Koç burcuna özel Temmuz yorumu, yoğun Temmuz gündeminde sizi nelerin beklediğini anlatıyor. Temmuz yorumunuzda, bu ay oluşacak gündemi ana hatlarıyla, koç burcuna göre özetleyerek anlatıyorum. Hayatınızı kolaylaştırmak ve olumsuzluklardan korunmanızı sağlamak için engellerin ve fırsatların ne olacağını tek tek öğreneceksiniz. Temmuz ayında birçok astrolojik olay yaşayacağız, hepimizin gündeminde iç içe geçmiş konular var. Temmuz 2015 astroloji gündemi şöyle:

 1. 2 Temmuz oğlak burcunda Dolunay
 2. 6 Temmuz Güneş – Pluto karşıtlığı
 3. 15 Temmuz Merkür/Mars – Pluto karşıtlığı
 4. 16 Temmuz yengeç burcunda Yeni Ay
 5. 21 Temmuz Güneş – Satürn etkileşimi
 6. 23 Temmuz Güneş aslan burcuna geçiyor
 7. 25 Temmuz Venüs gerilemesi başlıyor
 8. 26 Temmuz Uranüs gerilemesi başlıyor
 9. 31 Temmuz kova burcunda Dolunay
Hadi şimdi bunların ne anlama geldiğini anlayalım.

Koç Burcu Temmuz 2015 Genel Görünümü

Temmuz ayının genel çerçevesini çizerken 4 etkiden bahsetmek gerekiyor: Mars, Satürn, Neptün ve Pluto. Öncesinde 1 Temmuz’da aşk hayatınızda önemli bir gelişme olabileceğini bilmenizi istiyorum. Biriyle tanışırsanız adını unutmayın 🙂 Bir buluşma için de ideal bir gün. 1 – 2  Temmuz Venüs gerilemesi öncesi son fırsat olduğu gibi yılın en iyi fırsatı diyebiliriz. Hemen ekleyelim: bir ilişki başlarsa veya ilişkiniz yeni safhaya geçerse, 3 hafta sonra başlayacak Venüs gerilemesi nedeniyle hissiyat bozulacağından “acaba yanlış mı yaptım” diye sorma ihtimaliniz var, takılmayın, emin adımlarla yola devam 🙂 Venüs gerilemesi hakkında ilerleyen bölümlerde bilgi vereceğim.

Temmuzda Satürn etkisi

Satürn, Eylül ayının ortasına kadar, yaklaşık 3 ay yeniden akrepte olacak. Temmuzda gündeminizin ana konusunu Satürn oluşturacaktır. Satürn’ün 2013/21014 yıllarında bulunduğu akrebe geri dönüşü, bir şeylerin ters gittiği, hayatın doğal akışının bozulduğu hissini getiriyor. Hepimiz aynı şeyi hissediyoruz. Geçtiğimiz 2 yılı bir düşünün:
 1. dinmek bilmeyen bir güç arzusu hissettiniz
 2. kıskançlıklar yaptınız, hırs yaptınız
 3. daha karizmatik olmak, etkili biri olmak, saygınlık vs en temel ihtiyaçtı
 4. paraya ihtiyaç duydunuz, hep daha zengin olmanız gerektiğini hissettiniz
 5. korkular yaşadınız, en başta kaybetme korkusu, olmadık krizler çıktı
Bu konular 2015 yılında hayatınızdan çıkmıştı, yani konu kapanmıştı. Kendinizi daha rahatlamış hissediyordunuz ancak bir haftadır eski günler geri geldi. Kapandığını düşündüğünüz konular yeniden gündeminize girdi. En azından yeniden zihninizi meşgul eder oldu. Bu durum sizi rahatsız ediyor olmalı. Bu nedenle yine zorlu bir döneme doğru ilerliyor olabilirsiniz. Mesela,
 1. sahip olduğunuz konumu veya birini/bir şeyi kaybetme ihtimali belirdi
 2. yeniden finansal meselelerle ilgileniyorsunuz
 3. bir çatışma yaklaşıyor, stratejik adımlar atmaya hazırlanıyorsunuz
 4. tarafınızı belli etmeniz, fedakarlıklar yapmanız gerekebilir
İhtimaller sınırsız ama siz hayatınızda olup biteni biliyorsunuz ve ne demek istediğimi çok iyi anladığınızı düşünüyorum. Ne de olsa geçen 2 yıl hepsini deneyimlediniz. Bu süreci hasarsız ve güçlenerek atlatmak için yine sakin kalmanız, işbirlikleri yapmanız, gerektiğinde alttan almanız, gerektiğinde tereddüt etmeden ilerlemeniz gerekecek. Her ne olursa olsun, artık yaşananların koç burcunun ortak yazgısı olduğunu biliyorsunuz. Geçmiş deneyimlere dayanarak, sorunları aşabileceğinizi de biliyorsunuz. Unutmayın! Bu konuda tüm koçlar ortak bir kaderi paylaşıyor. Bunu bilmek rahatlatıcı değil mi? Sonuçta yaşadıklarınız sizin hayatınızın/kararlarınızın ürettiği sonuçlar gibi görünse de, sadece size özgü değil. Bunu düşünün, içinizdeki büyük gücü kullanın ve rahatlayın 🙂

