Peş Peşe: Merkür Gerilemesi 18 Haziranda Başlıyor

Hoş geldiniz değerli okurum. 🍀

Astroloji muhteşem bir veritabanı. Takip ettiğimiz bir güneşimiz var, 8 gezegen ve de bir ay var..

Güneş ve Ay hiçbir zaman gerileme evresine girmiyorlar fakat 8 gezegen farklı döngüler içinde gerileme evresindeler. Bazı gerilemeler her zaman kötü etkiler getiriyor, bazıları ise gerçekleştiği burca göre bazen iyi bazen de kötü..

Merkür gerilemesinin kötü bir şanı şöhreti olduğunu biliyorsunuz. Her yıl 2 kez yaşadığımız Merkür gerilemesini anlatan (ben hariç) tüm astrologlar şu türden yanlış bilgileri sık sık tekrarlıyor:

 • aman bir şeye başlamayın
 • canım sakın ilk adımı atmayın
 • önemli bir karar sakın haa vermeyin
 • imza atmayın yanarsınız
 • şunu yapmayın yanılırsınız vs..

Halbuki değerli okurum, işin doğrusu kesinlikle bu değildir. Birçok önemli başlangıç ve değişiklik zaten kadersel olarak Merkür gerilemesine denk geliyor. Merkür gerilemesinin olayı bu zaten!

Merkür gerilerken -doğum haritanıza uygun- konular öne çıkacaktır. O konularla ilgili karar almanız, bazı önemli adımlar atmanız gerekecektir. Örneğin, işle ilgili değişiklikler en çok Merkür gerilemelerine denk gelir. “Aman sakın Merkür gerilerken bir adım atmayın” türünden zehirli bilgilerle moralinizi bozmayın. Eğer zaten beklediğiniz bir iş görüşmesi veya iş teklifi Merkür gerilemesine denk geldiyse, sonunda sizi pişman edecek bir şeyler olacak sanmayın.

Bugüne kadar binlerce kıymetli okurumla görüşmeler yaptım, bazı görüşmelerim saatler sürdü. Görüşmelerimizde ne zaman ilk kez işe girdiklerini konuştuk, iş değiştirdikleri tarihleri inceledik. Zaman içinde gördüm ki, Merkür gerilerken iş değiştiren okurlarım işlerinden gayet memnunlar. Bunu nasıl açıklayacağız?

Bunun istisnaları yok mu? Elbette var! En güzel astrolojik olayların dahi istisnaları vardır.

Eğer haritanızda işle ilgili olumsuz bir Satürn etkisi varken iş değiştirirseniz sonucu kötü olacaktır. Bu değişikliğin bir Merkür gerilemesine denk gelme olasılığı yüksek çünkü dediğim gibi Merkür gerilemesinin kadersel etkisi böyle zaten. Peki sonucu mutsuzluk olan bu değişikliğin ana sebebi Merkür gerilemesi mi olacak? Tabi ki hayır, Satürn olacak.

Bizleri aynı anda etkileyen 10 farklı gezegen olduğunu lütfen unutmayın.. Aylık yorumlarınızı her zaman 10 gezegenin etkisini aynı anda inceleyerek yazdığım için hayatınıza en uygun gelişmeleri okuyorsunuz.

18 Haziran’da başlayan Merkür gerilemesinin etkileri neler?

Birincisi, Merkür 18 Haziranda yengeç burcunda gerilemeye başlayacak, 12 Temmuz öğlen saatlerinde gerileme sona erecek.

İkincisi, 3 haftayı aşkın bu sürecin en önemli günlerini ise Haziranın son haftası ve Temmuzun ilk haftasında yaşıyor olacaksınız. Yani Merkür kaynaklı önemli gelişmeler 25 Haziran – 7 Temmuz arasında yaşanacak. Zaten 5 Temmuzda oğlak burcunda bir ay tutulması var. Yani Temmuzun ilk haftasında şartlar değişecek, yeni bir süreç başlayacak.

Tam olarak nasıl etkileneceğinizi anlamanın en iyi yolu elbette Haziran ve Temmuz yorumlarınızı – yükselen burcunuza göre- okumak olacak.

