Ocak 2015 kova burcuna neler getirecek sorusuna hep birlikte cevap arayalım. 2015 yılında başladığımızda bir yandan Jüpiter gerilemesi, diğer yandan Uranüs-Pluto etkileşimi hayatınızın tadını kaçırıyordu. Henüz sonuçlanmış da değiller. Gerileme 8 Nisan’da sona erecek, Uranüs-Pluto ise Mart ayında şiddetlenip Kasım ayına kadar devam edecek. Ocak 2015 yazınızda, bu iki astroloji olayından bahsedeceğim ama asıl konumuz Dolunay, Mars’ın konum değişikliği ve Ocak ayındaki bazı önemli günler olacak. 8 Aralık’ta gerilemeye başlayan Jüpiter, Ağustos ayından beri karşıt burcunuz olan aslanda. Bu sayede eşiniz/sevgilinizle ilişkileriniz, aile büyükleriniz ve kardeşlerinizle ilişkileriniz ve hatta iş gereği muhatap olduğunuz yabancılarla iletişiminiz dahi, Jüpiter’in güzelleştirici etkisiyle, geçmişe göre daha iyiydi. Diğer yandan, sevgilisi olmayanlarınız yeni bir ilişkiye başlama fırsatı buldu ve birçoğunuz da bu anlamda şanslı karşılaşmalar yaşadı. Bu süreçte tanıştığınız müstakbel partnerinizin değerini bilmenizi öneririm çünkü Jüpiter etkisi varken tanıştınız. Ancak 8 Aralık’tan bu yana işler değişti, güzel Jüpiter etkisi artık yanınızda değil. Bir duraklama süreci yaşadığınızı tahmin ediyorum, ilişkilerde zorluklar kendini göstermeye başlamış olmalı. İlişkilerin heyecanlı yönü kaybolabilir, eski havası kalmadı gibi de hissedebilirsiniz. Bu normal ve geçici, bunu bilerek adımlar atın lütfen, hemen hayal kırıklığına teslim olmayın. Ocak, Şubat ve Mart 2015 için bir yazı yazıp, Jüpiter gerilemesinin etkilerini anlattım, okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: 3 ayın astrolojisi Ocak ayının olumsuz bir enerjiye sahip olmasının ikinci bir nedeni daha var: Uranüs -Pluto etkileşimi! Bu iki uzak gezegen, 2 yıldır hepimizi çok zorluyor, hatta dünyadaki karmaşanın en büyük sorumlusu diyebiliriz. Milyonlarca insanın evsiz kaldığı, ülkelerine terk ettiği, yüz binlercesinin katledildiği zamanları yaşamıyor muyuz? Umarım ki bu etkileşim, daha büyük çaplı bir savaşın öncüsü olmaz, ki 2. Dünya Savaşı öncesinde yine bu etkileşim vardı. Önümüzdeki günlerde bu konuya özel bir yer ayıracağım. Şimdi Ocak 2015 hakkında detaylara geçelim.

