Kova burcuna özel Temmuz yorumu, yoğun Temmuz gündeminde sizi nelerin beklediğini anlatıyor. Temmuz yorumu önümüzdeki günlerde kova burcunu nelerin beklediğini açıkça anlatıyor ve geleceğin belirsizliğine ışık tutuyor, bazı önerilerde bulunuyor. Her zamanki gibi, Türkiye’nin en iddialı astroloji sitesine yakışır şekilde astrolojik gündeminizin önemli bölümlerini yazacağım, ne eksik ne de fazla, söz veriyorum 🙂 Hadi başlayalım. Baştan söyleyeyim. Temmuz ayının ilk haftasını birçoğunuz sevmeyecek! Temmuzda gerçekleşen Dolunayların tamamı, hangi yıl olursa olsun, kova için keyifsizdir. Bunun istisnası yoktur, ayrıca her burcun böyle bir Dolunayı vardır. Bu ay karma karışık bir astroloji gündemi var. Birçok gezegen birbiri ile etkileşim içinde ve bazıları da sert/agresif açılar yapıyor. Mesela, hem Güneş hem de Mars bu ay Pluto ile karşıtlık yapacak, 2 yılda bir kez olan agresif bir etkileşim. Ayrıca uzlaşmanın gezegeni Venüs aslan burcunda gerileyecek. Temmuz 2015 astroloji gündeminin önemli bölümleri şöyle:

 1. 2 Temmuz oğlak burcunda Dolunay
 2. 6 Temmuz Güneş – Pluto karşıtlığı
 3. 15 Temmuz Merkür/Mars – Pluto karşıtlığı
 4. 16 Temmuz yengeç burcunda Yeni Ay
 5. 21 Temmuz Güneş – Satürn etkileşimi
 6. 23 Temmuz Güneş aslan burcuna geçiyor
 7. 25 Temmuz Venüs gerilemesi başlıyor
 8. 26 Temmuz Uranüs gerilemesi başlıyor
 9. 31 Temmuz kova burcunda Dolunay
Hadi şimdi bunların ne anlama geldiğini anlayalım.

Kova Burcu Temmuz 2015 Genel Görünümü

Temmuzu anlatmak için 4 etkiden bahsetmem gerekiyor: Mars, Satürn, Neptün ve Pluto. Fakat öncesinde hatırlatayım: eşiniz ve sevgilinizle güzel bir gün geçirmek için veya hoşlandığınız kişiyi akşam yemeğine davet etmek için 1 Temmuz en ideal gün olacak. 1 Temmuzda biri ile tanışırsanız veya arkadaşlarınız buna aracılık etmeye kalkarsa yok demeyin 🙂

