Kova burcu 2016 yorumu, önümüzdeki 1 yıllık süreci tarif ediyor; takip eden aylarda kova burcunu neler beklediğini, olası fırsatları ve zorlukları anlatıyor. Detaylardan uzak, büyük resme odaklı bir yıllık yorum olsun istiyorum değerli dostlar. Aylık yorumlarınızda gündemi daha detaylı ve geniş kapsamlı olarak anlatacağım zaten. Yoluzu aydınlatmasını dileyerek kova burcu 2016 yorumuna başlıyorum. 😊

Kova Burcu 2016 Jüpiter Etkisi

Jüpiter yaklaşık 4 ay önce başak burcuna geçtiğinde bir yazı yazmıştım, hafızası güçlü olanlar hatırlar: “Jüpiter’in en güzel etkilerinden birini alıyorsunuz” demiştim. Ayrıca bu yorumun benim şahsi fikrim olduğunu da belirtmiştim. Şansın gezegeni Jüpiter, korkuları ve hırsları temsil eden alanda. Bu alan hayatımızda kara bulutların varlığına işaret eder ve karanlık bir ruh hali getirir. Tabi Jüpiter yoksa! Jüpiter var. 😎 Jüpiter etkisiyle bir süredir “rahatlama” imkanı buldunuz/bulacaksınız. Derin bir nefes alıp “hayat güzel” diyebilmenin mümkün olduğu önemli bir süreçte olduğunuzu söyleyebilirim. Tabi Jüpiter başak burcundaki konum ile “rahatlama imkanı” getirirken, Satürn yay burcundaki konumu ile ters bir yerde bulunuyor. Satürn etkisinin kapsamı; sevdiğiniz veya sevmediğiniz, tanıdığınız veya tanımadığınız insanların bilgisine ve desteğine, hizmet ve deneyimlerine ihtiyaç duymak… “Bu ne biçim etki” böyle diyenler olmuştur mutlaka. 😊 İlerleyen bölümlerde açıklayacağım. Biz asıl konumuz olan Jüpiter’e dönelim. Kova burcu Jüpiter’den şu alanlarda etkiler alıyor:
 1. korku ve endişelerin hafiflemesi, rahatlama
 2. finansal yatırımlar, karlı gayrimenkul alımları
 3. iş hayatının keyifli olması, kazanç artışı
 4. hırsın azalması, mutluluğa odaklanma imkanı
 5. daha iyi bir cinsel hayat
Bu noktada bir hatırlatma yapayım: Ocak – Mayıs 2016 arasında Jüpiter geriliyor. Gerileme etkilerini7 Ocak itibarı ile yaşamaya başladık bile.. Bu saydığım konu başlıkları, yılın ilk aylarında gündeminizin önemli bir parçası olacaktır. Eğer ki “işler yolunda değil, bir şeyler yapmalı” hissine kapılırsınız hiç endişelenmeyin, bu aslında çok iyi. Neden mi? Jüpiter gerilemesi sırasında ciddi yol alırız ve sebebi de, her şeyin kendiliğinden iyi gitmeyeceğini fark ederek çaba sarf etmeye başlamamızdır. Ocak-Mayıs aralığı işte tam olarak böyle bir dönem.. Belki bazı sorunlar oluşacak ve bu nedenle çözmek için kafa yormak zorunda kalacaksınız. Jüpiter kaynaklı gündeme ilişkin sorunlar, hep hayra alamet sorunlardır.  Sonucunda iyi olacağını bilerek en iyisine odaklanın, gerekli çabayı gösterin. 😊 Bu noktada bir tarih aralığı vermek istiyorum: 9 – 16 Mart. Düzelme işaretleri o hafta alınacaktır. Üstelik aynı günlerde Güneş tutulmasının açığa çıkaracağı enerji patlaması da olacak. Yılın en önemli haftalarından biri olacağı kesin.. (Ekleme: Mart 2016 yazınız hazır, okumak için: Mart 2016 kova burcu yorumu ) Jüpiter gerilemesi 9 Mayıs’ta sona erecek. Yılın son 4 ayında Jüpiter terazi burcunda olacak, bu nedenle etki alanı da değişecek. Terazideki gelişmeler zaten sizler için iyidir, işin içinde Jüpiter olunca harikadır. Seyahatin, tatilin, keyifli zamanların ve maceranın bol olacağı bir dönem Eylül 2016 itibarı ile başlıyor. Bu yılki içsel/duygusal değişim ve rahatlama süreciniz, sizi 2017 yılına hazırlıyor, bilesiniz. Haberler buraya kadar çok güzel. 👍 Tabi gökyüzünde gezinen başka gezegenler de var. Mesela Satürn! Ona birazdan değineceğim.

