Koç burcu 2016 yorumu, önümüzdeki 1 yıllık süreci tarif ediyor; koç burcunu neler beklediğini, hangi alanlarda fırsatların ve zorlukların olacağını anlatıyor. Değerli dostlar, yıllık yorumunuzda elimden geldiğince detaylardan uzak kalmaya çalışacağım ki büyük resmi görmek mümkün olsun. Zaten aylık yorumlarınızda detaylıca gündeminizi anlatıyorum, bu yazının bir farkı olmalı.. Yolunuzu aydınlatmasını dileyerek koç burcu 2016 yorumuna başlıyorum. 👍 😊

Koç Burcu 2016 Jüpiter Etkisi

2016 yılında hayatınızda önemli bir rahatlama hissedeceksiniz. Endişeler azalacak, sorunlar can sıkmayacak, umursamaz olmak kolaylaşacak. Şansın gezegeni Jüpiter hayatınıza huzur, mutluluk ve rahatlık getirmek üzere.. Hatta bir süredir bu etkileri yaşıyor olmalısınız, geçen Eylülden itibaren neler değişti? Gerçi şöyle de bir durum var: Jüpiter rahatlama getirirken, Satürn ve Neptün ile ilişkili alanlarda sert açılar yapıyor. O konuya ileride değineceğim, şimdilik erteleyelim ve Jüpiter’den devam edelim. Koç burcu Jüpiter’den şu alanlarda etkiler alıyor:
 1. iyi bir işe girme imkanı, iş değişimi
 2. iş hayatınızda rahatlama
 3. hayatın kolaylaşma, yüklerin azalması
 4. sportif faaliyetlere yönelim, keyifli hobiler
 5. arkadaş ilişkilerinin sorunsuz yürümesi
 6. evlilik gibi bir gelişme ile hayatınıza yeni bir düzen
Bu etkilerle birlikte “yorucu olmayan” bir yıl sizi bekliyor diyebiliriz. Üzerinizdeki baskı ve kaygılarınız mutlaka azalacaktır, keyifli bir dönemdesiniz.. Bu noktada bir hatırlatma yapayım: Ocak – Mayıs 2016 arasında Jüpiter gerileyecek. Tabi bu süreçte güzel etkiler bir ölçüde değişime uğrayacak. Yılın ilk 5 ayında “işler yolunda değil, bir şeyler yapmalı” hissine kapılmanız mümkündür. Diğer yandan, Jüpiter gerilemesi sırasında ciddi yol alabileceğinizi de belirtmek isterim. Şöyle ki; her şeyin kendiliğinden iyi gitmeyeceğini fark ettiğimizde çaba sarf etmeye başlarız ya, işte o dönem geldi. Çabalarımızın sonucunu hepimiz bir şekilde alıyoruz. Oluruna bırakmak da bir seçenek tabi ama bazen zorlamak da gerekiyor. Yılın ilk birkaç ayında zorlamak gerekli. Gerileme sürecinde işler daha yavaş veya sorunlu olmaya başlarsa, bilmenizi isterim ki 9 – 16 Mart arasında düzelme işaretleri alacaksınız. 9 Mart ve takip eden günler önemli gelişmeleri işaret ediyor. (Ekleme: Mart yorumunuz  hazır, okumak için: Mart 2016 koç burcu yorumu) Diğer yandan, Jüpiter Eylül ayında burç değiştirecek, başaktan teraziye geçiyor. Yani etkilerini farklı bir alanda daha hissedeceksiniz: evlilik ve ilişkiler. 2016 yılının son çeyreğinden sonraki 1 yıllık zaman diliminde; evliler için daha keyifli bir özel hayat, ilişkisi olanlar için evliliğin gündeme gelmesi ve yalnızlar içinse doğru insanla tanışma şansı olacaktır. Alıcılar açık olmalı. 😄 Söz konusu Jüpiter olunca hep güzel şeylerden bahsediyoruz fakat siz epey güzel yaşıyor olacaksınız.. Bu yılın olumlu sonuçlarını bizlerle paylaşmanızı da bekliyorum. Tabi gökyüzünde sadece Jüpiter yok. Satürn de var Pluto da.. Onların etkisine kapılıp içinizi karartmayın. İyimser kalarak güzel yaşamaya, daha iyi bir gelecek inşa etmeye devam..