Temmuzda Satürn etkisi

Temmuzda gündeminizin arka planında, Eylül ayının ortasına kadar yaklaşık 3 ay yeniden akrepte olacak Satürn etkisi olacak. Satürn’ün 2013/21014 yıllarında bulunduğu akrebe geri dönüşü, bir şeylerin ters gittiği, hayatın doğal akışının bozulduğu hissini getirebilir. Hepimiz aynı şeyi hissediyoruz. Geçtiğimiz 2 yılı bir düşünün:
 1. kariyerinizde beklenmedik aksilikler oldu
 2. başarmak için çok çalışmanız gerekti, zorlandınız
 3. kendinizi sosyal/iş ortamlarında başarısız veya değersiz hissettiniz
 4. bazılarınız kendini bakımsız buldu, güzelliğe yatırım yaptı
 5. yeterince itibarlı olmadığınız hissini kapıldınız
 6. aile büyükleriniz veya iş yerinde üstleriniz baskı yapıyor ya da size öyle geliyor
Bu konular 2015 yılında hayatınızdan çıkmıştı çünkü geçmiş 2 yılda yapacağınızı yapmıştınız ve konu kapanmıştı ancak bir haftadır eski günlere döndünüz. Kapanan konuların yeniden açılması, geçti gitti dediğimiz hislerin yeniden belirmesi rahatsız edici olabiliyor. Emin olun bu durum herkeste rahatsızlık yaratıyor. Sanırım ne demek istediğimi çok iyi anladığınız. Sonuçta geçen 2 yıl bu bahsettiklerimi siz yaşadınız ve son günlerde zihniniz yine benzer konulara kaydı. Her ne olursa olsun, artık yaşananların kova burcu olan herkeste ortak bir gündem olduğunu biliyorsunuz. Sonuçta ben bu yazıyı yazarken sizin neler hissettiğinizi tahmin edebiliyorsam, demek ki bunun sizin hayatınızın iç dinamikleri ile pek de ilişkisi yok. İşte bu durumu geçmişte fark etmiş, bir de isim vermişler: Kader! Astrofizikçiler dahi son yıllarda bunu tartışıyor, geçmişte onca inkara rağmen, önceden belirlenmiş bir istikametin olabileceği ihtimali artık bilimsel dünyanın gündeminde. Bu noktada bir önerim olacak: Madem ki -İslami tabirle- kulli iradenin önümüze serdiği bir yol var, cuz’i irademizi, yani bilinçli kararlarımızı, bu bilgiler ışığında yönetmek en doğrusu olacak. Demek istediğim, zamanın ruhu bir yöne ilerlerken önünde durmak mümkün değildir, tıpkı akıntının tersine yüzmenin faydasız olduğu gibi. Fakat akıntı yönünde emniyetli bir şekilde kıyıya doğru yüzebiliriz. Burcuna Göre zamanın ruhunu ve akıntının yönünü anlatıyor olacak. Ters yönde yüzmeyin, hayatınızın akışını doğru hesaplayın, dalgalara kapılmayın ve fırsatları değerlendirin. Kova burcu dehanın ve yüksek kapasitenin burcudur. Sadece sizin yorumlarınızda teknik tabirler kullanmaktan çekinmiyorum, biliyorum ki demek istediğimi her biriniz çok iyi anlıyorsunuz. Kısaca, Satürn 3 aylığına geri döndü. Bu baskıyı doğru yönetin ve hayatınızı kendi ellerinizle zorlaştırmayın.

Temmuzda Mars etkisi

Mars, küçük bir çocuğun neşeli ve bazen de huysuz enerjisine benzer. İstediğini aldıysa gözleri ışıl ışıl olur, neşeyle güler oynar ama tersi olduğunda kızar, huysuzlanır ve ortalığı ayağa kaldırır. Mars Temmuz ayında yengeç burcunda olacak. Bu durum iş arkadaşlarınıza karşı gergin olmanıza neden olacaktır. Üstleriniz, astlarınız ve aynı konumda olanlar, kısacası herkes bir gerginlik unsuru olabilir. Diğer yandan, Mars ile Satürn etkileri birleştiği için şu ihtimaller de mümkün görünüyor:
 1. daha iyi görünmek için spora/diyete başlamak
 2. beslenme düzeninizi değiştirmek
 3. zamanınızı daha iyi yönetmek
 4. sorumluluklarınızın yükünü azaltmak/devretmek
 5. iş değişikliği/işe girme için atılımlar yapmak
Temmuzda Güneş, Mars, Satürn ve Neptün gibi çok önemli gezegenler iş, gelir/gider, iş arkadaşları, kariyer gibi maddi konularda bulunuyor. Temmuz bittiğinde demek istediğimi anlayacaksınız, henüz gündeminizde değilse şimdi size uzak geliyor olabilir. Hadi Neptün’e geçelim.

Temmuzda Neptün etkisi

Neptün çok ilginç bir gezegen! Etkilediği alanı büyüten, mevcut sınırları ortadan kaldıran harika bir etkisi var ancak aynı alanda sorunları/huzursuzluğu da beraberinde getiriyor. Neptün, 2011 yılında sizin burcunuzdan çıkıp balık burcuna geçti. O tarihten bu yana da gelirinizi, giderinizi ve sahip olduğunuz maddi şeyleri (gayrimenkul, araba gibi) temsil eden 2. evde bulunuyor. Bu nedenle bazılarınız gelir patlaması yaşamış olabilir ya da iş/sosyal hayatlarında çok rahat ediyor olabilirler. 2. ev iş ve kazancı temsil ettiği gibi, bu kazanç ile konfora/rahata yönelik harcamaları da temsil eder. Bu nedenle, iş/sosyal hayatınızda rahatlık beklentiniz arttı, belki bu rahatlığı elde ettiniz ancak bir türlü istediğiniz gibi olmuyor. Neyi başarmış olursanız olun tatmin olamıyorsunuz, bir sorun çıkıyor ya da basitçe size yeterli gelmiyor işte! 2011 öncesini ve sonrasını düşünün, demek istediğimi anlayacaksınız. Neptün bu alandaki etkisi Temmuzun ilk 10 günü, özellikle Dolunay gündemi sırasında etkin olacak. Dolunayı birazdan yazacağım.