Kova Burcu 2016 Güneş Tutulması

Güneş tutulması öyle beklenmedik olaylara neden olur ki değerli dostlar, kendi yaşadıklarımızı ağzımız açık seyrederiz. 2016 yılındaki tutulmaların ilki 9 Mart 2016 tarihinde balık burcunda, diğeri ise 1 Eylül 2016 tarihinde başak burcunda.. Bu iki burç ayrıca şöyle önemli: balık burcunda Neptün, başak burcunda ise Jüpiter var..Yani çok önemli iki gezegen, tutulmanın gerçekleşeceği burçlarda bulunuyor olacak. Zamanı geldikçe aylık yorumlarınızda bu durumun ne anlama geldiğine dair bilgiler paylaşacağım mutlaka.. Diğer yandan aslında balık-başak tutulmalarının ne anlama gelebileceğini geçen yıl gördük çünkü 2015 yılında 20 Martta balık burcunda, 13 Eylülde ise başak burcunda tutulmalar olmuştu. Elbette gökyüzünde farklı bir dizilim olacağı için aynı şeyleri bir kez daha yaşamayacağız ama ana konuyu üç aşağı beş yukarı gördük aslında.. 9 Mart Güneş tutulmasının etkileri ve sonuçları şu alanlarda olacak:
 1. iş/çalışma hayatınız
 2. kazancınız
 3. gayrimenkul alım-satımı
 4. becerinizi artırmaya yönelik bir eğitim
 5. kendinizi değerli/değersiz hissettiren çarpıcı bir gelişme
Görünen o ki değerli dostlar, 2016 yılının en önemli zamanlarını hep birlikte Mart ayında yaşayacağız. Siz Marttaki olası gündeminizi tahmin edebiliyor musunuz? Güneş tutulmasının hemen ardından -23 Martta- terazi burcunda Ay tutulması gerçekleşiyor. Ay tutulması etkileri, Güneş tutulmalarından farklı olarak yeni bilgi/olaylar ile yepyeni bir dönem başlatmaz. Ay tutulması, tersine, var olan bir gündemin bir şekilde sona ermesine veya sonuçlanmasına vesile olur. Olası konular arasında şunlar olabilir:
 1. yurt dışı bağlantılı bir konunun netleşmesi
 2. eğitim hayatına ilişkin gelişmeler
 3. düşünce yapınızda köklü bir değişim
 4. dini/manevi görüşlerinizi etkileyecek bir gelişme
 5. bir dava, hukuk meselesinin sonuçlanması
Bu arada bir not düşeyim: Eğer 23 Mart Ay tutulmasında işler beklediğiniz gibi sonuçlanmazsa telaşlanmayın! Ekim 2016’dan itibaren, Jüpiter’in Güneşle temasından sonra, şartlar lehinize dönecektir. Güneş/Ay tutulmalarının etkilerini kova burcu 2016 Mart yorumunuzda detaylı anlatacağım.