Bu yazıda zamanın ruhunun nasıl değişeceğini anlatacağım. Bu noktada anlatacaklarım sadece Merkür gerilemesinden değil, tutulmalar ve diğer gezegen etkilerini de kapsıyor.

 • yaz aylarını geçirmek için şehir değiştirebilirsiniz
 • kalıcı bir şekilde taşınabilirsiniz
 • ev alabilir veya satabilirsiniz
 • evinizle ilgili değişiklikler yapabilirsiniz, tadilat vb.
 • farklı bir şehirde iş imkanı oluşabilir
 • huzuru kaçıran gelişmeler olabilir
 • korku ve endişe yaratan haberler alabilirsiniz
 • kardeş veya anne/babayla ilgili gündem oluşabilir

Değerli okurum bunlar zamanın ruhunu etkileyen başlıca konu başlıklarıdır. Temmuzun enerjisi sert olduğu için Temmuzda yaşanacaklar olaylar pek hoş olmayacak. Ancak Merkür gerilemesinden değil Jüpiter ve Satürnden dolayı…

Temmuz yorumlarında bahsettim, bir sonraki ayın yorumlarını üye olan okurlarım okuyabiliyorlar. Henüz üye olmadıysanız, nereye doğru gideceğinizi anlamak için yükselen burcunuza göre üye olmanızı öneriyorum.

Merkür gerilemesinin genel etkileri neler?

1- Merkür gerilerken sosyal/iş arkadaşlarınızla, kuzen ve kardeşle ilişkinizin dinamikleri -haritanıza uygun şekilde- değişebilir.

 • hiç olmadığı kadar çok zaman geçirebilirsiniz
 • arkadaşınızla, kuzenle tatile gidebilirsiniz
 • arkadaş, kardeş, kuzenin evinde misafir olabilirsiniz
 • aranız açılabilir hatta kopabilirsiniz
 • görüşmediğiniz biri varsa yeniden bir araya gelebilirsiniz
 • söylemek isteyip söyleyemediğiniz şeyleri söylemeye karar verebilirsiniz
 • zihinden geçen dile vurur, otosansür kaybolur, alınganlıklar ortaya dökülebilir

2- Merkür gerilerken iletişim cihazlarınız, ulaşım araçlarınız ve elektronik aletlerinizle ilgili işler çıkabilir. Örneğin yenisi almak, değiştirmek, tamir ettirmek…

3- Merkür gerilerken iki ayağınız bir pabuca girebilir, yapılacak şeyler üst üste geldiği için sıkışabilirsiniz. Oluşan zaman baskısı nedeniyle hangisini önce yapmanız gerektiğini şaşırabilirsiniz. Örneğin taşınırsınız ve yeni evinizde yapılması gereken o kadar çok iş vardır ki!! Üstelik bekleme şansınız da yoktur çünkü önceki evinizden çıkmanız gerekiyordur gibi..

4- Merkür gerilerken iş hayatınızla ilgili değişiklikler olabilir. Yeni işe başlamak, iş görüşmeleri yapmak veya işte oluşan yeni koşullardan rahatsız olup iş başvuruları yapmak vs.

Gördüğünüz üzere değerli okurum, Merkür gerilerken karanlık senaryolar yok! Merkür insan ilişkilerinin, cihazların ve iş hayatının gezegenidir. Enerjisi arttığında elbette bu konular gündeme gelecektir. Kadersel olanı ertelemeye çalışmak ise anlamsız bir çabadır! Siz astrologların kötülemelerine bakmayın, gerilemelerde neler yaşadığınıza odaklanın yani kendi deneyimlerinizi referans alın.

Satürn ve Jüpiter nedeniyle zorlu geçecek Temmuza doğru giderken size şans ve güzellikler dilerim 🍀🍀

Zafer Ceyhun

Aylık yorumunuzu okumak için tıklayın.

Güncel yazıları okumak için tıklayın. 

Tek Soru / 99₺

Soru sorun; cevabı ses kaydı olarak bizzat benden dinleyin.