Oğlak burcu Aralık 2015 yorumunuzda, 11 Aralık Yeniay, 25 Aralık Dolunay ve Aralıkta etkin olacak Uranüs etkilerini anlatıyorum. 2016 yılına keyifli başlamadığınızı tahmin edebiliyorum değerli dostlar; olsun varsın, kaderden kaçılmıyor. Önemli olan sonuçlarının nasıl olacağını bilmek, ki şimdiden söyleyeyim: çok iyi olacak inşallah. Satürn 2014 Aralık ayında yay burcuna geçtiğinden bu yana, Temmuz ve Ağustos ayları hariç olmak üzere, zor zamanlar yaşadığınızı tahmin ediyorum, Satürn’ün baskı getirdiği bir süreç başladı diyebilirim. Bu nedenle, önümüzdeki 2 yıl yaşanması muhtemel hissiyatı sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım, hatalar yapmanızı engellemeye ve bu zorlu süreci rahat atlatmanızı sağlamaya çalışacağım, ki bu mümkün. 1 Aralık 2015’te, yani birkaç gün önce, Güneş ve Satürn ilk kez yay burcunda bir araya geldiler, yeni dönemi başlattılar. Bu dönemde kendinize bazı sorular soracaksınız, cevaplar arayacaksınız. Önce bu soruları anlamaya çalışalım:

 1. bugüne kadar attığım adımlar ne ölçüde doğruydu?
 2. geçmişte yaşadıklarımı değiştirebilir miydim?
 3. hatalarım oldu mu, pişmanlıklarım neler?
 4. bugün beni mutlu olmaktan alıkoyan şeyler neler?
 5. korkularım, endişelerim veya hırslarım nedeniyle yanlış kararlar mı verdim?
 6. sorumluluk almaktan kaçtım mı, hala kaçıyor olabilir miyim?
 7. hayatımı değiştirme gücüm var mı?
 8. güvensizliğimin kaynağında ne var?
 9. nasıl başarılı olabilirim?
 10. toplumdaki yerimi güçlendirmek için neler yapmalıyım?
 11. itibarımı ve imajımı güçlendirmemin yolu nedir?
Her gezegen, Güneş etrafındaki bir tam turunu farklı sürede tamamlar. Satürn için bu süre yaklaşık 28 yıldır. Sizler için Satürn’ün oğlak burcuna gelmesi, Satürn’ün yeni turuna başlaması anlamına gelir, ki bu 26 yıl önce olmuştu. Satürn oğlak burcuna 2017 bittiğinde gelecek, o zamana kadar yay burcunda kalacak. Bu süreçte Satürn size çok önemli bir fırsat veriyor ve diyor ki: 2 yıl sonra oğlak burcunda olacağım, o günler geldiğinde kendini çok iyi hissedeceksin fakat şimdi geçmişi değerlendirme, hatalardan ders alma zamanı. Önümüzdeki 2 yıl boyunca, geçmişin analizini yapmanız gerekiyor değerli dostlar. Zaten bu nedenle yalnız kalmak istiyorsunuz veya yalnız kalmaya zorlandınız. Belki hayatınızdaki insanların sayısı azaldı, belki evliliğiniz sona erdi, belki de en çok evinizde huzurlusunuz. Kimseyle konuşmak istemiyorsunuz, belki asosyal insanlardan beklenecek kadar içe dönüksünüz, insanlar bir türlü huzur vermiyor. Yeni Satürn sürecinde geçmişinizle yüzleşmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın yegane yolu, içe dönmek ve yalnız kalmaktır. Ancak bu şekilde sakin kafayla değerlendirme yapabilirsiniz. Kabul ediyorum, belki buna hazır değilsiniz! Mutlu, capcanlı ve sosyal bir hayat istiyorsunuz. Fakat zamanın ruhu değişti. Yeni döneme uyum sağlamaz, zamanın gerektirdiği gibi davranmaz ve şartlara direnirseniz, mutlu olmanız kolay değil. Bu dönemde mutluluk, geçmişin yüklerinden kurtulmak için kendinizi mercek altına almakla mümkün olabilir ancak. Satürn etkisini en iyi sizler tanıyorsunuz çünkü sizin yönetici gezegeniniz. Satürn, tıpkı sizler gibi yetersizliği sevmez. Başarılı olmaya zorladığı gibi, küçük düşmekten de nefret eder. Satürn varken küçük sorunlar bile göze büyük görünür. Bu yönüyle yeni Satürn sürecinde;
 1. başkalarının sizi olumsuz etkileyen kararlar verdiği,
 2. başarınızın ve mutluluğunuzun birileri tarafından engellendiği,
 3. size kötü davranıldığı,
 4. sizin dışınızda gelişen olumsuzluklar nedeniyle işlerin ters gittiği
gibi düşünceleriniz olabilir. Tam da bu noktada, yazının başındaki soruları sormanız gerekiyor! Bu gidişatta benim payım yok mu? Ne yapsaydım farklı olurdu? Bugünü ve geçmişi değerlendirmeli ve hayatınızın geldiği noktada, kendi sorumluluğunuzu üstlenmelisiniz. Bunu cesaretle yapmalı, kendinize sorular sormaktan çekinmemelisiniz. Her şeyin sebebi başkaları olabilir mi gerçekten? Kabul ediyorum ki bazılarınız için cevap “evet” olabilir. Bu durumda, geçmişte yaşananları kabullenip yola devam etmenin zamanı gelmiştir. Eğer ki geçmişte yaşananların kurbanı olduğunuzu, klasik tabirle “feleğin sillesini yediğinizi” hissederseniz, hayatınızı değiştirme gücünüz olduğunu hatırlayın. Yeni Satürn sürecinde sizi ele geçirme ihtimali olan “çaresizlik hissine” boyun eğmeyin! Elbette her oğlağın hayatı aynı değil, bazılarınız mevcut koşullarından son derece memnun olabilir. Eğer siz de memnunlar arasında iseniz, sebepsiz hüzün ve melankoli kapınızı çaldığında dert etmeyin. Bu önemli hatırlatmadan sonra, Aralık 2015 yorumuna başlayabilirim.

