Koç Burcu Aralık 2015 yorumunuzda, 11 Aralık Yeniay ve 25 Aralık Dolunay etkileri yer alıyor. Ayrıca, koç burcunda bulunan Uranüs’ün etkisinden bahsedeceğim. 2011 yılından bu yana hayatınız ve karakteriniz büyük bir değişim içinde, sanıyorum ki tamamen farklı biri olup çıktınız. Yani halinizden memnun musunuz? Özellikle 2013-2014 yıllarında mücadele dolu süreçlerden geçtiniz; belki yakıp yıktınız, eskiyi geride bıraktınız, kontrolü ele almaya çalıştınız, zayıflıklarınızı terk ettiniz, kararlarınızı hırslarınıza göre verdiniz. Eskiye göre daha sert ve kararlı mısınız? Hani “artık büyüdüm” derler ya, siz de büyümüş ve olgunlaşmış olmalısınız. Koçlar özünde çocuk ruhlu olur, tertemiz yürekli, yalan dolana tahammül edemeyen, sevimli insanlar.. Biliyorum ki geçmiş yıllarda bu çocuksu yanınız epey törpülendi, büyümek ifadesini bu nedenle kullandım, elbette eksiden de olgundunuz fakat artık bir başkasınız. Fakat hırsların ve belki de krizlerin hakim olduğu süreç sona erdi, artık yeni bir dönem başlıyor. Satürn, önümüzdeki 2 yıl boyunca yay burcunda olacak. Artık çok daha güçlü biri olduğunuza göre, hayatınıza yepyeni bir anlam katmanın zamanı geldi.. 1 Aralık, yeni sürecin güçlü bir şekilde başladığı gündü, yani daha yeni başladı. Hayatınızda ne gibi gelişmeler oluyor? Satürn kaynaklı enerji nedeniyle önümüzdeki 2 yıl şu soruları soracaksınız:

 1. daha mutlu olabilmenin yeni yolları neler?
 2. yurt dışında eğitime mi devam etsem yoksa toptan başka bir ülkeye mi yerleşsem?
 3. hayatım iş ve evden ibaret, böyle mi devam edecek?
 4. evlensem mi?
 5. boşansam mı?
 6. işimi değiştirmeli miyim?
 7. hayat görüşüm bugünün şartlarına uygun mu yoksa beni sınırlıyor mu?
Bu sorulara cevap bulmakla geçecek 2 yıl sizi bekliyor kıymetli dostla. Gördüğüz gibi, seçenekler hayatınızın kökten değiştirebilecek ihtimalleri içeriyor. Satürn kaynaklı enerji, mevcut hayatınızın umut vermediğini, sıkıcı olduğunu, böyle giderse sizi bir yere taşımayacağını hissetmenize neden olabilir. Değişim zamanı geldi diye düşüneceksiniz, daha büyük bir şeylerin peşinde koşmak isteyeceksiniz. Tabi ki şu anda yaşadığınız hayattan memnunsanız, Satürn baskısı sınırlı kalacaktır fakat yine de iyimserliğiniz azalabilir. Mesela, hayatınız aynı şekilde devam ederse, aydınlık bir geleceğe doğru ilerlediğinize ikna olamayabilirsiniz. Şöyle bir histen bahsediyorum: “Hayatımda başka bir şeyler de olmalı!” Diğer yandan, eğer ki hayatınızda köklü değişimlere yer yoksa, yani değişim mümkün değilse, kendinizi gergin ve belki umudu yitirmiş gibi hissedebilirsiniz. Bu noktaya gelmeyin isterim elbette fakat olur da depresyona girerseniz, bunu aşmanın 2 yolu var:
 1. seyahat etmek veya yeni insanlarla tanışmak
 2. inancınıza yönelmek
Diğer yandan, büyük olasılıkla hayatınız çok daha iyi bir noktaya doğru seyredecektir çünkü bugünün dünyasında kendimize yeni yollar açmak hiç de zor değil. Çok mu sıkıldınız? Sesinizi duyurmanın yollarını bulun. Sosyal medya sayesinde bu imkanınız var. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, oturun bir şeyler yazın, belki de meşhur olacağınız bir kitap yazarsınız, kim bilir? Kısacası; hayat görüşünüzü ve bilginizi paylaşmanın, sesinizi duyurmanın bir yolunu bulun; hayatınızın çerçevesine sıkışıp kalmayın, uzaklara erişin bir şekilde. Aralık 2015 yorumuna başlayalım.

