Kova burcu 2015 yorumu, 2015 yılında beni neler bekliyor sorusunun cevabını ve 2015 kova burcu astroloji yorumunu içeriyor. Bu yazıyı daha verimli kullanabilmeniz için, astrolojiye dair bilmeniz gereken bazı şeyleri kısaca anlatmak istiyorum: Öncelikle, astroloji hayatımızı 12 alana ayırır, ki bu alanlara “ev” diyoruz. Yazılarımda şu ev bu ev deyip kafa karıştırmak istemediğimden çoğu zaman evlerden bahsetmiyorum ama aslında tamamen evlere/alanlara göre yazıyorum. Biraz da gezegenlerden bahsedeyim: Güneş sistemimizdeki her gezegen kendine has bir enerji taşır ve gezegenler gök kubbede yer değiştirdikçe, enerjileri ile farklı evleri/alanları etkileri altına alarak hayatımızı değiştirirler. Buradan yola çıkarak bir sonuca varalım: hayatınızın bir alanı/evi, etkisi altında olduğu gezegenin enerjisi ile olumlu bir şekilde değişirken, diğer bir alanda yer alan farklı bir gezegenin olumsuz enerjisi, o alanda yıkıma neden olabilir. Önemli olan, hangi alanda hangi tür bir enerjinin olduğunu bilip, ona göre davranabilmektir. Mesela, şans getiren Jüpiter daha çok kazanmanızı sağlarken, Pluto nedeniyle tüm ilişkileriniz tepetaklak olabilir. Bu nedenle, 2015 yılı yazınızı okuduğunuzda, seneye hangi alanlarda şanslı olacağınız, hangilerinde engellerle karşılaşabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Ayrıca, benzer alanlarda olumlu ve olumsuz etkiler aynı anda olursa, tahmin edeceğiniz üzere olumlu tarafı daha az hissedeceksiniz. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Hadi başlayalım.

