizi bozmaya başlayacaktır, kaçınılmaz Satürn etkisi.. Diğer yandan, Mars’ın etkilediği alan aynı zamanda 2008 yılından bu yana Neptün’ün bulunduğu alan. Bu nedenle iş hayatınız, birlikte çalıştığınız insanlar, kendinize ve başkalarına karşı görevleriniz ve sorumluluklarınız, ayrıca sağlığınız Neptün etkisi altında. Son birkaç aydır bu alanda içinizde büyüyen hayallerin farkında mısınız? İş yerinde gerçek üstü bir iletişim olsun, herkes birbirine yardımcı olsun, kendimi harika hissedeyim gibi mesela.. 19 Ocak, öncesindeki ve sonrasındaki 3 gün, bu hayallerinize ulaşmak için odaklanmış olacaksınız. Harekete geçmek istediğiniz bir şey var mı, başta sağlık konusu? Mesela spora başlamak, kilo vermek, sigarayı bırakmak gibi..Tam zamanı olduğunu bilmenizi istiyorum, bu fırsatı kaçırmayın. 19 Ocak’ı önemli yapan bir başka olay daha var: Venüs-Jüpiter karşıtlığı. Ne etkisi olacak? Venüs şu anda harika bir konumda, aşk ve mutluluk evinizi temsil eden 5. evde bulunuyor, Jüpiter’i biliyorsunuz zaten, yazının başında da söyledim. Birkaç aydır Jüpiter gerilemesi nedeniyle sorunlar yaşıyor olabilirsiniz demiştim ya, işte o sorunları çözmenin tam zamanı..19-20 Ocak’ta, kimle konuşmanız gerekiyorsa konuşun, bu günlerin enerjisi uygun olacak.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin hayatınızın anlamını arayış çabalarınızı, ufkunuzu genişletme ihtiyacınızı ve ayrıca yeni insanları/mekanları/fikirleri temsil eden 9. evinizin yöneticisidir. Bu nedenle, Merkür gerilemesi sırasında bu alanlarda sorunlar olabilir. Ne gibi? Mesela, tanımadığınız insanlarla tanışmak için yanlış zamandır, eğer yeni bir iş ortamına giriyorsanız mesela, tanışma faslını kısa kesmekte fayda var. İlişkinizi daha sonra derinleştirirsiniz, gerileme doğru zaman değil. Ayrıca, gerilemelerde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, mesela dans kursuna başlamak gibi bir niyetiniz varsa, ya da az önce bahsettiğim gibi, kilo vermek için spora başlayacaksanız, bunu gerileme öncesinde yapmış olmalısınız. 17-20 Ocak arasını seçin. Diğer yandan, Merkür gerilemesi sırasında uzak yolculukları da önermiyorum, yurt dışında olmanız için çok yanlış zamandır. Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Hepsinden önemlisi, eğer gündeminize ilk defa Merkür gerilemesi sırasında gelen bir konu olursa, kesinlikle bu konuda ilk adımı atmayın, harekete geçmeyin. Yeni iş, yeni arkadaşlık, yeni sevgili, yeni anlaşma, yeni araba, yeni tv, yeni telefon..her ne olursa olsun. Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın. Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor. Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>