Ocak 2016 Neden Farklı ve Zorlayıcı Geçiyor?

Yazar 

Değerli okurlarım, yıllık yazılarınıza odaklanmış olmam nedeniyle Ocak 2016 için burcunuza göre aylık yazılar yazamamıştım. Bu açığı Ocak ayında yazacağım bazı yazılarla kapatmaya çalışacağım.

10 Ocakta oğlak burcunda gerçekleşen Yeniay enerjisini tarif eden bir yazı ile ilk adımı atmıştım. Bu yazının konusu, 2016 yılına garip/farklı bir enerji ve olaylarla başlamamızın nedenleri olsun.

Öncelikle, Ocak ayında “zamanın ruhuna” tesir eden astroloji olaylarından bahsetmek istiyorum:

 1. Merkür 2 Ocakta kova burcunda durakladı, 5 Ocakta gerilemeye başladı ve 8 Ocakta oğlak burcuna döndü
 2. Jüpiter 1 Ocakta başak burcunda durakladı ve 8 Ocakta gerilemeye başladı
 3. Oğlak burcundaki Pluto 6 Ocakta Güneşle temas etti
 4. Oğlaktaki Güneş ile terazideki Uranüs arasında 7 Ocakta sert bir açı oluştu
 5. 10 Ocakta oğlak burcunda Yeniay gerçekleşti

Sanıyorum ki artık Merkür gerilemelerini anlatmama gerek yok, daha önce birçok kez yazdım. Aramıza yeni katılan okurlarım buradan temel bilgiye ulaşabilirler: Merkür gerilemesinin etkileri

14 Ocak (bugün) Merkür gerilemesinin önemli günlerinden biriydi çünkü Merkür ile Güneş temas etti. Gerileme kovada başlayıp oğlak burcunda devam ettiği için, oğlak burcundaki Güneş ve Pluto ile enerjisini birleştirmiş oldu.

Bu etkileşimde Pluto olduğu için, başta oğlak ve yengeç olmak üzere hepimizin hayatında belirgin bir gerginlik, korku, kararlılık veya odaklanma oluştu.

Pluto’nun taşıdığı enerji kontrol ve teslimiyet, korku ve cesaret, paylaşım ve suistimal, ihtiras, stratejik merak ve cinsellikle ilişkilidir. Bunlar sadece insanlığın değil tüm canlıların bir ölçüde yaşadığı temel duygular değil midir?

Kısacası Pluto, benliğimizin derinlerinde saklı tuttuğumuz, karanlık, temas etmekten ve kabullenmekten çekindiğimiz bazı duygularımızın gezegenidir.

Bu aralar ölüm haberlerinin sayısında artış olduğunun farkında mısınız?

Hasta/yaşlı olanların vefat haberlerini almamızın nedeni Pluto’dur. Cesaretle ölümü kucaklamak, geldiğimiz yere dönebilecek cesareti bulmak, sonsuz olana teslim olabilmek ve hayata tutunmaktan vazgeçmek Pluto geldiğinde kolaylaşır.

Pluto için, Mars kaynaklı cesaretin birkaç beden büyüğüdür diyebiliriz. Bu nedenle Pluto’nun yönettiği akrepler, Mars’ın yönettiği ve son derece cesur olan koçlardan bile daha cesur ve dirençlidir.

Sonuç olarak, Ocak 2016′da bugüne kadar yaşadıklarımız içinde, Güneş-Pluto temasıyla yoğunlaşan Pluto enerjisinin önemli payı vardı. Bu enerjinin Nisan-Temmuz arasında doruk noktasına varacağını da söyleyebiliriz.

Diğer yandan, 2016 yılına hızla girip birden yavaşladınız mı? Ya da gayet güzel bir düzen/tempo vardı fakat son zamanlarda temponuz istemsiz bir şekilde değişti mi?

Gayet normal. Bu saydıklarım Merkür gerilemesinin olağan etkileri.

Tüm işler aynı haftaya sıkışır, operasyonel süreçlerde aksaklıklar çıkar, koşturmaca eksik olmaz. Zaten elektrik, elektronik aletler ve internet gibi Merkür’ün yönettiği alanlarda garip terslikler olur. Bunları dert etmeye gerek bile yok; zorlamak, sinirleri bozmak da anlamsız..