Temmuzda Mars etkisi

Mars sizin yönetici gezegeniniz. Yani sizdeki hayat enerjisi Mars özellikleri taşıyor. Peki nasıldır Mars’ın enerjisi? Mars, küçük bir çocuğun neşeli ve huysuz enerjisine benzer. İstediğini aldıysa gözleri ışıl ışıl olur, neşeyle güler oynar ama tersi olduğunda kızar, huysuzlanır ve ortalığı ayağa kaldırır. Mars enerjisi çocuksu özellikler taşır, ki zaten bu nedenle koçlar her zaman temiz insanlardır, içlerinde o tertemiz, gözlerin içi gülen çocuk her zaman yaşar. Mars, Temmuz ayının tamamında ailenizi, ev hayatınızı, yatırımlarınızı ve geleceğinizi sağlama alma ihtiyacınızı temsil eden alanda olacak. Bu nedenle hareketli bir ay olacak. Ramazan ayının ve Bayramın da etkisiyle, ailenize bol bol zaman geçireceksiniz gibi görünüyor, öyle de yapın. Mars’ın bu konumu, aile büyükleri veya eşiniz/çocuklarınız ile çatışma ihtimalini de getiriyor, olası gerginliklerde sakin kalın, sevdiklerinizi kırmayın çünkü çatışma enerjisi sizden geliyor. Diğer yandan, Mars ile Satürn etkileri birleşince şu ihtimaller de mümkün görünüyor:
 1. ev-gayrimenkul satın almak
 2. finansal konularla ilgilenmek, para ihtiyacı
 3. aile içi meselelerin/sorunların yeniden gündeme gelmesi
 4. bir hastanız varsa vefatı
Temmuz ayının ruhu karmakarışık. Bu ay boyunca özellikle tatil için seyahatler yaparken dikkatli olun, riske girmeyin ve sevdiklerinizi de bu yönde uyarın. Temmuzu sorunsuz atlatmak, maddi/manevi kayıplar vermemek temel amacınız olsun. Bu ay, herkes için normalden daha riskli bir ay. Eğer Mars işin içinde olmasaydı karamsar olmaya neden yoktu ama Satürn ve Neptün ile birlikte Mars da varken kaza, bela ve çatışma olabiliyor.