Temmuzda Pluto etkisi

Pluto’nun da Dolunay sırasında bir görevi olacak ancak Neptün’den farklı olarak ay boyunca hissedeceğiz, zaman zaman agresif bir şekilde. Zaten Dolunay, Pluto’nun bulunduğu oğlak burcunda gerçekleşiyor. Pluto ilginç bir etki getirir: saplantı/takıntı derecesinde bir odaklanma ihtiyacı veya zorunluluğu! Nisan ayına dönelim mi? Bir düşünün lütfen, geçtiğimiz 3 ayda isteyerek veya istemeden soluksuz odaklandığınız mesele ne oldu?
 1. birileri size fazlasıyla bağımlı ve kendinizi ona adadınız
 2. ihtiyacı olanlara yardım etme isteğiniz hiç olmadığı kadar yüksek
 3. sevdiğiniz birinin davranışları garipleşti, çaresiz hissediyorsunuz
 4. birileri düşmanca davranıyor veya arkanızdan işler çeviriyorlar
 5. her şeyden daha çok huzura/dinginliğe ihtiyacınız var
 6. sağlık sorunlarıyla uğraşıyorsunuz
Pluto etkisi, Temmuzun neredeyse tamamında etkin olacak, özellikle 15 Temmuz ve takip eden günlerde Mars ve Merkür ile etkileşimi ise iyi haber değil. Tüm bu etkiler bir araya gelince görünüyor ki, kova burcu okurlarımın Temmuzda ilgileneceği konuların genel çerçevesi şöyle:
 1. parasal konular: gelir ve harcamalar
 2. iş hayatı ve birlikte çalıştığı insanlar
 3. kariyerindeki gelişmeler
 4. itibarı, saygınlığı ve imajı/görüntüsü
 5. aile büyükleri veya üstleri ile ilgili konular
 6. sağlık meseleleri
Yazının başında söylemiştim, karmaşık bir Temmuz bizleri bekliyor. Sonuçta önemli gezegenler Temmuzda birbirleri ile sert etkileşimler yapıyorlar. Bu nedenle normalden daha fazla risk taşıyan bir ay yaşayacağız hep birlikte, temkinli olmakta fayda var. Bu dönemde eldekini korumak (para, huzur, sağlık vs) en mantıklı görünen yol. Şimdi Dolunay ve Yeniay sırasında neler olup biteceğini keşfedebiliriz. Önemli günler ve detaylarla devam ediyoruz.

2 Temmuz Dolunay

Dolunay etkilerini 1 Temmuz’dan itibaren hissedeceksiniz. Dolunay yeni gündem oluşturmaz, var olan bir konunun sonuçlanmasına neden olur. Mesela gündemdeki konu bir sonuca bağlanır veya alınan bir kararla mesele netleşmiş olur. Peki gündeminizde hangi konu olacak? Bazı olasılıklar şunlar:
 1. sizden gizlenen bir konu açığa çıkabilir
 2. sorunlu giden bir ilişki varsa ayrılık kararı alınabilir
 3. sizin gizlediğiniz bir şey de açığa çıkabilir, geçmişte söylenen bir yalan gibi..
 4. varsa sağlık sorunu ile çözüm aranabilir, doktora gidilebilir
 5. bir kayıp yaşanabilir (maddi/manevi)
Dolunay gündeminiz 6 – 7 Temmuz civarında sonuçlanacaktır. Neptün bölümünde bahsettiğim gibi, işle ilgili veya finansal konularda bir şeyler olması muhtemel. Yani yaptığınız bir iş beğenilmeyebilir, bazı hatalar yapmış olabilirsiniz, iftiraya/suçlamaya maruz kalabilirsiniz veya bir çalışanınız sizi yarı yolda bırakabilir gibi. Dedim ya, Temmuz Dolunayları size iyi gelen türde değil, önümüzdeki ay farklı olacak. Bu ayı hep birlikte sorunsuz kayıpsız atlatmaya bakalım.

