Temmuzu Sevmek için 5 Sebep Ben de yeni döneme ayak uydurarak ilk defa Merkür-Venüs etkilerini yazacağım, BurcunaGöre’de hiç olmamış bir olay diyebiliriz çünkü 23 Nisan 2014’te yazmaya başladığımdan bu yana, Satürn ve Uranüs Retrosu ve Mars-Uranüs karşıtlığı hayatımızın temek dinamiklerini şekillendiriyordu ve Merkür-Venüs etkisini yazmanın bir anlamı olamazdı. Bu nedenle, ne Merkür yazdım ne de Venüs, hatta yönetici gezegenini Mars’a bile birkaç yazı hariç değinmedim, daha büyük olaylar oluyordu. Doğru yapmış olmalıyım ki yazmaya başladığımdan beri sizden gelen yorumlar çok olumlu oldu. Dediğim gibi devir değişti, zamanın ruhu artık başka. Uzatmadan yazıya geçeyim, sabretmek istemeyeceksiniz, sizin tarzınız değil bir kere 🙂

10 AĞUSTOS DOLUNAY

Her ay güneş ve ay karşıt burçlara geçtiğinde nur topu gibi bir dolunayımız olur, Ağustos ayı dolunayı ise her zaman kova burcunda yaşanır. Güneş aslan burcunda ve ay kova burcunda olduğu için kova burcu dolunayı deniyor bu arada, ayın konumuna göre yani. 10 Ağustos dolunayında, güneş ve ayın karşıt burçlarda olması nedeniyle bir çelişki yaşayacağız, gerçi dolunay enerjisini her ay yaşadığımız için bağışıklık kazandık çoktan, fazla sarsılmıyoruz. Ancak dolunay büyük bir ikilik/zıtlık yaratır ve bir dönemin fikren veya fiilen sona ermesine yol açar. Koç burcu, kova burcundaki dolunayı şöyle yaşayacak:
  1. hayatın her anından zevk almak, aşık olmak  istiyorum; mutlu ve neşe içinde yaşamak, korkusuzca! Carpe Dieeeemmm!!
  2. hedeflerim ve amaçlarım var, ulaşmak istediklerim için zevki neşeyi bir kenara bırak, gerçekçi ol, hayatta başarılı olmak için her zaman sevdiklerinle olamazsın, bazen de sana destek olacak insanlarla bir arada olmalısın, network önemlidir.
15 Ağustos’a kadar sürecek dolunay sürecinde, koç burcunun çatışma yaşayacağı alanlar genel hatları ile bunlar. Peki ne olabilir? Örneğin, sevdiklerinizle bir arada olmak, tatil yapmak varken, bir iş görüşmesi yapmanız gerekebilir, ya da arkadaşlarınızdan birisi tadınızı kaçıracak saçma sapan bir sorun çıkarabilir. Sinir bozucu değil mi? Bunun gibi işte, ama bunlardan hiç biri olmayabilir, sadece hayata bakış açınız değişebilir, yani fikirleriniz, yani siz! 10 Ağustos dolunayı, her dolunayda olduğu gibi, bir dönemin sonu olacak; böylece Temmuz sonundaki yeni ayda başlayan yeni dönemin yerleşmesini/kesinleşmesini sağlayacak.

