Terazi burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor. Bu yazıda ağırlıklı olarak Satürn ve Pluto sizi nasıl etkiliyor sorusuna cevap arayacağız. Ayrıca, bu etkilerin hayatınızda ne gibi kazanımlara yol açacağından da bahsedeceğim. Ancak, yazıya Merkür gerilemesine dikkat çekerek başlamak istiyorum. Gerileme 19 Mayıs – 11 Haziran arasındaki 20 gün boyunca yaşanacak fakat etkilerini 12 Mayıstan sonra hissetmeye başlayacağız. Biliyorsunuz, Merkür gerilemesi varken işlerin ters gitme ihtimali artar, planlarda aksamalar olur ve bazı gecikmeler yaşanır. Bu nedenle, Mayıs ayında yapacaklarınızı planlarken, bu tarihleri dikkate alın mutlaka. Mesela, önemli bir görüşme, yapılması gereken bir iş, alınması/satılması kararlaştırılan bir şey varsa, 12 Mayıs’a kadar yapmış olun. Eğer 12 Mayısa yetişmezse ve erteleme imkanı da varsa, 15 Haziran sonrasına erteleyin. Diğer taraftan, 18 – 23 Mayıs arasında boğa burcunda Yeni Ay yaşanacak ve bu tarihler Merkür gerilemesine denk geliyor. Yeni Ay ile oluşan enerji, harekete geçmeyi, bir şeyler yapmayı teşvik edecektir. Bu da bir risk oluşturuyor çünkü gerileme sırasında yapılan başlangıç, atılan ilk adım genelde hesaplandığı gibi sonuç vermez. Yeni Ay ile ilgili bir yazı yazacağım zaten, bu nedenle uzatmıyorum şimdi. Gündeminiz, finansal bir konu olma eğiliminde olacak, yani para ile ilgili bir şey.. Eğer ev-araba vb. şeyler almak gibi bir planınız varsa, gerileme tarihlerini dikkate almanız faydalı olacaktır.

Satürn terazi burcunu nasıl etkiliyor?

Satürn aslında hepimizin yakından bildiği tanıdığı bir gezegendir çünkü 3 yıl boyunca hayatımızda bir alanı etkisi altına aldığında, o alana öylesine odaklanırız ki, sanki hayatımızda başka mesele yokmuş gibi gelir. Bu nedenle, hepimiz Satürn enerjisine aşinayızdır. Mesela, 2013 – 2015 yıllarında iş hayatınız, geliriniz ve rahat/güzel yaşamak için yaptığınız harcamalar Satürn etkisi altındaydı. Biliyorum ki birçok terazi ya iş değiştirdi, ya işiyle ilgili konulara ciddi kafa yordu ya da kazancına ve harcamaları odaklandı. Şöyle bir dönüp bakın, geçmiş 3 yıl konu hep ne kazandığınız (veya ailenizden aldığınız), ne için ne harcadığınız, hayatın güzel yanından ne kadar pay aldığınız olmadı mı? Neyse ki, Satürn etkisi hayatımıza değer katan, bizi olgunlaştıran türden bir etkidir. Bittiğinde, eskisine göre çok daha iyi bir konumda oluruz. Şimdi yeni bir evredeyiz, önümüzdeki 3 yıl (Haziran-Eylül 2015 hariç) gündeminiz iletişim, ulaşım, bilgi ve öğrenme ile alakalı olacak. 2017 yılına kadar sürecek Satürn etkisi sayesinde kazanımlarınız şunlar olacak:
 1. zamanı daha verimli kullanacaksınız
 2. hayatınızda kimlere yer olduğuna karar vereceksiniz
 3. boş konuşmalarla, yanlış insanlarla zaman öldürme devri sona erecek
 4. bir alanda çok şey öğrenecek, uzmanlaşacaksınız
 5. ilgili alanlarınız genişleyecek, belki bir hobi edineceksiniz
 6. ulaşım için kullandığınız yöntemlere ve bu uğurda harcadığınız para ve zamana dikkat edeceksiniz, mesela araba alabilirsiniz veya masrafı çok diye satabilirsiniz, ya da belki evinizi işe yakın bir yere taşırsınız gibi
 7. kardeş ve akrabalarla iletişiminizi düzenleyeceksiniz
 8. yaşadığınız mahallenin/muhitin ve komşularınızın en iyisi olmasını isteyeceksiniz
Satürn enerjisi geldiğinde, öncelikli olarak, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Sorunları çözmeden rahat hissetmediğimiz için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda hissederiz. Zorunda hissederiz çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz. Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı önemli dönüm noktaları var. Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos. Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihlerde aksaklıklar gözünüzden kaçmayacak, “bir şeyler yapmalıyım, böyle olmaz” diyeceksiniz. 23 Nisan, Satürn gerilemesinin etkilerini güçlü bir şekilde hissetmeye başladığımız günlerin başlangıcıydı. Bu nedenle iletişime daha kapalı hale gelmiş olabilirsiniz, ya da belki her zaman yanınızda olan arkadaşlarınızın sohbeti yavan gelmeye başlamış olabilir. Bir hatırlatma yapayım: Satürn etkisi, hayatınızdaki her şey aynı kaldığı halde, sizin bakış açınızda bir değişim yaratarak bir şeylerin değişmesine vesile olur genelde. Diğer alternatif ise, hayatınızda bir şey değişir ve siz yeni duruma adapte olmak için odaklanarak olası sorunları aşma ihtiyacı duyarsınız. Mesela, üst kattaki komşunuz değişir ve yeni gelenler çok gürültü çıkarır, sinirleriniz bozulur (komşu) veya işiniz değişir, yeni bir şeyler öğrenmek zorunda kalırsınız (bilgi/öğrenme). Diğer yandan, her şey aynı olduğu halde, arabanızı satmak veya araba almak isteyebilirsiniz çünkü artık işe gitmek veya akşamları bir yerlere rahatça gitmek için buna ihtiyacınız olduğuna inanmaya başlarsınız. Hep Satürn dönemine denk gelir bu tarz şeyler 🙂 Satürn süreci bittiğinde, artık kimle/ne konuştuğunuza dair bir tercih yapmış olacaksınız, öğrenmeye daha çok zaman ayırmaya başlayacaksınız ve ulaşım alanında bir karar vermiş olduğunuz için bu kararın olumlu sonuçlarını yaşıyor olacaksınız. Şimdi bu şekilde söyleyince güzel geliyor ama işte Satürn etkisi yaşarken keyifsiz olur. Yine de, en faydalı astrolojik etkidir diyebiliriz.