Koç burcu Aralık 2015

Aralı 2015, Uranüs enerjisinin hükmettiği bir ay olacak. Bunun anlamı herkesi için aynıdır: heyecan, coşku, farkındalık, bağımsızlık, sürprizler, sürüklenme, kontrol kaybı.. Peki koç burcu Uranüs etkilerini hangi alanda yaşıyor?
 1. farklı olmak, ayrıcalıklı olmak istiyorsunuz
 2. kendi bildiğiniz yoldan şaşmıyorsunuz
 3. saygı görmek, sayılmaz istediğinizi gösteriyorsunuz
 4. egonuz hassas, talimat almaktan hoşlanmıyorsunuz
 5. görüntünüze yatırım yapıyorsunuz
 6. son derece kararlısınız, istediğiniz olmalı
 7. sizin öncelikleriniz ve isteklerinizin, herkesin önceliği olmasını istiyorsunuz
 8. bağımsız olabilmeyi, hayatınızı kendiniz yönlendirmeyi çok önemsiyorsunuz
Uranüs dik başlı ve huzursuz bir gezegendir, olasılıklara açık değildir. Dürüsttür, doğrusunu bilir, bildiğini uygular ve bunu kararlı bir şekilde yapar. Sonuçta Uranüs sizin burcunuzda olduğu için, yukarıda saydıklarımı benliğinizin merkezinde yaşıyorsunuz. Eskisine göre daha bağımsız oldunuz, sevdiklerinizle aranıza bir ölçüde mesafe koydunuz. Bu nedenle, eski gibi olmadığınız, çok bilmiş veya mesafeli davrandığınız, hatta küstah olduğunuz bile düşünülüyor olabilir. Diğer yandan, hayatınız sizin kontrolünüzde değilmiş gibi hissediyor olabilirsiniz, sanki sürükleniyormuş gibi hissedebilirsiniz, ki zaten bir anlamda öyle de oluyordur. Uranüs enerjisi o kadar güçlü ve parlaktır ki, zaman hızlanmış gibi hissedilebilir, görüş açınız daralabilir. Hızla akan bir nehre girmişsiniz ve akıntıyla nehir boyunca ilerliyorsunuz gibi..Kıyıya çıkıp “ben şimdi neredeyim” bile diyememekten bahsediyorum. Buna benzer şeyler yaşıyor musunuz? Ne olup bittiğini anlamadan hayatınız ve hayatınızdaki insanlar değişip duruyor mu? Öyleyse belki de kıyıya çıkıp soluklanma zamanı gelmiştir. Belki de o nehirde istediğinizden çok zaman geçirdiniz ve aslında kıyıya çıkmak istediğiniz yeri kaçırdınız. Şu anda olmak istemediğiniz bir yerde olabilir misiniz? Bunu hiç düşündünüz mü? Uranüs gerilemesi devam ediyor ve gerileme 26 Aralıkta sona erecek. Gerilemenin son haftasında, yani 19-26 Aralık arasında ve takip eden 5 gün boyunca, yukarıda bahsettiğim alanlarında gelişmeler yaşabilirsiniz. Uranüs’ün etkileri 2018 yılına kadar devam edecek, sizi nasıl etkilediğini daha önce bu yazıda anlattım, okumanızı öneriyorum: Uranüsün koç burcuna etkisi

