Kova burcu Eylül yorumu, 13 Eylül güneş tutulması ve Merkür gerilemesinin etkileri dahil Eylül’ün önemli konularını içeriyor. Deseler ki, “zamanım çok az, 1 yıl içinde sadece 2 astroloji olayını takip edebilirim, hangisini edeyim”, Güneş tutulmalarını takip edin derim. Eylül 2015’in ikinci Güneş tutulmasını 13 Eylülde yaşayacağız, ilki Martta gerçekleşmişti. Tutulmalar önemli dönemlerdir kıymetli dostlar, yeni bir dönemin başlamasına vesile olurlar. Gündeminiz nasıl, bir haber/gelişme bekliyor musunuz? Ya da şöyle sorayım, yeni döneme hazır mısınız? Eylülde sadece Güneş tutulması olmayacak, 28 Eylülde Ay tutulması da yaşayacağız. Ay tutulmasının farkı, yeni bir dönemi başlatması değil, bir dönemin sona ermesi, bir konunun sonuçlanmasıdır. Eylülde hem yeni bir sayfa açacağız, hem başka bir sayfayı kapatacağız. Hadi hayırlısı. Eylülde bir önemli olay daha var: 45 gündür devam eden Venüs gerilemesi 6 Eylülde sona eriyor. İş hayatı ve maddi konularda değerlendirmeler yaptık, faydalı gördüğümüz adımları attık. Ayrıca aşk ve ilişkiler de benzer bir sorgulamadan geçti. Venüs gerilemesi mevcut düzeni gözden geçirdiğimiz, sorunlu alanlara müdahale ettiğimiz hassas bir dönem oldu. Biliyorum ki birçoğunuz ciddi kararlar aldınız, düzeni değiştirmeye karar verdiniz. Belki gönlünüzdeki tahtta oturanların (eş, sevgili, arkadaş) orayı hak etmediğini hissettiniz, belki de iş hayatınızın gelişiminize katkı sağlamadığını fark ettiniz. 1,5 yılda bir kez gerileyen Venüs, düzen bozucu etkileriyle hepimizi sarstı. Neyse ki 7 Eylülden itibaren normale dönüyor. Bundan böyle “düzen kurucu” dönem başlıyor diye düşünebiliriz. Peki Eylül 2015 gündeminin ana başlıkları neler neler olacak? Özetleyelim:

 1. 13 Eylül Güneş tutulması
 2. 17 Eylül Merkür gerilemesi
 3. 18 Eylül Satürn yeniden yayda
 4. 23 Eylül Güneş terazide
 5. 25 Eylül Mars başakta
 6. 25 Eylül Pluto gerilemesi bitiyor
 7. 28 Eylül ay tutulması

