Merkür Gerilemesi Nasıl Fırsata Dönüşür

Yazar 

Merkür gerilemesini nasıl fırsata dönüştürebileceğinizi bu yazıda anlatıyorum.

Astroloji ile ilgilenen, gezegenlerin etkilerini öğrenmeye çalışan herkes Merkür gerilemesini üç aşağı beş yukarı bilir.

İşin bir ilginç yanı da vardır bu arada: Merkür gerilemesi çok meşhurdur! Merkür gerilemesi hakkında konuşmak/yazmak, büyük laflar etmek inanılmaz popülerdir, öyle değil mi? Halbuki diğer gezegenlerin gerilemesi Merkür gerilemesinden daha az önemli değildir fakat onlar hakkında pek konuşulmaz.

Hatta Satürn, Uranüs ve Pluto gerilemesine dair yazılar görmeniz pek olası değildir, bu konular görmezden gelinir.

Sadece Merkür gerilemesinin anlatılmasının ve diğer gezegenlerin gerileme süreçlerinin astroloji okurlarına anlatılmamasının 2 nedeni olduğunu düşünüyorum.

Birinci neden, Merkür gerilediğinde etkilerinin bariz/net olmasıdır. Etkileri çoğu zaman gözle görülen türdendir ve kolayca fark edilir. Örnek: iletişimde sorunlar, kavga gürültü, ertelenme, gecikme, arızalar vb.

İkinci neden ise; Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto gibi uzak gezegenler aylar süren gerileme sürecine girdiğinde hangi tarihlerde neler olabileceğini anlamak kolay iş değildir. Her astrolog bu konuyu derinlemesine anlamadığı için bu konulara pek girmezler.

Neyse ki Burcuna Göre var, değil mi dostlar?

Uzatmadan konumuza gelelim.

Merkür gerilemesi başladığında alışılmış düşünme tarzımız, sözlerimiz ve davranışlarımız değişmeye başlar. Bu nedenle söylemeyeceğinizi söylersiniz, yapmayacağınızı yaparsınız.

Çünkü Merkür gerilemesi sürecinde bilinç altımız açığa çıkar. Yani; sakladığımız, koruduğumuz veya farkında dahi olmadığımız bazı düşünceler görünür olmaya başlar.

Bu nedenle, gerileme süreci başladığında, o güne kadar idare ettiğimiz bazı arkadaşlarımıza tepki veririz, sabrettiğimiz birçok şeye sabredemez hale geliriz.

“İçi dışı bir” denir ya, herkes öyle olur.

“Zihnimizin frenleri tutmaz olur” diyebiliriz aslında.

Bir nedenle kendimize bile itiraf edemediğimiz, görmezden gelmeye çalıştığımız bazı gerçekler karşımıza dikilir, bizi zorlamaya başlar. Saklayamayız.

Eski sevgili bu sebeple arar işte. Aslında sizle gerçekten birlikte olmak istiyor ama bilinci diyor ki: Hayır, siz uygun değilsiniz / şartlar uygun değil.

Bu nedenle, gerileme sırasında yeniden başlayan eski ilişkiler, gerileme sonrasında çoğu zaman yine biter.

Sebep açıktır: Gerileme sırasında aktif olan bilinç altı, gerileme bittiğinde ortadan kaybolur, geriye bilinç kalır. Bilinç ise her zaman mantıklı/zorunlu olanı söylemeyi tercih eder. Yani, “Siz uygun değilsiniz!” der, ilişki yeniden sona erer.

Fırsat bunun neresinde?

Gerileme süreçleri herkesin “dürüst olduğu” dönemlerdir. Bu dönemde gözlerinizi dört açın ve çevrenizdeki insanların sözlerini ve tavırlarını inceleyin.

Eğer her zaman yüzünüze gülen bir arkadaşınız gerileme sırasında çok ters davranmaya başlarsa, geçmişte onu üzmüş veya öfkelendirmiş olabilirsiniz ya da aslında sizi sevmiyor olabilir.

Kesin bir şey söylemek elbette mümkün değildir ancak gerilemeler sayesinde insanları yakından tanıma fırsatınız olduğunu fark edin istiyorum.

Diğer yandan, gerileme süreçleri kendi bilinç altınızı anlamanızı da sağlar.