Ortak Uyarı

Uranüs dişleri, kemikleri ve eklemleri temsil eder. Bu nedenle Aralık ayında kırıklara neden olabilecek sporlardan uzak durmak (futbol gibi) ve süratli araba kullanmak hiç iyi fikir değil. Özellikle 19-25 Aralık arası en riskli dönem diyebilirim çünkü Merkür-Uranüs etkileşimi de var. Trafikte dikkatli olun (araçta ve yaya olarak), kar yağmış olursa kayıp düşme ihtimalini aklınızda tutarak ihtiyatlı hareket edin, mutfakta bıçakla uğraşırken elinizi kesmeyin.. Birden dişleriniz ağrımaya başlarsa, eklemleriniz sızlarsa “ne oluyor” diye sormaya gerek bile yok, Uranüs gerilemesinden önceki ve sonraki hafta bunlar olabilir. Siz tedbirinizi alın yani, dişinizle fıstık kırmaya çalışmayın mesela, kırılabilir; benden söylemesi. 😊 Mutlaka bir şey olacak demiyorum elbette, öyle olacak olsa insanoğlu hep birlikte kaza bela yaşıyor olurdu ki öyle olmuyor biliyorsunuz. 😊 Dikkatli olun yeter. Son olarak, Uranüs “yeter artık” dedirten bir gezegendir, talimat almayı hiç sevmez, kendi bildiğini yapmak ister. Olur da bu his tarafından ele geçirildiğinizi hissederseniz, önce derin bir nefes alın ve “gördüm seni Uranüs” deyin. 💪

11 Aralık Yeniay’ın koç burcuna etkileri

Yeniay 11 Aralıkta gerçekleşiyor, aynı gün Mars-Uranüs karşıtlığı da yaşanacak. Bir yandan yeni başlayan Satürn süreci, diğer yandan Mars-Uranüs etkileri… Hayatınızın yönü ve seyri, sosyal ve profesyonel ilişkileriniz, eşiniz ve sevgilinizle ilgili konular hareketlenecektir. Koç burcuna göre Yeniay olasılıkları şöyle:
 1. hayatınıza yeni bir yön verecek gelişme
 2. eğitim veya yurt dışıyla ilişkili bir adım
 3. sağlığınızla ilgili bir konunun gündeme gelmesi
Yeniay enerjisi 11 Aralık – 17 Aralık arasında etkin olacak. Gündeminizi öngörebiliyor musunuz, bu aralar önemli bir şeyler olacak gibi görünüyor. Sonuçta burcunuzdaki Uranüs hem Mars ile etkileşim içinde, hem de Yeniay sırasında etkin.. Bu durum, evlilik, işe girmek, iş değiştirmek, şehir/ülke değişimi, yeni bir ilişkinin başlaması, bir ilişkinin sona ermesi, eğitim hayatınızda önemli bir karar alınması gibi hayatınıza yeni bir yön verecek konularda bir şeylerin olacağına işaret ediyor. Sanıyorum ki 2016 yılındaki hayatınız, bu yılkine benzemeyecek. Eğer bir nedenle kendinizi sıkışmış ve engellenmiş hissediyorsanız, istekleriniz türlü nedenlerle gerçekleşmiyorsa, ki Uranüs buna neden olabilir, Aralık ayı sizin için kartların yeniden karıldığı bir ay olacak.

25 Aralık Dolunay’ın koç burcuna etkileri

Aramıza yeni katılan okurlarım için söyleyeyim: Dolunay gündemdeki bir meselenin sonuçlanmasını sağlar, böylece konu gündemden düşer. 25 Aralıkta gerçekleşecek Dolunay’ı günler öncesinde yazdığım için okuduklarınız anlamsız ve gündeminizden uzak gelebilir fakat Aralık sonunda gündem şekillenecektir. Bu yazıyı ilerleyen günlerde yeniden okumanızı öneriyorum. 1 Ocak’a kadar sonuçlanacak Dolunayın etkisiyle, koç burcunun gündeminde şu konular yer alacaktır:
 1. aileden biriyle ilgili bir meselenin netleşmesi
 2. evinizle ilgili bir konunun sonuçlanması
 3. evlilik gündemi varsa, düğün tarihi vs belirlenmesi
 4. gayrimenkul yatırım konusu varsa sonuçlanması
Dolunay sırasında olumlu Neptün etkileşimi de olacak. Bu etki sayesinde, Dolunay gündeminiz sonucunda, endişelerinizin azalacağını ve rahatlayacağızı düşünüyorum. Özellikle geçmişten gelen endişe ve korkuların yatışması muhtemeldir. Yılın son ve en heyecanlı ayında size mutluluk ve başarı dilerim. Sevgilerimle, Ceyhun]]>