KOVA BURCUNUN GELİŞİM ALANLARI: JÜPİTER ETKİSİ

Geçtiğimiz 1 yıl boyunca hepimiz zorlandık çünkü dünyamızı güçlü bir değişim enerjisi sarmıştı, ki bu enerji hala devam ediyor.. Hayatımız kolay geçmiyor ama bir taraftan güzel şeyler de oluyor. Jüpiter’in karşıt burcunuz aslanda olması, iyimserliğinizi ve coşkunuzu artırdığı gibi, hayatınızda aza razı olmanızı engelliyor, büyük atılımlar peşindesiniz. Geçtiğimiz aylarda, eşiniz/sevgiliniz ile ilişkilerinizi daha güzel hale getirerek hayatınızın daha güzel olması için coşkulu bir enerjiniz vardı. Sadece eşiniz/sevgilinizle sınırlamak da doğru değil aslında, iş arkadaşlarınız, sosyal çevrenizde yer alan insanlar da bu coşkunun kapsama alanında yer alıyorlar. Bu dönem öyle bir dönem ki, hayatınızdaki insanlarla iyi ilişkiler kurarak yükselme ve mutlu olma ihtimalinizi artırıyorsunuz. Bu bakış açısı hayatınıza iyimser bir yaklaşımın ürünü çünkü bazılarınız iyi gitmeyen bir ilişki veya evlilik yaşıyorsunuz, ki bu dönemde iyice huzursuz olmanız işten değil çünkü sorunlu ilişkilere hiç tahammülünüz yok. Her ne kadar tahammül etme gücünüz artmış olsa da, her şeyin daha iyiye gitmesi için karşı konulmaz bir istek duyuyorsunuz. Bu nedenle, iyimser ve kötümser senaryoya yer vererek olanı tespit edelim öncelikle, iyimser olandan başlayalım:
 1. artık bir sevgiliniz var, ya da mevcut ilişkiniz güzelleşti
 2. arkadaş çevrenizde çok popüler/sevilen biri oldunuz
 3. enerjiniz yükseklerde, coşkuyla yaşıyorsunuz
 4. evlendiniz ya da evliliğinizin yeni dinamikleri huzur veriyor
 5. eşiniz daha anlayışlı, daha mutlu ve sevgi dolu
 6. kendinizi çekici hissediyorsunuz çünkü sevildiğinizin farkındasınız
 7. insanlarla daha kolay/pürüzsüz ilişkileriniz var
 8. ayrıca hedeflerinizi büyüttünüz, yükseklere tırmanmak istiyorsunuz
 9. rekabetçi yönünüz güçlendi, isteklerinizin peşinden capcanlı gidiyorsunuz
Sizin için, “Jüpiter, ilişkileriniz üzerinden hayatınızı güzelleştirdi” diyebiliriz. Peki kötümser senaryoyu, yani çözülmesi mümkün görünmeyen sorunları yaşayanlar için durum nedir?
 1. düzelme ihtimali olmayan evliliğiniz/ilişkiniz sona erdi, tahammül etmediniz
 2. sizi mutsuz eden her kim varsa hayatınızdan çıkardınız/çıkarmaya hazırlanıyorsunuz
 3. kötüye giden her şeyi tasfiye etmeye kararlısınız
 4. kalitesiz bir hayata katlanmaya niyetli değilsiniz, cesaretle ne gerekiyorsa yapıyorsunuz
Hiçbirimizin günlük güneşlik hayatları yok ama bazılarımız diğerlerine göre daha zor/sorunlu hayatlar yaşıyoruz. Bu dönemde, güzel olan daha da güzelleşecek, çözüm derecede sorunlu olan ise bitecek ve rahatlama sağlayacak. Yani sonuçta her durumda iyiye doğru bir gelişim imkanı var. Geçtiğimiz günlerde Jüpiter gerilemeye başladı ve 2015 Nisan ayına kadar da gerileme sürecinde olacak. Bu nedenle güzel etkisini bir süre hissettirmeyecek. Bu konuda detaylı bilgiyi Aralık 2014 yazınızda bulabilirsiniz. Ben 2015’ta olacakları yazmaya devam edeyim. Nisan 2015 – Ağustos 2015 arasında Jüpiter tüm gücüyle yeniden gelecek, bu tarihleri not edin lütfen, bu sayede gelişim imkanlarını daha iyi değerlendirme şansı bulacaksınız. Gelecek planlarınızı yaparken şöyle düşünmelisiniz: Jüpiter etkisini kullanarak daha hızlı yol almak istiyorsam eğer, Nisan 2015’ten itibaren upuzun 4 ayım var, bu süreçteki kazanımlarım yıllarca beni rahat ettirecek. Unutmayın ki, Jüpiter’in desteği sayesinde Nisan ayından itibaren gönül ilişkilerinizin (eş/sevgili) daha bereketli ve mutluluk verici olmasını, sosyal ilişkilerinizin ise destekleyici olmasını sağlayabilirsiniz. Bu dönemi doğru kullanmak için, bu enerjinin farkında olmak şart. 2015 yılının ikinci yarısında, 11 Ağustos 2015’ten itibaren şanslı alanınız değişecek çünkü Jüpiter başak burcuna geçiyor. Bu geçiş sayesinde korkularınız azalacak, daha rahat biri olduğunuzu göreceksiniz. Olmak istediğiniz kişi olmak, yaşamak istediğiniz hayatı yaşamak için neyi değiştirmek istiyorsanız, değiştirebilme imkanınız olacak. Benim çok önemsediğim bir dönem olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kendinizi çok hafif hissedeceksiniz, çok endişeli olanlar bile bu dönemde kuş gibi olacaktır. Peki ne yapmalı, tam olarak hangi konularda güzellikler beklemelisiniz? Bu alanın kapsamı geniştir, bol bol örnek vererek anlatayım:
 1. her zaman dert ettiğiniz küçüklü büyüklü sorunlar gözünüze görünmeyecek
 2. kafa rahat olduğu için cinsellik daha güzel olacak
 3. finansal olarak işler yolunda gidecek, kazancınız artacak
 4. destek gerektiğinde kolayca bulacaksınız, bir yardım eli aradığınızda bulacaksınız
 5. öğrenciyseniz, yurt/ev hayatınız harika olacak
 6. eşinizle parasal konularda sorun yaşamayacaksınız
 7. mülk edinmek için kredi kullanmanız gerekirse rahatça bulacaksınız
Bu dönem şöyle özetlenebilir: kavga gürültüden uzak, mutluluk odaklı, ferah bir dönem. Ancak unutmayın, Jüpiter daldaki armudu pişirip ağzınıza düşürmez ama ektiğiniz her tohum kocaman birer ağaç olacaktır. Bu nedenle siz çok emek edin, geri kalan kendiliğinden gelecektir.

