Koç burcu, Kasım ayında karakterinin derinlerden yüzeye çıkan bir isteğin gereğini yapıyor: daha çok güç ve kontrol elde etmek..Her Kasım, sahip olamadığınız, elde edemediğiniz şeylere odaklanmanız gayet doğal hatta zaman zaman karanlık/kötücül düşünce ve isteklere yönelme isteğiniz de olabilir ancak hepimizin doğasında gizlenen ihtiraslı bir yanımız var sonuçta..Kasım ayında hırslı olacaksınız, bu enerjiyi mutlaka somut sonuçlar elde etmek için değerlendirin, yılda sadece 1 ay  yaşıyorsunuz. Geçtiğimiz ay hep birlikte güneş ve ay tutulmaları yaşadık, ki güneş tutulmalarının etkileri/sonuçları kalıcıdır ve ortaya çıkan yeni durum uzunca süre devam eder. Umarım ki, kötü görünen/hissettiren olaylar dahi yaşamış olsanız da, sonuç lehinize olur.. Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak, koç burcunu nasıl etkileyeceğini yazacağım. Kasım ayındaki ikinci yazımda ise Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27-30 Mart tarihlerinde doğan koçlar için 2014 Şubat ayından bu yana var olan etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez güçlü bir şekilde hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 31 Mart – 3 Nisan tarihlerinde doğan koç burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

KOÇ BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Koç burcu için son derece kritik bir dolunay gündemi var ki siz hazırsınız aslında: dikkatlisiniz, zihniniz açık/temiz, odaklanmakta zorlanmıyorsunuz çünkü aslında önemli bir süreç yaşadığınızı biliyorsunuz, zihniniz tetikte! Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Koç burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 8. evinizde : size ait olmayan, başkalarının kontrolündeki değerleri (para/güç gibi), kendi başınıza sahip olamayacağınız şeyleri, bunlara sahip olma ihtirasınızı ve hayatınızı kontrol altında tutarak kaybetme korkusunun üstesinden gelme istek ve iradenizi temsil eder.
 • Ay 2. evinizde: gelirinizi/harcamalarınızı, gelirinizin kaynağı olan işinizi, ev/araba ve hatta karakteriniz/yetenekleriniz gibi size ait olan değerleri, kendi başınıza yapabileceklerinizi, konforu ve rahatı temsil eder.
Koç burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 8. evin alanındaki istekleri ile 2. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir tercih yapacak, bir gelişme yaşayacak. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. gelirinizin miktarını değiştirecek bir gündeminiz varsa sonuçlanacak
 2. işinizle ilgili süregelen bir meseleniz çözülecek, örneğin mülakat aşamasının sonucunu beklediğiniz işe alındığınızı öğreneceksiniz, veya tersi
 3. ev/araba gibi değerli bir şey satın alma arifesindeyseniz süreç olumlu/olumsuz sona erecek
 4. daha rahat yaşamak için bir değişiklik yapacaksınız (belki odanız, belki şehriniz değişecek gibi)
 5. birinde destek/yardım bekliyorsanız (veya sizden bekleniyorsa) son tarih 12-13 Kasım olacak
 6. işinizle/kazancınızla alakalı bir gelişme, güç dengelerini değiştirecek
 7. rahat etmekle mücadeleye girmek arasında kalacaksınız, muhtemelen mücadeleyi seçeceksiniz
 8. birine size yeterince değer vermediği/saygı duymadığı için çok kızacaksınız
 9. daha önce size ait olana el uzatan birine bu sefer çok sert tepki vereceksiniz
Koç burcu için faydalı bir dolunay olacak çünkü yazının başında bahsettiğim gibi, normalde yapmayacağınız, kötülük/agresiflik diye tarif ettiğiniz, kendinize yakıştıramayacağınız şeyleri yapmaktan, elinizi kirletmekten çekinmeyeceksiniz. Bu nedenle, dolunayın doğası gereği sonuca ulaşacak olan konuda eliniz güçlü olacak, korkacak bir şeyiniz de yok, kaybetmeye tahammülünüz de yok..Sonuçta birilerini kıracaksınız belki ama istediğinizi almaya her zamankinden daha yakınsınız. Hatırlatayım; dolunay gündemi hemen her zaman takip eden günlerde (çoğunlukla 5. günde) olgunlaşarak sonuçlanır. Bu nedenle 12 Kasım önemli bir gün, beklediğiniz bir haber varsa bu haberi alacağınız gün çok yüksek ihtimali 11-12-13 Kasım olacaktır. Diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>