Merkür Retrosu ya da Merkür Gerilemesi, bu gezegenin yörüngesinde dünya ile benzer hizaya gelmesi ile yaşanır. “Retro Nedir” başlıklı yazımı mutlaka okuyun, bu yazının sonunda yer alan “Retro” etiketine tıklayıp ulaşabilirsiniz. Astrolojide Merkür’ün özelliklerini okumanızı da öneriyorum, yine bu yazının sonunda yer alan “Merkür” etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MERKÜR GERİLEMESİ

Merkür, her yıl 3 defa, yaklaşık 20 gün boyunca gerileme sürecine girer. Örneğin 31 Ocak 2014’te Merkür balık burcunda iken Retro hareketine başladı ve 13 gün sonra balık burcundan kova burcuna geriledi.

Merkür, her yıl 3 defa Retro olur demiştim ya, hemen önemli bir ASTROLOJİ İPUCU vereyim: Merkür, bir yıl içinde, hemen her seferinde aynı grup burçlarda (hava, ateş, su, toprak) geriler. 2015 yılında hava grubu burçlarda gerileyecek: kova-ikizler-terazi.

MERKÜR RETRO ETKİLERİ

Merkür temel olarak alış-verişi (exchange) ve aktarımı etkiler. Bu nedenle;

 1. bilgi alış-verişi olarak niteleyeceğimiz iletişim, dinleme, konuşma ve bunları yöneten zihnimiz;
 2. şartların ve koşulların konuşulduğu müzakereler;
 3. müzakere sonucu oluşan anlaşmalar, anlaşmaların aktarıldığı belgeler, belgelerin alış-verişinin yapıldığı mail vb tüm araçlar;
 4. bu araçların bilgi aktarımına olanak sağlayan internet gibi veri alış-verişi yapılan teknolojiler;
 5. paranın el değiştirdiği her türlü ticaret;
 6. mekan değişimi gerektirdiği için seyahatler;
 7. emtia alış-verişi sağladığı için kargo vb gönderiler;

Merkür Retrosunun kapsama alınına girer. Retro dönemlerinde, saydığım tüm konularda bir sürtünme kuvveti oluşur; yavaşlamalar, gecikmeler, ertelemeler başlar ve sonucunda kızgınlıklar artar.

Bu kadar sanmayın, dahası da var 🙂

Merkür, ikizler burcunun temsil ettiği -yukarıda saydığım- alanlar dışında, başak burcunun temsil ettiği alanları da yönetir. Başak burcu, genel anlamda “birlikte çalışma prensibini” temsil eder. Bu nedenle, Merkür Retro olduğunda, mekanik ve elektronik çalışma prensibine bağlı her şeyde sorunlar ortaya çıkar. Arabaların aküsü biter, piller birden tükenir, cep telefonunuz garip bir şekilde bozulur.

Anlayacağınız, medeniyetimiz Merkür’ün kapsama alanı üzerinde yükselmiştir 🙂 ve Merkür Retro olduğunda büyük aksaklıklar yaşanır.

MERKÜR RETRO OLUMLU ETKİLERİ

Zihnimiz 2 katmandan oluşur: bilinç ve bilinçaltı. Merkür normal seyrinde iken, zihnimizin bilinçli yönü güçlüdür, Retro olduğunda ise bilinçaltı öne çıkar. Daha anlaşılır yapmak için, “Dolunay Astrolojisi” başlıklı yazımda verdiğim örnek üzerinden gideyim, bütünlük korunmuş olsun. Uçsuz bucaksız, hafif dalgalı bir okyanusta, tek başınıza bir sandalda olduğunuzu hayal edin. Etrafta gördüğünüz tek şey dalgalı okyanus, değil mi? İşte bu gördüğünüz bilinçtir. Ancak hikayenin görünmeyen bir yönü vardır: okyanusun dibinde, yüzeyde gördüğünüz dalgaların oluşmasına neden olan güçlü okyanus altı akıntılar vardır, tıpkı Amazon nehri gibi okyanus tabınında belirli yönlerde akarlar ve sonuçta yüzeydeki dalgaların şiddetini ve yönünü belirlerler. İşte bu akıntılar, bilinç altıdır.

Merkür Retro olduğunda, bu akıntılar yüzeye çıkar ve yüzeyde akmaya başlar. Sonuçta siz, küçük sandalınızın içinde akıntıların merhametine kalırsınız. Hangi akıntıya kapılırsanız, o yöne gidersiniz.

Herkesin bilinç altı açığa çıktığı için, eski arkadaşlar aramaya başlar, eski sevgilinin mesaj atacağı tutar, ya da siz bunları yapmak istersiniz. Ayrıca, eski anlaşmazlıklar da yeniden gündeme gelir.

Peki bunun olumlu yönü ne olabilir?

Zihninizin derinliklerinde her zaman var olan ve Merkür Retro değilken dahi sizin düşünce tarzını ve davranışlarınızı belirleyen bilinç altınızı anlama fırsatı bulursunuz. Geçmişte kızıp içinize attığınız, sizi üzdüğü için unutmak istediğiniz, başarısız olduğunuz için kendinize küstüğünüz, zayıf/iradesiz olduğunuz için öfkelendiğiniz her şey birden su yüzüne çıkar. Bu nedenle, Merkür Retro dönemleri, kendinizi keşfetmek için kusursuz dönemlerdir.

Kapatın televizyonu, randevularınızı bir süre iptal edin, bir kırtasiyeye gidip kendinize güzel bir defter, Retro havasına yakışacak özel bir kalem alın ve yazmaya başlayın. Ne mi yazacaksınız? Kendinizi yazın! Geçmiş deneyimlerinizden çıkardığınız sonuçları, düşüncelerinizi, başarılarınızı, başarısızlıklarınızı, kavgalarınızı…

MERKÜR RETRO OLUMSUZ ETKİLERİ

Merkür etkileri başlığı altında sıraladığım, Merkür kapsama alanına giren konularda YENİ hiç bir işe girişmeyin. Örnek:

 1. bilgisayar almayın
 2. internet/gsm hizmeti aldığınız firmayı değiştirmeyin
 3. araba almayın/satmayın
 4. anlaşma yapmayın (sözlü olarak evet/hayır bile demeyin, erteleyin)
 5.  unutkan olabilirsiniz, odaklanmaya çalışın
 6. zorunlu değilse seyahate çıkmayın
 7. sorunlu kişilerin telefonlarına çıkmayın

Siz mantığı anladınız, gerisini size bırakıyorum.

Ben, yine farklı/sıra dışı bir şey yaparak, size Merkür Retro‘yu olumlu kullanma fırsatının kapılarını da aralamak istedim. Kavgasız gürültüsüz geçmesini dilerim ama biliyorum ki kolay olmuyor 🙂

Yolunuz açık olsun.

MERKÜR RETRO İPUCU

Eğer çatışma yaşanacaksa yaşanır, “aman dikkat edin kavga etmeyin” demiyorum. Ancak, öfkenizin sebebi, bilinç altınıza ittiğiniz öfkenin açığa çıkmasıdır, en azından bunu hatırlayın.

]]>