Yeni ay, Güneş ile Ay’ın aynı hizaya gelmesidir. Bulutsuz zamanlarda gökyüzünde ay’ı göremediğimiz karanlık gecelerde, yeni ay yaşandığını anlayabilirsiniz. Gökyüzünde ay yoksa, bilin ki harika bir enerji vardır.

Yeni Ay’ın Özellikleri

Astrolojide yeni ay, çok önemli bir dönemi işaret eder. Her burçta yılda 1 defa, toplamda ise yılda 12 defa yeni ay yaşadığımız için, başta yeni ay’ın yaşandığı burç olmak üzere, hepimiz çok değerli bir enerjiyle dolup taşarız. Yeni ay, yeni başlangıçlar yapmanız için, kainatın size gönderdiği değerli bir mesajdır. Hangi alanda etkileniyorsanız, o alanda oluşan yeni ihtiyaçlarınızı karşılamak için harekete geçmeniz gereken bir dönemdir. Yeni ay enerjisi, her zaman hayatımızı gözle görülür bir şekilde değiştirmez. Bazen yeni ay’ın etkisini bilinç-altımızda yaşarız ve hayata bakışımız değişir. Mutlaka yeni başlangıçlar yaşarız ancak her zaman dışa vurumu olmaz. Örneğin, yeni ayda yeni bir işte çalışmaya başlayabileceğiniz gibi, mevcut işinizle ilgili yeni bir bakış açısı da geliştirebilirsiniz. Hayatınızda görünür bir değişiklik olmaz ancak siz başka birisi olmak için değişmeye başlarsınız.

Yeni Ay Etkisi

Size yeni ay etkisini rengarenk bir bukalemun üzerinden anlatayım: Biliyorsunuz, bukalemunların gözleri farklı yönlere bakar. Yönlerini bulmak, tehlikelerden korunmak ve avını/hedeflerini tespit etmek için farklı yönlere bakan gözleriyle çevresinde olan biteni anlamaya çalışır, ağaçlar dallarında ağır adımlarla ilerler. Tıpkı bizim kendi hayatımızda yönümüzü bulmak, hedeflerimizi saptamak için aynı anda pek çok şeyle ilgilendiğimiz gibi… Bukalemunun iki gözü sadece tek bir sebeple aynı anda aynı yöne bakar: tespit ettiği avını yakalamak için harekete geçeceği anda, avına odaklanmak için. Şimdi bukalemunun bir gözünü Güneş (istekleriniz), diğer gözünü de Ay (ihtiyaçlarınız) olarak düşünün. Bir ay boyunca bir gözünüz bir tarafa bakarken, diğer gözünüz farklı tarafa bakıyor ve YENİ AY geldiğinde, her iki gözünüz aynı anda aynı yöne bakmaya başlıyor. Çünkü bir ay boyunca yaşadıklarınız sonucunda, hayatınızdaki eksiklikleri fark ediyorsunuz ve bunları gidermek için harekete geçmek istiyorsunuz. İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız bir/tek oluyor. Tek bir hedefe odaklanıyor ve harekete geçmek istiyorsunuz. Tıpkı bir bukalemunun hedefini tespit edip odaklanarak harekete geçmesi gibi… Sanırım bu örnek, yeni ay’da oluşan hareket enerjisini, yani yeni ay enerjisini anlatan en iyi örnek oldu. Kendimi tebrik ediyorum :)]]>