KOVA BURCUNUN SINAVLARI: SATÜRN ETKİSİ

Sınavlarımızın kaynağı Satürn’ün ne olduğunu anlatarak başlayayım: yanlışlarımızı gösteren ak sakallı dedenin ta kendisidir ancak tıpkı Leyla ile Mecnun dizisinde olduğu gibi, ak sakallı dedenin elinde bir sopası vardır, güzel güzel anlatmak yerine kafamıza sopayla vurmayı tercih eder. Nihayetinde aklımız başımıza gelir, daha gerçekçi oluruz ve bir daha kesinlikle ayaklarımız titremez, dimdik dururuz. Zor bir süreçtir ancak çok çok faydalıdır, zamanın olgunlaştırıcı gücüdür Satürn, bilgeliktir. Satürn Ekim 2012’den bu yana aralıksız olarak akrep burcundaydı, 2 yılı aşkın süre boyunca hepimizi burcumuza göre bir alanda zorladı. Satürn, 21 Aralık 2014’te yay burcuna geçecek ve sınav vereceğimiz alanı değiştirecek ama hatırlatayım, 15 Haziran 2015 – 18 Eylül 2015 arasındaki 3 ay boyunca akrep burcuna geri dönecek ve 18 Eylülden itibaren 2 yıl boyunca aralıksız yay burcunda olacak. Son yıllarda başarılarınız ve imajınız baskı altındaydı, birçoğunuz iş hayatında bir ileri iki geri gitti, başarmak hiç kolay olmadı. Bu nedenle stres arttı, iş hayatında başarının hiç de kolay olmadığına, hatta işlerin çoğu zaman yolunda gitmeyeceğine dair inancınız pekişti ancak son birkaç ayda işler değişmeye başladı. Eminim ki bazılarınız çabalarının sonuçlarını almaya başladı bile, kariyeriniz hızla iyiye gidecektir çünkü artık çok daha iyisiniz, zorlu süreç size çok şey öğretti. Diğer taraftan 2015 yılıyla birilikte yepyeni bir Satürn etkisiyle tanışacaksınız: hedeflerim ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler mi ve ben hedeflerime yürürken yanımda kimler olmalı? Artık başarının nasıl geldiğini biliyorsunuz, çok çalışmak gerektiğinin farkındasınız ama başarmak istediğiniz şeyler gerçekçi mi? Belki de uzun zamandır istediğiniz şeye (evlilik, iş/kariyer, para, ev gibi) öngördüğünüz sürede ulaşmak imkansızdır..Ayrıca, çevrenizdeki insanlar, yani tanıdık ve arkadaşlar, bu hedeflere ulaşmanızı engelleyecekler ya da en azından size destek olmayacaklar. Kısaca, kova burcunun temsil ettiği alan (11. ev) olan büyük hedefler ve arkadaşlar, artık Satürn etkisi nedeniyle sınav vereceğiniz alan haline geliyor. Hemen herkes bunu ilk defa yaşıyor olacak, bu nedenle başlarda şaşkın olabilirsiniz, tüm Satürn süreçleri gibi zorlu olduğunu söylemek mümkün. Bir not düşeyim: 28-29 yaşında olanlar, aynı zamanda Satürn Dönüşü’nün “titre ve kendine gel” temalı oyununa maruz kalıyorlar. Epey sarsıcı bir olaydır, hele ki çalışıyorsanız, iş hayatınızı bir zulüm olarak algılayabilirsiniz. Bu konuyu ileride yazmayı planlıyorum, şimdilik bu kadarını söylemiş olayım. Her Satürn süreci başlarda ve sonlarda en zorludur, bu nedenle ilk darbeye hazırlıklı olmalısınız. Peki neler olabilir, bazı örnekler ile detaylandırayım:
 1. kalabalık bir arkadaş çevreniz mi var, bir kısmı sınavların kaynağı olacak
 2. bazı insanların sizi aşağı çekmeye çalıştığını göreceksiniz
 3. iş ortamınızda hayat zorlaşacak, arkadaşlıklar bozulacak
 4. kendinizi yabancılar arasında hissedeceksiniz
 5. bazılarınız gerçekten yabancılar arasında olacak çünkü iş/şehir/ülke değiştirecek
 6. hedeflerinize ulaşmanın tahmin ettiğinizden daha zor olduğunu hissedeceksiniz
 7. başarı için daha güçlü veya faydalı insanlarla bir arada olmanız gerektiğini göreceksiniz
 8. eskiden hayatınızda olan bazı insanlar size boş gelmeye başlayacak, zaman kaybı olduklarını düşüneceksiniz
 9. “meğer benim varlığım bu insanlar için bir şey ifade etmiyormuş” dedirten olaylar yaşanacak
Son olarak yeniden hatırlatayım: 15 Haziran 2015 – 18 Eylül 2015 arasında başarı, kariyer ve toplumdaki rolünüze yönelik baskının arttığı bir dönem sizi bekliyor. Bu dönemde neler olabileceğini, nasıl hissedeceğinizi artık çok iyi biliyorsunuz çünkü zaten 2 yıl boyunca yaşadınız.

