Kova burcu Nisan 2016 yorumu, 7 Nisan Yeniay ve 22 Nisan Dolunay etkileri ile Nisan ayında gerçekleşecek diğer astroloji olayları kova burcuna göre anlatıyor. Tutulmalar dönemini geride bıraktık diye, sakince yolumuza devam edeceğiz sanıyorsanız eğer değerli dostlar, Nisan 2016 yorumunuzu dikkatlice okumanızda fayda var. 😊 Nisan ayı yorumu, sadece Nisan 2016 gündemiyle sınırlı değil. Aksine, önümüzdeki 6 ay boyunca kova burcunun gündemini oluşturacak konulara odaklanıyor. Kova burcu Nisan 2016 yorumu başlasın. 💪

7 Nisan Yeniay Kova Burcunu Nasıl Etkiler

Son derece zengin/çokyönlü bir enerji getirecek olan Yeniay, 7 Nisan’da koç burcunda gerçekleşecek. Bunun anlamı, 7 Nisan’da Güneş ve Ay koç burcunda (aynı derecede) buluşacaklar. Diğer yandan; Satürn, Uranüs ve Pluto da Güneş/Ay ile etkileşim içinde olacaklar. İşte bu nedenle çokyönlü bir Yeniay olacak diyorum. Birçok konu eşzamanlı olarak zihninizi/gündeminizi meşgul edecektir. Satürn etkisiyle başlayalım mı? Burcuna Göre’yi düzenli olarak takip ediyorsanız zaten çok iyi biliyorsunuz: 1 yılı aşkın süredir yay burcunda olan Satürn, Aralık 2015’te hayatınıza tam olarak dahil oldu. Ne olmuştu Aralık başında? Satürn kaynaklı gündeme dair bazı konu başlıkları şunlar:
 1. yaşananlar sonrasında, sosyal çevreniz daraldı veya genişletme ihtiyacı oluştu
 2. arkadaşlarla ilişkileriniz açmaza girdi, sorunlar oluştu
 3. dostlardan veya sevdiklerinizden yardım/destek almanız gerekti
 4. profesyonel hayatınızda bir gündem oluştu, çalışma ortamınız/şartları değişti
 5. profesyonel hizmet almanız gerekti: sağlık, diyet, spor, hukuk, eğitim gibi
 6. eş/dostun önemini, sevdiğiniz insanların yanınızda olmasının kıymetini anladınız
Satürn etkisi hayatınızı 1 yıldır ağır ağır değiştiriyor. Hayatınızın koşulları, insanlarla iletişiminiz, yaşadığınız ortam farklılaştıkça, düşünce ve ihtiyaçlarınız da değişiyor. Satürn yeni bir burca geldiğinde, etkilediği alanda erozyona neden olur. Erozyon yapıyı bozar, mevcut sistemi sürdürülemez hale getirir. Önce bu durumdan rahatsız oluruz, sonra tamir edilmesi gerekenleri tespit edip harekete geçeriz.  Erozyonun farkına Aralık ayında -çarpıcı bir şekilde- vardınız. Şimdilerde başlayan Satürn gerilemesi, Nisan-Haziran arasında tamirat/iyileştirme için adımlar atmanızı istiyor. Nisan 2016 ile birlikte, Satürn’ün getirdiği “daha çok çabala, eksikleri gider, başarı için sorumluluk almaktan çekinme” motivasyonu yoğun hissedilmeye başlıyor. Satürn gerilemesi nedeniyle oluşan motivasyon değişikliği, 7 Nisan Yeniay ile başlayıp Haziran’ın ilk haftasına kadar sürecek. Haziran 2016, çabalarınızın ilk sonucunu alacağınız dönem olacaktır. Not: Bu konuya, Mars gerilemesi başlığında yeniden değineceğim çünkü Mars ve Satürn etkisini aynı alanda yaşıyorsunuz. 7 Nisan Yeniayı sırasında Pluto da etkin olacak. 2008 yılından beri Pluto etkisi görünmeden ama güçlü bir şekilde, tıpkı okyanustaki dip akıntıları gibi, hayatınızı şekillendiriyor. Özellikle korku ve endişe, aldatılma ve kaybetme ihtimaline karşı sürekli hassasiyet, ardınızdan gizlice çevrilen veya çevrildiğini düşündüğünüz işler.. Belki artık nazardan ve hatta büyüden etkilendiğinizi düşünüyorsunuz.. Birkaç konuda uyarmak istiyorum izninizle çünkü burası çok önemli:
