Koç burcu 2015 yorumu, 2015 yılında koç burcunu ne bekliyor sorusunun cevabını Burcuna Göre farkıyla veriyor. Öncesinde yazının ana hatlarına dair bir giriş yapacağım, şunu görmenizi istiyorum: hayatınız bölümlerden oluşur, ki bu bölümleri size anlatmak istiyorum. Öncelikle, hayatımız toplam 12 alandan oluşur. Astrolojide bu alanlara “ev” diyoruz. Yazılarımda çok fazla şu ev bu ev deyip kafa karıştırmak istemediğimden yazmıyorum ama aslında tamamen bu evlere/alanlara göre yazıyorum. Diğer taraftan, güneş sistemimizdeki her gezegen kendine has bir enerji taşır ve gök kubbede yer değiştirdikçe, enerjileri ile bu evleri/alanları etkisi altına alarak hayatımızı değiştirirler. Buradan yola çıkarak bir sonuca varalım öyleyse: hayatınızın bir alanı/evi, etkisi altında olduğu gezegenin enerjisi ile olumlu bir şekilde değişirken, diğer bir alanda yer alan farklı bir gezegenin enerjisi, o alanda yıkıma neden olabilir. Önemli olan, hangi alanda hangi tür bir enerjinin olduğunu bilip, ona göre davranabilmektir. Mesela, şans getiren Jüpiter daha çok kazanmanızı sağlarken, Pluto nedeniyle tüm ilişkileriniz tepetaklak olabilir. Bu nedenle, 2015 yılı yazınızı okuduğunuzda, seneye hangi alanlarda şanslı olacağınız, hangilerinde engellerle karşılaşabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Ayrıca, benzer alanlarda olumlu ve olumsuz etkiler aynı anda olursa, tahmin edeceğiniz üzere olumlu tarafı daha az hissedeceksiniz. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Hadi başlayalım.

KOÇ BURCUNUN GELİŞİM ALANLARI: JÜPİTER ETKİSİ

Şimdi size “Geçtiğimiz 6 ayda şanslı olduğunuz alan aşk ve mutluluktu, eskiye göre daha neşeliydiniz” desem, biliyorum ki bazılarınız “hadi oradan” diyecek. Güzelliklerin gezegeni Jüpiter’in neşe getirmesi bir yanda, Satürn, Uranüs ve Pluto’nun enerjileri diğer yanda olunca, hepiniz için aynı güzellikler mümkün olmadı. Hatta diyebilirim ki, bazılarınız çok kötü bir dönem geçirdiniz. Bu söylediklerimi şimdi bir kenara bırakıp hangi alanda Jüpiter etkisini yaşadığınızı söyleyeyim:
 1. ön plana çıkabildiniz mi?
 2. ilişkileriniz daha rahat oldu mu?
 3. artık çocuğunuz mu var?
 4. belki de aşık oldunuz, neşe doldunuz?
 5. yeni bir şeye mi başladınız (belki internet girişimi, belki bir roman)
Jüpiter, bir taraftan içinizde saklı güzelleştirici enerjinin dışarıya daha kolay çıkmasını sağlıyorken, diğer taraftan aşk dolu, sevgi dolu zamanlar geçirme şansınızı da artırıyor. Aralık ayında Jüpiter gerilemeye başladı ve 2015 Nisan ayına kadar gerileme sürecinde olacak, bu alanlardaki güzel etkisini bir süre hissettirmeyecek. Bu konuda detaylı bilgiyi Aralık 2014 yazınızda bulabilirsiniz. Ben 2015’ta olacakları yazmaya devam edeyim. Nisan 2015 – Ağustos 2015 arasında Jüpiter tüm gücüyle yeniden gelecek, bu tarihleri not edin lütfen, bu sayede gelişim imkanlarını daha iyi değerlendirme şansı bulacaksınız. Gelecek planlarınızı yaparken şöyle düşünmelisiniz: Jüpiter etkisini kullanarak daha hızlı yol almak istiyorsam eğer, Nisan 2015’ten itibaren upuzun 4 ayım var, bu süreçteki kazanımlarım yıllarca beni rahat ettirecek. Unutmayın ki, Jüpiter’in desteği sayesinde Nisan ayından itibaren entelektüel birikimlerinizi bir ürüne dönüştürme, dikkat çekici başarılar elde etme ihtimaliniz hiç olmadığı kadar yüksek. Şanslı alan aslında çocuklarınız, ki onlar bir anlamda sizin ürününüz, öyle değil mi? Sevgiyle büyüttüğünüz, her yaptıklarıyla gurur duyduğunuz, neşe kaynağınız, en değerli varlıklarınız..Eğer kurduğunuz bir işe, çizdiğiniz bir tabloya, kağıda döktüğünüz bir hikayeye, hatta yaptığınız bir sunuma da bu gözle bakıyorsanız, bilin ki bu alanda Jüpiter desteği arkanızda olacak. Jüpiter geçişleri tarihi birer fırsattır, fark etmiş olmanızı çok önemsiyorum. Bu nedenle bu süreci en iyi değerlendirmek için kalıcı kazanımlar elde edeceğiniz, hayatınızı değiştirecek ölçüde büyük hedefler seçin. 5 tane küçük  hedef peşinde gitmektense 1 tane büyük hedefi kovalayın. 2015 yılının ikinci yarısında, 11 Ağustos 2015’ten itibaren şanslı alanınız değişecek çünkü Jüpiter başak burcuna geçiyor. Bunun anlamı, 2015 Ağustos’tan itibaren farklı bir alanda gelişim imkanları bulacaksınız. Peki ne yapmalı, hangi konularda güzellikler beklemelisiniz?
 1. endişeleriniz azalacak, hayatınız kolaylaşacaktır
 2. sağlık sorunları olanlar çözecek, olmayanlar çok daha sağlıklı hissedecek
 3. kilo sorunları olanlar zayıflamak için kocaman 1 yıla sahip olacak
 4. spora gitmenin sonuç verdiğini göreceksiniz
 5. kendinizi geliştirme imkanları bulacaksınız, mesela yeni bir hobi edineceksiniz
 6. iş yerinde günleriniz güzel, işleriniz rahat olacak
 7. arkadaşlarınızın desteğini görecek, sevilen/aranan biri olacaksınız
 8. işleriniz ve sorumluluklarınız yük değil mutluluğunuz olacak
Bu dönem şöyle özetlenebilir: hayatınız sorunlardan ve endişelerden arınacak! Ancak unutmayın, Jüpiter daldaki armudu pişirip ağzınıza düşürmez ama ektiğiniz her tohum kocaman birer ağaç olacaktır. Bu nedenle siz çok emek edin, geri kalan kendiliğinden gelecektir.

