3 ayın astrolojisi Ocak ayının olumsuz bir enerjiye sahip olmasının ikinci nedeni, 2 yılı aşkın süreden beri Uranüs ve Pluto arasındaki etkileşim. Hakikaten çok zorlayıcı bir enerji yayıyor, dünyadaki karmaşanın en büyük sorumlu diyebiliriz, hatta şu anda tek sorumlusu. Milyonlarca insanın evsiz kaldığı, ülkelerine terk ettiği, yüz binlercesinin katledildiği zamanları yaşamıyor muyuz? Umarım ki bu etkileşim, daha büyük çaplı bir savaşın öncüsü olmaz, ki 2. Dünya Savaşında olmuştu. Önümüzdeki günlerde bu konuya özel bir yer ayıracağım.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yaşadığınız Dolunay yengeç burcunda olduğu için sizin işinizi, gelirinizi ve hayatınızın rahatını/konforunu etkileme potansiyeli var. Güneş Aralık ayının son haftasında oğlak burcuna geçtiğinden bu yana, kendinizi çok ama çok gergin ve sinirli hissediyor olduğunuzu tahmin ediyorum. Kıskanç, bazen fesat ama her zaman kontrolü elde tutmak isteyen bir haliniz var. Nasıl gidiyor, kavga gürültü oldu mu? “Ben gergin falan değilim ya ne alakası var?” diyen var mı? O zaman iki alternatif var: cinsel istek tavan yaptı ya da kredi/borç işiniz var. Çok alakasız görünen iki konu, nasıl oluyor da aynı cümle de yer alıyor? Astroloji ilginç çünkü hayat da öyle 🙂 Dolunay enerjisi 5-11 Ocak arasında gündeminizi değiştirecektir. Dolunay, bir süredir gündeminizde olan ve ana konusu işiniz, geliriniz, maddi/manevi değerleriniz ve konforunuz olan bir gelişmenin sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu gelişmenin 9-11 Ocak arasında sonuçlanacağını bekleyebilirsiniz. Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
 1. iş değişikliği mi planlıyorsunuz, tam bu tarihlerde sonuçlanacaktır
 2. gelirinize etki edecek bir olay yaşanıyorsa, ne olacağı belli olacaktır
 3. bir süredir kredi işleriyle uğraşıyorsanız, parayı alacaksınız (banka reddedebilir de)
 4. miras meselesi var, mal paylaşımı yapılacaktır
 5. bir çatışma yaşıyorsanız, duruşunuz sayesinde üstün geleceksiniz
 6. tersine, görüşlerinizin ardında duramazsanız kaybedeceksiniz
Aslında Dolunay, bu anlattıklarımdan çok daha karmaşık etkiler içeriyor çünkü 5 Ocak sabahı Dolunay yaşanırken iki gezegen daha yerini aldı: Uranüs ve Pluto. “Nasıl etkiler?” Güzel soru 🙂 Bugün astroloji yorumlarına baktım, dünyada kim neler yazmış diye, kimse Uranüs-Pluto’dan bahsetmemiş doğru düzgün. En büyük umudum Susan ablaydı, belki o yazmıştır dedim, ama yok, o da detaylara değinmeden geçmiş. Ben anlatayım öyleyse: Uranüs ve Pluto birkaç yıldır etkileşim halindeler ve enerjileri sürekli birikiyor. Biriken enerji, bu iki gezegen mutlak açı yaptığında, yani aynı derecede buluştuklarında, ya da birisi güneşle kavuşum yaptığında açığa çıkıyor. Bu ay, Pluto ile Güneş kavuşum yapıyor, bu nedenle İkizler Burcu Aralık 2014 yazınızda belirttiğim Pluto etkisi bu aralar hayatınızda görünür oldu. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Kasım ayına kadar bir şekilde gündemimizde kalacağını yeniden bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, ikizler burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündem değişecek çünkü Mars 12 Ocak’ta balık burcuna geçiyor. Bu dönemde Mars’tan sert bir enerji gelecek, kendinizi enerjik, sinirli ve huysuz hissedebilirsiniz. Sanki bir şeylerin acilen değişmesi gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Mars coşku dolu agresif enerjidir. Bu enerjiyi iyi değerlendirmek de mümkündür, ele yüze bulaştırmak da..İlkini yapmak için, kariyerinizde planladığınız bir atılım varsa ona odaklanmanızı öneriyorum. İkincisi ise, aranızın bozuk olduğu, size saygı duymayan insanları ezip geçme isteği olabilir, ki bu yeni sorunlar anlamına gelebilir. Bu aralar yeni sorun istemezsiniz, öyle değil mi? 13-17 Ocak arasında Mars, 2 haftadır yay burcunda olan Satürn ile etkileşime giriyor. Karşıt burcunuz olan yaydaki Satürn, başta sevgiliniz ve eşinizle ilişkilerinizin baskı altında olacağına işaret ediyor. Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, Satürn’ün 3 yıllık yay burcu yolculuğunda sizi ne şekilde etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz. Benim tahminim şu:
 1. eşinizin/sevgilinizin size yeterince değer vermediğini hissetme ihtimaliniz var
 2. profesyonel/sosyal ortamlardaki tanıdıklar benzer hissi yaratabilir
Hepsi bir yana, “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün olsa, hangisi olurdu?” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim. 19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto etkisi) şu etkileşimler de olacak:
 1. Mars-Neptün kavuşumu
 2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı
Birincisi, başarma azminizin yükselmesine, itibarınız uğruna hırsla atağa geçmenize neden olabilir. İtibar illa ki iş hayatında olmaz, sosyal hayatta itibar kazanmanın bir yolu da evlenmek veya çocuk sahibi olmak değil midir? Aklınızda hangisi var bilmiyorum. Belki evlilik belki profesyonel başarı, belki her ikisi birden. Bildiğim bir şey var ki, 19 Ocak hareket getirecek. İkinci etki, sizi coşku ve iyimserlikle saracak güçlü ve iyimser bir etki..Bu nedenle, 19 Ocak’tan yana umutlu olduğumu söylemeliyim. Siz 18-20 Ocak diye hesap edip, bu günleri iyi değerlendirin.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin yönetici gezegeniniz, bunu iyi biliyorsunuz çünkü her Merkür gerilemesinde ilk önce siz tatsız olaylar yaşıyorsunuz. Bilmeyenlere kısaca özetleyelim: Merkür gerilemeleri keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemlerdir. Daha farklı anlatmak isterdim ama sizin gezegeniniz ortadan kaybolunca, her şey ters gidiyor. İşte ikizlerin gücü de buradan geliyor 🙂 Gerileme sırasında ikizler burcuna özel etkiler şunlar:
 1. sağlığınız bozulabilir
 2. yorgun, depresif ve isteksiz olabilirsiniz
 3. yanlış anlamalar artar, tartışmalar büyüyebilir
 4. geçmiş sorunlar yeniden gündeme gelebilir
 5. arkadaşlarla aranız açılabilir
 6. iletişim cihazları, arabalar sorun çıkarabilir
 7. hayat hızlanır, her şeye yetişemeyebilirsiniz
Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, yabancısı olduğunuz bir şeye başlama niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Diğer yandan, Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına da neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın. Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor. Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>