Satürn Retrosu

Yazar 

Saturn retrosu, diğer retrolar gibi çok önemli bir astrolojik olaydır ve Satürn’ün etkisi nedeniyle hepimizin hayatına zorluklar ve değişimler getirir.

Satürn, bizi zorluklarla mücadele etmek zorunda bırakarak olgunlaştıran gezegendir.  Her burçta yaklaşık olarak 2,5 yıl kalır ve tüm burçları gezmesi toplam 28,5 yıl sürer. Satürn, doğduğumuz anda hangi burçtaysa, yaklaşık olarak 28-29 yıl sonra yeniden aynı burca gelir ve işte bu yaşlarda tam olarak olgunlaşırız. İkinci Satürn döngüsü bittiğinde ise 56-57 yaşlarında oluruz, artık çok daha olgun ve ağırbaşlı olmuşuzdur, olaylara soğukkanlı yaklaşırız.

Satürn enerjisi zorludur, kolay yoldan öğretmez. Elinde sopasıyla gezen disiplinli öğretmenler gibidir, yanlış yaptığımızda, düzeni bozduğumuzda sopayı yeriz.

Satürn retrosu ise her yıl yaşanır ve  8 ay boyunca retro süreci devam eder, ilk 4,5 aylık kısmı bitmek bilmez, uzun ve zorlu bir süreçtir.

Satürn retrosu 2 Mart 2014 tarihinde başladı ve ilk 4,5 aylık süreç 20 Temmuz gecesi bitecek. Bu süreçte hayatımızda ne olduğunu anlamak, bugünlerde yaşadıklarınızı doğru anlamlandırabilmek açısından çok önemli çünkü biliyorum son günlerde zihninizde bir değişim isteği var, düzeni değiştirmek üzere adımlar atmak istiyorsunuz.

Öncelikle, Satürn’ün burçlara göre etki alanını yazayım, sonra devam edelim:

Akrep burcu karakter; terazi burcu iş/gelir, başak burcu iletişim, aslan burcu aile, yengeç burcu çocuk/eş, ikizler burcu iş/iş arkadaşları/sağlık, boğa burcu sevgili/evlilik, koç burcu cinsellik/güç/korku, balık burcu dünya görüşü/vizyon, kova burcu kariyer/iş/imaj, oğlak burcu arkadaş çevresi/umutlar, yay burcu geçmiş/suçluluk/pişmanlık.

Satürn retro sürecine girdiğinde (2 Mart), hepimiz, burcumuza göre yukarıda saydığım alanda kendimizi zayıf hissetmeye başladık. Karşımıza zorluklar çıkmaya başladı ya da geçmişte zor gelmeyen şeyler şimdi bizi rahatsız etmeye başladı. 2 Mart’tan bu yana, ilgili alanda yaşadıklarımız bize ağır gelmeye başladı, daha fazlasını hak ettiğimizi düşündük, ya da en azından bu kadar kötüsünü hak etmediğimize inandık.

Bununla beraber, kontrol elimizde değilmiş gibi kendimizi çaresiz hissettik. Rahatsızdık ancak elimiz kolumuz bağlıymış gibi, olan bitene bir tepki veremedik, bir anlamda “basiretimiz bağlandı”, sadece seyrettik ve sessizce düşündük.

Satürn retrosu, devam ettiği 4,5 ay boyunca, etkilediği alandaki var olan “düzenden” rahatsız olmamıza neden olur, bir sürü olumsuzluklar yaşarız ya da yaşıyormuş gibi hissederiz. Bazen gerçekten de hayatımızda değişen bir şey olmamıştır ama biz her şey kötüye gidiyormuş gibi görürüz.

Örneğin, Satürn etkisini en yoğun hisseden burçların başında boğa burcu var. Boğa burcu, Mayıs ayının başından bu yana sevgili/eşi ile ilişkilerinde mevcut düzende sayısız “kusur” görmeye başladı. Belki bu kusurlar önceden yoktu ve yeni belirdi, ya da hep vardı ancak geçmişte gözüne batmıyordu ancak şimdi tahammül etmekte zorlanıyor. Bu süreçte tüm boğa burcu olanlar, evliliğinde/ilişkisinde ters giden şeylere karşı kendilerini çaresiz hissetti, yanlış olduğuna inandığı şeyleri değiştirme gücü bulamadı. Ama 1 Temmuz’dan itibaren işler değişmeye başladı. Boğa burcu, Temmuz ayının başından beri “bu düzeni” değiştirmek gerektiğine inanıyor, bu nedenle “böyle gitmez”  demeye başladılar.

Bu yönüyle Satürn retrosu, “Batman-Kara Şövalye” filminin efsane karakteri Joker gibidir, düzeni değiştirmek için her şeyi göze alabilir, akılcı olup olmadığına bakmaz.

Dikkat Dikkat!

Tüm burçlara söylüyorum, hepimiz 20 Temmuz’ kadar Satürn hangi alanda etkiliyorsa, o alanda bir düzen değişikliğine gitme eğilimindeyiz ancak kimse acele etmesin, Satürn retrosundaki değişim, planladığınız sonucu vermez!!

Satürn retrosunun ilk bölümü 20 Temmuz’da bitecek, tamamı ise 27 Ekim’de sona erecek. İlk bölüm biterken bizi hareket etmeye zorlayacak, bir süredir çok rahatsız olduğumuz ancak bir türlü düzeltmek/değiştirmek için adım atamadığımız konularda adım atmak isteyeceğiz.

ADIM ATMAYIN!

Satürn retrosu sırasında verdiğimiz kararlar, uzun süren baskının sonucu olarak acele verilmiş kararlardır, duygusal yönü çok fazladır, çoğu zaman mantıklı/akılcı yönü zayıftır.