KOÇ BURCUNUN SINAVLARI: SATÜRN ETKİSİ

Sınavlarımızın kaynağı Satürn’ün ne olduğunu anlatarak başlayayım: yanlışlarımızı gösteren ak sakallı dedenin ta kendisidir ancak tıpkı Leyla ile Mecnun dizisinde olduğu gibi, ak sakallı dedenin elinde bir sopası vardır, güzel güzel anlatmak yerine kafamıza sopayla vurmayı tercih eder. Nihayetinde aklımız başımıza gelir, daha gerçekçi oluruz ve bir daha kesinlikle ayaklarımız titremez, dimdik dururuz. Zor bir süreçtir ancak çok çok faydalıdır, zamanın olgunlaştırıcı gücüdür Satürn, bilgeliktir. Satürn 21 Aralık 2014’te yay burcuna geçecek, 15 Haziran 2015 – 18 Eylül 2015 arasında yeniden akrep burcuna dönecek ve nihayet 2015 Eylül’den itibaren 2 yıl boyunca aralıksız yay burcunda olacak. Satürn’ün yay burcuna geçişi, son yıllarda artan hırslarınız nedeniyle oluşan gerginliğin azalmasına neden olacak, ki birkaç aydır daha rahat olduğunuzu düşünüyorum. Evet geçtiğimiz yıllarda birçok konuda mücadele vermek zorunda hissettiniz, gücünüzü arttırdınız ama size bazı maliyetleri de oldu: bazı insanları üzmek zorunda kaldığınız için sevmeyeniniz/rakipleriniz arttı, ihtiraslı karakteriniz nedeniyle çatışmalar yaşadınız ve yoruldunuz, zaman zaman en yakınınızdan bile şüphe ettiğiniz için sizi sevenleri üzdünüz/kırdınız. Neyse, artık başka bir dönem başlıyor. 2015 yılıyla birilikte yepyeni bir Satürn etkisiyle tanışacaksınız: ben ne yapıyorum? Satürn’ün etkisi, gerçekte kim olmak istediğinizi sorgulamanıza neden olacak. Nerede ve nasıl yaşamak istediğinizi, hayatınızda kimlerin olmasının sizi mutlu edeceğini, hangi işten para kazanmanın size en uygun olacağını, eşinizle/sevgilinizle ilişkinizin nasıl olmasını istediğinizi sorgulamanıza neden olacak olaylar yaşayacaksınız. Kısaca hayatınızın anlamı üzerinde düşünmek zorunda kalacaksınız diyelim..buna dini görüşünüz, insanlardan beklentileriniz, mutluluk ve aşka bakışınız dahil olacak. Bir not düşeyim: 28-29 yaşında olanlar, aynı zamanda Satürn Dönüşü’nün “titre ve kendine gel” temalı oyununa maruz kalıyorlar. Epey sarsıcı bir olaydır, hele ki çalışıyorsanız, iş hayatınızı bir zulüm olarak algılayabilirsiniz. Bu konuyu ileride yazmayı planlıyorum, şimdilik bu kadarını söylemiş olayım. Her Satürn süreci başlarda ve sonlarda en zorludur, bu nedenle ilk darbeye hazırlıklı olmalısınız. Peki neler olabilir, biraz daha detaylandırayım:
 1. hayatınız daha sıkıcı ve sıradan olacak
 2. küçük bir yerde yaşamak zorunda kalacaksınız
 3. şehir/ülke değiştirecek ve yeni ortama ayak uydurmakta zorlanacaksınız
 4. büyük işler yapmak isteyeceksiniz ama kolay olmayacak
 5. yeni insanlar tanımak isteyeceksiniz ama bulamayacaksınız
 6. yurt dışı bağlantılı eğitim/işlerde başarı hemen gelmeyecek
 7. sesinizi daha çok insana duyurmak isteyeceksiniz ama kolayca yapamayacaksınız
 8. hayatınıza heyecan katmak isteyeceksiniz ama sıkılmaktan kurtulamayacaksınız
 9. hepsinin özünde aynı soru olacak, ben gerçekte kimim?
