Mars Gerilemesinin Etkileri: Nisan Mayıs ve Haziran 2016

Yazar 

Mars gerilemesi 2016 yılı gündeminizi şekillendirecek, gidişatı değiştirecek. Gerileme 17 Nisan’da başlıyor.

Bu yazının konusu Nisan, Mayıs ve Haziran 2016’da etkisini hissedeceğimiz Mars gerilemesi olacak değerli dostlar. Mars gerilemesinin etkilerine geçmeden önce, geride bıraktığımız günlere ilişkin birkaç şey söylemek istiyorum müsadenizle.

Güneş tutulmasının etkileri nihayet çoğumuz için sona erdi. Yeni bir hayata doğru ilerliyor olabilirsiniz- hatta ilk adımları tutulma etkisiyle attınız bile. 💪

Belki de önemli kararlar aldınız, daha iyi bir gelecek için planlar yaptınız, şimdi takip ve hazırlık sürecindesiniz.

Yahut başkalarının aldığı kararların/sizden bağımsız gelişen olayların etkisiyle yeni bir süreç başladı sizin için..

Sonuç olarak, 9 Mart’ta gerçekleşen tutulmanın enerjisi, iyisiyle kötüsüyle sona erdi.

Eğer geçmişte doğru tercihleri yaptıysanız, gerekli çabayı sarf ettiyseniz, bugünleri doğru okuyup güzel sonuçlar için yatırımlar yaptıysanız, eminim ki tutulmayı takip eden günlerde istediğinize ulaştınız. Ya da belki şanslıydınız, işler rast gitti ve istediğiniz yerdesiniz!

Eğer ki sonuçlar tam olarak istediğiniz gibi olmadıysa, tutulmanın ardından olumsuz bir konuma sürüklendiyseniz, doğru zamanda doğru tercihleri yapıp yapmadığınızı sorgulamanızda fayda var. Belki işler ters gitti, şansınız yaver gitmedi! Olabilir, hepimiz yaşıyoruz.

Her koşulda, Güneş/Ay tutulmaları ile birlikte zamanın ruhunun hızla değiştiğini söylemeliyiz. 25 Mart’ta başlayan Satürn gerilemesi ve Nisan’da başlayacak Mars gerilemesi de hayatlarımızda yeni gündemler yaratacaktır.

Diğer yandan, Ocak ayının ilk günlerinden beri gerileme sürecinde olduğu için güzel enerjisini bizlerden esirgeyen Jüpiter geri dönüyor. Jüpiter’in varlığını yeniden hissettmeye başladık bile.

9 Mart’ta Güneş ve Jüpiter karşıt konuma geldiğinde, Jüpiter’in güzel enerjisinin yeniden hissedilmesine olanak sağladı. Jüpiter kaynaklı gündeminiz çerçevesinde, işlerin/hislerin daha olumlu seyredeceğini gün geçtikçe göreceksiniz.

Özetle, Mart ayında, 2016 yılında gerçekleşecek kırılmaların ilkini yaşadık ve artık yeni bir sürece doğru ilerliyoruz. Bu duruma uyum sağlamalıyız.

Mevlana’nın yaklaşık 8 yüzyıl önce söylediği gibi:

Her gün bir yerden göçmek ne iyi!

Her gün bir yere konmak ne güzel!

Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş!

Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait…

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım!

Mevlana, sanıyorum ki bir Güneş tutulmasının ardından söylemiş bu sözleri… 😊

Mars Gerilemesi 17 Nisan 2016’da Başlıyor

Evet gerileme 17 Nisan’da başlayacak fakat 26 Mart’ta gerçekleşen Güneş-Mars etkileşimini takip eden günlerde Mars enerjisini yoğun olarak yaşamaya başlayacağız, gerileme gündemimiz de belli olacak.

25-29 Mart arasında gündeme gelen konular, yeni fikirler/kararlar önem arz ediyor çünkü yılın kalanında peşinden gideceğiniz hedeflerin, emek ve çabalarınızın yönünü belirliyor olacak..

Mart yorumlarında da bahsetmiştim, 5 Mart’ta yay burcuna geçiş yaptığından beri, Mars kaynaklı gündem yavaş yavaş oluşuyor. 26 Mart Cumartesi itibarı ile yeni bir hedef/karar veya oluşan bir gündem ile netleşmeye başlayacak.

Peki 17 Nisan neyi ifade ediyor, gerileme sonrasındaki günleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Mars, bizi hedeflerimize yönelten, dinç tutan, harekete geçiren, motive eden fiziksel enerjinin kaynağıdır. Mars gerilemeye başladığında şunlardan biri/birkaçı olur:

 1. mevcut hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemek zorlaşır
 2. seçtiğimiz yol artık daha engebeli olur veya tamamen gidilemez hale gelebilir
 3. hedeflerimizi sorgulamaya başlarız, yeni hedefler belirleme ihtiyacı oluşabilir
 4. mevcut/yeni hedeflere doğru daha hesaplı ve planlı ilerlemenin yollarını ararız
 5. yüksek odaklanma enerjisi oluşur, gündemdeki meseleyi sonuçlandırmak için çabalarız

Bu nedenle, Mars gerilemesiyle birlikte, her zaman gittiğimiz yolda ilerlemek zorlaşabilir, yolumuza farklı bir motivasyonla veya yeni araçlar kullanarak devam etmemiz gerekebilir veya kendimize yepyeni bir yol seçebiliriz.