Oğlak burcu Aralık 2015

Aralık ayının hakim enerjisi, bir süredir gerileme aşamasında olan Uranüs’ten gelecek. Uranüs enerjisi heyecan, coşku, farkındalık, bağımsızlık, sürprizler, sürüklenme, kontrol kaybı gibi anahtar kelimelerle tanımlanabilir. 11 Aralıkta -Yeniay yaşanırken- Mars ile Uranüs karşıtlık yaptığında, hayatınızdaki bazı konuları tetikleyecektir. Peki o konular neler? Bazı olasılıklar şöyle:
 1. aile büyüklerinizle ilişkiniz
 2. aile kurma süreciniz, evliyseniz kendi aileniz (eş, çocuk)
 3. evinizle ilgili gelişmeler, ev değişimi – ev kurma vs.
 4. yaşadığınız yer, şehir/ülke
 5. geçmişte yaşanan bazı şeylerin yeniden gündeme gelmesi
 6. birikimleriniz, yatırımlarınız
 7. güvende olma ihtiyacı
Uranüs’ün etkisi altındaki alanda yaşadıklarımız bir çeşit kontrolsüz sürüklenme durumudur. Bu nedenle, ev ve aile hayatınızda ışık hızında gelişmeler yaşıyor olabilirsiniz. Aile büyüklerinizin etkisi/baskısı nedeniyle isteklerinizi yerini getiremiyor olmak, bu baskıdan kurtulma mücadelesi vermek, aile kurma girişimlerinizin bir türlü istediğiniz gibi gitmemesi vb. gelişmeler yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca geçmişiniz bir türlü peşinizi bırakmıyor olabilir. Eski sevgili/eş, akrabalar veya arkadaşlardan kurtulmak istediğiniz halde, yeni bir hayat kurmaya çalıştığınız halde, bunları hayata geçiremiyor olabilirsiniz. Diğer yandan, ailenizle ve eski hayatınızla bağlantıları tamamen koparmış, yeni bir hayat kurmuş da olabilirsiniz. Bu durumu yaşıyorsanız, kendi istediğiniz gibi bir hayat yaşıyor olmanın heyecanı ve mutluluğu benliğinizi sarmış olmalı. Uranüs 2 yönlü gündem oluşturabilir: birinci gündemde işler istediğiniz gibi olmaz, engellenmiş olursunuz. İkincisinde tamamen kurtulmuş olursunuz, bağımsızlığınızı ilan edersiniz. Uranüs süreci 7 yıl sürüyor, 2011 de başladı ve 2018’e kadar uzanıyor. Bu süreçte, her iki ihtimali de yaşayanlar olacaktır. Daha önce Uranüs etkisini yazmış ve farklı ihtimallere de yer vermiştim. Buradan okuyabilirsiniz: Uranüsün oğlak burcuna etkisi