5-10 OCAK 2015

Ocak ayına avantajlı girdiniz çünkü Mars kova burcunda. Sizin için ne ifade ediyor? 12 Ocak’a kadar burcunuzda olan Mars, sizi enerji ile dolduracak, cesaret ve girişkenlik verecek. Ardınızda Mars desteği varken, yapamayacağınız iş yoktur. Eğer bu ay Mars sizin burcunda olmasaydı, Ocak ayında ruh hali tamamen farklı olacaktı. Kalabalıklardan uzak, kendi halinizde zaman geçirmek isteyecektiniz. 12 -20 Ocak arasındaki 8 gün böyle olacaksınız zaten. Diğer yandan, 5 Ocak’tan bu yana Dolunay gündemi baskın. 10-11 Ocak’a kadar bu gündemi yaşayacağınızı bilmenizi istiyorum. Yengeç burcunda gerçekleşen Dolunay enerjisi nedeniyle, bütün iş ve görevlerinizi tamamlamak, her işe koşturmak isteyeceksiniz. Değişimi hissetmiş olmalısınız, birkaç gündür enerji, telaş ve biraz da endişe ile oradan oraya koşturuyorsunuz. Bazılarınız ise iş yerinde bir mesele ile uğraşıyor ve bir iki gün içinde sonuçlanmasını bekliyor. Bu gelişme, iş yerinde oda değişikliği gibi küçük bir şey de olabilir, iş arkadaşlarının biriyle yaşadığı bir sorun da olabilir, iş değişikliği gibi köklü bir konu da.. “İyi de ben çalışmıyorum ki” diyen kovalar için de bazı olası gündem maddelerini sayalım:
  1. bir arkadaşınıza yardım etmeniz gerekiyor, ya da siz yardım alacaksınız
  2. sağlıkla ilgili bir konu var, onunla ilgileniyorsunuz
  3. yeni bir uğraş/hobi arayışındasınız, ya da zaten var, onla ilgili bir gündem oluştu
  4. düzeninizi değiştirecek önemli bir gelişmenin arifesindesiniz
Dolunay gündemi kendini tam olarak 10-11 Ocak’ta gösterecektir, bu nedenle beklediğiniz sonucun 2 gün içinde geleceğini hesap etmek yanlış olmaz. Diğer yandan, 5 Ocak Dolunay’ı ikinci/alternatif bir gündeme daha sahip olacak çünkü Uranüs ve Pluto, Dolunay sırasında Güneş’le etkileşim halindeydi. Yani? Anlatayım 🙂 Uranüs ve Pluto arasında 2 yıldır süren etkileşim, hayatımızı işgal eden en büyük enerjinin kaynağı olageldi. Yazılarımı düzenli okuyorsanız, neler olup bittiğini, sizi nasıl etkilediğini zaten biliyorsunuz. Birbirleri ile kare açı yapıyor, sürekli aynı açılarda hareket ediyor ve hayatımızda köklü düzen değişimine neden olan bir enerji biriktiriyorlar. Biriken enerji, mutlak açı yaptıklarında (Mart 2015’de yapacaklar) veya birisi güneşle kavuşum yaptığında (bu ay Pluto yaptı, Nisan’da Uranüs yapacak) açığa çıkıyor. Pluto-Güneş kavuşumu nedeniyle, Kova Burcu Aralık 2014 yazımda anlattığım Pluto etkisinin uzun süredir biriken enerjisine maruz kalıyorsunuz. Bu yazıyı mutlaka/yeniden okumanızı öneriyorum. Ocak ayından Nisan ayına kadar ne yaşayacağınız hakkında önemli bilgilere sahip olacaksınız. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Nisan ayında Uranüs-Güneş kavuşumu olacağını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, kova burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde, tam olarak 12 Ocak’ta, Mars burcunuzdaki yerinden ayrılarak balık burcuna geçecek. Bir ayı aşkın süre boyunca ayrıcalıklarını yaşadığınız, keyfini sürdüğünüz Mars enerjisi azalacaktır. Mars sayesinde kendinizi enerji dolu, istekli, cesur ve neşeli hissetmiştiniz. Zaman zaman zihniniz karışık olduğu için bu güzel enerjiyi yönlendirecek alan bulamadınız belki ama olsun, Mars varsa keyif yerindedir. Mars’ın yeni konu, iş hayatınızı canlandıracak. İşine odaklı kovalar çok çalışacak, daha fazla kazanmak için yeni yollar arayanlar soluksuz hedef peşinde koşacaklar. Ayrıca gündeminizde gayrimenkul işleri varsa, Mars’ın sizi desteklediğini bilin istiyorum. Yine de iş yerini veya evi taşımak, yeni bir satın alma yapmak isteyenler, Ocak ayını değil de 12-18 Şubat arasını tercih etsinler. İlla ki Ocak diyorsanız, 12-20 Ocak. Diğer yandan, çocuk bakımı ile ilgilenen anneler de Mars enerjinin koruması altında olacak. Daha az yorulduğunuzu fark edeceksiniz. Mars ile Satürn arasında 13-17 Ocak arasında bir etkileşim olacak. 2 haftadır yay burcunda olan Satürn, arkadaşlarınız ve profesyonel olarak bağlantılı olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi baskı altına alacaktır. Eğer iş ortamınızda çatışmalı bir sürecin içindeyseniz mesela, çatışmanın şiddeti artabilir. Çalışmayanlar ise, bir arkadaşından değer görmediğini hissedebilir.
Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, Satürn’ün 3 yıllık yay burcu yolculuğunda sizi ne şekilde etkileyeceğine dair ipuçları elde edebilirsiniz.
Tüm bunların ötesinde, “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün olsa, hangisi olurdu?” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim. 19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto etkisi) şu etkileşimler de olacak:
  1. Mars-Neptün kavuşumu
  2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı
Birincisi, iş yerinde yüksek bir konuma gözünüzü diktiyseniz veya işe girmek için uğraşıyorsanız, çok hırslı olacağınızı gösteriyor. Her ne kadar kayıpların temsilcisi Neptün işin içinde olsa da, gerileme sürecinde olmadığı için sonucun iyi olacağını düşünüyorum. Venüs-Jüpiter karşıtlığına gelelim. Bu etki sayesinde, 19 Ocak civarında yaşadığınız mesele her ne ise, güzel sonuçlanma ihtimali artacak. Sonuçta Venüs sizin burcunuzda, yazının başında bahsettiğim Jüpiter kaynaklı sorunların çözümünde size destek olacaktır. 

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin aşk hayatınızı, çocuklarınızla ilgili konuları, hayatın güzel ve eğlenceli yanlarını temsil ediyor. Merkür gerilemesinde tadınızı kaçıracak küçük aksaklıklar olabilir, (varsa) çocuğunuz huzursuz olabilir mesela, onunla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz ancak başka bir sürü işiniz de olacağı için, koşturmaca sizi yorabilir. Gerileme sırasında değersiz hissetmenize neden olacak olaylar yaşama ihtimaliniz de var, böyle şeyler olursa çok dert etmeyin, “klasik gerileme hissiyatı işte” deyip geçin. Merkür gerilemesinin etkilerini bilmeyenlere kısaca özetleyelim: Merkür gerilemeleri keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemlerdir. Daha farklı anlatmak isterdim ama malesef mümkün değil. Hepsi bir yana, Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz. Birden bire, hiç söylemeyeceğimiz şeyler söyleriz mesela. Zihnimizin kapıları yeni düşünce ve olasılıklara açılır. Hemen söyleyeyim: gerileme sırasında yeni düşünceler ve kararlar iyi sonuç vermezler. Bu nedenle, yabancısı olduğunuz bir şeye başlama niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Diğer yandan, Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Son olarak, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>