MARS-SATÜRN KESİŞİMİ: 25 AĞUSTOS Öncelikle, son zamanlarda Satürn hakkında çok yazdım ama Mars’ı es geçtim; sonuçta Uranüs, Neptün gibi önemli gezegen hareketlerini öncelikli olarak ele almak zorunluydu. Bunu telafi etmek için, BurcunaGöre’nin ilk ve en önemli yazılarından biri olan Mars yazısını okumanızı öneriyorum, Mars’ı yakında tanıyacaksınız, işte yazı: Astrolojide Mars. İki güçlü enerjiye sahip gezegenin aynı noktada olmasının astrolojide önemli bir anlamı var ve 25 Ağustos’ta hep birlikte bunu yaşayacağız. Hem Mars hem de Satürn akrep burcunda aynı konumda olacak. Peki asıl soru şu: Mars mı Satürn mü etkin olacak? Mars, 2 yıldır Satürn’ün işgal ettiği akrep burcunu kurtarmak için gelen özel harekat timi gibi bir rol oynayacak, bu nedenle etkin olan Mars olacaktır. Öncelikle, 2012 Ekimden bu yana koç burcuna Satürn etkisini birkaç örnekle açıklayayım, sonra Mars ne yapacak, onu ekleyeceğim:

 1. her türden kayıp artık tahammül edilemez oldu
 2. gücünüzü, paranızı, sevgilinizi/eşinizi vb. kaybetmekten korkuyorsunuz
 3. güç ve parayı yönetmek, insanları kontrol etmek istiyorsunuz çünkü size zarar verebileceklerini fark ettiniz
 4. kimse sizin elinizden bir şey alamamalı, bunu garanti altına alma isteğiniz karşı konulamaz seviyede
 5. şüpheci ve kıskançsınız, insanların niyetlerini okumak için gözlerinde/sözlerinde gizli anlamlar arıyorsunuz
 6. güvenmekte zorlanıyorsunuz, kazık yemek size göre değil
 7. yaşadığınız derin kaybetme korkusu, cinsel hayatınızı olumsuz etkiledi
 8. eşinizle/sevgilinizle eskisi gibi her şeyi paylaşmak istemiyorsunuz, sırlarınız artmaya başladı
 9. travmatik bir olay yaşadınız, belki bir yakınınızı kaybettiniz, sizi derinden sarstı
 10. hayatın hiç de adil olmadığını fark ettiniz, daha güçlü ve gaddar olmanın zorunlu olduğuna inandınız
Satürn etkisi güçlüdür, ya sorunlar yaşatır ya da bir sorun olmasa dahi, varmış gibi görmemize neden olur. Koç burcu, kaybetmek istemiyor, Satürn, kontrolü elinde tutması gerektiğine dair sinyaller göndermeye devam ediyor. Satürn kusur kabul etmez, her şeyin pürüzsüz olması gerektiğine inandırır, bir çeşit sürtünme etkisi yaratarak zamanı yavaşlatır ve yaşadığımız olayların ağır çekimde görünmesine olanak sağlar. Böylece, her küçük detay dahi gözümüze net olarak görünmeye başlar. Ayrıca, Satürn 3 yıl boyunca sürtünme etkisini artırdıkça artırır ve sonucunda “işler kızışır”. Koç burcu için Mart 2014’te başlayan Satürn Retrosu çok çarpıcı etkiler yapmış olmalı, ki bu süreçte kendisini büyük bir baskının altında hissetti. 1 Temmuz dönüm noktasıydı, aylar boyu hissedilen çaresizlik, zayıflık ve kontrolün elden gittiğine dair korku ve bunun sonucu biriken öfke serbest kaldı. Bu dönemde, enerjisini kontrollü şekilde açığa vuranlar şanslıydılar çünkü bir miktar rahatlama yaşadılar ancak öfkesini hep içinde tutanlar, Mars’ın kızgın enerjisi ile buluştuğunda bir patlama yapma potansiyeline sahipler. Koç burcu için 2 farklı seçenek var, geçmişte yaptıklarına göre şu 2 tepkiden birini verecek:
 1. Satürn nedeniyle biriken öfkesini kontrollü bir şekilde açığa çıkarmayı başaracak ve “kontrol etme” ihtiyacının gereğini yapıcı şekilde yapacak. Bir örnek vereyim: iş yerinde daha iyi bir konum istiyorsunuz ancak rakipleriniz de var ve sizi son zamanlarda çok üzdüler. 25 Ağustos enerjisi ile birlikte; stratejik hamlelerle, yaratıcı çözümlerle, sabırlı ama güçlü/emin adımlarla istediğinizi elde edeceksiniz, kaybeden değil kazanan olacaksınız.
 2. yaşadıklarınız öfkenizin birikmesine neden oldu, çaresizlik ve çözümsüzlük artık hiç istemediğiniz bir şey, harekete geçmek, gerekirse ezip geçmek istiyorsunuz. Bu nedenle, patlamaya hazır bir volkan gibisiniz; önünüzde duran her şeyi yakıp yıkma potansiyeliniz var. Örnek olarak, sevgilinizin/eşinizin hayatında biri olduğundan şüpheleniyorsunuz ancak emin olamadınız. 25 Ağustos enerjisi, harekete geçip gerçeği açığa çıkarmak, şüphelerinizin doğru çıkması halinde ise ortalığı dağıtmak için elinize aldığınız balyoz olacak. Yani, fazlasıyla birikmiş bir enerji varsa, çok sert tepki verme ihtimaliniz var, tabi böyle bir durum varsa bunu ancak siz bilirsiniz; dikkat.
Önemli bir konu daha var: 25 Ağustos başak burcunda Yeni Ay yaşayacağımız gün olduğu için ve Yeni Ay enerjisi, o sırada yaşanan diğer enerjilerin etkilerini önemli ölçüde artırdığı için, 25-30 Ağustos arasında Mars-Satürn enerjisi iyiden iyiye artacak. Bu nedenle, bu enerjiyi doğru yönetme görevi sizlere düşüyor. Benim görüşüm, Mars-Satürn kesişimi mükemmel bir enerjidir, denk geldiği zaman itibarı ile, Satürn baskısından kurtulma/çıkış yolumuzdur, çözüm bulma fırsatıdır. Bununla birlikte, doğru kullanılmazsa kötü sonuçlara neden olabilir, dediğim gibi, birikmiş çaresizlik ve öfkenin bir anda açığa çıkması, bir yanardağın lav püskürtmeye başlaması veya güçlü bir depreme benzetilebilir. Son olarak,sadece koç burcuna özgü bir enerjiden bahsedeyim: işin içinde Mars, Satürn ve Pluto’nun yönettiği 8. ev olduğu için, şiddet temalı olaylara karşı temkinli olmanızı öneriyorum. Tabi ki çok az kişi için geçerli ancak söylemeden geçmek olmaz. Özellikle, Uranüs de koç burcunda Retro sürecindeyken, temkinli olmanızı öneriyorum. Eğer hayatınızda, birileri öğrendiğinde olay çıkmasına neden olacak gizli/saklı şeyler yoksa bu söylediklerimi unutun, hiiiç dert etmeyin, sizle alakalı bir durum yok ancak varsa, önümüzdeki 10 gün  ekstra dikkatli olmanız şart! Sevgilerimle.]]>