Son olarak yeniden hatırlatayım: 15 Haziran 2015 – 18 Eylül 2015 arasında yeniden güç mücadelelerinin olduğu, para kazanma kaygısının arttığı hırslı bir dönem sizi bekliyor. Bu dönemde neler olabileceğini, nasıl hissedeceğinizi artık çok iyi biliyorsunuz çünkü uzun uzun yaşadınız.

KOÇ  BURCUNUN DÖNÜŞÜM ALANLARI: URANÜS – PLUTO ETKİSİ

Sizin dönüşüm alanınıza Uranüs etkisini de dahil ettim çünkü 2011 yılından beri sizin burcunuzda ve Pluto ile birlikte hayatınızı tamamen değiştirmek, sizi yeni biri yapmak için çarkları döndürüyor. Dönüşüm sürecinizin bir amacı var: “sizi her türlü sınırlamadan kurtararak iradenizi, yani sizi güçlendirmek”. Bu ifadenin geniş, belirleyici olmayan bulanık bir tanımlama olduğunu düşünenler olacaktır, bu nedenle bazı örnekler vereceğim.
 1. karakteriniz ışık hızında değişiyor, ego patlaması yaşıyorsunuz
 2. sizi engelleyen, size baskı kurmaya çalışan insanlara “sıfır tolerans”
 3. engellerden ve kurallardan (2 kelime ile söyleyeyim) koşarak kaçıyorsunuz
 4. eksiden söylemeye korktuğunuz/çekindiğiniz şeyler artık kolayca ağzınızdan çıkıveriyor
 5. büyütülme tarzınızdan, yani ailenizden gelen ama bugün işe yaramayan bazı karakter özelliklerinden kurtuldunuz
 6. başarı ve itibar takıntılı oldunuz, imajınız kusursuz olmalı
 7. itibarınız tavan yaptı, çok havalısınız çok, kendinizi harika hissediyorsunuz
 8. sıradan biri olmak mı? hayır, üstlere tırmanmanız şart
 9. hayatınız hızla/toptan değişti, eskisi nasıldı unuttunuz bile
Bu yazdıklarım madalyonun bir yüzü, bir de diğer yüzü var ki, yukarıda yazdıklarımda kendini bulamayan, aşağıda yazdıklarımda bulacaktır.
 1. bir nedenden kendi hayatınızı yaşayamıyorsunuz
 2. iradeniz ele geçirilmiş gibi, aşık olup kendinizi mi kaybettiniz?
 3. kariyeriniz bir fırtınaya yakalandı, dikiş tutturmakta zorlanıyorsunuz
 4. itibarınız öyle bir sarsıldı ki, toparlamanız epey zaman alacak
 5. iş bulamıyor ya da iş değiştirip duruyorsunuz, dikiş tutturamadınız
 6. özgürlüğünüzü kısıtlayan birisi veya bir durum var, onun kontrolü altındasınız
Yukarıda yer alan iki farklı ihtimaller listesinde, ki biri olumlu diğeri olumsuz, bir ondan bir bundan yaşamış da olabilirsiniz çünkü Uranüs ve Pluto enerjilerinin bizim üzerimizde bir hedefi vardır ama hedefe hep güzel veya hep zorlu yollardan gitmezler. Bazen en iyisini verir, sonra biz verileni doğru idare edemezsek elimizden alabilirler. Olanları bu gözle değerlendirmenizi istiyorum. Uranüs 26 Temmuz 2015 – 25 Aralık 2015 tarihleri arasında, Pluto ise 16 Nisan 2015 – 24 Eylül 2015 arasında gerileyecek. Gerileme dönemleri, yaşanan sorunları aşmak için karakterimizde gerçekleşmesi gereken dönüşüme hazırlık dönemleridir. Aylar boyunca yaşadığımız sorunları içimize atarız ve gerileme bitmek üzereyken bir değişim/dönüşüm yaşarız. Gerileme bittiğinde ise artık başka birine dönüşürüz. 2015 yılı içinde, zamanı geldikçe, dönüşüm süreçleri hakkında yazmaya, önemli günleri size hatırlatmaya devam edeceğim.

