Kova burcu, Kasım ayında kariyer hedeflerine, statüsünü/saygınlığını artırmak için başarılı olma isteğine ve fiziksel görüntüsüne odaklandı. Kasım ayları, kova okurlarım için her zaman önemlidir: Kasımda yaşanan yeni ay ve dolunay, getirdikleriyle hayatınızın çok hassas iki konusunda yeni şartlar oluşmasına neden olur. Bunlardan birisi toplum içindeki yeriniz/konumuz, diğeri ise size özel alanınızdaki (eviniz/aileniz) konumunuz ve ilişkilerinizdir. Kasım 2014 bu yönüyle kova burcu için çok hassas/kırılgan bir aydır, gerginlik yüksektir ve çoğu zaman olan bitene karşı alarm halindesinizdir. Bunu hissediyorsanız hiç garipsemeyin, son derece normal bir ruh hali ve geçici..Aralık ayıyla birlikte değişecektir. Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak, Kasım ayında Merkür’den bahsetmeyeceğim ancak ikinci yazımda Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27-30 Ocak tarihlerinde doğan kovalar için Şubat ayından bu yana devam eden etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 31 Ocak – 3 Ağustos tarihlerinde doğan kova burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

KOVA BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Kova burcu için 7 Kasım dolunayı gündeme aile içi meseleleri ve ev/yaşam alanınızla ilgili konuları getirdiği için önemli çünkü kendimizi güvende/huzurlu hissettiğimiz yer ve insanlar gündemimizin ana konusu halini alır. Peki dolunay ne getirir, aramıza yeni katılan okurlarım için açıklayayım: Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Kova burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 10 . evinizde: sosyal canlılar olarak, toplum hayatını hepimiz önemseriz ve toplumda nasıl algılandığımız 10. evin kapsamındadır. Ayrıca, toplumsal ilişkilerde karşımıza çıkan her türden mücadele bu yine onuncu evin konusudur, bu nedenle önemsediğimiz bir alandır. İmajımız, görüntümüz, rolümüz, kariyerimiz ve statümüz 10. evi temsil eder.
 • Ay 4. evinizde: temel olarak kendimizi güvende hissetme ihtiyacımızdır, bu nedenle geceleri huzur içinde uyuduğumuz evimiz ve varlığında güven bulduğumuz ailemiz dördüncü evin kapsamındadır. Ayrıca, kendimize güvenli/sağlam bir gelecek inşa etmek için yaptığımız yatırımlar (gayrimenkul gibi) yine 4. evin kapsamındadır.
Kova burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 10. evin alanındaki istekleri ile 4. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir tercih yapacak, gündemindeki bir konu nihayete erecek. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. ev değiştirmek gibi bir gündeminiz varsa sonuçlanacak
 2. aile büyüklerinizle aranızda yaşanan bir meselede ilişkinizin dinamiklerini değiştiren bir olay olacak
 3. evinizde daha az zaman geçirmeye karar vereceksiniz, kendinizi göstermeye ihtiyacınız var
 4. evinizde daha çok zaman geçirip dinlenmek, huzur bulmak isteyeceksiniz
 5. hayatınızdaki bir gelişme, evinizi/şehrinizi değiştirmeye zorlayacak
 6. aile kurmak için ilk adımı atacaksınız (evlilik/nişan kararı)
 7. ailenize yeni bir birey katılacak (bebek gibi) ya da bu kararı vereceksiniz
 8.  işinizde yaşadığınız bir gelişme, geleceğe dair inancınızı artıracak, güçleneceksiniz
 9. aile büyüklerinizden daha çok saygı bekleyeceksiniz
 10. evinizin/odanızın tasarımını değiştirme ihtiyacı duyacaksınız, mevcut halinden sıkıldınız
Dolunay, devam eden bir sürecin, yapılan tercihle birlikte yeni bir hal almasına neden olduğu için, yukarıdaki olasılıkları okuduğunuzda gündeminizde hangisinin olacağını tahmin etmişsinizdir. Diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>