SATÜRN ETKİSİ

Satürn Retrosu, koç burcunu bilinçaltının karanlık dehlizlerine hapsetti uzunca bir süre, ana konu kaybetme korkusuydu. Neyi kaybetme diye soracak olursanız, her türden kaybetme diye cevap vermek doğru olur ancak örnekler vereyim:
  1. işinizde konumunuzu kaybetme
  2. statünüzü kaybetme
  3. eşinizi/sevgilinizi kaybetme
  4. bir yakının ölümü ve beraberinde gelen ölüm korkusu, en büyük kaybetme durumu
  5. paranızı kaybetme
Satürn Retrosu yazımı okuduysanız (okumak için tıklayın: Satürn Retrosu) retronun getirdiği çaresizlik hissini anlattım, ne olduğunu artık iyi biliyorsunuz. Bu süreçte, koç burcu kendini zayıf ve güçsüz hissetmiş olabilir, hayatının kontrolünü yeterince elinde hissetmemiş de olabilir. Bunlar Satürn retrosunun koç burcuna yaşatacağı klasik etkilerdi, yaşandı bitti. Koç burcu; Satürn baskısını zorlu bir alanda yaşadığı için, retro sonrasında kendini çok ama çok rahatlamış hissetti, bu çok iyi, evet. Ancak, yazıda belirttiğim gibi, baskı altındayken aklınızdan geçenleri uygulamak için acele etmeyin, zaman en büyük ilaç derler, hele ki güç mücadelelerine girmek gibi bir gündeminiz varsa, biraz daha bekleyin derim. Hatırlatma: Satürn etkisini doğru anlamak çok önemli! Satürn, etkilediği alanda bazen yoktan sıkıntı yaratır, bir sorun olmasa dahi  “bir sorun varmış gibi” hissetmemize neden olur. Eğer Satürn’ün etki alanında yaşadığınız sorunlar 2013 sonrasında oluştuysa, gerçeklere dayanmıyor olabilir. İki kere düşünün!

MERKÜR ETKİSİ

Merkür, hızlı yol alan bir gezegendir, güneşim devasa yer çekiminden en çok etkilenendir, çünkü güneşe çok yakındır. Bu nedenle, burçlarda uzun süre durmaz, ki 15 Ağustosa kadar aslan burcunda olacak, sonrasında Eylül başına kadar başak burcunda kalacak. Koç burcu, Merkür’ün aslan burcunda olduğu süreçte neşe ve eğlence arayacak. Eğlenmek, romantizm, aşk ve cinsellik aklınızın ilk sırasında olacak. “En güzel gün bugündür” tarzında bir bakış açısında olacaksınız, ki zaten bir süredir öylesiniz. Güzel bir durum, değil mi 🙂 Ayrıca, varsa zihniniz çocuklarınızın ihtiyaçlarıyla ilgilenmek için daima hazır durumda, süper! 16 Ağustos sonrasında çalışma havasına gireceksiniz; sürekli koşturmak, yapmanız gereken ne varsa yapıp kurtulmak, bütün işleri sorunsuz halletmek aklınızdan geçen ilk şey olacak. Aksini yapıp işleri aksatırsanız, düşünceler zihninizde uçuşup sizi rahatsız eder zaten, 16 Ağustos gelsin, demek istediğimi anlarsınız. Hatırlatma: Merkür zihnimizdir, iletişim kurma isteğimizdir; bu nedenle bizi hangi alanda etkiliyorsa, zihnimiz o alana yönelmek ister.

VENÜS ETKİSİ

Venüs tarafında işler süper olacak çünkü güzelliğin ve rahatın gezegeni Venüs, sizi aşkla dolup taşıracak. Romantizmi m istiyorsunuz, Ağustos boyunca bolca vaktiniz olacak. Zaten çok çekici olacaksınız, herkes size bayılacak. Öyle böyle değil 🙂 Eşiniz/sevgiliniz varsa romantizm ve cinselliğin keyfi başka olacak. Yalnız mısınız, tam zamanı, yaz aşkı dediklerini siz yaşıyorsunuz zaten her zaman, oh be, ne güzel valla! Her yıl ağustos ayında güneş yetmiyormuş gibi bu yıl Venüs de yanınızda, aşk ayaklarınızın önüne serilebilir, haberiniz olsun. Bu söylediklerim, 13 Ağustos itibarı ile başlayacak ve ay boyunca devam edecek. Tadına varın, hayatınızın aşkını bulmak için daha iyi bir zaman kesinlikle olamazdı, Jüpiter de aslan burcunda çünkü. Sevgiler.]]>