2015 GÜNEŞ TUTULMALARI

2015 yılında 2 güneş tutulması yaşayacağız, birincisini çok sevmeyebilirsiniz.. 20 Mart 2015’te balık burcundaki güneş tutulması nedeniyle kendinizi çok iyi hissetmeyebilirsiniz çünkü hata yapmak, aldatılmak veya aldatmak, sağlık sorunları yaşamak ve bazı durumlarda pişmanlıklar ve kayıplar anlamına geliyor. Burada en karanlık pencereden bakmamak lazım, mesela aldatma/aldatılma olayını sevgiliniz veya eşiniz olarak algılamayın, iş yerinde verilen sözün tutulmaması da aldatılmak değil midir? Kayıp deyince de aklınıza ölüm veya büyük maddi kayıp gelmesin mesela, bazı haklarınızı ve imtiyazlarınızı kaybedebilirsiniz. Mesela iş yerinde size özel bir araç tahsis edilmiştir, bunu alırlar veya emekli olduğunuz için geliriniz azalabilir. Belki de uzun süredir yapmanız gerekeni yapıp, sorun yaratan birini hayatınızdan çıkarabilirsiniz, bu da kayıp tanımıma giren konulardan birisi. İkinci güneş tutulması ise 13 Eylül 2015’te başak burcundaki güneş tutulması, ki hayatınızın hareketlenmesine neden olacaktır. Kilo sorunları olanlar için spor demiştim ya Jüpiter’de, bu güneş tutulması başlamak için en doğru zaman mesela. Ayrıca, yeni bir hobiye başlamanın da tam zamanı, ki zaten o gün geldiğinde ortam hazır olacaktır. Diğer taraftan, sigara içenlerin bırakmaları için yılın en ideal günleri, işte buna şimdiden hazırlanın. Günü geldiğinde her iki güneş tutulmasının etkilerini kapsamlı olarak yazacağım.

2015 MERKÜR GERİLEMESİ TARİHLERİ

BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri, değerli okurlarım, Merkür gerilemelerinin etkisini çok iyi biliyor. Zamanı geldiğinde yazacağım için şimdi sadece tarihlerini veriyorum: 21 Ocak 2015 – 11 Şubat 2015: Kova burcunda Merkür gerilemesi 18 Mayıs 2015 – 11 Haziran 2015: İkizler burcunda Merkür gerilemesi 17 Eylül 2015 – 9 Ekim 2015: Terazi burcunda Merkür gerilemesi Gördüğünüz üzere, bu yıl da Merkür gerilemeleri hava grubu burçlar olan kova, ikizler ve terazide olacak.

2015 VENÜS GERİLEMESİ TARİHLERİ

Venüs gerilemesini 25 Temmuz 2015 – 06 Eylül 2015 tarihleri arasında aslan burcunda yaşayacağız, detaylarını zamanı geldiğinde vereceğim. Önümüzdeki 8 ay boyunca Venüs bütün güzel enerjisiyle bizimle olduğu için acele etmeye gerek yok 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>