Ortak Uyarı

Uranüs dişleri, kemikleri ve eklemleri temsil eder. Bu nedenle Aralık ayında kırıklara neden olabilecek sporlardan uzak durmak (futbol gibi) ve süratli araba kullanmak hiç iyi fikir değil. Özellikle 19-25 Aralık arası en riskli dönem diyebilirim çünkü Merkür-Uranüs etkileşimi de var. Trafikte dikkatli olun (araçta ve yaya olarak), kar yağmış olursa kayıp düşme ihtimalini aklınızda tutarak ihtiyatlı hareket edin, mutfakta bıçakla uğraşırken elinizi kesmeyin.. Birden dişleriniz ağrımaya başlarsa, eklemleriniz sızlarsa “ne oluyor” diye sormaya gerek bile yok, Uranüs gerilemesinden önceki ve sonraki hafta bunlar olabilir. Siz tedbirinizi alın yani, dişinizle fıstık kırmaya çalışmayın mesela, kırılabilir; benden söylemesi. 😇 Mutlaka bir şey olacak demiyorum elbette, öyle olacak olsa insanoğlu hep birlikte kaza bela yaşıyor olurdu ki öyle olmuyor biliyorsunuz. 😊 Dikkatli olun yeter. Son olarak, Uranüs “yeter artık” dedirten bir gezegendir, talimat almayı hiç sevmez, kendi bildiğini yapmak ister. Olur da bu his tarafından ele geçirildiğinizi hissederseniz, önce derin bir nefes alın ve “gördüm seni Uranüs” deyin. 💪

11 Aralık Yeniay’ın oğlak burcuna etkileri

Yeniay 11 Aralıkta gerçekleşiyor. Biliyorsunuz, Yeniay başlangıç enerjisi getirir, harekete geçmek isteriz. Aralık Yeniayı sırasında harekete geçme isteğimiz çok güçlü olacaktır çünkü aynı gün Mars-Uranüs karşıtlığı da yaşanacak. Bir yandan yeni başlayan Satürn süreci, diğer yandan Mars-Uranüs etkileri! Oğlak burcuna göre Yeniay olasılıkları şöyle:
 1. bir başkasının verdiği karar, attığı adım hayatınıza etki edebilir
 2. bir yakınınızla ilgilenmeniz gerekebilir
 3. bir ayrılık veya kayıp yaşanabilir
 4. sosyal/profesyonel anlamda güç kaybı olabilir
 5. sağlık sorunuyla ilgilenmeniz gerekebilir
 6. gizli bir konu açığa çıkabilir
Yeniay enerjisi 11 Aralık – 17 Aralık arasında etkin olacak. Yeniay gündeminiz, Uranüs etkisinde bahsettiğim konularla bağlantılı olacaktır. Gündeminizi öngörebiliyor musunuz?

25 Aralık Dolunay’ın oğlak burcuna etkileri

Aramıza yeni katılan okurlarım için söyleyeyim: Dolunay, gündemdeki bir meselenin sonuçlanmasını sağlar, böylece konu gündemden düşer. 25 Aralıkta gerçekleşecek Dolunay’ı günler öncesinde yazdığım için okuduklarınız anlamsız ve gündeminizden uzak gelebilir fakat Aralık sonunda gündem şekillenecektir. Bu yazıyı ilerleyen günlerde yeniden okumanızı öneriyorum. 1 Ocak’a kadar sonuçlanacak Dolunayın etkisiyle, oğlak burcunun gündeminde şu konular yer alacaktır:
 1. eşinizle/sevgilinizle ilgili bir gelişmenin netleşmesi
 2. nişan/evlilik adımları
 3. hayatınızdaki insanların değişmesi (ortam değişimi vs.)
 4. insanlara yaklaşımınızı/mesafenizi değiştirme kararı
Dolunay sırasında Neptün de etkin olacak. Bu gezegenin etkisini iletişim, öğrenme ve ilgi alanlarınıza yönelik olarak yaşıyorsunuz. Hepinize ortak önerim, 2016 yılında sizi meşgul edecek bir şeyler bulmanız. Bunu yaparken de 3 farklı yol seçebilirsiniz:
 1. işinize odaklanın ve sürekli çalışın, sosyal hayatınızı azaltın
 2. kendinize bir hobi/ilgi alanı bulun, hayatınızdaki insanları dahil etmeyin
 3. fiziksel olarak çok yorulmayacağınız bir spora yönelin, rekabet içermesin
Yeni Satürn sürecinde, oğlak burcuna özel yazılar yazmayı planlıyorum. Her ne kadar yalnız kalmanız gerekiyorsa da, sizleri yalnız bırakmayacağım. 👍 😊 Sevgilerimle, Ceyhun]]>