Koç Burcu 2016 Güneş Tutulması

Güneş tutulması öyle beklenmedik etkiler getirir ki değerli dostlar, bazen kendi yaşadıklarımızı ağzımız açık seyrederiz. Tutulmaların ilki 9 Mart 2016 tarihinde balık burcunda, ikincisi ise 1 Eylül 2016 da başak burcunda.. Bu yılki tutulmalar sizin için keyifsiz alanlarda gerçekleşiyor diyerek olumsuz bir haber vermiş olacağım malesef. Elçiye zeval olmazmış. Yine de bir hatırlatma yapayım: 20 Mart 2015’te gerçekleşen Güneş tutulması da balık burcundaydı. Martın son günlerinde neler yaşanmıştı, hatırlıyor musunuz? Etkileri şu alanlarda olacak:
 1. engelleyemediğiniz olumsuz bir olay yaşanabilir
 2. bir ayrılık veya kayıp olabilir
 3. gerçek dışı bir suçlamayla/iftirayla karşılaşabilirsiniz
 4. sağlık sorunu olabilir
 5. iş yerinde pozisyon/itibar kaybı gerçekleşebilir
 6. iyi ihtimaller de var: bir sevdiğinize yardım etmeniz gerekebilir
 7. bir sağlık sorunu aşabilirsiniz
Yılın en önemli zamanlarını kuşkusuz Martta yaşayacağız. Hepimizin hayatında önemli gelişmeler olacak. Belki şimdiden saydığım konularda gündeminizi meşgul eden meseleler olmuştur. Marttaki gündemi tahmin edebiliyor musunuz? Diğer yandan, 23 Martta terazi burcunda Ay tutulması gerçekleşiyor. Ay tutulması etkileri, Güneş tutulmalarından farklı olarak yeni bilgi/olaylar ile dönem başlatmaz. Tersine, var olan bir gündemin sonlanmasına veya sonuçlanmasına vesile olur. Bu noktada biraz geriye, 2015 Ekim’e gidelim. Ekimde hayatınızın düzenini değiştirebilecek ölçüde önemli bir girişiminiz/kararınız olduysa, Ay tutulmasıyla birlikte o konunun sonuçlanması mümkündür. Bu arada bir not düşeyim: Eğer 23 Mart Ay tutulmasında işler beklediğiniz gibi sonuçlanmazsa telaşlanmayın! Ekim 2016’dan itibaren, Jüpiter’in Güneşle temasından sonra, şartlar lehinize dönecektir. Güneş/Ay tutulmalarının etkilerini koç burcu 2016 Mart yorumunuzda detaylı anlatacağım.

Koç Burcu 2016 Satürn Etkisi

Satürn bir şekilde gündeme damgasını vuruyor, hayatımızın yapısını değiştiriyor. Hayatımızı dönemlere ayıracak olsak kesinlikle Satürn’e göre değerlendirme yapardık. Önemlidir Satürn! Başlıca etki alanı sizler için şöyle:
 1. iyimserlik ve geleceğe inanç
 2. düşünce yapınız, hayat görüşünüz
 3. yeni açılımlar yapma ihtiyacı, gelişim isteği
 4. eğitim hayatınız, master/doktora dahil
 5. yurt dışında yaşama/öğrenim
 6. seyahatler ve yeni insanlarla tanışma
 7. yaşam alanı ve etki alanınız/sınırlarınız
 8. öğretmenlik ve danışmanlık
Satürn 2016 yılında bu konularda baskı oluşturacaktır. Zaten ilk ayak seslerini Aralık başında duymuş olmalısınız. Satürn geldiğinde bir kısıtlanmışlık durum oluşuyor içsel veya dışsal etkiler sonucunda. Aralık başında hangi alanda baskı oluştu hatırlıyorsunuz değil mi? O süreç yıl içinde devam edecek. Diğer yandan, özellikle Satürn gerilemesinin yaşanacağı 25 Mart – 13 Ağustos tarihlerini not etmek gerekiyor çünkü baskı o dönemlerde artacaktır. Satürn’ün yıl içindeki etkilerini incelediğimizde, sürekli aynı olmadığını görürüz. Bazen daha fazlası için çabalarız bazen çaresiz kalır yerimizde sayarız. Gerileme dönemlerinin çaresiz kaldığımız veya öyleymiş gibi hissettiğimiz sıkıntılı süreçler olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca gerileme öncesinde yaşanacak duraklamada (18-24 Mart) baskı zirve yapacaktır. Hayatın olağan seyrinde en çok odaklandığımız konular Satürn’den geldiği için, Satürn etkisini daha anlaşılır kılmak istiyorum:
 1. eksik/yetersiz hissederiz, bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (içsel etki)
 2. kontrolümüz dışında yaşanan olaylar nedeniyle bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (dışsal etki)
Gerileme süreçlerinde “bir şeyler yapma ihtiyacımıza” rağmen yapamayız. Bu nedenle (geçici bir süre) çaresizlik hissi oluşur ve baskı altında kalırız. 2016 yılında Satürn kaynaklı baskı, Mart sonunda başlayıp Haziran ayının ortalarında büyük ölçüde azalacak. 13 Ağustos’ta ise gerileme sona erdiği için tamamen bitecek. Sabır, direnç ve kontrolle aşılabilecek bir süreç! Şöyle düşünüyorum ve kendim de uyguluyorum: Baskının hangi tarih aralığında artacağını bilmek, farkındalık edinmek en önemli çözüm. Böylece kontrollü adımlar atmak kolaylaşıyor ve “nasılsa geçip gidecek lanet olası” deme gücü bulabiliyoruz. 💪