KOVA BURCUNUN DÖNÜŞÜM ALANLARI: PLUTO ETKİSİ

Kimse zorunlu olmadıkça bırakın dönüşümü, değişmek bile istemez çünkü her değişim/dönüşüm belirsizlik getirir, sancılıdır, zordur. Bu nedenle, dönüşüm olması için öncesinde sizi dönüşmeye mecbur bırakan şartların oluşması gerekir. Pluto işte burada devreye girer, öyle olaylar yaşatır ki, artık farklı biri olmaktan başka çareniz kalmaz ve dönüşüm başlar. Dönüşüm sürecinizin birçok amacı var: birincisi, geçmişte oluşan ve kabuk bağlamış duygusal yaraların yeniden kanayarak gündeminize gelmesi ve sonuçta karakterinizde var olan yaraların artık sizi güçsüz bırakmamasının garanti edilmesi; ikincisi, ihtiyacı olana yardım ederek ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım alarak çaresizliğin ortadan kaldırılması; son olarak, kapalı kapılar ardında (gizli) işler çevirmenin ve sizin ardınızdan (gizli, muhtemelen düşmanca) işler çevrilmesinin olası sonuçlarından zarar görmeden çıkmanın öğrenilmesi.. Bazı örnekler vereyim:
 1. çocukken sizi üzen olayları yeniden hatırlıyor ve bunlarla yüzleşiyorsunuz
 2. karakterinizde sizi zayıflatan ne varsa bunları silip atıyorsunuz
 3. size muhtaç birisi/birileri var, gerekli ilgiyi göstererek aslında kendinizi iyileştiriyorsunuz
 4. bir sebepten yardıma ihtiyacınız var, bu durum hayata bakışınızı değiştiriyor
 5. size yardım eli uzatan, sizi destekleyen insanlar sayesinde çok daha güçlü hissediyorsunuz
 6. düşmanlarınızın olduğunu fark ettiniz, kim bilir ardınızdan ne işler çeviriyorlar
 7. sorunlarla/insanlarla yüzleşmeden (gizli saklı) meseleleri halletmeniz gerekiyor
 8. bazı yalanlara ve iftiralara maruz kaldınız, kendinizi çaresiz ve saldırı altında hissediyorsunuz
 9. yalanlar söylemenin, bazen de abartarak anlatmanın, faydalarını görüyorsunuz
Bazen sorumluluklarınızdan hatta gerçeklerden kaçtığınız oluyor mu? Eminim ki bunu yaparken kendi çıkarlarınıza uygun, rahat edeceğiniz şekilde yapmanın yollarını arıyorsunuz ve büyük ihtimalle de en iyi yolu buluyorsunuz. Neptün’ün temsil ettiği 12. evin kapsamındaki alanlar, dönüşüm sürecinin konusu olunca, bunlar da yaşanabilir. Pluto yılın yarısını gerileme sürecinde geçirir, ki bu dönemler kıymetli dönemlerdir, sorunlarımızı aşmak için zorunlu olan dönüşüme hazırlık yaparız. Aylar boyunca yaşadığımız sorunları içimize atarız ve gerileme bitmek üzereyken bir değişim/dönüşüm yaşarız. Gerileme bittiğinde ise artık başka birine dönüşürüz. Pluto, 16 Nisan 2015 – 24 Eylül 2015 arasında gerileyecek. 2015 yılı içinde, zamanı geldikçe, dönüşüm süreçleri hakkında yazmaya, önemli günleri size hatırlatmaya devam edeceğim.