Kova Burcu 2016 Satürn Etkisi

Satürn önemlidir! İşin aslı şöyle değerli okurlarım: Satürn döngüsü açısından değerlendirildiğinde, kova burcu zorlu bir dönemece doğru ilerlemeye başladı. Tabi bugünden yarına gerçekleşecek bir şey değil bu. Yaklaşık 5 yıllık bir süreç ve kademeli olarak artacak.. Bu nedenle Satürn etkisini enine boyuna anlamak, hangi zamanlarda nasıl etkileneceğinizi bilmek her zamankinden daha önemli olacak gelecek yıllar boyunca.. Korkmalı mı? Tabi ki hayır.. Satürn etkisi bizim düşünce yapımızı etkileyerek içsel, karşılaştığımız olayları bir ölçüde belirleyerek dışsal olabilir. Önemli olan içsel etkilere direnerek hata yapmamaktır. Zaten dışsal olana müdahale şansımız yok, ona kader diyoruz. Hem zaten “başa gelen çekilir” demiş atalar, hepimiz sıramız geldiğinde çekiyoruz. Sıra şu anda oğlak/yay burçlarında, sonra kova/oğlak olacak.. Önümüzdeki 2 yıl atacağınız doğru/yanlış adımların, sonrasındaki 3 yılda zorlukların seviyesini belirleyecek. Neyse, zaman içinde uzun uzun anlatacağım, şimdiden uzun vadeli gidişat hakkında bazı temel bilgiler vermek istedim sizlere. Bu dönemde kova burcunun Satürn etkisi yaşayacağı alanlar:
 1. inatçılık seviyesinde (negatif) kararlılık
 2. “ben doğrusunu biliyorum” tavrının sonuçları
 3. başkalarının öneri ve görüşlerinden rahatsız olma
 4. arkadaşlarla ilişkilerde sorunlar, iyi idare edilememesi halinde kopuşlar
 5. destek bulmakta, profesyonel hizmet alımında sıkıntılar
 6. sevdiklerinizin desteğine ihtiyaç duyma
 7. sevdikleriniz olmadan güçlü olunamayacağını keşfetme 
Satürn öğretici bir gezegen olsa da kolay yoldan öğretmiyor. 2016 yılındaki Satürn etkisi, sevdiğiniz ve hatta sevmediğiniz insanların (kısaca başkalarının) bilgi ve görüşlerinin, katkı ve desteklerinin önemini görmenize vesile olacak gelişmelere neden olacaktır. Başkaları ile tarif ettiğim insanlar bazen arkadaşlar olur, bazen bilgisi/hizmeti ile hayatı kolaylaştıran doktor/bakıcı gibi profesyoneller olur, bazen yakın akrabalarınız veya iş yerindeki müşterilerinizden birisi.. Satürn bu alana temas ettiğinde, büyük insan kalabalığı içinde kendi başımıza ne kadar yetersiz olduğumuzu görmemize neden olan bir şeyler yaşarız. Kimi için arkadaşlarla yaşanan sorun sonrasında daha yalnız (hatta tek başına) zaman geçirme zorunluluğu ile yüzleşme.. Kimi için yaşanan bir sağlık sorunu, boşanma veya işsizlik süreci nedeniyle sevdiklerinin desteğine ve alakasına ihtiyaç duyma.. Kimi içinse şehir/ülke değişimi, kimseyi tanımama, yeni insanlarla tanışma çabası, eski yaşam/çalışma ortamının aslında ne kadar güzel olduğunu fark etme.. Önemli olan, Satürn etkisinin bu evresinde, sorunun da çarenin de “başkalarından” geleceğini anlamaktır. Sorun ve çarenin başkaları ile ilişkili olacağına dair örnekler vereyim:
 1. Çare: size değer veren birinin görüşüne kulak vermek gerekirken duymazdan gelip bildiğiniz gibi davranmak – Satürn çarpar, haberiniz olsun. 😄
 2. Sorun: yakın arkadaşlarınızdan birinin eskiden olduğundan farklı davranması, aranızda sorunların başlaması, birlikteliğin çatırdaması
 3. Sorun: iş yerinde sürekli taviz vermek zorunda kaldığınız yöneticinin veya müşterinin zulmüne kayıtsız kalmak – Satürn yokken olabilir, varken zorlaşır
 4. Sorun: güvendiğiniz biri tarafından dolandırılmak, hayal kırıklığına uğratılmak
Bu süreçlerin tamamında ya birilerinin desteğine ihtiyacınız olacak ya sırt sırta verdiğiniz insanlarla yolunuz ayrılma noktasına gelecek ya da size verilen destekten sıkılacaksınız, burun kıvıracaksınız vb.. İşte bu saydıklarım kader değil aslında.. Demek istediğim, kadersel olarak bu süreç yaşanacak fakat kontrollü bir şekilde, az hasar alarak veya hasar almadan atlatmak elinizde.. Elinizden gelenin en iyisini denemelisiniz, ki bir sonraki Satürn süreci (2018) başladığında zaten çaresiz veya kaybetmiş durumda olduğunuzu hissetmeyin. Geçen Aralık ayının (2015) ilk haftasında nasıl bir gündem oluşmuştu? 2016 yılı boyunca aynı/benzer gündem bir şekilde devam edecektir. Diğer yandan, Satürn gerilemesinin yaşanacağı 25 Mart – 13 Ağustos tarihlerini not etmek gerekiyor çünkü baskı o dönemlerde artacaktır. Gerileme dönemleri, çaresiz kaldığımız veya öyleymiş gibi hissettiğimiz süreçler oluyor. Ayrıca gerileme öncesinde yaşanacak duraklama sırasında baskı zirve yapıyor. Bu yıl Satürn 18-24 Mart tarihleri arasında duraklayacak.. Hayatın olağan seyrinde en çok odaklandığımız konular Satürn’den geldiği için, Satürn etkisini daha anlaşılır kılmak istiyorum:
 1. eksik/yetersiz hissederiz, bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (içsel etki)
 2. kontrolümüz dışında yaşanan olaylar nedeniyle bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (dışsal etki)
Gerileme süreçlerinde “bir şeyler yapma ihtiyacımıza” rağmen yapamayız. Bu nedenle (geçici bir süre) çaresizlik hissi oluşur ve baskı altında kalırız. 2016 yılında Satürn kaynaklı baskı, Mayıs sonunda başlayıp Haziran ayının ortalarında büyük ölçüde azalacak. 13 Ağustos’ta ise gerileme sona erdiği için tamamen bitecek. Sabır, direnç ve kontrolle aşılabilecek bir süreç! Şöyle düşünüyorum ve kendim de uyguluyorum: Baskının hangi tarih aralığında artacağını bilmek, farkındalık edinmek en önemli çözüm. Böylece kontrollü adımlar atmak kolaylaşıyor ve “nasılsa geçip gidecek lanet olası” deme gücü bulabiliyoruz. 💪