 1. fazla kuşkucu olmak, her şeyin altında farklı bir niyet aramak
 2. gizli işlerden, örtülü niyetlerden şüphelenmek; gereksiz yere stres yaşamak
 3. yalanlar söylemeye yatkın olmak, saman altında su yürütmek
 4. sorumluluk almaktan kaçınmak, değiştirme gücüne sahip olduğunun farkında olmamak
 5. gerçeklerden kopmak, dayanaksız inanç, korku ve düşüncelerin etkisinde kalmak
Pluto etkisinin olası sonuçlarından bazıları işte bunlar. Bu süreçte yalana/gizli yollara yönelmek bazıları için daha kolay/kestirme yol olarak görülür. Bazıları ise, kesinlikle bu yollara başvurmaz ama bu sefer de başvuran insanlarla muhatap kalır/kaldığını düşünür, mücadele etmeye çalışır. İşin içinde Pluto kaynaklı hırs, mücadele, korku, kontrol etme çabası gibi kavramlar olduğu için, eğer ki olumsuz bir gündeminiz varsa, 5-11 Nisan arasında konunun alevlenme ihtimali olduğunu bilmenizi istiyorum. Tabi şöyle bir yanı da var Pluto etkisinin: yersiz endişelere kapılma ihtimaliniz arttığı için, bu uyarım nedeniyle, olumsuz bir gündemi olmayan okurlarım da “acaba ne olacak?” diye düşünebilir. Siz rahat olun. Bu uyarımın doğrudan muhatabı olsaydınız, emin olun ki zaten şimdiden net bir gündeminiz olurdu. Bu noktada, Ocak ayına dönmenizi istesem? Yılın ilk 2 haftasında bir durum oluştu mu? Bilmenizi isterim ki, önce Yeniay ve sonrasında 18 Nisan’da başlayacak Pluto gerilemesiyle birlikte, Ocakta başlayan gündem çerçevesinde girişimleriniz olacaktır. Temmuzun ortasına kadar bu enerjiyi kontrollü bir şekilde kullanarak şartları istediğiniz noktaya getirmeye çalışmanızı öneriyorum. Eğer ki son yıllarda Nisan-Temmuz arasını (sebepli/sebepsiz) gergin geçirdiyseniz, aklınızda olsun, Pluto etkisi endişeleri tetiklediği için böyle hissediyorsunuz. Rahatlayın, derin bir nefes alın ve şükredin! Hayat güzel, her şey yolunda. 👍 Pluto kaynaklı yoğun enerjinin Temmuzun ikinci yarısında sona erdiğini hissedeceksiniz zaten. Son olarak Uranüs’e değinmek gerekiyor. 2011 yılından beri koçta bulunan Uranüs, Yeniay enerjisine doğrudan dahil olacak. 9 Nisan’da Uranüs/Güneş etkileşimiyle birlikte, şu konularda bir gündem oluşması mümkün:
 1. yoğun günleriniz yeniden başlıyor olabilir mi?
 2. eğitim/öğrenme sürecininizde bir girişim mümkün
 3. seyahatler, iş gezileri ve toplantılarla dolu bir dönemin eşiğinde misiniz?
 4. evi taşımak, tadilat, bir projeye ilk adım olabilir
 5. sosyal etkileşimin yoğun olacağı bir girişim/gelişme (işe girmek dahil)
 6. araç/ehliyet almak gibi ulaşım kaynaklı gelişmeler
İşin içinde Uranüs olduğu için, bu konulardaki gelişmelerin çok hızlı/ani bir şekilde gerçekleşmesi mümkün. Öyle ki, sanki her şey göz açıp kapayıncaya kadar olmuş gibi hissedebilirsiniz. Uranüs’ün iyi yanı, başta beğenmeseniz bile, yaşananların uzun vadede lehinize olmasına katkı sağlamasıdır. Her şey olup bittikten sonra, kendinizi rahatlamış/özgür hissedersiniz. Bir de kötü yanı var: Eliniz kolunuz bağlanmış hissettirebilir, hatta göz önündeki gerçekleri görmeyi zorlaştırabilir. Bu nedenle sevdiklerinizin tüm uyarılarına rağmen kendi bildiğiniz yolda gittiğiniz için hatalar yaparsınız. Peki bu aralar sizin gündeminizin merkezinde neler var? Henüz  bu konular yoksa, 7 Nisan sonrasında (diğer konularla birlikte) oluşacağını göreceksiniz.