Güneş tutulmasının kova burcuna etkileri

Güneş tutulması sadece Eylülün değil yılın en önemli olaylarından biri olacak. Bu nedenle kova burcu Eylül yorumunun en kritik bölümünü şimdi okuyacaksınız: Kova nasıl etkilenecek? Öncelikle Güneş tutulmalarını önemli yapan unsurları anlayalım:
 1. yeni bir dönemi başlatır
 2. kalıcı değişiklik yapar
 3. yeni bilgiler ediniriz, kararlar alırız
 4. farkındalığımız artar, “daha önce neden düşünemedim” deriz
 5. önemli haberler alırız, gündem şekillenir
Gördüğünüz üzere, yeni dönem birkaç şekilde başlar: Yeni bilgi/haber sonucunda hayatımızın yönünün değişmesi veya farkındalık seviyemizin artması, sonuçta önemli kararlar alma isteği. Öte yanda, bence en önemli özelliği “kalıcı değişiklik yaratması”. Kendi hayatımdan örnekler vereyim: Güneş tutulmasının etkisiyle iş değiştirdim, işle birlikte yaşadığım şehir de değişti ve yıllardır aynı işte çalışıyorum, aynı şehirde yaşıyorum. Bir diğer Güneş tutulması sırasında, üslubum/tavrımla ilgili çok önemli bir karar aldım ve sonrasındaki süreçte Burcuna Göre hayat buldu 🙂 Kısacası, tutulmaların hayatımızı değiştirme potansiyeli çok güçlüdür. Kova burcu için tutulmayla birlikte oluşabilecek gündeme dair bazı olasılıkları şöyle sayabiliriz:
 1. parasal/maddi konularda bir ihtiyaç veya yeni bir karar
 2. önemli bir satın alma, belki kredi/borç gereksinimi
 3. iş hayatınızda yeni bir dönem
 4. daha güçlü olma isteği sonucu tavır değiştirme kararı
 5. hayatınızın kontrolünü ellerinize alma ihtiyacı
 6. bir şeye son verme kararı
 7. büyük bir kazanım için bir fedakarlık yapma zorunluğu
 8. psikoloji/astroloji gibi belirsizliği azaltan konularda başlangıç
 9. romantik/finansal işbirliği, yani ticari ortaklık veya aşk başlayabilir
 10. cinsellikle ilişkili bir karar/adım, cinsel hayatınıza ilişkin yeni dönem
Kova burcu Eylül ayında güç ve kontrol odaklı bir hissiyat içinde olacak. Güneş tutulması olumlu enerjiler getireceği için, bu alana dahil olan “korku ve ölüm” temalı bir gündem oluşma ihtimalinin çok düşük olacağını düşünüyorum. Unutmadan bir hatırlatma yapayım: Güneş tutulması başak burcunda gerçekleşiyor, biliyorsunuz Jüpiter de 1 aydır başakta ve 1 yıl daha kalacak. Yani önümüzdeki 1 yıl saydığım konularda şanslı olacaksınız. Güneş tutulmasını bu kapsamda değerlendirirsek, Jüpiter kaynaklı güzel gelişmelerin Güneş tutulmasıyla birlikte başlayacağını düşünmek yerinde olur. İyimser olmak, gelecekten güzel şeyler beklemek için yeterince sebep var 🙂

Merkür gerilemesi 17 Eylül – 9 Ekim

Merkür gerilemesinin etkilerini anlatmak için açmadım başlığı çünkü biliyorum ki Burcuna Göre okurları artık Merkür gerilemesini ezbere biliyor 🙂 Amacım şu: Güneş tutulmasının olumlu enerjisi oluştuğunda, Merkür gerilemesinin etkileri başlamış olacak. Bu durumun size olumsuz yansımasını engellemek istiyorum. Bu nedenle örneklerle neler yapılması/yapılamaması gerektiğini anlatacağım. Öncelikle, eğer Güneş tutulmasıyla birlikte oluşan gündeminizde gecikmeler, ertelemeler, zaman baskısı veya aksamalar olursa vereceğiniz ilk tepki sakin kalmak olmalı, acele etmekten ve şartları zorlamaktan kaçının. Bir örnek vereyim: ev/araba almaya karar verdiniz, isteğinize uygun olanı da buldunuz ama satıcı 2 gün içinde parayı ödemezseniz başkasına satacağını söyledi, acele etmeniz gerekiyor. Etmeyin! Acele işe şeytan karışır demiş atalar, emin olun Merkür gerilemelerinde yaşananlardan ders alarak söylemişlerdir 🙂 Başka bir örnek: iş yerinde bir anlaşmazlık/tartışma yaşadınız. Belki iftiraya maruz kaldınız, belki haksızlık yaptılar veya tamamen finansal bir anlaşmazlık yaşıyorsunuz. İstifa edip gitmeyin, sakin olun. Bir de olumlu örnek vereyim: daha iyi bir pozisyon veya yeni bir iş için görüşmeler yaptınız, sonuç bir türlü açıklanmadı. Neden bu kadar uzadı, acaba beni almayacaklar mı? gibi sorular zihninizi bulandırmasın, gecikmelere hazırlıklı olun, ayrıca görüşme yapacaksanız zamanında görüşme salonunda olun 🙂 Unutmayın! Merkür gerilemesinde acele etmek, hemen olsun diye zorlamak, yeterince araştırmadan karar vermek veya baskıya yeni düşüp acele kararlar vermek kötü fikirdir. Merkür tarihlerini son bir kez daha hatırlatayım: 10 Eylülde yavaşlamaya başlayacak, 17 Eylül ve 9 Ekim arasında geri hareket edecek. Kova burcu Eylül 2015 yorumu en az 2 bölümden oluşacak, birinci bölümü burada bitiriyorum 🙂 İkinci bölümünde ay tutulmasının etkileri dahil diğer konuları yazacağım. En güzelini yaşamanızı dilerim. Sevgilerimle, Ceyhun]]>