Kova burcu için Mart 2015’in önemli günlerini ve olaylarını bu yazıda bulacaksınız. 2015 yılındaki ilk astroloji yorumlarımda, “Nisan ayına kadar hayat keyifsiz olacak, sonrasında işler düzelecek” demiştim. Çoğu gitti azı kaldı, Mart ayına geldik bile, 10 Nisana kadar son 40 gün. Zorluklar bitecek; ha gayret 🙂 Mart ayı hepimiz için bir dönüm noktası olmaya aday, hayatlarımız değişecektir. Kimimiz iyi yönde, kimimiz kötü yönde gelişmeler yaşayacağız. Sonuçta, 2015 Mart öncesi ve 2015 Mart sonrası diye bir ayrım yapabileceğimiz ölçüde değişim olacak gibi görünüyor. Umarım ki güzellikler yaşarsınız. Mart ayı yorumlarınız 2 yazıdan oluşacak, her birinden ayrı konuları yazacağım çünkü tek bir yazıda anlatamayacağım kadar çok şey var. Konular şunlar olacak:

 1. Uranüs-Pluto etkileşimi
 2. Balık burcunda Güneş tutulması
Bu yazıda sadece birinci konuyu anlatacağım ama siz uzun bir yazıya hazır olun. Sizleri daha önce yazdığım başka yazılara da yönlendireceğim için rahat bir ortamda okuyun, dikkatinizi dağıtacak şeyler olmasın. Çayınızı/kahvenizi de alın tabi, yılın en önemli yazısını okurken iyi gider 🙂

Uranüs-Pluto Etkileşimi: 3 – 20 Mart

Daha önce defalarca yazdım ama aramıza sürekli yeni okurlar katıldığı için tekrarlamakta fayda görüyorum: Mart 2011, hem bireysel düzenimizin hem de toplumsal düzenin değişmeye başladığı çok önemli bir tarihti çünkü Uranüs koç burcuna geçti. Uranüs’ün burç değiştirmesi her zaman çok önemli bir olaydır, 7 yılda bir gerçekleşir. Uranüs’ün koç burcuna geçişi yeterince önemli bir olayken, 2012 yılında Pluto ile etkileşim içine girmesi çooook büyük bir değişim enerjisi getirdi. Uranüs-Pluto etkileşimi, 2012 yılından bu yana 6 kez yaşandı, yani ilk kez yaşamıyorsunuz ama bu sefer son kez yaşayacaksınız. Neler olabileceğini net olarak anlatabilmek için, geçen yıl 20-30 Nisan arasında yaşadıklarınızı hatırlamanızı istiyorum. Bazılarınız kolayca hatırlayacaktır çünkü hiç unutamadıkları olaylar yaşadılar. Ben de unutamayanlardan biriyim çünkü 23 Nisan’da BurcunaGöre’yi  kurdum. Geçen yıl 23 Nisan günü Mars, Jüpiter, Uranüs ve Pluto arasında çok sert bir etkileşim yaşanıyordu. 23 Nisan’ı takip eden günlerde değişim, gelişim veya kaos yaşadık. Hatırlayın! Hatırlamanıza yardımcı olmaya çalışayım: Bazılarınızın hayatı Uranüs etkisiyle birlikte inanılmaz hızlandı. Sürekli bir hareketlilik, bir koşturmaca, bir iletişim çılgınlığı diyebiliriz. Hayatınızdaki insanların sayısı arttı, idare etmeniz gereken işler arttı, sorumluluklar büyüdü. Sonuçta ışık hızında yaşamaya başladınız. Bazılarınız ise Pluto etkisiyle, önemli kayıplar yaşadı. Belki çok sevdiğiniz bir yakınınız vefat etti veya hastalandı, belki de özel hayatınız veya iş hayatınız tepetaklak oldu. Sorunlar bir türlü bitmedi, birini aştınız diğerine takıldınız. Sonuçta, hüzün ve keder hayatınızın bir parçası oldu, “hayatım nasıl böyle oldu” dediniz. Bu kötü senaryoyu yaşamayan kovalar ise 2 farklı senaryo yaşadılar:
 1. çok sayıda düşmanca tavır nedeniyle zor zamanlar yaşadınız, perde arkasından iş çeviren kötü niyetli insanlarla mücadele etmek zorunda kaldınız.
 2. yardıma ihtiyacınız arttı, kendi başınıza işleri idare edemez oldunuz, sevdiklerinizden destek istediniz.
Sonuçta Pluto etkisine maruz kaldıysanız, 2012 sonrası için “zor zamanlar” diyorsunuz. Bu yaşadıklarınız zaman içinde birbiri ile alakalı olaylar halini aldılar. Yani Uranüs nedeniyle hızlanan hayatınız, Pluto nedeniyle zorlaştı, ya da tam tersi, zorlaşan hayatınız nedeniyle daha çok koşturmak zorunda kaldınız. Uranüs-Pluto etkileşiminin sizi nasıl etkilediğini Aralıkta yazdım, bu linkteki yazıda ilgili başlıktan okuyabilirsiniz: kova burcuna göre Uranüs-Pluto etkileşimi Yazıyı okuduysanız, şimdi detaylara girebiliriz ancak yukarıdaki yazıda ilgili bölümü okumuş olmanız lazım çünkü bundan sonrasını okuduğunuzu varsayarak yazacağım.