Normalde bilinç altımızın farkında değilizdir. Farkında olmamak, etkisi altında olmamak anlamına gelmiyor elbette. Bilinç altından süzülen bilgi, bilincimizi oluşturur zaten.

Merkür gerilediğinde, bilinç altında saklı olan düşünceleriniz açığa çıkacağı için, kendinizi keşfetme fırsatı bulursunuz. Normalde görünmeyen yüzeye çıkacak ve görülebilir olacaktır.

Sadece rüyalarınız aracılığıyla küçük kesitlerine şahit olduğunuz bilinç altı, gerilemede kolayca fark edilebilir.

Önemli bir bilgi daha: gerileme başladıktan 11 gün sonra, Güneş ve Merkür kavuşurlar.

Kavuşum önemlidir. Alınan dersler sonucunda bilinçte bir farkındalık oluşur ve yeni bir düşünce tarzı doğar.  

Kavuşumdan sonra gerileme 11 gün daha sürer. Bu süreçte, yeni oluşan düşüncenin gereğini yapmak isteriz ancak gerilemenin bitmesini beklemek en doğrusu olur.

Bu noktada eklemek istiyorum: Gerileme sırasında zihnimiz bir çeşit değerlendirme sürecine girer aslında. Kendi iç sesinizi ve zihninizin işleyişini dikkatlice takip ederseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Merkür gerilemesi, hayatımızda eksik/yanlış olanı keşfetmemizi sağlayan zaman dilimidir. Üstelik, doğru olanı bulmamız için de düşünme fırsatı sunar. Fakat değişimi yapmak için gerilemenin bitmesini beklemek, acele etmemek, zamanın ruhuna uygun davranmak gerekir.

Çay demlemek gibi bir durumdur bu! İstediğiniz tat ve kıvam için, belli bir süre geçmesi gerekir.

Diğer yandan, Merkür gerilemesi sırasında mekanik/elektronik cihaz ve makinelerde, otomobillerde, mobil telefon ve internet bağlantılarında sorunlar çıkması yaygındır. Zaten Merkür gerilemesi deyince herkesin ezberinde bunlar vardır.

Mekanik/elektronik ekipmanda sorunlar çıkması halinde, sorun çıkan ekipmanın aslında kusurları olduğunu varsaymak, değişim/tamirat zamanı geldiğini söylemek mümkündür.

Bu noktada duralım çünkü burası önemli.

Merkür gerilemesi tamirat için idealdir, var olanı kullanmayı bırakmak için idealdir fakat yeniyi almak için ideal sayılmaz. Gezegen gerilemelerinin tamamı değerlendirme süreçleridir ve yeni olanla değil, mevcut/eski olanla ilgilidir.

Bu nedenle, gerilemede yeni bir şey satın almayı tercih etmeyin fakat gerileme sonrasında ne alacağınızı belirlemek üzere araştırma yapılabilir tabi ki.

Sonuçta, yenisini satın almak için gerileme bittikten sonra 10 gün daha beklemenizi öneririm. Aksi halde ne mi olur?

Mesela, gerilemede aldığınız yeni ekipman, gerileme bittikten sonra daha düşük fiyatla satılmaya başlayabilir veya gerileme sonrasında yeni bir ihtiyaç daha ortaya çıkar ve aldığınız cihaz bu ihtiyacı karşılamıyordur, gibi…

Veya, gerileme bittiğinde fark edersiniz ki, çok yakın bir arkadaşınızda tam da sizin ihtiyacınız olan şey varmış ve satmak istiyormuş, fakat siz yenisini çoktan aldınız bile…

Veya; yeterince araştırmadan, acele ile hareket ettiğiniz için (klasik gerileme etkisidir) çok daha iyi bir alternatiften haberdar olmadan satın alırsınız. Gerileme sonrasında bu durumu fark eder ve tühh dersiniz.

Merkür gerilemeleri hakkında yazmaya devam edeceğim.

