Koç burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor. Mayıs 2015 yorumunuzda, bu ayın belirleyici etkisi olan Satürn’den bahsedeceğim ağırlıklı olarak. Öncesinde, 19 Mayıs’ta Merkür gerilemesi başlayacağı için, bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum: Gerilemeden hemen önce, 18 – 23 Mayıs arasında Yeni Ay enerjisini hissedeceksiniz. Yeni Ay; iş hayatınız, geliriniz ve sahip olduğunuz menkul ve gayrimenkulleri temsil eden alanda olacak. Yeni Ay bir başlangıç yapma, harekete geçme isteği getirdiği için, 18 Mayıs’ı takip eden hafta bazı adımlar atmak isteyebilirsiniz. Ancak, 19 Mayıs – 11 Haziran arasında Merkür gerilemesi etkin olacağı için, yeterince düşünülmemiş karar alma, hatalı adımlar atma riski bulunuyor. Bu riskten kaçınmak için, Yeni Ay’da alacağınız kararları 18 Haziran sonrasında uygulamaya koyun. Koç burcu için kolay olmasa da, sabırlı olmak faydalı olacaktır.

Satürn koç burcunu nasıl etkiliyor?

Geçen yılın son günlerinde başlayan Satürn etkisi sona erdiğinde, yani 2017 yılı sonlarında, hayatı daha ciddiye alan, nasıl olsa işler yolunda gider diye düşünmeyen, bunun yerine isteklerinizi elde etmek için çabalayan biri olacaksınız. Satürn, dayanağı olmayan iyimserliğin faydasız olduğunu anlatmak istiyor. Diğer yandan, birçok farklı etkisi de olacak. İşte o etkiler:
 1. kendinize daha çok güveniyor olacaksınız
 2. kendinize ve geleceğe inancınız güçlenecek
 3. dini inancınız da bugünden daha sağlam olacak
 4. kendinizle ile görüşleriniz şekillenecek, hayatınızın gerçek amacını bulacaksınız
 5. bugün olduğunuzdan daha olgun ve daha gerçekçi olacaksınız
 6. vizyonunuz genişleyecek, olayları farklı açılardan da göreceksiniz
Satürn enerjisi, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Rahatlamak için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda hissederiz. Zorunda hissederiz çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz. Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı önemli dönüm noktaları var. Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos. Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihler, Satürn enerjisini en yoğun hissedeceğiniz, endişeli ve huzursuz hissedeceğiniz günler olacak. 23 Nisan’dan bu yana daha karamsar hissediyor olabilirsiniz. Belki her şeyin kendiliğinden iyi gitmeyeceğini görmenize neden olan bir olay yaşadınız, belki de hayata bakışınızı sorgulamak için bol bol vaktiniz oldu. Mesela iş/şehir değiştirdiniz ve yakınlarınız uzakta kaldılar, bu nedenle çevreniz daraldı, yalnız kalıyorsunuz. Satürn’ün bu etkisi varken, genelde insanların iyimserliği azalır, endişeleri artar ve çoğunluk dine yönelir. Sonuçta, “hayır ve şer Allah’tan gelir” diye düşünüyorsanız, yarının bugünden daha iyi olacağına inancınız sarsıldığında, Yaratan’dan en iyisini dilemek en doğru olan değil midir? Endişelerimizi yatıştırmak için dua etmez miyiz? Bu etki, farklı şekilde de gösterebilir kendini. Mesela, düşüncelerinize saygı gösterilmediğini hissetmeye başlayabilirsiniz ya da siz artık dünya görüşünüzün, hayatı algılayış biçimizin etkisiz olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Bu durumda, bol bol okumak ve gezmek, farklı kültürleri tanımak için filmler izlemek en idealidir. Hayata farklı gözlerle bakmanın bir yolunu bulmak, böylece vizyonunuzu geliştirmek sizi çok rahatlatacaktır. Kısacası, önümüzdeki 3 yıl içinde iyimserliğiniz, gelecekten beklentileriniz ve vizyonunuz daha gerçekçi temeller üzerinde duruyor olacak. Satürn etkisi bazen yaşanan olaylar vesilesi ile kendini gösterir, bazen ise sadece iç dünyanızda olup biter. Sonuçta mutlaka güçlü bir şekilde yaşanır, pas geçmez.

Pluto koç burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder. Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar. Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi? Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı bir şey görüyorlar. Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız. Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır. Peki hangi alanlarda yaşıyorsunuz? Pluto etkisi şu alanlarda etkili:
 1. güçlü olma, gücü elinde bulundurma isteği
 2. saygınlık ve itibar
 3. başarılı olma, değer görme ve prestij sahibi olma
 4. kariyerinizdeki gelişmeler
 5. iş ve sosyal hayatınızda statünüz, arkadaşlarınız arasındaki konumunuz
 6. nasıl tanındığınız ve göründüğünüz: hem fiziksel hem de karakter olarak
Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek. Bu süreçte, hedef odaklı olacaksınız, itibarınızı artırmak için mücadele edeceksiniz. Geçmişte insanlar sizi nasıl görüyordu bilmiyorum ama 2008 itibarı ile karşılarında çok farklı biri olduğunun farkında oldukları kesin. Saygı bekleyen, güç ve başarı odaklı biri olma yolundasınız. Önerim
 1. Şık giyinin ve bakımlı olun
 2. Karşınızda olan insanların da bir canı olduğunu, onların da düşünceleri olabileceğini hatırlayın 🙂
 3. İş hayatınızdaki gelişmelerin veya saygınlık ihtiyacınızın, hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin
Son olarak lütfen her zaman hatırlayın: Burcuna Göre ailesi olarak, gezegenlerin etkilerini öngörebilme ayrıcalığına sahibiz. Bu bilgileri kullanarak, güzel/zor günlerin nedenini anlayalım ve geleceğinin potansiyelini en iyi şekilde kullanalım. Bu sadece bizim elimizde çünkü iyinin de kötünün de kaynağında bizim tercihlerimiz ve bizim kararlarımız var. Koç Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>