Merkür gerilemesi geliyor, sevinelim mi üzülelim mi?

Etkili olduğu günler
10 Eylül – 2 Ekim

Merkür 26 Ağustostan itibaren terazi burcunda ilerliyor, 10 Eylülde ise gerilemeye başlayacak. Bu vesileyle Merkür gerilemesi hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle net olarak ifade edelim, astrolog arkadaşların Merkür gerilemesiyle ilgili olumsuz söylemleri yanlıştır. Dünyanın dört bir yanındaki astrologlar, astroloji okurlarını yanlış yönlendiriyor maalesef. İstisnasız her Merkür gerilemesi için “aman şunu yapmayın, aman bunu yapmayın” türü söylemler ezberden yapılıyor ve astrolojiye güvenip karar alan okurların hatalı kararlar almasına neden olabiliyor.

30lu yaşların ortasındaki bir hanımefendiye danışmanlık yaparken çok üzücü bir şey fark etmiştim, sizinle paylaşmak istiyorum. Bahse konu danışanım, 10 yıl önce bir başka astrolog ile görüşme yapmıştı ve astrolog saçma sapan bir şey söylemişti:  “2 defa evlilik yapacaksın”.

Maalesef hanımefendi bu yalan yanlış söylemi zihnine yazmıştı ve sonuçta hiç evlenmemişti. Çünkü bilinçaltına şöyle bir düşünce yerleşmişti: İlk evliliğim bitecekse, bile bile neden evleneyim ki?

Gördüğünüz üzere, astrolog olmak çok ama çok ciddi bir iştir, büyük sorumluluk gerektirir. Öncelikle gezegenleri ve döngüleri çok iyi anlamak gerekir, yani paylaşılan bilgi mutlaka doğru olmalıdır. Fakat bu kadarı da yeterli değildir çünkü doğru bilgi doğru şekilde anlatılmadığı sürece kötü sonuçlar verebilir.

Maalesef bu konuda ülkemizde fena örnekler var, durum genel olarak hiç iyi değil. Yurtdışındaki astrologların ise entelektüel kişiler olduklarını görüyorum, sorumluluk bilinçleri de yüksek fakat bilgi seviyeleri vasatın üzerinde değil.

Nedenini anlıyorum, iyi bir astrolog olmak için çok karmaşık dinamikleri eş zamanlı olarak doğru anlamak gerekiyor. Bunu başarmak hem analitik zeka gerektiriyor hem de deneyim..

Lafı daha fazla uzatmadan Merkür gerilemesine dönelim.

Söylem hep aynı: Merkür gerilerken bir adım atılmaz, iş değiştirilmez, ilişkiye başlanmaz, imza atılmaz vs. Peki bunun temelden yanlış bir söylem olduğunu, astroloji okurlarını yanlış yönlendirdiğini ben nereden biliyorum?

Değerli okurlarım, Merkür gerilemesiyle ilgili ezber/yanlış söylemin yanlış olduğunu anlamam uzun sürmedi.

Biliyor olabilirsiniz, Nisan 2014’ten bu yana bu sitede astroloji yazıyorum ve 7 yılı aşkın süredir danışmanlık yapıyorum. Benimle sohbet eden okurlarım bilirler, görüşmenin başında geçmişte yaşadığı önemli olayları konuşuruz. Binlerce görüşme yapınca, geçmişte yaşanmış onbinlerce olayın hangi astrolojik ortamda gerçekleştiğini öğreniyorsunuz. Bu çok önemli bir deneyimdir.

Bu görüşmelerim sırasında Merkür gerilemesiyle ilgili şunu fark ettim: birçok danışanım Merkür gerilemesi sırasında iş değişikliği yapmıştı.

Elbette kendilerine sordum: “işinizden memnun musunuz yoksa pişman oldunuz mu?”

Aldığım cevaplar tek tip değildi. Kimi danışanım “girdiğim en iyi iş, çok mutluyum” derken, kimisi “başta iyiydi ama son zamanlarda mutsuzum” dedi. Kimi okurum ise “ilk yıl çok zorlandım hatta pişman oldum fakat şimdi her şey yolunda” şeklinde cevap verdi. Bazı okurlarım ise Merkür gerilemesi sırasında girdiği işe sadece 2 ay tahammül edebilmişti ve ayrılmıştı.

Değerli okurlarım, bu kadar çeşitli cevabın tek bir sonucu olabilir: İş değişikliklerinin bir Merkür gerilemesine denk gelme olasılığı çok yüksektir fakat Merkür gerilemesi sırasında iş değiştirme kararı almak iyidir veya kötüdür diyemeyiz.

Biraz daha açalım. Merkür gerilemesi için söylenebilecek tek bir şey vardır: Merkür gerilemeleri iş hayatında değişikliği tetikler. Bu söylem doğrudur fakat ötesi söylenemez çünkü iş değişikliğinin iyi mi kötü mü olacağının Merkür gerilemesiyle alakası yoktur.

Peki gerilemesi sırasında alınan kararın iyi mi kötü mü olacağını belirleyen bir şey var mıdır? Elbette vardır, birçok şey vardır.

Bir örnek vereyim:

Diyelim ki 2022 yılında iş hayatınızı Jüpiter etkiliyor, yani 2022 yılında harika bir iş teklifi alacaksınız, iş değiştireceksiniz veya terfi edeceksiniz. Bu güzel olaylar çok yüksek ihtimalle bir Merkür gerilemesi sırasında gerçekleşir.

İkinci bir örnek vereyim:

Diyelim ki 2022 yılında iş hayatınızı Satürn etkiliyor, yani 2022 yılında işsiz kalabilirsiniz, istemediğiniz bir göreve atanabilirsiniz veya mobbinge maruz kalabilirsiniz. Bu tatsız olayları çok yüksek ihtimalle bir Merkür gerilemesi sırasında yaşayacaksınız.

Sanıyorum konu anlaşıldı.

Merkür gerilemesi aynı zamanda sosyal hayatımızı da hareketlendirir. Merkür gerilerken insanlar daha çok seyahat eder; daha çok konuşur, güler, tartışır, kavga eder; daha çok okuyup öğrenir.

Ayrıca Merkür iletişim ve ulaşım cihazlarını yönetir.

Merkür gerilerken heveslendiğimiz için yeni cihazlar almak isteriz ya da kırıldığı için yenisini almak zorunda kalırız, bozulduğu için mevcut cihazları tamir ettirmek durumunda kalırız.

Özetle değerli dostlarım, Merkür gerilemesi değişimi tetikler, hayatı hızlandırır. Hepsi bu kadar. “Merkür geriliyor felaketler geliyor” söylemleri açıkça yanlıştır. Bir gün tüm astrologlar bunu öğrenecekler, o zamana kadar maalesef okurları yanlış yönlendirecekler.

Son olarak, gerilemenin hangi burçta olduğu ve özellikle haritanızda hangi evde olduğu (sizi hangi konularda etkilediği) elbette gerilemenin sonuçlarına ilişkin ipuçları verir. burcunagore.com’ da işte bu ipuçlarını paylaşıyoruz.

Doğrusunu öğrenmek için her zaman takipte kalın – ve mümkünse – burada okuduklarınız dahil olmak üzere okuduklarınız ile yaşadıklarınızı karşılaştırıp sağlamasını yapın.

Sevgilerimle, ZC

Tek Soru – 500₺

Soru sorun; cevabı ses kaydı olarak bizzat benden dinleyin.