Mars  Gerilemesi Kova Burcunu Nasıl Etkiler

Mars gerilemesi 17 Nisan’da başlıyor ve 29 Haziran’da sona eriyor değerli dostlar fakat gerilemeyle birlikte oluşan gündemin Eylül ayına kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Genel etkilerinden şu yazıda bahsetmiştim: Mars gerilemesinin etkileri Mars ve Satürn aynı burçta olduğu için, konu başlıkları Satürn ile aynı:
 1. sosyal/profesyonel ilişkiler ve hedefler
 2. dostlar ve arkadaşlar, yardımlaşma ve destek
 3. profesyonel hizmet alma gereksinimi
 4. yaşadığınız ortam ve çevre ile uyumunuz
 5. gelenek/kültürle bağlantınız, bu alanda yaşanan değişim
 6. başkalarının bilgi ve görüşüne yaklaşımınız
Mars, 17 Nisana kadar normal seyrinde fakat oldukça yavaş ilerleyecek. Gerileme öncesindeki en önemli aşamayı birkaç gün önce yaşadık: Mars/Güneş etkileşimi 26 Martta gerçekleşti. Bu olay, bahsettiğim konular çerçevesinde Mars kaynaklı bir heyecan dalgası oluşturduğu için hayatınıza bir canlılık getirmiş olmalı. Bu nedenle hayatınızda önemli gördüğünüz bir değişiklik yapmaya karar verdiniz veya yeni girişimlere yöneldiniz, belki de bir sorunu aşmak için harekete geçtiniz. Elbette bir çatışma ortamı da oluşmuş olabilir, düşük ihtimal sayılmaz. Nihayetinde, değişen düşünce/hisler nedeniyle yeni bir yol haritası belirlemiş olduğunuzu söylemek mümkün. Bu noktada Mars gerilemesi devreye giriyor! 17 Nisan’da Mars gerilediğinde, yol haritanızı/planlarınızı ve o zamana kadar attığınız adımları gözden geçirmek isteyeceksiniz. Mars enerjisi, gerileme başladığında içe dönük bir hal aldığı için, “nereye/nasıl gidiyorum?” sorusu önem kazanır, sorgulama başlar. Bir kez karar verildiğinde ise, yeni hedef/yön doğrultusunda kararlı bir çalışma başlar. İşte bu nedenle, 2 yılda bir kez gerçekleşen Mars gerilemesi önemlidir. Yönümüzü ve yolumuzu sorgulamamıza vesile olur, yeni hedefler seçmeye olanak sağlar. Sonrasında sakin ama kararlı şekilde yeni istikamette yol almaya başlarız. Diğer yandan, eğer ki engelleri olan bir yolda ilerliyorsak, bu dönem muazzam çaba sarf etmemiz mümkündür, gerileme hepimize gereken gücü/enerjiyi hediye eder. Ayrıca sadece Mars gündemine odaklanırız ve diğer konular önemsiz/tali kalır. Gerilemenin ilk evresini 17 Nisan – 22 Mayıs aralığı olarak görebiliriz. 22 Mayıstan sonra, içsel değerlendirme ve çabalama süreci sona erecek; yerini, yön tayin edip harekete geçme sürecine bırakacaktır.

22 Nisan Dolunay Kova Burcunu Nasıl Etkiler

20 Nisan – 29 Nisan arasında enerjisini hissedeceğimiz Dolunay, akrep burcunda gerçekleşiyor değerli dostlar. Elbette her Dolunayda olduğu gibi, bir dönemin/sürecin sona ermesine vesile olacak. Yüksek olasılık 27-29 Nisan arasında… Dolunayda sonuçlanması/netleşmesi muhtemel konu başlıkları, kova burcuna özel olarak şunlar:
 1. kariyere ilişkin mesele
 2. toplumdaki imajınızı ve rolünüzü etkileyecek konu
 3. anne/baba olmak veya bekar/evli olmak gibi unvan ile doğrudan ilişki yaşanan süreç
 4. başarma azmiyle, saygınlık beklentisiyle çaba sarf ettiğiniz gündem
Son olarak bir hatırlatma yapmak istiyorum. 28 Nisan’da Merkür gerilemesi başlayacak. Merkür gerilemesinin etkilerine değinmeyeceğim, zaten Burcuna Göre okurları artık ezbere biliyor olmalı. 😎 Aramıza yeni katılan okurlarım “Astroloji Rehberi” bölümününden ilgili yazılara ulaşabilirler. Merkür gerilemesi 28 Nisan – 22 Mayıs arasında yaşanacak. 2016 yıllık yorumunuzda, yılın ilk yarısının en önemli bölümü olduğunu söylemiştim. Umarım ki bu süreçte hayatınıza değer/renk katacak adımlar atma imkanı yaratabilirsiniz. Kova burcu Nisan 2016 yorumuna, yazının sonundaki yorumlar bölümünde yapacağınız katkıları bekliyorum. Bu yazıyı kova burcu olduğunu bildiğiniz sevdiklerinizle paylaşarak bu önemli süreçte onların hayatına katkı sağlayabilirsiniz. Sevgilerimle, Ceyhun]]>