Kova Burcu 2016 Mars Gerilemesi

Merkür yılda 4 kez gerilerken, Jüpiter ve Satürn gibi uzak gezegenler her yıl uzun süreler gerileme sürecinde kalırken, Mars sadece 2 yılda bir kez geriler değerli dostlar. Mars gerilemesinin etkisine alışık olmadığımız için, gerileme başladığında “ne oluyor şimdi” diyerek duraklıyoruz. Çünkü önceki gerileme sırasında yaşadığımız “ritim değişikliğini” 2 yıl içinde çoktaaan unutmuş oluyoruz. Mars gerilemesini en son 2014 yılının ilk 5 ayında yaşamıştık. Hatırlanmayacak gibi değildir ama yine de sorayım: O dönem neler olmuştu? Bu sefer etkileri farklı alanda olacağı için aynı konular gündeme gelmeyecek. Şöyle diyebiliriz: farklı konular ama benzer ritim değişikliği ve yoğunluk.. Ritim değişikliği derken şunu kastediyorum: Mars hareket enerjisini, isteklerimize ulaşma yönündeki çabalarımızı oluşturan gezegendir. Dinamiktir, düşünmekle zaman kaybetmez ve doğrudan harekete geçer. Ritmini oluşturan temel etken, soluksuz ilerlemektir yani. Gerilemeye başladığında ise duraklarız, soluklanırız, “en doğrusu ne acaba” diye sormaya başlarız. Bu nedenle Marsın ritmindeki değişimle birlikte bizim ritmimiz de değişir. Bazılarımız aşırı yoğunlaşmış halde (deliler gibi) çalışırken, bazılarımız her ne yapıyorsa birden bırakır ve sorgulamaya başlar. Mars gerilemesi 2016 yılında akrep-yay burçlarında olacak. Tabi etkilerini ve sonuçlarını da iki farklı alanda, birbiriyle ilişkili olarak ve çok boyutlu olarak yaşayacağız. Mars yılın ilk günlerinden itibaren akrepte olacak. Akrepteki gelişmeler kova burcunu başarı, itibar, kariyer, iş hayatı ve toplumdaki unvan (evli olmak, anne/baba olmak gibi) gibi konularda etkiler. Yaydaki gelişmeler ise Satürn başlığında belirttiğim konularda.. Burada görülmesi gereken nokta şu:
 1. Satürn zaten yayda ve etkilerini artık biliyorsunuz.
 2. Mars da yay burcunda ve gerilemeye yayda başlayacak.
 3. Üstelik Mars, 6 Marttan itibaren Ekim ayına kadar belirli aralıklarla yay burcunda..
2016 yılındaki gündeminizi sanıyorum ki anladınız.. Bu arada bir not düşeyim: Normal şartlarda burçlarda 45 gün kalan Mars, 2016 yılında aylar boyunca yay burcunda olacak..  Bu konu hakkında Şubat yorumunuzda bazı bilgiler vereceğim, kova burcu 2016 Nisan yorumunuzda ise detaylıca anlatacağım.

2016 Özet

Kova burcu 2016 yorumu yılın belli başlı tarihleri üzerinden zamanın ruhunu çözümlemeyi amaçladı. Umarım ki 2016 yılına dair istek ve hedefleriniz doğrultusunda hayatınızın gidişatını anlamaya katkısı olmuştur. Hep birlikte zaman ilerledikçe yaşayıp göreceğiz, yeter ki sağlığımız yerinde, sevdiklerimiz yanımızda olsun. Son olarak kısaca özetleyelim: Yılın ilk yarısı çok hareketli olacak, Temmuz ayından sonra epey rahatlayacağız. Mart sonu – Haziran arasının zor olacağı neredeyse kesin çünkü Mars, Jüpiter, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkileri eş zamanlı olarak yaşayacağız. Bir not: Ocak ayına dair her burca özel aylık yorum yazmayacağım izninizle, Yeniay ve Dolunay için birer yazı yazmayı planlıyorum. Mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim, sonraki yazılarda görüşmek üzere. 👍 😊 Sevgilerimle, Ceyhun]]>