Koç Burcu 2016 Mars Gerilemesi

Mars gerilemesi önemlidir çünkü az yaşanır. Mesela Merkür yılda 4 kez gerilerken Mars 2 yılda bir kez geriliyor. Bu nedenle de gerilemenin etkisine alışık değiliz (unutuyoruz) ve başladığında etkileri son derece belirgin ve çarpıcı oluyor. Zaten kesinlikle zamanın akışını ve tempomuzu değiştiriyor. Mars gerilemesini en son 2014 yılının ilk 5 ayında yaşamıştık. O dönem Mars terazi burcunda geriledi, etkilerini ise eşiniz/sevgiliniz başta olmak üzere tüm ilişkilerde yaşadınız. Hatırlanmayacak gibi değildir ama yine de sorayım: O dönem neler olmuştu? Bu sefer etkileri farklı alanda olacağı için aynı konuların gündeme gelmeyecek, içiniz rahat olsun. Mars gerilemesi 2016 yılında akrep-yay burçlarında olacak. Bu nedenle etkilerini ve sonuçlarını iki farklı alanda ve çok boyutlu olarak yaşayacağız. Mars yılın başında akrepte, ki akrepteki gelişmeleri 2013-2014 Satürn döneminden çok iyi biliyorsunuz: finansal konular, çatışma ve rekabet, hırs ve mücadele.. Yaydaki gelişmeler ise Satürn başlığında belirttiğim konular.. Mars gerilemesi adım adım şöyle:
 1. Ocak başında akrebe geçecek
 2. 17 Nisan’da yay burcunda gerilemeye başlayacak
 3. 29 Haziran’da akrepte iken gerileme sona erecek
 4. 2 Ağustos’ta yaya tekrar gelecek
 5. Eylül sonunda oğlak burcuna geçtiğinde süreç tam olarak sonlanacak
9 aylık bir süreçten bahsediyoruz ki, normalde Mars bir burçta 45 gün kalıyor. Yani epey uzunca bir süre akrep-yay arasında hareket halinde olacak, her iki burçta birer kez duraklayacak.  Bu süreçlerin etkisiyle, 2016 yılının 2015’ten çok daha farklı bir yıl olacağını bilin istiyorum. Hepimizin hayatınızda önemli değişimlere yol açacak ve gidişatı değiştirecektir. Bu nedenle, 2016 yılında akrep-yay konuları çerçevesinde gündem oluşacağını, zaten Satürn’ün de yayda olduğunu düşünerek ilginç bir yıl yaşayacağımızı söylüyorum. Şubatta Mars etkisine bir kez değineceğim, Nisan aylık yorumunuzda ise detaylıca anlatacağım.

2016 Özet

Koç burcu 2016 yorumu yılın belli başlı tarihleri üzerinden zamanın ruhunu çözümlemeyi amaçladı. Umarım ki 2016 yılına dair istek ve hedefleriniz doğrultusunda hayatınızın gidişatını anlamaya katkısı olmuştur. Hep birlikte zaman ilerledikçe yaşayıp göreceğiz, yeter ki sağlığımız yerinde, sevdiklerimiz yanımızda olsun. Son olarak kısaca özetleyelim: Yılın ilk yarısı çok hareketli olacak, Temmuz ayından sonra epey rahatlayacağız. Mart sonu – Haziran arasının zor olacağı neredeyse kesin çünkü Mars, Jüpiter, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkileri eş zamanlı olarak yaşayacağız. Bir not: Ocak ayına dair her burca özel aylık yorum yazmayacağım izninizle, Yeniay ve Dolunay için birer yazı yazmayı planlıyorum. Mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim, sonraki yazılarda görüşmek üzere. 👍 😊 Sevgilerimle, Ceyhun]]>