Bu yönüyle, 2 yılda bir gerçekleşen Mars gerilemeleri çok önemli dönemlerdir, bizlere yeni kapılar açma potansiyeli taşır.

BurcunaGöre’den bir örnek vereyim. Önceki Mars gerilemesi, 1 Mart – 20 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşmişti. Yani 23 Nisan 2014 doğumlu olan Burcuna Göre, Mars gerilemesi sırasında yayına başladı. Burcuna Göre’nin kurucusu olarak, Mars gerilemesi sırasında benim seçtiğim yeni bir yol ve hedefti.

Mars gerilemesinin hayatımıza olası etkilerini, belli başlı konular üzerinden örneklerle anlatayım:

 1. ilişkide zorlukların oluşması, yol ayrımı veya devam kararı
 2. işe girme imkanının oluşması, engellerin aşılması için(sınavlar/referans bulma) plan ve gayret
 3. ticaretle yapan birinin olumlu/olumsuz bir motivasyonla yeni bağlantılar kurma veya yeni sektörlere girme çabaları
 4. şehir değiştirme kararı verilmesi, süreci doğru yönetebilmek için planlar yapmaya başlanması

Elbette örnekleri çoğaltmak mümkün fakat sanırım sürecin nasıl bir mantıkla işlediğini anlatabildim.

Mars gerilemesi sürecinin en önemli dönemecini 21-29 Mayıs arasında aşacağımızı söylemek mümkün. Söz konusu tarihlerde; vereceğimiz kararlar, atacağımız adımlar veya gelen haberlerle gündem yeni bir evreye girmiş olacak.

Mars gerilemesi 74 gün boyunca devam edecek: 17 Nisan – 29 Haziran

Burcunuza göre etkilerini, Nisan 2016 yorumlarınızda bulabilirsiniz. 👍

Sevgilerimle, Zafer Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

103 Yorum

 1. Sirius

  01/04/2016

  Ceyhun Bey merhabalar, ellerinize, emeğinize sağlık… Yukarıdaki ve diğer yazılarınızın altındaki okuyucu yorumlarına ve verdiğiniz cevaplara bakıyorum da herbirine tek tek cevap vermeniz beni çok etkiledi ve bana da verebileceğiniz konusunda umutlandim
  Yaklaşık 2 yıldır çok zor günler geciriyoruz. 2016 da daha iyi olmakla beraber öncesi gerçekten hayatımın en zor dönemidir diyebilirim. Ekim sonu gibi yıllardır yaşadığımız memleketimizden eşimin is değişikliği nedeniyle ayrıldık. Bunun öncesinde de birkaç is ihtimali hüsranla sonuclanmiŞti ve maddi manevi zorluklar yaşadık. Bir de hamileydim o sırada. 23 Aralık 2014 te kızım doğdu, erken doğum oldu ve cok buyuk sağlık sorunları yaşadık. Şükürler olsun ki suan iyi
  Şuanda Trakyada yaşıyoruz eşim işinden çok memnun ama izmire geri dönmek istiyoruz. Orada bir iş imkanı olmuyor malesef. Donmek icin ugrasiyoruz ama olmuyor.Burada kalmamiz bizim için daha hayırlıysa bu yönde karar verip yerleşmek istiyoruz. Belirsizlik uzun zamandır bizi yipratiyor. Bu konuda fikir verirseniz çok sevinirim. Eğer burada kalacaksak bir ev alıp taşınıp duzenimizi kurmak istiyoruz. Bunun icin Uygun bir zaman mi sizce?
  Ben 09/12/1985 izmir doğumluyum yay burcuyum yukselenim aslan,ay burcu akrep.
  Eşim 20/08/1983 izmir doğumlu yükselen başak, ay burcu oğlak.
  Kızım 23/12/2014 yükseleni ikizler, ay burcu oğlak.
  Çok uzun yazdım kusura bakmayın ama detaylı anlatmak istedim.
  Cevap verirseniz çok mutlu olurum. Çok çok teşekkürler, sevgiler

 2. Pingback: Yay Burcu Nisan 2016 Yorumu: Mars-Satürn Yay Burcunda Geriliyor

 3. Pingback: Akrep Burcu Nisan 2016 Yorumu: İş Hayatınız, Kazanç ve Harcamalar

 4. Pingback: Terazi Burcu Nisan 2016 Yorumu: Hayatı Güzelleştirme Girişimleri

 5. serpil

  02/04/2016

  Slm ceyhun bey. Annem balik ben boga yukselen terazi . Annemle migde amaliyati olucaz mars retro nun bitmesini mi bekleyelim. Amaliyat haziran basi.. lutfen cvp verirsenizbsevinirim tskler

