Ocak 2015 yorumunuzda, bu ayın önemli günlerini ve olaylarını bulacaksınız. Ocak ayına Jüpiter gerilemesi, Uranüs-Pluto etkileşimi ve Mars’ın yeni konumu damga vuracak. Diğer yandan, her ay olduğu gibi, Dolunay zamanı da bir gündem oluşacak. 2015’e keyifli başlayamadık malesef, halbuki 2015 yılının güzel olmasını çok istiyorduk; olacak ama hemen değil, yılın ikinci yarısı daha güzel günler bizi bekliyor. Olumsuz havanın/enerjinin nedeni, Aralık ayında başlayan Jüpiter gerilemesi, ki 8 Nisan’da gerileme sona erecek, keyfimiz yeniden düzelecektir. Jüpiter, Ağustos ayından bu yana kendinizi göstermenize yardımcı oldu, enerji dolu 4 ay geçirdiniz. Bu süreç, çocuk sahibi olmak için harika bir dönemdi, ayrıca aşk hayatınızın da hızlandığını/güzelleştiğini tahmin ediyorum. Yalnız koçlar, hayatının aşkı ile tanışmış olabilir. Ancak 8 Aralık’tan bu yana Jüpiter enerjisi yanınızda değil, bu nedenle kendinizi eskisi dinamik, enerjik, neşe ve sevgi dolu hissetmiyor olabilirsiniz. Bu son derece normal, Jüpiter’in yokluğu kendini hissettirir. Ocak, Şubat ve Mart 2015 için bir yazı yazıp, Jüpiter gerilemesinin etkilerini anlattım, okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: 3 ayın astrolojisi Ocak ayının olumsuz bir enerjiye sahip olmasının ikinci bir nedeni daha var: Uranüs -Pluto etkileşimi! Bu iki uzak gezegen, 2 yıldır hepimizi çok zorluyor, hatta dünyadaki karmaşanın en büyük sorumlusu diyebiliriz. Milyonlarca insanın evsiz kaldığı, ülkelerine terk ettiği, yüz binlercesinin katledildiği zamanları yaşamıyor muyuz? Umarım ki bu etkileşim, daha büyük çaplı bir savaşın öncüsü olmaz, ki 2. Dünya Savaşı öncesinde yine bu etkileşim vardı. Önümüzdeki günlerde bu konuya özel bir yer ayıracağım. Şimdi Ocak 2015 hakkında detaylara geçelim.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yengeç burcunda Dolunay yaşadık, etkilerini 11 Ocak’a kadar yaşayacağız. Bu dolunay size ters gelebilecek etkiler getiriyor, kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ayrıca, fiziksel yorgunluk da mümkün. Dolunayın konusunu aile ilişkileriniz, geçmişinizin iyi-kötü hatıraları, evinizle ilgili meseleler ve yatırımlarınız oluşturacak. Son günlerde bu alanda bir konu gündeminizin ilk sırasında yer alıyor diye tahmin ediyorum. Yakında bir şekilde sonuçlanacaktır. Güneş, Aralık ayının son haftasında oğlak burcuna geçtiğinden bu yana, alıngan ve hassas biri oldunuz. İtibarınızı ve görüntünüzü önemsiyorsunuz, belki giyim harcamaları da yaptınız. Herkesin size saygı duymasını istiyorsunuz, göstermeyenlere de gülümseyerek karşılık verdiğinizi hiç sanmıyorum. Herkes ne hak ediyorsa öyle karşılık görüyor. Dolunay enerjisi ilk başladığı 5 Ocak’tan biteceği 11 Ocak’a kadar bu hissinizi değiştirecektir. Kendinizi gösterme ve kariyerinizde yükselme isteği, yerini aile meselelerine bıraktı. Dolunay, sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
  1. aile büyüklerinden biriyle ilgili bir mesele çözülecek
  2. evliyseniz, eşiniz/çocuklarınızla alakalı uğraşıyor olabilirsiniz, bu konu tamamlanacak
  3. evinizle mi ilgileniyorsunuz? birkaç gün içinde hallolacaktır
  4. sağlığınızla ilgili sorunlar varsa açacaksınız
  5. bu ara gündeminizde geçmişte yaptığınız (veya yeni) bir yatırım olabilir
  6. kendinizi kötü hissetmenize neden olan bir kariyer meselesi olduysa, o da bir şekilde sonuçlanacaktır
Dolunayın gerçekleştiği yengeç burcu, sizi her zaman değişime zorlayan etkiler getirir. Gözünüz yengeçte olsun, ne zaman ki yengeç burcunda bir olay olursa, bilin ki güçlü bir değişim enerjisi de beraberinde geliyor! Diğer yandan, 5 Ocak Dolunayı başka bir sebepten yine ters etkilere sahip: Uranüs ve Pluto, ikisi birden Güneş’le temas etti. Ne gibi etkileri olacak, diyeceksiniz. BurcunaGöre okuru olmanın farkı, bu sorunun cevabını bulabilmektir 🙂 Uranüs ve Pluto etkileşimi birkaç yıldır hayatımızın ana konusunu oluşturuyor. Sürekli aynı açılarda hareket ediyor (teknik astroloji bilgisi olduğu için açılarla ilgili detay vermiyorum), düzen değişimini tetikleyecek bir enerji biriktiriyorlar. Biriken enerji, mutlak açı yaptıklarında veya birisi güneşle kavuşum yaptığında açığa çıkıyor. Bu ay, Pluto ile Güneş kavuşum yapıyor, Dolunay sırasında da yaptılar. Bu nedenle, Koç Burcu Aralık 2014 yazımda ana hatlarını anlattığım Pluto etkisine maruz kalıyorsunuz. Linkini verdiğim yazıyı yeniden okumanızı öneriyorum, böylece Ocak ayında yaşadıklarınıza ve yaşayacaklarınıza daha kolay anlam vereceksiniz. Özellikle Pluto kısmını zihninize not edin ki hazırlıksız olmayasınız. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Kasım ayına kadar bir şekilde gündemimizde kalacağını yeniden bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, koç burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