Temmuzda Neptün etkisi

Temmuz 2015 koçlar için duygulara yönelik bir ay. Mars ve Satürn gibi Neptün de Temmuz boyunca su grubu burçlarda: Mars yengeçte, Satürn akrepte ve Neptün de balıkta. Neptün’ün balık burcundaki konumu nedeniyle son yıllarda şunlardan bazılarını yaşıyorsunuz:
 1. bir nedenden özgürlüğünüz kısıtlandı
 2. birine yardım ediyorsunuz veya yoğun bir şekilde çalışıyorsunuz
 3. işlerinizi perde arkasından sonuçlandırmayı seçiyorsunuz
 4. yalnızlaştınız, bazılarınız iyice izole oldu, hayatınızda daha az insan var
 5. bazı kayıplarınız oldu ve her şeyi kontrol edemeyeceğinizi fark ettiniz
 6. Yaratan’dan sizin için en iyi olanı diliyorsunuz, dua ediyorsunuz
Dolunay sırasında Neptün de etkin olacak. Dolunay gündeminizi birazdan anlatacağım, şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Dolunay gündeminizin sonuçlarından birisi, bu saydıklarımla ilişkili olabilir. Bu da çok iyi bir haber sayılmaz.

Temmuzda Pluto etkisi

Pluto etkisi kendini Dolunay sırasında göstermeye başlayacak ve Temmuzun büyük çoğunluğunda var olacak. Zaten Dolunay, Pluto’nun bulunduğu oğlak burcunda gerçekleşiyor. Pluto ilginç bir etki getirir: saplantı/takıntı derecesinde bir odaklanma ihtiyacı getirir. Bu hissiyatı Nisan ayının ortalarından itibaren yoğun bir şekilde yaşıyorsunuz. Bir düşünün, geçtiğimiz 3 ayda isteyerek veya istemeden soluksuz odaklandığınız mesele ne oldu?
 1. daha başarılı olma tutkusuyla çalışmak
 2. saygınlık ve itibarı artırmak
 3. terfi etmek, otoritenizi güçlendirmek veya pozisyonunuzu korumak
 4. insanların gözündeki yerinizi/imajınızı sağlamlaştırmak
 5. daha şık, daha havalı ve gösterişli olmak
Tüm bu etkiler bir araya gelince görünüyor ki, koç burcu okurlarım Temmuz ayında şunlara odaklanacak:
 1. gücünüzü ve itibarınızı artırmak veya korumak
 2. finansal meselelerle ilgilenmek: para, borç, alacak, miras gibi
 3. aileden birisiyle ilgili veya aile içi konularda bir gelişme  
 4. bir sarsıntı/kayıp yaşamak veya bu yönde bir korku duymak
 5. yardıma/işbirliğine ihtiyaç duymak veya birine yardım eli uzatmak
Yazının başında söylemiştim, karmaşık bir Temmuz bizleri bekliyor. Bütün önemli gezegenler Temmuzda etkin ve birbirleri ile sert etkileşimler yapıyor. Siz gündeminizin ne olabileceğini belki tahmin ediyorsunuz belki de hiç fikriniz yok. Her koşulda, iyi-kötü sürprizler olabilir, temkinli olmak faydalı. Biliyorsunuz kolay kolay korku ifadeleri içeren yazılar yazmam ama Temmuz 2015 için bir istisna yapmalıydım. Şimdi Dolunay ve Yeniay sırasında neler olup biteceğini keşfedebiliriz. Önemli günler ve detaylarla devam ediyoruz.

2 Temmuz Dolunay

Dolunay etkilerini 1 Temmuz’dan itibaren hissedeceksiniz. Dolunay yeni gündem oluşturmaz, var olan bir konunun sonuçlanmasına neden olur. Mesela gündemdeki konu bir sonuca bağlanır veya alınan bir kararla mesele netleşmiş olur. Peki gündeminizde hangi konu olacak? Temel olarak kariyer, başarı ve ünvanınızla ilgili bir gündem bekleyebilirsiniz. Bazı olasılıklar şunlar:
 1. işinizle ilgili sonucunu beklediğiniz konu netleşecek
 2. insanların gözündeki itibarınızı/imajınızı etkileyecek bir mesele yaşanıyorsa sonuçlanacak
 3. ünvanınız değişebilir, yani evlenme karar alıp “eş” olabilirsiniz veya “anne/baba” olursunuz
6 – 7 Temmuz civarında gündem sonuçlanacaktır. Bu Dolunayda netleşen konu, sizin iç dünyanızda yaşanıp bitmeyecek, aleni bir şey olacak. Neptün bölümünde bahsettiğim gibi bir kayıp olma ihtimali var. Yani işinizde istemediğiniz göreve atanabilirsiniz veya eşiniz/çocuğunuz işi gereği başka bir şehre taşınabilir veya işinden ayrılabilir, bu da bir kayıptır. Yani illa ki doğrudan sizin hayatınızda olmak zorunda değil, gündem çerçevesinde aileden biri de olabilir.