Diğer yandan Jüpiter kaynaklı olarak birkaç aydır hepimiz daha talepkar olmaya başlamıştık. Bazılarımız şanslı karşılaşmalar yaşadı, farkında olmasa bile kötüden korundu ve rahatladı. Önemli atılımlar yapanlar da olmuştur elbette.

Jüpiter gerilemesi ile birlikte bu durum da değişti.

Artık gözümüzü diktiğimiz hedefe doğru hızla koşarken, ayağımıza takılması muhtemel taşlara daha fazla bakmak zorunda olacağız. 2016 Ocakla birlikte başlayan yavaşlamanın nedeni, bilinç altımızın bunun farkında olmasıdır..

 1. doğru hedefe mi gidiyorum?
 2. doğru yoldan mı gidiyorum?
 3. önüme çıkacak engellere karşı önlemlerimi aldım mı?

Bu soruların sorulması gerekiyordu, Ocakta sormaya başladık.

Uranüs’e gelince..

Bu kalabalık etkiler arasında hissedilmedi muhtemelen fakat zaten Pluto ile temasından dolayı 2012 yılından bu yana her an hayatımızda..

Sonuç olarak; Pluto aktif etkisiyle, Merkür/Jüpiter ise gerileyerek pasif şekilde Ocak 2016 ruhunu oluşturuyor diyebiliriz.

Yıllık yazılarınızda bahsettim ama yine vurgulamak istiyorum: yılın en önemli günlerine doğru gidiyoruz..

Marttaki Güneş tutulması ve Satürn gerilemesi, Nisanda Mars/Pluto gerilemesinin başlayacak olması…Temmuz’a kadar hayatımızda çok şey değişecek gibi görünüyor.

Ocak ayında ihtilaflar ve sorunlar varsa fazlaca zorlamadan halletmeye çalışın. Zamanın akışına uygun olanı yapmanızı öneririm, bir şeyler hızlıca olsun, hemen olsun demeyin.

Gündeminiz olumlu veya olumsuz olsun, fark etmez, bu aralar “heyecan seviyesi” yükselebilir.

Her koşulda, sakin ve kararlı olmak, her şeyin bir doğru zamanı olduğunu bilmek, Ocak ayının ise doğru zaman olmadığını fark etmek önemli..

En güzelini dilerim.

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

125 Yorum

 1. Ahmet

  24/01/2016

  Ceyhun bey merhaba. Şu bilinçaltı. Nedir tam olarak.o bizim bilmediğimiz şeylerin farkinda. Vucutu bile o yönetiyor. Olacakları biliyor ve yaşatıyor. İçimizdeki tanrısal güçmü bu. Yaratılış kodlarımı. Gezegenlerden gelen enerjilerinde farkinda oldugunu söylemişsiniz. Allah insanı yaratınca kendi ruhundan üfleyerek can veriyor kutsal kitaplara göre. Bilinçaltı herseyi yonetiyorsa açılımı nedir bunun. Biz buna mudahele edebilme gücüne sahipmiyiz. Tesekkurler

  • Zafer Ceyhun

   24/01/2016

   Çok zor soru Ahmet bey 🙂
   Nöroloji ve psikiyatri alanında uzmanlaşmış araştırmacılar diyor ki:
   verdiğimiz kararların tamamı aslında bilinç altımızda var olan bilgiler, temalar ve algılarla şekilleniyor.
   gezegenlerin etkilerinin doğrudan bilinç altımızı etkileyerek, geceleri rüyalarımızı belirleyerek görünür olduğunu söylemek mümkün..zaten astrolojinin de bilimsel bir açıklaması olmalı, öyle değil mi?
   etkileyebilir miyiz? bir ölçüde evet..derinlerde saklı temaları/düşünceleri değiştirmek ve kendimizi özde ikna etmek için çaba sarf ederek mümkün olabilir.. yazmak, konuşmak, hipnoz vs..bilinç altımıza etki ediyor olmalı..
   umarım faydalı olmuştur, sevgilerimle
   Ceyhun

 2. buket

  24/01/2016

  Ceyhun Bey Merhaba sizden doğum haritası hakkında yardım almak istiyorum, lütfen bu konuda görüşebilir miyiz?

