Koç burcu Eylül yorumu, 13 Eylül güneş tutulması ve Merkür gerilemesinin etkileri dahil Eylül’ün önemli konularını içeriyor. Biliyorsunuz dostlar, neredeyse 2 aydır yazılarımın merkezinde Venüs gerilemesi vardı. Çok çekindiğim bir olay olduğu için, hepimizi hataya yapmaya zorladığını bildiğim için detaylıca anlattım. Umarım yazılarımı okuyup gerekli verileri alarak doğru adımları atmışsınızdır. Eylül tamamen değişen bir gündemle geliyor. Bir kere Güneş ve Ay tutulmaları yaşayacağız önümüzdeki günlerde. Birincisi yeni bir dönem başlatacakken ikincisi bir dönemin sonuçlanmasına vesile olacak. Bu yönüyle Eylül çok önemli olacak, yazılarımı kaçırmayın, başka yazılarım da olacak Eylülde. Venüs gerilemesine gelirsek, 6 Eylülde bitiyor, sona geldik çok şükür. Hemen bir hatırlatma yapayım: bu aralar iş hayatınız başta olmak üzere finansal/maddi konularda, ayrıca sevgiliniz/eşinizle ilişkinizde düzeni değiştirmeye yönelik bir istek duyuyorsanız, Venüs gerilemesi yazımı bir kez daha okuyun mutlaka.   Sizi yanlış yöne götürecek kararlar vermenizi engellemek için yazılması gerekenleri yazdım, buna rağmen yeterince düşünülmemiş adımlar atan okurlarım olduğunu da biliyorum. Gelen mesajlar gösteriyor ki Venüs gerilemesine direnmek çok da kolay değil. Neyse ki son birkaç gün kaldı, artık 1,5 yıl Venüs gerilemesi olmayacak. Bunun anlamı şu: düzeni bozmaya/değiştirmeye yönelik günler sona eriyor, artık düzen kurucu günler başlıyor. Lafı uzatmadan Eylül yorumuna geçelim, önemli olayları da tarihleri ile görelim:

 1. 13 Eylül Güneş tutulması
 2. 17 Eylül Merkür gerilemesi
 3. 18 Eylül Satürn yeniden yayda
 4. 23 Eylül Güneş terazide
 5. 25 Eylül Mars başakta
 6. 25 Eylül Pluto gerilemesi bitiyor
 7. 28 Eylül ay tutulması

Güneş tutulmasının koç burcuna etkileri

Öncelikle geniş resmi görmek açısından söylemem gerekiyor: Güneş tutulması başak burcunda gerçekleşiyor, biliyorsunuz Jüpiter önümüzdeki 1 yıl boyunca başakta olacak. Ayrıca tutulmanın enerjisi de güzel olacak, diğer gezegenlerden olumsuz etkiler almayacak. Yani 1 yıl boyunca bir alanda çok şanslı olacaksınız ve şimdi bu alanda bir de güneş tutulması olacak, yeni bir dönem başlayacak. Bu nadir yaşanan bir karşılaşma, sanıyorum ki Güneş Sistemi güzel bir matematiksel buluşmayla bizi ödüllendiriyor 🙂 Peki Güneş tutulmasının önemi nereden gelir, neyi temsil eder?
 1. yeni bir dönemi başlatır
 2. kalıcı değişiklik yapar
 3. yeni bilgiler ediniriz, kararlar alırız
 4. farkındalığımız artar, “daha önce neden düşünemedim” deriz
 5. önemli haberler alırız, gündem şekillenir
Bence buradaki en önemli madde, kalıcı değişiklik maddesi. Kendi hayatımdan bir örnek vereyim: Güneş tutulmasının etkisiyle iş değiştirdim, işle birlikte yaşadığım şehir de değişti ve yıllardır aynı işte çalışıyorum, aynı şehirde yaşıyorum. Bir diğer Güneş tutulması sırasında, üslubum/tavrımla ilgili çok önemli bir karar aldım ve sonrasındaki süreçte Burcuna Göre hayat buldu 🙂 Kısacası, tutulmalar yeni fırsatlar/bilgiler getirir, hayatımızı değiştirir. Jüpiter de yakınlarda olduğuna göre, iyimser olmalıyız diye düşünüyorum. Peki Güneş tutulması koç burcunu nasıl etkileyecek? Bazı olasılıkları sıralayalım:
 1. iş hayatınızda yeni bir dönem
 2. yaşama biçimizde önemli bir değişiklik
 3. sağlıklı olmak için girişimler, spor vs.
 4. daha keyifli yaşamak için yeni uğraşlar/hobi edinmek
 5. bir hatadan/yanlıştan dönmek
 6. yanlış insanlardan uzaklaşmak, dostlara yakınlaşmak
 7. perde arkasından önemli işlerinizi halletmek, yardım istemek
Güneş tutulmasıyla birlikte açığa çıkacak enerji son derece güçlüdür, genelde yeni bilgiler getirir. Mesela önemli bir haber/bilgi alırsınız veya kararlı bir şekilde bir planı uygulamaya geçersiniz. Burada bir hatırlatma yapayım: eğer hayatınıza renk/hareket katmak istiyorsanız, yeni bir hobi edinmek için çok uygun bir dönem…Hem yoğun geçen 2-3 yıldan sonra size çok iyi gelecektir, geçtiğimiz yıllarda çok koşturdunuz, biraz soluklanmak sizin de hakkınız 🙂 Ayrıca kilo sorunu olanlar için de birebir, hiç durmayın, harekete geçin, 1 yıl sonra kendinize şaşıracaksınız.