 6. Pingback: Başak Burcu Nisan 2016 Yorumu: Geçmişten Geleceğe, Eviniz ve Aileniz

 7. Pingback: Aslan Burcu Nisan 2016 Yorumu: Mutluluk Arayışı, Saygı Beklentisi

 8. Pingback: Yengeç Burcu Nisan 2016 Yorumu: Çalışma Hayatı ve Sorumluluklar

 9. Pingback: İkizler Burcu Nisan 2016 Yorumu: Evlilik ve Sosyal İlişkiler

 10. Sevgi

  03/04/2016

  Geçmişte yaşamış olduğum buhranlı bir dönem benim üzerimde okadar olumsuz etki yarattı ki bu psikolojiden, bu çaresizlikten hiç çıkamayacakmış gibiyim.
  Burcunagöre yi takip etmeye başlayınca şimdi daha iyi anlıyorum..
  Demekki bir gerileme döneminde yaşadıklarımdı onlar..
  Ancak üzerimde bıraktığı bu kalıcı kötü etki hiç gitmeyecek gibi.
  Burcunagöre yi takip ettimeye başlayalı yaşadıklarım beni okadar olumsuz etkileyemiyor.

 11. Pingback: Boğa Burcu Nisan 2016 Yorumu: Maddi Konular, İlişkiler ve Bağlılık

 12. Meliha

  14/04/2016

  24 /07/1978 Aslan burcuyum yükselenim yay, işimi devredemiyorum bir türlü, hayatımda herşey ağır çekimde gibi. Hiçbirşeyden zevk almıyorum. Boşlukta yaşıyor gibiyim. İlerleme ne zamn olacak

 13. betül

  17/04/2016

  Ceyhun bey;5 Mart benim için çok zordu.babam vefat etti.yükselen burcum akrep ay burcum balık.hayat beni her yönden zorluyor.eşim de akrep burcu.bu süreç 2017 de devam edecek mi

 14. Özlem

  18/04/2016

  Merhaba Ceyhun Bey,
  Sitenizi Şubat/2016 dan bugüne dikkatle takip ediyorum. Ellerinize, yüreğinize sağlık. Ne hş yorumlar. Ve hepside bu kadar mı çıkar 🙂 Bugün elim kolum kalkmıyor. 2014 Nisan demişsiniz, inanın hem evliliğimde sorunlarım çok ciddi gün yüzüne çıktı hemde bugün çalıştığım işe başladım o dönemde. Sadece merak ettiğim boşanabilecek miyim? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Sevgiyle kalın

 15. ITIR

  18/04/2016

  Merhaba Zafer Bey
  Mars gerilemesi uzerine ve nisan yorumlarinizi okudum. Benim ortakli bir cafem var otelin altinda oldugu icin otel musterisine daha cok hizmet ediyoruz. Son 1 ayda yeni kira sozlesmesi icin dukkan sahibiyle görüştük ondan dönüş bekliyoruz bu sure icinde yine devir icin birileriyle gorusmustuk ve onlardan bugün olumsuz yanit geldi. Simdi cafeye devam edecegiz lakin niyeyse hic içimden gelmio hep hayalim kendi yerim olmasiydi. Ama su siralar eskisi gibi bir isletmenin sube Müdürlüğüne geri donmeyi dusunuyorum. Bazi ilan basvurularim bile oldu. Bugun o ilanlardan birinden geri dönüş aldim. Kararsiz bir kisiligim var yani nasil bi yol izlemeliyim bilmiyorum. Ortagim zaten biyerde calismakta ve sezonda kazandığı gelir onun icin cokta onemli olmuyor. Elbette kazanmaktan yana ama benim tek gelirim cafe o da 3 aylik ciro ile tum sene biraz zorluo beni. Sizce bu marsin etkisi bana ne yönde olacak? Sacma bir soru da sormus olabilirim belki ama bi isarete ihtiyacim var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sonsuz teşekkürler.

 16. İbrahim

  27/04/2016

  Ceyhun bey yorumlarınız %100 tutuyor. Mart ayında isimle ilgili olumsuzluklar yaşıyorum ve yaşamaya devam ediyorum. Hayata işimle ilgili olumsuzluklar bütün dengemi bozdu.Yükselenim yay ne zaman düzelecek bu durum. Artık bıktım olumsuzluk üstüne olumsuzluk.

 17. Tunay

  28/04/2016

  Merhaba sizi her gün yazılarınızı okuyorum güven veriyorsunuz 1 Haziran ikizler burcuyum 2014 yılından beri sıkıntılar bitmedi şu anda işsizim birkaç yere gittim sonuç çıkmıyor. Siz 27 29 Nisan sonuç alacağımızı yazdınız. Mayıs nasıl bir durum olucak acaba