16 Temmuz Yeniay

Yeniay demek başlangıçlar demektir. 16-17 Temmuz civarında yoğun olarak bu enerjiyi hissedeceksiniz. Peki gündeminiz ne olacak? Bazı olasılıklar:
 1. hayatınıza yeni bir sorumluluk veya uğraş/hobi dahil olabilir
 2. iş hayatınızda, özellikle çalışma ortamınızda yeni bir dönem başlayabilir
 3. beslenme düzeninizde bir değişim olabilir, Bayrama denk geliyor zaten
Yeniay, yoğunlaşmanız gereken bir konuya işaret ediyor, zamanınızı ve dikkatinizi ayırmanız gereken yeni bir faaliyet gibi…iş arıyorsanız işe girmek buna güzel bir örnek ama benim açımdan bakıldığında ihtimaller sınırsız. Sonuçta çalışan, iş arayan, işyeri sahibi, öğrenci, ev hanımı okurlarım var. Bu nedenle ortak bir payda vermem gerekiyor ve bu durumda payda, gündelik hayatınızda önemli etkileri olacak, zaman ayıracağınız yeni bir şeyler olacak diyebilirim. Bu arada bir dipnot ilave edeyim. Dolunayda aldığınız sonuçlar, Yeniay gündeminizin de bir parçası olacaktır. Bu nedenle, mesela bir yakınınıza yardımcı olmaya başlayabilirsiniz veya daha fazla zaman ayırmak değil tersi olur, işten ayrılırsınız ve gündelik hayatınız tamamen değişir, gibi.

Diğer önemli günler

21 – 22 Temmuz’da kariyerinize veya imajınıza yönelik bir adım atmak isterseniz eğer, hiç acele etmeyin derim çünkü vereceğiniz karar çok sağlıklı olmayabilir. Genel olarak önerim, 19 Temmuzdan itibaren negatif veya büyük kararlar vermemeniz yönününde. Negatif karara örnek işten ayrılmak, büyük karara örnek ise ertelenebilir bir estetik operasyon. 19 Temmuz’dan itibaren Venüs gerilemesinin etkilerini hissedeceğiz ve gerileme tam olarak 25 Temmuzda başlayacak. Bu nedenle özellikle görüntü değişikliğine yönelik her türlü önemli kararı ertelemek yerinde olur. Diğer yandan, her ne kadar Jüpiter ilişkileri temsil eden alanda olsa da, Venüs gerilemesi nedeniyle ilişkileri sorunsuz yürütmek zorlaşabilir. Mesela yeterince sevilmediğinizi hissedebilirsiniz. Bu hislerin ilişkinize zarar vermesine izin vermeyin. Son olarak bir hatırlatma yapayım: Venüs gerilemesi hem aşk/ilişkiler hem de para meselelerini etkiler. Bu dönemde yeni bir ilişkiye başlamak da büyük tutarlı bir şeyler almak doğru değildir. İstisnası var tabi: eğer uzun süredir hoşlandığınız ama size ilgi duymayan biri varsa, adım atmak için doğru zamandır diyebiliriz. Ama geçmişte sizinle ilgilenmemiş olması şart! Venüs terse dönünce işler değişir 🙂 Para meselesine gelince, eğer almak istediğiniz bir ev varsa ama daha önce teklif ettiğiniz fiyata satmadılarsa, aynı fiyat teklifiyle yeniden gidin, ikinci bir kez şansınızı denemek için en doğru zaman Venüs gerilemesidir. Venüs gerilemesi çoğunlukla Ağustosa denk geldiği için Ağustos yazınızda önemli detaylar olacak. Şimdilik hazırlıksız yakalanmayın diye yazdım bunları. 31 Temmuz Dolunayını da Ağustos ayında yazacağım. Son kez hatırlatayım: Tatil yapıyorsanız risk almayın ve sevdiklerinizi de yollarda ve denizde dikkatli olmaları yönünde uyarmayı ihmal etmeyin. Umarım sorunsuz bir Temmuz yaşarsınız, Ağustos ayına iyi bir başlangıç yaparsınız. Sevgilerimle, Ceyhun]]>