2015 GÜNEŞ TUTULMALARI

2015 yılında 2 güneş tutulması yaşayacağız, her ikisinin enerjisi de sizin için maddi/finansal konularda olacak. 20 Mart 2015’te balık burcundaki güneş tutulması, doğrudan kazancınızı etkileyecektir. Bu nedenle işiniz veya iş yerindeki konumunuz veya işinizden gelen kazancın miktarı değişebilir. Bazılarınız için durum kazanç olmayacak ama kazancın nereye harcanacağı olacak. Mesela, ev/araba alacak veya satacaksınız, ya da sahip olduğunuz bir mülk/varlıkla ilgili yeni bir gündem oluşacaktır, sonuçta rahatınız/konforunuz bir şekilde etkilenecek, muhtemelen artacak. İkinci güneş tutulması ise 13 Eylül 2015’te başak burcunda olacak. Burada konu finansal bir kaynağa ulaşmak (kredi gibi) olabileceği gibi, paylaşılan bir kaynak (borç, miras gibi) da olabilir. Diğer yandan, bir çeşit güç/kontrol mücadelesi vermeniz gerekebilir. Her güneş tutulması yepyeni bilgiler getirir, farkındalık oluşturur. Yani hayatınızı değiştiren bir olay yaşamasanız bile, düşünce dünyanızda ve hislerinizde öyle güçlü bir değişim olur ki, hayatınızı kökten değiştirecek kararlar almaya başlarsınız. Günü geldiğinde her iki güneş tutulmasının etkilerini kapsamlı olarak yazacağım.

2015 MERKÜR GERİLEMESİ TARİHLERİ

BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri, değerli okurlarım, Merkür gerilemelerinin etkisini çok iyi biliyor. Zamanı geldiğinde yazacağım için şimdi sadece tarihlerini veriyorum: 21 Ocak 2015 – 11 Şubat 2015: Kova burcunda Merkür gerilemesi 18 Mayıs 2015 – 11 Haziran 2015: İkizler burcunda Merkür gerilemesi 17 Eylül 2015 – 9 Ekim 2015: Terazi burcunda Merkür gerilemesi Gördüğünüz üzere, bu yıl da Merkür gerilemeleri hava grubu burçlar olan kova, ikizler ve terazide olacak.

2015 VENÜS GERİLEMESİ TARİHLERİ

Venüs gerilemesini 25 Temmuz 2015 – 06 Eylül 2015 tarihleri arasında aslan burcunda yaşayacağız, detaylarını zamanı geldiğinde vereceğim. Önümüzdeki 8 ay boyunca Venüs bütün güzel enerjisiyle bizimle olduğu için acele etmeye gerek yok 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>