28 Eylül 2015 Ay tutulması kova burcunu nasıl etkileyecek? Bu önemli soruya cevap arayacağız. Ay tutulmasının etkilerini ayrı bir yazıda uzun uzun anlatmak istemiştim kıymetli dostlar, tutulmalar önemlidir 🙂 Hadi başlayalım. Ay tutulması kova burcunu hangi alanda etkiliyor, önce maddeler halinde olasılıkları sayalım:

 1. yaşadığınız ortamda değişiklik
 2. iş ortamınızdaki değişiklik
 3. eğitim hayatınızdaki gündem
 4. seyahat planınız
 5. kardeş veya yakın akraba ile ilişkili konu
 6. ulaşım araçlarıyla ilgili mesele
Zihninizde bir şeyler canlandı mı? Sanıyorum ki Bayram sonrasında kovaları hareketli bir dönem bekliyor. Belki işe giriyorsunuz, belki yaşadığınız yeri değiştiriyorsunuz… Kısacası hayatınızı hızlandıracak bir şeyler olacak gibi görünüyor. Tahmin ediyorum ki Ay tutulmasıyla birlikte bir dönem bitiyor, bir yenisi başlıyor. Ay tutulmasının en belirgin özelliği, yaşanan bir sürecin sonuçlanmasına ve bazen de bir dönemin bitmesine neden olur. Bu yüzden, gündemin ne olacağını tutulma öncesinde zaten biliyor oluruz. Ay tutulmasının tipik işleyiş tarzı şöyledir:
 1. eğer seçim yapmanız gerekiyorsa seçersiniz ve mesele kapanır
 2. bir şekilde belirsizlik ortadan kalkar, konu netleşir
 3. aynı şekilde devam edilmesi artık mümkün olmaz, şartlar değişir
28 Eylül Ay tutulması gündeminiz, 27 Eylül – 5 Ekim arasında sonuçlanacaktır. Yani Kurban Bayramının hemen ertesinde..

Ay tutulmasının kova burcuna etkileri

Ay tutulması hayatınıza hareket katacaktır. Sebebi insanlarla bir araya gelmek, sürekli iletişim, mekan değişimi ve seyahat gibi…Tabi bazılarınız için tam tersi de olabilir, yani zaten çok hareketli bir süreç içindeyseniz, bu sona erecek ve rahatlayacaksınız. Ay tutulmasının etkilerini ve olası sonuçlarını anlayabilmek için, tutulma sırasında etkin olacak Satürn ve Merkür’den bahsetmek şart. Satürn etkisiyle başlayalım. Tutulma sırasında, yani 28 Eylülde, Satürn ile Güneş-Ay arasında olumlu bir açı var. Bu güzel bir haber çünkü aksi olsaydı, omuzlarımızdaki yük büyük olurdu. Yine de işin içinde Satürn varken mutlaka bir miktar baskı olur, sonuçta Satürn “elimden bir şey gelmiyor” algısı oluşturur. Zaten Satürn’ün numarası da budur: bizi baskıyla harekete geçmeye zorlar ama sonucu iyi olur. Peki Satürn, kova burcunu hangi alanda etkiliyor?
 1. arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız
 2. hedefinize ulaşmak için yardım aldığınız insanlar
 3. üyesi veya parçası olduğunuz sosyal/profesyonel ortam
 4. toplumsal hayatın kurallarına bakışınız
 5. geleneklerle ilişkiniz
Bu saydığım maddeler, astrolojide kova burcunun temsil ettiği konulardır aynı zamanda. Bu nedenle kovaların arkadaşlık ilişkileriyle ilgili ayırt edici bir özelliği olur: Ya çok arkadaşı olur kovaların ya da normalden çok daha az. Konuya döneyim yeniden 🙂 Satürn etkisini de netleştirdiğimize göre, gündeminizi biraz daha iyi anlayabiliriz çünkü Satürn gündeminiz ile Ay tutulması gündeminiz arasında bir ilişki olacak diye düşünüyorum. Bazı örnekler: Malum yaz aylarında tatil ve dinlenme odaklıydınız, şimdi yeniden hareketli bir dönem başlıyor, belki şehre dönüyorsunuz, iş başı yapıyorsunuz ve kalabalıklar arasındaki hızlı hayat başlıyor. Kim bilir, taşınıyor olabilirsiniz veya araba satın almak istiyorsunuz; sonuçlanacaktır. İkinci örnek: Kardeşiniz veya belki kuzeninizle ilgili bir mesele var, diyelim ki işe girmek istiyor. Bir tanıdığınızdan ona yardımcı olmasını isteyebilirsiniz, sonuçta iş hallolur ve mesele kapanır. Bu örnek, sağlıkla ilgili olabilir, bu durumda bir doktora danışırsınız, yani aracılık edersiniz. Son bir örnek: üyesi olduğunuz bir dernekte veya arkadaş grubunuzda bir sorun yaşanıyorsa, artık buraya kadar diyebilirsiniz. Bu örneği, bir arkadaşınıza da uyarlayabilirsiniz. Sorunlu bir arkadaş varsa, iletişim kopabilir veya zaten koptuysa, yeniden inşa edilebilir. Sonuçta, Ay tutulması sosyal ve hareketli konularda etkin olacak diyebiliriz. Biraz Merkür etkisinden bahsedelim ve bitirelim. Merkür şu anda gerileme sürecinde ve tutulma sırasında da geriliyor olacak. Bunun sonucu olarak, tutulma sonucunda netleşecek olan gündeminiz, kesin/kalıcı olmayabilir. Merkür gerilemesinde alınan sonuçlar, bir süre sonra değiştirme veya düzeltme gerektirebilir veya ikinci bir adım atmak gerekebilir. Yani, Ay tutulmasıyla gündem sona erecek ancak ileride yeniden masaya gelecektir çünkü bir açık bir kapı kalacak mutlaka. 28 Eylül Ay tutulmasının etkileri, kova burcu için böyle olacak. Umarım örneklerden yola çıkarak gündeminizi tahmin edebildiniz. Bu noktadan sonra devam etmek ve bilgilerini pekiştirmek isteyen okurlarıma hazine değerinde bir önerim olacak 🙂 2011 – 2018 arasında koç burcunda olan Uranüs etkisinden haberdar mısınız? Bu etkiyi çok iyi anlamanızı öneririm. Uzun vadede, Ay tutulmasıyla Uranüs etkisi arasında güçlü bağlar var. İşte geçen yıl kova burcuna göre yazdığım Uranüs yazısı: Uranüs kova burcunu nasıl etkiliyor En güzelini dilerim 🙂 Ceyhun]]>