Merkür gerilemesi 17 Eylül – 9 Ekim

Başlıkta Merkür gerilemesi yazdığına bakmayın, gerilemenin etkilerini yazmayacağım, Burcuna Göre okurları zaten ezberlemiş olmalı 🙂 Amacım Güneş tutulmasına denk gelen Merkür gerilemesinin size zarar vermesini önlemek. Nasıl mı? Eğer Güneş tutulmasıyla birlikte oluşan gündeminizde gecikmeler, ertelemeler, zaman baskısı veya aksamalar olursa, bu yazı aklınıza gelsin ve şartları zorlamayın. Biraz detaylandırayım: Mesela, iş hayatınızla ilgili bir gündem var, işe girecek veya terfi edeceksiniz, görüşmeler yapıyorsunuz. Ancak işler beklediğiniz kadar hızlı gelişmiyor, cevap alamıyorsunuz. Bu noktada strese girmeyin, acele etmeyin, hızlı kararlar almayın ve zamana bırakın. Bir diğer örnek, birkaç olasılıktan birini seçmeniz gerekiyorsa, zamanınız da varsa, Ekim ayına bırakın, hemen karar almayın. Mümkünse aceleye gelmesin, alternatifler hakkında bol bol bilgi edinin. Eğer farklı bir gündeminiz olursa, ki birçok okurum diğer maddelerde yazdığım konulardan birini yaşayacaktır, siz yine de bu örneği referans alın. Yani işleri zorlamayın, gecikmeler olursa baskı hissetmeyin, aceleye gelirse kendinizi kaptırmayın… Ekim ayında işler yoluna girecektir, Ekim için hasat zamanı demek mümkün 🙂 Peki Merkür hangi süreçte etkin? 10 Eylülden itibaren yavaşlamaya başlayacak, 17 Eylül ve 9 Ekim arasında gerileyecek. Son olarak bir kez daha hatırlatayım: Jüpiter de başak burcunda ve güneş tutulmasının etkilediği alanda tam 1 yıl sizi destekliyor olacak. Önünde sonunda işlerin yolunda gideceğine dair inancınızı koruyun, Jüpiter varken -olaylar tek tek değerlendirildiğinde olumlu görünmese bile- sonuç hep iyi olur.  Değerli okurlarım, koç burcu eylül yorumu en az iki bölümden oluşacak, birinci bölümü burada bitiriyorum, devamı yakında gelecek 🙂 İkinci bölümünde ay tutulmasının etkileri dahil diğer konuları yazacağım. En güzelini yaşamanızı dilerim. Sevgilerimle, Ceyhun]]>