Kova burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor. Mayıs 2015 yorumunuz, bu ayın baskın enerjisi olan Satürn hakkında olacak ama fazlası da var: Merkür gerilemesinden bahsedeceğim ve Pluto etkisine dair bilgiler vereceğim. Öncelik Merkür gerilemesi olsun: gerileme 19 Mayıs – 11 Haziran arasında etkin olacak, yapılması gereken işleriniz varsa 12 Mayıs’a kadar yapın bitsin. Bu ay Yeni Ay enerjisini 18 – 23 Mayıs arasında hissedeceğiz. Yeni Ay hakkında bir yazı yazacağım ilerleyen günlerde ama şimdiden hatırlatmakta fayda görüyorum: Biliyorsunuz Yeni Ay harekete geçme isteği oluşturur, bir başlangıç enerjisi getirir. Ancak, Yeni Ay Merkür gerilemesine denk geliyor ve gerileme sırasında başlangıçlar yapmak iyi fikir değildir. Bu nedenle, Yeni Ay sırasında alacağınız kararları hemen uygulamayın. Önerim, en az 20 gün ertelemeniz yönünde. Yeni Ay, evinizi, ailenizi ve yatırımlarınızı temsil eden alanda olacak. Şu anda bu konularla ilgili bir gündem varsa, bir şeyler yapmayı planlıyorsanız, hemen yapın.

Satürn kova burcunu nasıl etkiliyor?

Satürn, 4 ayı aşkın süredir yay burcunda. Haziran-Eylül arası hariç olmak üzere, önümüzdeki 2,5 yıl boyunca orada kalacak. Satürn etkisi 2017 yılında sona erdiğinde, arkadaş ilişkilerinize bakışınız değişmiş olacak. Mesela, “gereksiz insanlar” listesi yapacaksınız ve onları hayatınızdan çıkaracaksınız. Hayat yolculuğunda kimlerle birlikte yürüdüğünüz önem kazanacak. Bu nedenle, temas halinde olduğunuz değerli ve gerekli insanların sayısı ve onlarla birlikte geçirdiğiniz zaman artmış olacak. Bu tanıma uymayanlar değerini yitirecek, bazıları tamamen tasfiye olacak. Satürn etkisi sayesinde, şunları başarmış olacaksınız:
 1. yüzeysel ve sığ arkadaşlıkların hayatınızdan çalmasına izin vermeyeceksiniz
 2. hedefleriniz netleşecek, gelecek tanımınız somutlaşacak
 3. zaman ve enerjiyi hedef odaklı kullanmayı öğreneceksiniz
 4. yaşadığınız çevrenin/kültürün anlamsız kural ve dayatmalarının potansiyelinizi engellemesine izin vermeyeceksiniz
 5. tanıdığınız bazı insanların sizin için ne kadar değerli olduğunu fark edeceksiniz
 6. dayanışmanın faydalarını keşfedeceksiniz, size dayanak olabilecek insanlara hayatınızda yer açacaksınız
 7.  “değerli insan” tanımınıza giren kişilerle tanışmak için, dernek/kulüp gibi ortamlara katılacaksınız
 8. doktor, avukat gibi profesyonelleri tanıyor olmanın faydalarını keşfetmiş olacaksınız
Satürn enerjisi, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Sorunları çözmeden rahat hissetmediğimiz için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda hissederiz. Zorunda hissederiz çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz. Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı önemli dönüm noktaları var. Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos. Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihlerde aksaklıklar gözünüzden kaçmayacak, “bir şeyler yapmalıyım, böyle olmaz” diyeceksiniz. Zaten 23 Nisan’dan itibaren bu etkileri yaşamaya başladınız. Belki bir arkadaşınızın beklenmedik tavırları tadınızı kaçırdı, belki de çok ihtiyacınız olduğu halde bir tanıdığınız olmadığı için (milletvekili, genel müdür, avukat gibi ) bir işiniz olmadı. Bu dönem, “keşke bir tanıdığımız olsaydı” ya da “keşke seni tanımasaydım” dönemidir diyebilirim. Elbette farklı olaylar da yaşanabilir. Mesela, tamamen yabancısı olduğunuz bir çevrede yaşamaya başlarsınız, tanıdık kimse yoktur veya kültür çok farklıdır, yabancı ve yalnız hissedersiniz, gibi. Sonuç olarak, önümüzdeki 3 yıl boyunca hayatınızda kimlere yer olduğuna ve kimlere ihtiyacınız olabileceğine dair algınız gelişecek, bu yönde adımlar atacaksınız. Evet Satürn etkisi yaşarken keyifsizdir ama nihayetinde en faydalı astrolojik etkidir.

