Neptün, en son 1842-1867 yılları arasında balık burcundaydı. Neptün, 14 yılda bir burç değiştirir, toplam 12 burç olduğu için yaklaşık 168 yılda bir aynı burca geçiş yapar. Önceki Neptün-balık burcu geçişlerinde doğan bazı ünlülerin adını vereyim, gerisini siz anlayın :)

  1. Bilim adamları, fizoloflar: Freud, Tesla, Cicero, Roosevelt, Diesel (dizel motorun mucidi), Montesquieu, Alan Leo (modern astrolojinin en  önemli ismi)
  2. Yazarlar: Oscar Wilde, Voltaire (favorimdir), Maupassant ve Çehov (öykü anlatımın iki büyük ustası),  Montaigne, Conan Doyle (Sherlock Holmes’un yazarı)
  3. Müzisyenler: Bach, Mahler
  4. Ressamlar: Van Gogh, Rimbaud, Gauguin

Bilenler bilir, bu saydığım isimlerin tamamı, bulundukları alanda çığır açan insanlardır. Neptün etkisini anlatırken, sınırların çözülmesi demiştim ya, işte bu insanlar yaşadıkları çağın sınırlarını aşabilen insanlar olmuştur. Bu nedenle, yaşadıkları çağda anlaşılamamışlardır, öyle aşmışlar :) Örneğin Frued, psikolojinin temel kavramsal alt yapısını neredeyse tek başına oluşturmuştur.

KOVA BURCU NEPTÜN ETKİSİ

Kova burcu, doğuştan gelen ve sonradan öğrendiği yeteneklerinin sınırlarının çözüldüğü, zaman zaman kendi ihtiyaçlarını karşılamak için başkalarından yardım isteyeceği bir döneme girdi. Bu dönemde, yemek yapmaktan tutun da evinizin ihtiyaçlarını karşılamaya, para kazanmak için çalışmaktan, parayı yönetmeye kadar her türlü 2. ev konusunda kendinizi güçsüz hissedecek, başkalarından yardım isteyeceksiniz. Neptün etkisi, kova burcuna para kazanmak için çalışması gerektiğini unutturacak. İhtiyaçlarını karşılamak için geçmiş deneyimlerinin oluşturduğu tanım ve sınırlar yavaş yavaş çözülecek. Bu nedenle, kendine bir kurtarıcı arayacak, birilerinin gelip onu içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmasını bekleyecek. Neptün, burcumuza göre etkilediği alanda, gündelik hayatın olağan sorumluluklarından kaçınmamıza, tüm işlerin yavan görünmesine neden olur. Bu nedenle, çoğu zaman kendimize tıpkı yunusun yaptığı gibi bir kurtarıcı ararız (yunus grubunun lideri). Hikayeyi biliyorsunuz, sevgili yunusumuz, örnek aldığı lider yunus gibi olmaya çalıştığı halde, onun gibi olamadığı için kendini beceriksiz hissediyor, onun gibi olamayacağına inanıyor ve yaşadığı hayatın bir nevi kurbanı olduğunu düşünüyordu. Kova burcu, aynı hissiyatı, değerli gördüğü şeylere karşı tutumunda yaşayacak. Koca burcu, özellikle para kazanma konusunda kendi yeteneklerini unutacağı bir dönem yaşayacak. Neptün Retrosuyla birlikte, geçmiş deneyimlerinin oluşturduğu yetenek havuzunun duvarları çatlayacak, sular yavaş yavaş dışarı sızacak. Bu dönemde, çalışıyorsanız işinizin yükü ağır gelebilir, para kazanmak için seçtiğiniz yol anlamsızlaşabilir. Para kazanmanın daha kolay olması gerektiğine, hatta hayatın para kazanmak zorunda kalmadan da yaşanabiliyor olması gerektiğine inanmaya başlayabilirsiniz. Evliyseniz, para kazanma ve parayı yönetme konusunu eşinize bırakmak isteyebilirsiniz. Sıkıntı yok, sizin kararlarınız ve bu yöndeki bakışınız zaten yunusun ilk anda okyanusa bırakıldığı anda yaşadığı gibi bulanık durumda, en iyisi bu işi eşinize bırakın 🙂 Olayın diğer yanı da var: Neptün hem “biri beni kurtarsın” diye avaz avaz bağırmanıza neden olur hem de aynı zamanda bu hissiyatın tam tersini yaşatır: birilerini, içinde bulunduğu parasal zorluklardan kurtarma isteği/gerekliliği. Kova burcu, 2025 yılına kadar sürecek Neptün balık burcu sürecinde, parayla olan geçmiş ilişkilerinin çözülmesini, hem para kazanma çabasında yaşayacağı bulanıklık hem de paraya ihtiyacı olanlara yardımcı olma konusunda yeni bakış açısında yaşayacak. İleride yeniden yazacağım, uzatmıyorum :)]]>