Hayatınızda bir değişim yapmayın demiyorum ancak şimdi yapmayın diyorum. Düzen değişikliği için verdiğiniz karar 27 Ekim’e ne kadar yakınsa, o kadar isabetlidir.

Satürn retrosundan en çok etkilenenler, her ayın 9-18 arasında doğanlar olacak. Örneğin, 9 Ocak, 12 Şubat, 15 Kasım gibi…

Sevgilerimle.

 

 

Türkiye’nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

15 Yorum

 1. Hasret Esen

  12/07/2014

  Sizi seviyor ve takip ediyorum. .tesekkürler

  • burcunagorecom

   12/07/2014

   çok tşk, iyi ki aramızdasınız 🙂

 2. binay

  13/07/2014

  Tamamdır en azından değişikliği ertelemek planladığım birşeydi denk geldi. Umarım bu arada kader bir oyun oynayıp bir mecburiyet çıkarmaz karşıma… Mesela bir bebek gibi. ..- meraklı ve heyecanlı hissediyor. …

 3. Nazlı Akkuş

  13/07/2014

  Tahmin ettigim gibi çok iyi bir yazı.
  Ancak benim ailemle bir sorunum yok gibi son günlerde. Benimki daha çok iş hayatim kendi benligim gibi.

 4. elif

  16/02/2015

  Saturn retrosuymus demek ailemde en cok sevdigim kisiyle acayip degisti iliskimiz,neredeyse gorusmuyoruz.Bu durumun duzelmesini unutulup gitmesini saturn retrosunun bitmesi saglamadi,aylar oldu,kirginliklar suruyor,bir fikir yurutebilir misiniz,umut var mi sizce? Sehir degisikligi gibi konularda bile etkili olacak kadar uzucu durum.

  • elif

   16/02/2015

   Simdi farkettimki mars uranus karsitligi da varmis haziran sonunda. Yazdiginiz gibi yakti gecti yukseleni aslan olan oglak burcunu:(

 5. Aysun

  25/04/2015

  AHHH…şu yazıyı, tarihleri okuyunca nutkum tutuldu gözlerim doldu Zafer Bey…8 ekim doğumluyum…kalkıştığım iş kurma eyleminin süreci ve sonuçları daha iki sene kambur ve zorluk olarak devam edecek gibi…oyle bir hırs ve aşkla girişmiştimki; bilmiyorum siz yanıbaşımda arkadaşım olsanız dinlemezdim gibi sizi :(( yaşanacakmış bunlar ne yapalım… bundan sonra TAKTİKLERİNİZLE önümdeki maçlara bakacağım :))) saygılar ve gülücükle bitiriyorum..

  • Zafer Ceyhun

   25/04/2015

   Aysun hanım merhaba,
   çok önemli ve değerli bir deneyim olduğuna eminim, kesinlikle pişman olmayın..
   gözlemlerime göre, az sayıda cesur insan Satürn dönüşünde keskin virajı dönmeye karar veriyor, çok azı başarıyor ama başarısız olanlar da bir gün mutlaka o cesur adımın karşılığını alıyor..
   iki sene sırtınızda taşıyacağınız kambur, aslında bilgi ve birikim..
   yolunuz açık olsun 🙂

 6. mine

  25/05/2015

  merhabalar,
  ben geçen sene nisan ortasından itibaren evliliğinde sorun yaşıyorum, yükselenim akrep oldugundan mı nedir, bu yazdıklarınızı aynısını yaşıyorum. ikizler burcuyum ama nasil bukadar beni etkiliyor anlamıyorum. satürn geçti, simdi de yayda, ne zanan bitecek ikizlerin zor günleri?

 7. Zohar

  11/07/2015

  Merhaba Zafer bey,

  Doğum haritasında Satürn stationary (R) ise retro zamanları yine aynı şekilde mi etkili oluyor? Jupiter ve Plato da aynı durumda. Konuyu anlamaya çalışırken nasıl yaklaşmalıyım?

  • Zafer Ceyhun

   11/07/2015

   Evet, haritanızda gerilemeler karakterinizi şekillendirir fakat transit gerilemeleri anlamak için farklı bir şey yapmanız gerekmez, aynı etkiler sizin için de geçerli.
   Sevgilerimle, Ceyhun

 8. genc

  07/08/2015

  zafer bey bir sorum olacak benimle esimin dogum tarihleri cok benziyor benimki 29 05 1983 23 30 iskenderun esimde 04 06 1982 20-22 arasi ben aradtrmalarima gore onun yukselenin yay olduguna karar verdim butun ozelliklerini tasiyor cunku.bizim haritalarimizda buyuk gezsgenler saturn pluto jupiteruranus neptun hepsi retroda durum cokmuvahim ……birde bakmisken bi yorum yapsaniz 😉 cok memnun olurum.benim jupiter MC ye yakin ufukta basari gör7nüyor gibi siz ne dersiniz.buarada sizin burcunuzu merak ettim bilirsiniz ikizler meraklidir.simdiden cook tesekkur ediyorum sizi cok bryeniyoruz

  • Zafer Ceyhun

   07/08/2015

   kişisel analizlere Ekimde başlayacağım 🙂

 9. Cek

  25/03/2016

  Merhaba Zafer bey
  Haritamda saturn 11.evde yenfecte ve retro, saturn retrodan olumlu mu etkilenecegim acaba?

 10. Ayfer

  23/07/2016

  Merhaba Satürn balık burcuna önümüzdeki hangi tarih araliginda yıllarda geçecek teşekkürler

YORUMUNUZU ALAYIM

Your email address will not be published. Required fields are marked *