Mars gerilemesi 2016 yılı gündeminizi şekillendirecek, gidişatı değiştirecek. Gerileme 17 Nisan’da başlıyor. Bu yazının konusu Nisan, Mayıs ve Haziran 2016’da etkisini hissedeceğimiz Mars gerilemesi olacak değerli dostlar. Mars gerilemesinin etkilerine geçmeden önce, geride bıraktığımız günlere ilişkin birkaç şey söylemek istiyorum müsadenizle. Güneş tutulmasının etkileri nihayet çoğumuz için sona erdi. Yeni bir hayata doğru ilerliyor olabilirsiniz- hatta ilk adımları tutulma etkisiyle attınız bile. 💪 Belki de önemli kararlar aldınız, daha iyi bir gelecek için planlar yaptınız, şimdi takip ve hazırlık sürecindesiniz. Yahut başkalarının aldığı kararların/sizden bağımsız gelişen olayların etkisiyle yeni bir süreç başladı sizin için.. Sonuç olarak, 9 Mart’ta gerçekleşen tutulmanın enerjisi, iyisiyle kötüsüyle sona erdi. Eğer geçmişte doğru tercihleri yaptıysanız, gerekli çabayı sarf ettiyseniz, bugünleri doğru okuyup güzel sonuçlar için yatırımlar yaptıysanız, eminim ki tutulmayı takip eden günlerde istediğinize ulaştınız. Ya da belki şanslıydınız, işler rast gitti ve istediğiniz yerdesiniz! Eğer ki sonuçlar tam olarak istediğiniz gibi olmadıysa, tutulmanın ardından olumsuz bir konuma sürüklendiyseniz, doğru zamanda doğru tercihleri yapıp yapmadığınızı sorgulamanızda fayda var. Belki işler ters gitti, şansınız yaver gitmedi! Olabilir, hepimiz yaşıyoruz. Her koşulda, Güneş/Ay tutulmaları ile birlikte zamanın ruhunun hızla değiştiğini söylemeliyiz. 25 Mart’ta başlayan Satürn gerilemesi ve Nisan’da başlayacak Mars gerilemesi de hayatlarımızda yeni gündemler yaratacaktır. Diğer yandan, Ocak ayının ilk günlerinden beri gerileme sürecinde olduğu için güzel enerjisini bizlerden esirgeyen Jüpiter geri dönüyor. Jüpiter’in varlığını yeniden hissettmeye başladık bile. 9 Mart’ta Güneş ve Jüpiter karşıt konuma geldiğinde, Jüpiter’in güzel enerjisinin yeniden hissedilmesine olanak sağladı. Jüpiter kaynaklı gündeminiz çerçevesinde, işlerin/hislerin daha olumlu seyredeceğini gün geçtikçe göreceksiniz. Özetle, Mart ayında, 2016 yılında gerçekleşecek kırılmaların ilkini yaşadık ve artık yeni bir sürece doğru ilerliyoruz. Bu duruma uyum sağlamalıyız. Mevlana’nın yaklaşık 8 yüzyıl önce söylediği gibi:

Her gün bir yerden göçmek ne iyi! Her gün bir yere konmak ne güzel! Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş! Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait… Şimdi yeni şeyler söylemek lazım!
Mevlana, sanıyorum ki bir Güneş tutulmasının ardından söylemiş bu sözleri… 😊

Mars Gerilemesi 17 Nisan 2016’da Başlıyor

Evet gerileme 17 Nisan’da başlayacak fakat 26 Mart’ta gerçekleşen Güneş-Mars etkileşimini takip eden günlerde Mars enerjisini yoğun olarak yaşamaya başlayacağız, gerileme gündemimiz de belli olacak. 25-29 Mart arasında gündeme gelen konular, yeni fikirler/kararlar önem arz ediyor çünkü yılın kalanında peşinden gideceğiniz hedeflerin, emek ve çabalarınızın yönünü belirliyor olacak.. Mart yorumlarında da bahsetmiştim, 5 Mart’ta yay burcuna geçiş yaptığından beri, Mars kaynaklı gündem yavaş yavaş oluşuyor. 26 Mart Cumartesi itibarı ile yeni bir hedef/karar veya oluşan bir gündem ile netleşmeye başlayacak. Peki 17 Nisan neyi ifade ediyor, gerileme sonrasındaki günleri nasıl değerlendirmeliyiz? Mars, bizi hedeflerimize yönelten, dinç tutan, harekete geçiren, motive eden fiziksel enerjinin kaynağıdır. Mars gerilemeye başladığında şunlardan biri/birkaçı olur:
  1. mevcut hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemek zorlaşır
  2. seçtiğimiz yol artık daha engebeli olur veya tamamen gidilemez hale gelebilir
  3. hedeflerimizi sorgulamaya başlarız, yeni hedefler belirleme ihtiyacı oluşabilir
  4. mevcut/yeni hedeflere doğru daha hesaplı ve planlı ilerlemenin yollarını ararız
  5. yüksek odaklanma enerjisi oluşur, gündemdeki meseleyi sonuçlandırmak için çabalarız
Bu nedenle, Mars gerilemesiyle birlikte, her zaman gittiğimiz yolda ilerlemek zorlaşabilir, yolumuza farklı bir motivasyonla veya yeni araçlar kullanarak devam etmemiz gerekebilir veya kendimize yepyeni bir yol seçebiliriz. Bu yönüyle, 2 yılda bir gerçekleşen Mars gerilemeleri çok önemli dönemlerdir, bizlere yeni kapılar açma potansiyeli taşır. BurcunaGöre’den bir örnek vereyim. Önceki Mars gerilemesi, 1 Mart – 20 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşmişti. Yani 23 Nisan 2014 doğumlu olan Burcuna Göre, Mars gerilemesi sırasında yayına başladı. Burcuna Göre’nin kurucusu olarak, Mars gerilemesi sırasında benim seçtiğim yeni bir yol ve hedefti. Mars gerilemesinin hayatımıza olası etkilerini, belli başlı konular üzerinden örneklerle anlatayım:
  1. ilişkide zorlukların oluşması, yol ayrımı veya devam kararı
  2. işe girme imkanının oluşması, engellerin aşılması için(sınavlar/referans bulma) plan ve gayret
  3. ticaretle yapan birinin olumlu/olumsuz bir motivasyonla yeni bağlantılar kurma veya yeni sektörlere girme çabaları
  4. şehir değiştirme kararı verilmesi, süreci doğru yönetebilmek için planlar yapmaya başlanması
Elbette örnekleri çoğaltmak mümkün fakat sanırım sürecin nasıl bir mantıkla işlediğini anlatabildim. Mars gerilemesi sürecinin en önemli dönemecini 21-29 Mayıs arasında aşacağımızı söylemek mümkün. Söz konusu tarihlerde; vereceğimiz kararlar, atacağımız adımlar veya gelen haberlerle gündem yeni bir evreye girmiş olacak. Mars gerilemesi 74 gün boyunca devam edecek: 17 Nisan – 29 Haziran Burcunuza göre etkilerini, Nisan 2016 yorumlarınızda bulabilirsiniz. 👍 Sevgilerimle, Zafer Ceyhun]]>