Ocak 2016 için burcunuza göre aylık yazılar yazamamıştım. Bu açığı Ocak ayında yazacağım bazı yazılarla kapatmaya çalışacağım. 10 Ocakta oğlak burcunda gerçekleşen Yeniay enerjisini tarif eden bir yazı ile ilk adımı atmıştım. Bu yazının konusu, 2016 yılına garip/farklı bir enerji ve olaylarla başlamamızın nedenleri olsun. Öncelikle, Ocak ayında “zamanın ruhuna” tesir eden astroloji olaylarından bahsetmek istiyorum:

  1. Merkür 2 Ocakta kova burcunda durakladı, 5 Ocakta gerilemeye başladı ve 8 Ocakta oğlak burcuna döndü
  2. Jüpiter 1 Ocakta başak burcunda durakladı ve 8 Ocakta gerilemeye başladı
  3. Oğlak burcundaki Pluto 6 Ocakta Güneşle temas etti
  4. Oğlaktaki Güneş ile terazideki Uranüs arasında 7 Ocakta sert bir açı oluştu
  5. 10 Ocakta oğlak burcunda Yeniay gerçekleşti
Sanıyorum ki artık Merkür gerilemelerini anlatmama gerek yok, daha önce birçok kez yazdım. Aramıza yeni katılan okurlarım buradan temel bilgiye ulaşabilirler: Merkür gerilemesinin etkileri 14 Ocak (bugün) Merkür gerilemesinin önemli günlerinden biriydi çünkü Merkür ile Güneş temas etti. Gerileme kovada başlayıp oğlak burcunda devam ettiği için, oğlak burcundaki Güneş ve Pluto ile enerjisini birleştirmiş oldu. Bu etkileşimde Pluto olduğu için, başta oğlak ve yengeç olmak üzere hepimizin hayatında belirgin bir gerginlik, korku, kararlılık veya odaklanma oluştu. Pluto’nun taşıdığı enerji kontrol ve teslimiyet, korku ve cesaret, paylaşım ve suistimal, ihtiras, stratejik merak ve cinsellikle ilişkilidir. Bunlar sadece insanlığın değil tüm canlıların bir ölçüde yaşadığı temel duygular değil midir? Kısacası Pluto, benliğimizin derinlerinde saklı tuttuğumuz, karanlık, temas etmekten ve kabullenmekten çekindiğimiz bazı duygularımızın gezegenidir. Bu aralar ölüm haberlerinin sayısında artış olduğunun farkında mısınız? Hasta/yaşlı olanların vefat haberlerini almamızın nedeni Pluto’dur. Cesaretle ölümü kucaklamak, geldiğimiz yere dönebilecek cesareti bulmak, sonsuz olana teslim olabilmek ve hayata tutunmaktan vazgeçmek Pluto geldiğinde kolaylaşır. Pluto için, Mars kaynaklı cesaretin birkaç beden büyüğüdür diyebiliriz. Bu nedenle Pluto’nun yönettiği akrepler, Mars’ın yönettiği ve son derece cesur olan koçlardan bile daha cesur ve dirençlidir. Sonuç olarak, Ocak 2016′da bugüne kadar yaşadıklarımız içinde, Güneş-Pluto temasıyla yoğunlaşan Pluto enerjisinin önemli payı vardı. Bu enerjinin Nisan-Temmuz arasında doruk noktasına varacağını da söyleyebiliriz. Diğer yandan, 2016 yılına hızla girip birden yavaşladınız mı? Ya da gayet güzel bir düzen/tempo vardı fakat son zamanlarda temponuz istemsiz bir şekilde değişti mi? Gayet normal. Bu saydıklarım Merkür gerilemesinin olağan etkileri. Tüm işler aynı haftaya sıkışır, operasyonel süreçlerde aksaklıklar çıkar, koşturmaca eksik olmaz. Zaten elektrik, elektronik aletler ve internet gibi Merkür’ün yönettiği alanlarda garip terslikler olur. Bunları dert etmeye gerek bile yok; zorlamak, sinirleri bozmak da anlamsız.. Diğer yandan Jüpiter kaynaklı olarak birkaç aydır hepimiz daha talepkar olmaya başlamıştık. Bazılarımız şanslı karşılaşmalar yaşadı, farkında olmasa bile kötüden korundu ve rahatladı. Önemli atılımlar yapanlar da olmuştur elbette. Jüpiter gerilemesi ile birlikte bu durum da değişti. Artık gözümüzü diktiğimiz hedefe doğru hızla koşarken, ayağımıza takılması muhtemel taşlara daha fazla bakmak zorunda olacağız. 2016 Ocakla birlikte başlayan yavaşlamanın nedeni, bilinç altımızın bunun farkında olmasıdır..
  1. doğru hedefe mi gidiyorum?
  2. doğru yoldan mı gidiyorum?
  3. önüme çıkacak engellere karşı önlemlerimi aldım mı?
Bu soruların sorulması gerekiyordu, Ocakta sormaya başladık. Uranüs’e gelince.. Bu kalabalık etkiler arasında hissedilmedi muhtemelen fakat zaten Pluto ile temasından dolayı 2012 yılından bu yana her an hayatımızda.. Sonuç olarak; Pluto aktif etkisiyle, Merkür/Jüpiter ise gerileyerek pasif şekilde Ocak 2016 ruhunu oluşturuyor diyebiliriz. Yıllık yazılarınızda bahsettim ama yine vurgulamak istiyorum: yılın en önemli günlerine doğru gidiyoruz.. Marttaki Güneş tutulması ve Satürn gerilemesi, Nisanda Mars/Pluto gerilemesinin başlayacak olması…Temmuz’a kadar hayatımızda çok şey değişecek gibi görünüyor. Ocak ayında ihtilaflar ve sorunlar varsa fazlaca zorlamadan halletmeye çalışın. Zamanın akışına uygun olanı yapmanızı öneririm, bir şeyler hızlıca olsun, hemen olsun demeyin. Gündeminiz olumlu veya olumsuz olsun, fark etmez, bu aralar “heyecan seviyesi” yükselebilir. Her koşulda, sakin ve kararlı olmak, her şeyin bir doğru zamanı olduğunu bilmek, Ocak ayının ise doğru zaman olmadığını fark etmek önemli.. En güzelini dilerim. Sevgilerimle, Ceyhun]]>