3 Mart – 10 Mart

Öncelikle, Mart ayında gezegenlerin konumlarından ve sizi nasıl etkileyeceğinden bahsedeyim: Venüs: yapmanız gereken işleri, insanlarla iletişimi/ilişkilerinizi ve hareket isteğinizi/kabiliyetinizi (seyahat, ulaşım gibi) temsil eden 3. evde. Mars: 3. evde Uranüs: 3. evde Pluto: kayıpları, düşmanlıkları, pişmanlıkları, yardım etme ve yardım alma ihtiyacınızı temsil eden 12. evde. Mart ayının ilk 10 gününde, 3. evinizde güzel gelişmeler olacak çünkü güzelliklerin gezegeni Venüs ile Uranüs, 3. evde kavuşacaklar.
Hatırlatma: Uranüs etkilediği alanda yüksek kapasite ve farkındalık getirir. Bunu yaparken bazen cömert davranır, bazen de mahrum bırakır. Mesela, hayatınızdaki insanların sayısı birden artar ve çok popüler olursunuz, sonra birden size cephe alırlar ve yalnız kalırsınız, gibi. Bu derece karşıt etkiler, sadece Uranüs’ten gelir.
3 Mart’tan 10 Mart’a uzanan günlerde, Venüs hem Uranüs ile hem de Pluto ile temas kuracak. Peki neler olabilir? Benim görüşüme göre 3 farklı sonuç ortaya çıkacak. Birincisi, işin içinde Venüs olduğu için eşiniz/sevgilinizle alakalı bir konu gündeme gelebilir. Eğer öyle olursa, beklenmedik bir gelişme olabileceğini tahmin ediyorum. Mesela, eşiniz/sevgiliniz hiç tahmin etmediğiniz bir olay yaşar/bir şey yapar, siz de bu olaydan etkilenirsiniz. Sevgilisi olmayanlar içinse önemli bir fırsat olacağını düşünüyorum çünkü sürpriz karşılaşmalar ve teklifler için ideal bir atmosfer olacak. Yani yalnızlık sona erebilir. İkincisi, Venüs etkisi nedeniyle Uranüs-Pluto konularında (linkten okudunuz değil mi?) güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. Mesela, yardıma ihtiyacınız varsa, yardım eli uzanır. Üçüncüsü, Uranüs-Pluto’nun getirdiği değişim enerjisi, sosyal ilişkilerinize (Venüs) yansıyabilir. Mesela, yakın bir arkadaşınızla ilişkiniz bozulabilir veya iş hayatınızda statü/itibar kaybı yaşayabilirsiniz.
Özellikle vurguluyorum, gelişmeler iyi yönde veya kötü yönde olacak demek mümkün değil, ama şunu söylemek mümkün: bir şeyler değişecektir.
3 – 10 Mart arasında yaşanacaklar, Venüs nedeniyle güzel yönde değişim getirme potansiyeli taşısa da, Uranüs-Pluto baskın gelip ilişkilerinizi (Venüs) sorunlu hale getirebilir. Bu nedenle, gündeminizin olumlu/olumsuz olacağını belirleyecek olan gezegenlerin konumu değil, sizin bugüne kadar bu süreci ne şekilde yönettiğiniz olacak. Eğer geçmişte doğru kararlar aldıysanız,  yüksek ihtimalle güzel gelişmeler olur. Bazı olasılıkları daha kapsamlı olarak sıralayalım:
 1. varsa düşmanlıklar/çatışmalar sona erebilir
 2. bir ilişkinin ilk adımları atılabilir
 3. iş/sosyal ortamda yeni sorunlar çıkabilir, çatışma yaşanabilir
 4. eşiniz/sevgilinizle ilişkinizde önemli bir gelişme olabilir; ayrılık da olabilir, sorunlar da çözülebilir
 5. sevdiğiniz/ihtiyaç duyduğunuz birinden ayrılabilir, onu bir şekilde kaybedebilirsiniz
 6. yaşanan bir gelişme ile birlikte, hayatınız eskisi kadar yorucu olmaktan çıkabilir
 7. şehir/iş değişikliği gibi bir olay nedeniyle, çevrenizdeki insanlar ve sorumlu olduğunuz işler değişebilir
 8. yurt dışı bağlantılı bir mesele varsa, sonuçlanabilir
Her ne kadar olumsuz olasılıklardan bahsetsem de, Mart ayının ilk 10 günü için genel olarak iyimser olduğumu bilmenizi istiyorum. Yani, büyük çoğunluk için Uranüs-Pluto’nun sert enerjisi değil, Venüs’ün yumuşak enerjisi etkin olacaktır.