Pluto kova burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder. Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar. Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi? Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı bir şey görüyorlar. Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız. Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır. Peki siz bu etkiyi hangi alanlarda yaşıyorsunuz? Pluto, kova burcunu şu alanlarda etkiliyor:
 1. geçmişte yaşadığınız ve sizi üzen olaylar, hatıralar
 2. sizi zayıf düşüren, mutluluğunuzu engelleyen karakter özellikleriniz
 3. sorunlarla yüzleşmekten kaçınmak, hayatın yükünün ağır gelmesi
 4. gizli yapılan işler, yalanlar ve sinsilik
 5. yalnızlık ve engellenmişlik hissi
 6. cilt sorunları başta olmak üzere sağlık meseleleri
 7. kayıplar ve pişmanlıklar
 8. yardımlaşma ve merhamet
Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek. Bu süreçte, bilinç altınız bir çeşit inziva sürecine girdi, geçmişi hatırlıyor ve dersler çıkarıyor. Bu hassas bir iş olduğu için, yalnız kalmaya ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Ayrıca, sorunlu insanlarla ve dertlerle uğraşmaktan kaçınmak en belirgin göstergedir. İlla bir şey yapılması gerekiyorsa bile, doğrudan değil dolaylı olarak yapma eğilimi oluşur. Mesela, bir çatışma içine çekilirseniz ilk tepkiniz uzak durmak olur. Eğer uzak durmak mümkün olmazsa, yani çatışmaya zorlanırsanız,  yüzleşmek yerine beyaz yalanlar söyleyip kurtulmak istersiniz. Bu nedenle, zayıf biri olarak algılanma ihtimaliniz artar, agresif karakterli insanlar tarafından daha fazla taciz edilirsiniz. Bu dönemi yaşayan insanlar, “zararsız” oldukları için daha çok baskıya maruz kalırlar. Bu nedenle, yalnızlaşma eğilimi de artar. Eğer bu saydıklarıma benzer olaylar yaşıyorsanız, Pluto etkisinin ne olduğunu biliyorsunuz. Bu dönem, “amaaan boşver” dönemdir değerli okurlarım. Küçük şeyleri dert eden biriyseniz, şunu fark ettiniz ya da ileride fark edeceksiniz: “hayatta büyük dertler var, bazı insanlar büyük acılar çekiyor, ben ise her şeyi dert ediyorum.” Son olarak; ihtimallere açık olmak, kalıplaşmış davranış kalıplarını terk etmek ve kabullenmek, bu dönemin anahtar tanımlarından bazıları. Önerim
 1. insanlara yardım etmek (maddi/manevi), birilerini mutlu etmek çok ama çook rahatlatacaktır
 2. çok çalışmak, sürekli bir şeylerle meşgul olmak iyi gelecektir
 3. sağlık yönünden engel yoksa, mutlaka spor yapın, bedenen dinç olun
Son olarak lütfen her zaman hatırlayın: Burcuna Göre ailesi olarak, gezegenlerin etkilerini öngörebilme ayrıcalığına sahibiz. Bu bilgileri kullanarak, güzel/zor günlerin nedenini anlayalım ve geleceğinin potansiyelini en iyi şekilde kullanalım. Bu sadece bizim elimizde çünkü iyinin de kötünün de kaynağında bizim tercihlerimiz ve bizim kararlarımız var. Kova Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>