11 Ocak’ın ilerleyen saatlerinde Ocak ayının ikinci bölümüne başlayacaksınız. Yönetici gezegeniniz Mars 12 Ocak’ta balık burcuna geçiyor. Mars’ın konum değişimi en çok sizi etkiler, ne de olsa Koç = Mars. Mars enerjisi çok seveceğiniz türden bir enerji değil çünkü balık burcu, sizin hatalarınızı, pişmanlıklarınızı, düşmanlarınızı, sağlık sorunlarınızı, yardım alıp/verme ihtiyacınızı ve kayıplarınızı temsil eden 12 evinizi/alanı temsil ediyor. 12 Ocak’tan itibaren geçmişte yaptığınız hatalar karşınıza çıkabilir, eski düşmanlıklar yeniden alevlenebilir. Diğer alternatif, geçmişte size yapılan kötülüklerin aklınıza gelmesi sonucunda, kapattığınız defterleri yeniden açmaya karar verebilirsiniz. Hatta, eskiden size üzen birilerine, kırgın/kızgın olduğunuz insanlara, hiç farkında olmadan sert davranabilir, kavga çıkarmaya meyilli olabilirsiniz. Bir uyarı: Merkür, 21 Ocak sonrasında gerilemesi sürecin girecek. Bunun anlamı, geçmiş meselelerin sizi bulma ihtimalinin artması. Kontrol etmesi güç olsa da, size önerim, kendi yaralarınızı kendiniz iyileştirmeniz. Bu nedenle ortalıkta dehşet saçmaktansa (elbette sözün gelimi) evinizin huzurlu ortamında, bir elinizde çay/kahve, diğerinde kalem, günlüğünüze hislerinizi yazın; çok daha iyi sonuç verecektir. 13-17 Ocak arasında Mars, 2 haftadır yay burcunda olan Satürn ile etkileşime giriyor. Yaydaki Satürn, zamanla hayatınızın daralmasına neden olacak. Bu ne demek? Hareketli bir hayatınız varsa, bir faaliyetten diğerine koşuyorsanız, sürekli yeni insanlarla tanışıyorsanız, artık bu olmayacak. Daha sakin, hatta sıkıcı, çevrenizdeki insanlarla daha fazla zaman geçirmek zorunda kaldığınız bir dönem başlıyor. Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, Satürn’ün 3 yıllık yay burcu yolculuğunda sizi ne şekilde etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz. 15 Ocak civarında, hareketli hayatın getirdiği çatışmalar nedeniyle güç/itibar kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, mesela iş yerinizde, göreviniz değişebilir. Öğretmenler, yurt dışı bağlantılı işler yapanlar ve sürekli yeni insanlarla tanışanlar için bu durum daha güçlü bir ihtimal. Herkes için ortak olansa, sağlık meselesi. Bu nedenle, 13-17 Ocak arasını sakin geçirin, kavga gürültü olmasın. Ne olur ne olmaz diye söylüyorum çünkü hayat her zaman riskli ama bazen daha riskli oluyor. Hepsi bir yana, “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün olsa, hangisi olurdu?” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim. 19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto etkisi) şu etkileşimler de olacak:
  1. Mars-Neptün kavuşumu
  2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı
Birincisi, geçmişin intikamını alma isteğinizin artmasına neden olabilir. Ayrıca, bazılarınız gizli işler peşinde koşabilir, olmadık işler yapabilir. Bu nedenle, sizin için 13-17 Ocak gündemine 19 Ocak gündemini de dahil ediyorum. İntikam almak istediğiniz biri varsa, hislerinizin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Öte yandan, çok ama çok güzel gündeme sahip olacak koçlar da var. Tüm bu etkilerin nedeni olan 12. ev, aynı zamanda 6. hissi ve yaratıcılığı da temsil eder. Ocak ayında bol bol müzik dinleyip ruh halinizi ifade eden filmler izleyerek harika zaman geçirebilirsiniz. İkinci etki, Venüs ve Jüpiter arasında, iyi ki öyle. Aşk hayatınızda kötü giden bir şey varsa, düzeltmek için fırsat verecektir. Eğer ki taviz vermeye yanaşırsanız, işler düzelecek. Aksi halde, ters giden bir ilişki yaşıyorsanız ve katı bir tutumunuz varsa, ilişkiniz sona erebilir. İlişkinize 3. kişilerin müdahil olmasına izin vermemenizi öneriyorum.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin iletişim, ulaşım ve öğrenme alanınızı temsil ediyor. Merkür gerilemesinde hayatınızın yükü birden artabilir, işler yoğunlaşabilir, bir koşturma içinde kalabilir ve gerilebilirsiniz. Ayrıca, ulaşım sorunları da mümkün, araç bozulabilir, gecikmeler ve kazalar yaşanabilir. Merkür gerilemesinin etkilerini bilmeyenlere kısaca özetleyelim: Merkür gerilemeleri keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemlerdir. Daha farklı anlatmak isterdim ama malesef mümkün değil. Hepsi bir yana, Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz. Birden bire, hiç söylemeyeceğimiz şeyler söyleriz mesela. Zihnimizin kapıları yeni düşünce ve olasılıklara açılır. Hemen söyleyeyim: gerileme sırasında yeni düşünceler ve kararlar iyi sonuç vermezler. Bu nedenle, yabancısı olduğunuz bir şeye başlama niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Diğer yandan, Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Son olarak, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>