11 Mart – 15 Mart

11 – 15 Mart arasında gündeminizi meşgul eden konular yukarıda saydıklarımdan farklı olmayacak ancak bu sefer enerji farklı olacak. 11 Marttan itibaren yumuşak huylu Venüs gidecek, yerine agresif Mars gelecek. Üstelik Mars, yöneticisi olduğu koç burcunda olacağı için, olabilecek en coşkulu, aceleci ve agresif haliyle bizleri etkileyecektir. Yorumlaması hiç kolay olmasa da, görüşüm şu şekilde: 3 Martta Venüs’ün gelişi ile oluşmaya başlayan gündeminiz başlangıçta görece keyifli ve pürüzsüz olacakken, 11 Marttan itibaren daha sert, sorunlu veya coşkulu bir hal alacak. En kötü ihtimalle başlayayım: her türden şiddet artacak. Eğer son 1 yılda hayatınızda sorunlu insanlar varsa, 11 – 20 Mart arasında onlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca; hem bireysel hem toplumsal öfkenin açığa çıkabileceğini, ülkemizde çatışma ortamının yeniden oluşabileceğini akılda tutarak, olabildiğince tedbirli olun. Diğer yandan, en kötü ihtimal bile olsa, gündemde olduğu için hatırlatmam gerekiyor: Mars-Pluto karesi yaşanacağı için cinsel saldırıların ve istismarın artacağını aklınızda tutarak tedbiri elden bırakmayın lütfen. Tahmin ediyorum ki, 11 Marttan itibaren, şiddet haberlerini daha çok duyacağız. Ayrıca, Mars-Pluto varken kazalar da artma eğiliminde olur, yani uzun lafın kısası, küçük olsa dahi risk almayın, iyimser olma zamanı değil. Tabi size de bir görev düşüyor: Eğer kendinizi çok kızgın ve öfkeli hissederseniz, hemen aklınıza bu yazı gelsin ve kendinizi frenleyin. Sakın hızlı kararlar almayın, geri dönülmesi mümkün olmayan adımlar atmayın. Biliyorsunuz, Nisan ayından sonra hissiyat ve enerji değişecek, ne yapacaksanız 10 Nisandan sonra yapın.

16 Mart – 20 Mart

Mart ayı gerçekten de çok hareketli bir ay olacak. İnşallah sonu hayırlı olur. Ben kendi adıma; kazasız, belasız, kayıpsız ve şiddetten uzak bir şekilde Nisanı gördüğümde şükredeceğim. Neler olabileceğine dair yukarıda bazı örnekler verdim, ayrıca linkini verdiğim yazıda farklı örnekler de buldunuz. Mart ayının ilk 15 gününde yaşadıklarınız sonucunda gündeminizi oluşturan gelişmeler, 16-20 Mart arasında zirveye tırmanacak, değişim nihayet geri dönülemez şekilde yaşanacak. Hemen sonrasında da Güneş tutulması yaşayacağız…Offf, ne biçim bir ay 🙂 Yolunuz açık ve aydınlık olsun. Değerli okurlarım, Bir süredir Siteden, Facebook ve Twitter’dan sorduğunuz sorularınızı yanıtlayamadığım için ne kadar mutsuz/huzursuz olduğumu bilmenizi istiyorum. 6-10 Şubat arasında hayatımız değişecek demiştim ya, benim hayatım hem hızlandı hem de zorlaştı. Nisan ayına kadar aynı anda birçok işle ilgilenmem gerekiyor, bu nedenle sizlere yeterince zaman ayıramıyorum, lütfen affedin. Nisanda aranıza döneceğim inşallah 🙂 BurcunaGöre’yi Facebook sayfasından takip edin mutlaka, duyuruları oradan yapıyorum. Sevgilerimle, Ceyhun]]>