Satürn Dönüşünü, 25-29 yaşlarındaki okurlarıma özel yazıyorum, 30 yaşını geçtiyseniz, zaten konuyu biliyorsunuz. Satürn Dönüşü (veya yanlış ifade edildiği şekliyle Satürn Döngüsü) hakkında yazmam için sizlerden gelen mesajlardan sonra, bu yazıyı yazmasam olmazdı. Bugüne kadar Satürn hakkında pek çok yazı yazdığım halde, hala yeterince yazmadığımı düşünüyorum, yazmaya da devam edeceğim 🙂 Astrolojinin temeli, gezegenlerin temsil ettiği enerjidir. Bu enerjiyi bizlere ne zaman, ne şekilde aktaracaklarını bilmek/takip etmek, her akıllı insanın sorumluluğudur, diye düşünüyorum. Satürn, “Takip Edilmesi Gerekenler Top 3” listemize girmeyi hak eden, enerjisiyle (öğütleriyle) bizi rezil veya vezir edebilen, eli sopalı hocamızdır. Satürn hakkında ne kadar çok şey bilirsek, kendimiz hakkında da o kadar çok bilmiş oluruz, bu kadar da net konuşuyorum 🙂 Hadi konuyu enine boyuna konuşalım.

Doğum Haritası ve  Dönüşler (Döngü)

Siz doğduğunuz anda, güneş sisteminin bir fotoğrafının çekildiğini düşünün. Güneş ve çevresinde dolaşan 9 gezegen; en yakındaki Merkür’den en uzaktaki Pluto’ya kadar.. Hepsinin o anki konumu, fotoğrafa bakınca görülebilir, öyle değil mi? Doğum haritanız, işte bu fotoğraftır. Biliyorsunuz bütün gezegenler Güneş’in etrafında hareket halindedir. Bu nedenle; gezegenler, doğduğunuz andaki konumda kalmaz ve hareket etmeye devam ederler. Kimi 1 yıl sonra, kimisi 14 yıl sonra yeniden doğduğunuz andaki konuma gelir. İşte buna “Dönüş” denir. Zihninizde daha net bir görüntü oluşması için, aşağıdaki görseli incelemenizi öneriyorum: Merkezde Güneş, çevresinde kimisi hızlı ve kimisi yavaş hareket eden gezegenler.. http://i.imgur.com/nvdaH.gif Dönüşler her zaman çok önemlidir. Dönüş yapan gezegenin enerjisine göre büyük bir baskı, aydınlanma veya coşku oluştururlar. Sonuçta içimizde yükselen enerjiyle beraber, hayatımızı değiştirmek için harekete geçeriz. Aslında hepimiz dönüşleri biliyor, takip ediyor ve hatta kutluyoruz. Doğum günümüz, Güneş Dönüşü değil midir? Doğum günümüzde Güneş, doğduğumuz andaki konuma dönmüş olur.
Güneş takvimi kullandığımız için, Güneşin konumunu net olarak takip edebiliyoruz. Güneş, her yıl 23 Ocak’ta aynı konumdadır ama diğer gezegenleri takvimimizden takip edemiyoruz malesef.
Doğum gününüzde gergin olduğunuzu fark ettiniz mi hiç? Hepimiz doğum günümüzde normalden daha alıngan oluruz, egomuz da daha hassas olur. Güneş Dönüşü etkisi işte 🙂 Ayrıca geçmiş yılları bir hatırlayın, önemli adımları doğum gününüze yakın günlerde atmışsınızdır.

Satürn Dönüşü: 29 Yaş Bunalımı mı?

Buraya kadar tamamsa, Satürn’ün dönüşünün neden çok önemli olduğunu anlatayım. Öncelikle, Satürn enerjisini tanımlayalım. Satürn,
  1. gerçekçi olmaktır
  2. azla yetinmemektir
  3. başarılı olma isteğidir
  4. sorumluluk almaktır
  5. yetersiz hissetmektir
  6. hırs yapmaktır
Modern dünya düzeninin bir sonucu olarak, 28 yaşına geldiğimizde hemen hepimiz çok önemli seçimler yapmış oluyoruz, değil mi? Mesela, bugünümüzü ve geleceğimizi şekillendiren bir meslek seçimi yapmış oluyoruz. Bazılarımız ise bir eş seçimi yaparak evlenmiş oluyoruz.
Araştırmalar diyor ki, iş/meslek değişimlerinin ve boşanmaların en yoğun olduğu yaş aralığı 28-30 arası!
Satürn’ün enerjisi için kullandığım tanımlamalar arasında ikisi var ki, hayatımızı değiştiren işte onlar: Gerçekçi olmak ve azla yetinmemek! Satürn döndüğünde, o güne kadar yaptığımız seçimlerin ne kadar doğru olduğunu, bizi ne kadar mutlu/başarılı yapacağını son derece gaddar bir gerçekçilikle, duygulardan tamamen arındırılmış olarak değerlendirmeye başlarız. Eğer yaptığımız seçimlerde kusurlar bulursak, “azla yetinemezsin!” diye bağıran Satürn’e direnmeye çalışsak da, büyük bir hırsla ve kararlılıkla ne gerekiyorsa yaparız. Evliliğimiz mutsuz mu? Bitiririz! İşimizi sevmiyor muyuz? Bırakırız! Yaşadığımız şehir/ülkeden nefret mi ediyoruz? Terk edip gideriz! Satürn Dönüşü, 1 adım arkanızdan yürüyen birinin, sürekli olarak “bundan daha fazlasını hak ediyorsun” diye bağırmasına benzeyen bir etki yapar. Bu nedenle, içinizde büyüyen değişim/gelişim isteğine karşı koymanız zordur. İşin en hassas boyutuna gelelim: Satürn’ün doğasında gerçekçi olmak ve azla yetinmemek olduğu gibi, “yetersizlik hissi” de vardır. Yetersiz hissetmek, ama her şey yolundayken dahi yetersiz hissetmek, işlerin yolunda gitmediğine dair bir yanılgı/ilizyon yaratır. Bu nedenle, 2 adım geriye gidip hayatınıza uzaktan bakmayı denemezseniz, yanlış kararlar da verebilirsiniz. Bu yazıyı burada bitireyim ancak daha sonra “Satürn Dönüşünü Fırsata Dönüştürmek” hakkında bir yazı yazacağım. Burcuna Göre okurlarının bir farkı olmalı, değil mi ama 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun.]]>