Pluto terazi burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder. Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar. Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi? Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı bir şey görüyorlar. Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız. Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır. Peki siz bu etkiyi hangi alanlarda yaşıyorsunuz? Terazi burcu, 2008 yılından bu yana yaşadığı Pluto etkisini şu alanlarda hissediyor:
 1. güvende olmak, güvende hissetmek
 2. gerektiğinde destek olacak birilerinin olması
 3. ailenin önemi ve aileden gelen huzur
 4. eviniz, ev hayatınız ve daha geniş anlamda özel/kişisel hayatınız
 5. geçmişiniz, sizi bugünlere getiren olumlu/olumsuz deneyimler
 6. yatırım ve birikimleriniz (güvende olma hissi ile ilişkilidir)
Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek. Bu süreç, akşam eve geldiğinizde huzur içinde olabilmek, sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek, sevdiklerinizden güç bulmak ve onlara güç vermek öne çıkar. Büyük çoğunluk bu enerjiyi aile ilişkilerini düzenlemek (aile kurmak dahil) kullanır. Bu dönemde, güvenebileceğiniz bir eşiniz olsun istersiniz mesela, ayrıca aile büyüklerinizin desteğini hissetmekten güç alırsınız. Tabi farklı alternatifler de var: geçmişten gelen yaraları sarmak ve ruhen iyileşmek veya geleceğin daha güvenilir olması için yatırımlar yapmak gibi. Pluto etkisi gerçekten çok ilginçtir, diyorum ya başlangıçta bir yıkıma neden olur. Bu yıkım, sarsıcı olabilir. Elbette sadece zayıf olan yıkılacaktır. Bu nedenle, aile ilişkileriniz (eşiniz veya aile büyükleriniz) sorunluysa, bu süreç çok zor geçebilir. Son olarak, oğlak burcundaki tüm gezegenler, sizde bir benlik/karakter meselesi de oluşturur. Pluto varken, bir güç algısı belirmeye başlar. İstediğinizi elde etmek için hiç olmadığınız kadar kavgacı olursunuz mesela, insanları kırmaktan hoşlanmayan insanlar olduğunuz halde, Pluto nedeniyle bırakın kırmayı, ezip geçmeyi isteyebilirsiniz. Bir düşünün, 2008 yılından sonra çok daha güçlü, kontrolcü, zaman zaman da aşırı kıskanç olmadınız mı? İçinizdeki hırs büyümedi mi? “Ben istiyorum olacak, olmalı” anlayışı artmadı mı? Pluto hakkında yazmaya devam edeceğim. Önerim
 1. kariyerinize odaklanın, başarılı olun, en üste tırmanmak için cesur davranın
 2. evlenmek istiyorsanız, doğru adayı bulmayı beklemeyin, onu arayın
 3. her zaman şık ve bakımlı olun, buna para harcayın
 4. yaşça büyük, saygın ve aklı başında olduğunu bildiğiniz insanların görüşünü alın, onlarla daha çok vakit geçirin (aileden olabilir, olmayabilir)
Son olarak lütfen her zaman hatırlayın: Burcuna Göre ailesi olarak, gezegenlerin etkilerini öngörebilme ayrıcalığına sahibiz. Bu bilgileri kullanarak, güzel/zor günlerin nedenini anlayalım ve geleceğinin potansiyelini en iyi şekilde kullanalım. Bu sadece bizim elimizde çünkü iyinin de kötünün de kaynağında bizim tercihlerimiz ve bizim kararlarımız var. Terazi Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>