Sevgilerimle, Zafer Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

139 Yorum

 1. Elif

  27/08/2016

  Tessekkürler bu güzel yaziniz icin Bir sorum olucakti Ben ehliyet icin bir kurs basliyacaktim eylül ayinda sizcede dogru Bir zaman mi peki tamda merkure denk geldi

 2. Özlem

  27/08/2016

  Hayatımın en en en zor gerilemesini yaşıyorum. Keşke yazinizi dün yayinlasaydiniz bugün belki önlem alabilirdim yaşadıklarıma. Olacakla öleceğin önüne geçilmez denir ama.bilmiyorum çok yoruldum. İkizler olarak gökyüzü bizi çok yordu bu sene.ve yaşadığımız olumsuzluklardan daha bitmedi anlaşılan. Bu sene hiç nefes alamayacak mi ikizler 🙁
  Yazınız için çok teşekkür ediyorum.cok güzel ve doğru bir yazı olmuş.

 3. Hülya

  27/08/2016

  Merhaba zafer bey. Şuan hayatımızın en zor günlerini yaşıyoruz. Ben eşim ve 6 aylık oğlum. Ben balık eşim koç burcu. Çok çaresiz kaldık. Bize bi yol gösterin ne olur.

 4. disiaslan

  27/08/2016

  Öncelikle iyi günler
  Uzun süredir sitenizi takip ediyorum gerçekten yorumlarınızın çoğu doğru, emeğinize sağlık.
  Burcum aslan yukselenim başak merkurum başakta ve 12.evde.Astrolojiye ilgim var haritami ve çevremdeki olaylari yorumlayabilecek bir seviyeye gelmek istiyorum fakat astroloji de karışık ve titiz çalışma gerektiren bir alan. Sizce nerden başlamalıyım tavsiyeleriniz nelerdir tahminimce burctasimsiniz tabi yaniliyor da olabilirim iyi günler teşekkürler şimdiden

 5. nisa

  27/08/2016

  uzun zamandır sızı takıp eden kişilerdenim ceyhun bey.yazılarınız ıtınayla okunur.koç burçları olarak çokluktayız sanırım yorumları okuyunca bayağ bi dert yannlar var.benım sorumda insan kendini 10 yıldır tekrar eder mi hep aynı şeylerı yasıyorum.işte zaten hiç şansım olmuyor.ama bu sefer sankı bı umudum var gibi.beklemedeyim yanı ekım sonuna belli olur.ama aşk hayatı dersenız resmen hep aynı seylerı tekrar ettım ne zaman bitecek ceyhun bey 🙁 13.04.1984 13:55 samsun

 6. Hargis Tenney

  18/12/2018

  Bu ortamı, sevgilimi güçlü büyüsü ile geri almamda yardımcı olan LORD NOBEL’le ilgili dünyayı anlatmak istiyorum, eski ve benim kırılmamıza neden olan yanlış anlamaya sahip olmakla birlikte, affetmek için birkaç kez yalvarmaya gittim ve beni geri kabul et çünkü onu kırdığımı biliyorum ama her gittiğimde hep acı ve ızdırabımda daha derinden hissederim çünkü o hep yanımda yürür ve benim söylediğim şeyleri dinlemek istemezdim ama ben sadık günümde göz atmak, benim sorunumdan daha fazlası olan bir kadına ait bir tanıklık ortaya çıkardı ve yine de RABBEL NOBEL onun büyüsü ile ona yardımcı oldu, ben de mutluydum ve ayrıca e-posta yoluyla yardım için RAB’bin NOBEL’iyle bağlantı kurdu ve sonra hikayemi anlattı ama söylediği tek şeydi Seni sileceğim, bu yüzden benim için çok şanslıyım, çünkü her şey iyi bir şekilde istediği gibi, söz vermiş ve şu anda nişanlımı geri aldım ve ikimiz de mutlu bir şekilde yaşıyoruz. LORD NOBEL’in yapamayacağı hiçbir şey yoktur ve sözümdeki gibi ben de RAB’bin bana nasıl yardım ettiği konusunda internette ifade vermeye devam edeceğim. Sorununuz o kadar büyük ya da daha az ki size% 100 LORD NOBEL getirecek Onun güçlü büyüsü ile bir sonu, onun Via e-posta lordnobelspellcaster@ hotmail. com veya lordnoblespellcaster@ gmail. com ona ulaşmak için yardım etmek için LORD NOBEL ulaşın veya bu numaradan + 1 (817) 755- arayabilir veya ne 0129