16 Temmuz Yeniay

Yeniay, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Yeniay enerjisini en çok 16-17 Temmuz civarında hissedeceksiniz. Peki gündeminiz ne olacak? Bazı olasılıklar şunlar:
 1. aile buluşması olabilir, Bayram Tatiline denk geliyor zaten
 2. aile kurma kararı alınabilir, nişan/evlilik olabilir
 3. aileniz büyüyebilir/küçülebilir, bebek haberi alabilirsiniz veya aileden biri başka şehre gider
 4. evle ilgili bir gelişme olabilir, ev almak/taşınmak gibi
 5. finansal yatırımlarla ilişkili bir adım atılabilir
Bu arada bir dipnot ilave edeyim. Dolunayda aldığınız sonuçlar, Yeniay gündeminizin de bir parçası olacaktır.

Diğer önemli günler

21 – 22 Temmuz’da stratejik bir adım atmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Mesela, kariyerinizi/itibarınızı ilgilendiren bir konuda, hassas dengeleri değiştirmek/korumak adına bir hamle yapmak gibi… Erteleme şansı varsa hiç acele etmeyin, vereceğiniz karar çok da sağlıklı olmayabilir. Genel olarak önerim, 19 Temmuzdan itibaren negatif veya büyük kararlar vermemeniz yönününde. Negatif karara örnek eşinizden/sevgilinizden ayrılmak, büyük karara örnek ise önemli bir harcama yapmak veya çok az tanıdığınız biriyle sevgili olmak/evlenme kararı almak… 19 Temmuz’dan itibaren Venüs gerilemesinin etkilerini hissedeceğiz ve gerileme tam olarak 25 Temmuzda başlayacak. Venüs gerilemesi nedeniyle ilişkileri sorunsuz yürütmek zorlaşabilir, ayrıca yeterince sevilmediğinizi hissedebilirsiniz. Bu hislerin ilişkinize zarar vermesine izin vermeyin. Son olarak bir hatırlatma yapayım: Venüs gerilemesi hem aşk/ilişkiler hem de para meselelerini etkiler. Bu dönemde yeni bir ilişkiye başlamak da büyük tutarlı bir şeyler almak doğru değildir. İstisnası var tabi: eğer uzun süredir hoşlandığınız ama size ilgi duymayan biri varsa, adım atmak için doğru zamandır diyebiliriz. Ama geçmişte sizinle ilgilenmemiş olması şart! Venüs terse dönünce işler değişir 🙂 Para meselesine gelince, eğer almak istediğiniz bir ev varsa ama daha önce teklif ettiğiniz fiyata satmadılarsa, aynı fiyat teklifiyle yeniden gidin, ikinci bir kez şansınızı denemek için en doğru zaman Venüs gerilemesidir. Venüs gerilemesi çoğunlukla Ağustosa denk geldiği için Ağustos yazınızda önemli detaylar olacak. Şimdilik hazırlıksız yakalanmayın diye yazdım bunları. 31 Temmuz Dolunayını da Ağustos ayında yazacağım. Son kez hatırlatayım: Tatil yapıyorsanız risk almayın ve sevdiklerinizi de yollarda ve denizde dikkatli olmaları yönünde uyarmayı ihmal etmeyin. Umarım sorunsuz bir Temmuz yaşarsınız, Ağustos ayına iyi bir başlangıç yaparsınız. Sevgilerimle, Ceyhun]]>