  • Zafer Ceyhun

   24/01/2016

   Buket hanım merhaba,
   kişisel analiz için bana ulaşabileceğiniz mail adresi burcunagore@gmail.com
   sevgilerimle, Ceyhun

 3. selcen

  24/01/2016

  Ceyhun bey merhaba.sizi uzun zamandir takip ediyorum.kafamda soru isaretleri oldugu donemlerde acip acip yazdiklarinizi okuyorum.faydasini da goruyorum.soylediklerinizden cikardigim ana tema ise astrolojiyle ilgili bilgiler alinca kendi hayatimizda bu dirumda ne yapmaliyim nasil davranabilirim seklinde sorulara cevap vermek.bu baglamda size bir sorum olacak.venus oglakta iken yani bu donem ikili iliski anlaminda birirleriyle tanismak dogru bir zaman midir? Ozellikle yukseleni oglak bir basak erkegi icin.

 4. ece

  24/01/2016

  akrep yükselen aslanım,sevgilim ikizler yükselen aslan yılbası gunu tartıstık ve 24 gündür tık yok çok üzgünüm:( merkur retrosu bıtısı olumlu olacakmı sizce:(
  sevgiler
  please help*-*

 5. Gönül

  25/01/2016

  Selamlar Ceyhun bey. Oğlak burcuyum. Bu yıl kötü başladı dediğiniz gibi. Bir de üstüne dedem vefat etti. Hayatımın belki en zor dönemi. Ne zaman atlatırım bilemiyorum. Tespitleriniz doğru tebrik ederim.

 6. Simsim

  25/01/2016

  Ceyhun bey değerli yazılarınız için öncelikle tşk ederim. Son 3 senedir çok zorlu bi hayat yaşıyorum kime iyilik ettiysem nankörlükle karşılaştım maalesef ve artık her suçu kendimde arar oldum yengeç burcuyum yükselen burcum da yengeç aşk konusunda zaten hiç bi beklentim kalmadı hayattan ama bu sene kendi mimarlık ofisimi açmak istiyorum,ve mayıs sonu gibi işimden ayrılıp bütün varımı yoğumu işime yatıracağım süreç uygun mudur? Çok tşk ediyorum, saygılarımla …

 7. Meliç

  25/01/2016

  Ben oglak yükselenim aslan bugün çok kötü bir gündü özel hayatımda acaba düzelirmi tsklee

 8. Canel

  27/01/2016

  Harika bir yazı herzamanki gibi,teşekkür ederiz,hayatımda yapmak istediğim hayalimi gerçekleştirmek için bir fırsat geldi,ama ben ilk defa balıklamasına atlamadım,yapamam diye düşünerek reddettim bir bakıma mantıklı düşündüm sanırım.aslan burcuyum yükselenim oğlak,sizce beni hayallerimin peşinden gitmemeyi neye borçluyum ceyhun bey,sevgiler

  • Zafer Ceyhun

   30/01/2016

   Jüpiter gerilemesine borçlusunuz diyebiliriz 🙂
   Martta durum değişecektir.
   sevgiler, Ceyhun

 9. Nese

  30/01/2016

  Zafer bey selamlar 35 yasina geldim aslan yukselen kova ay balik olarak 5 ocaktan 29 ocaga kadar ben boyle bisey gormedim 10 yillik is yaptigim insan ayrica 10 yillk yaninda calisan kisiyle kavga gurultu ve geri donulmez sozler soylendi soktayim ve bi gelir kaynagimda kesildi

 10. Luna

  01/02/2016

  Gercekten bu ay çok zorlayici ve sancili geçti. Içimde gitmek bilmeyen bir sikinti ve sorgulamar hiç bitmedi. Eski sevgilimi unutmusken birden tekrar aklima geldi nedenini anlamamistim. Umarim dediginiz gibi subat ayi çok daha tatli geçer 🙂

  Sevgiler

 11. ARZU

  02/02/2016

  12 TEMMUZ 1974 DOĞUMLUYUM 31 ARALIK 2015 AKŞAMI KABUSU YAŞADIM VE HAYATIM HALA YOLUNA GİRMEDİ SEVMEDİM BEN BU 2016 YI …

 12. SEHER TÜRE

  05/02/2016

  BİR KEZ CEVAP ALABİLİRSEM SEVİNİRİM

 13. wave

  08/02/2016

  Oglak burcunu nisan-temmuz arasi zorlu bir surec mi bekliyor, eski ikiskilerin gundemde olacagi bir yil olacakmis bir makalede okudum, sizden duymak isterim..