Boğa burcuna özel Temmuz yorumu, yoğun Temmuz gündeminde sizi nelerin beklediğini anlatıyor. Temmuz yorumunuzda, bu ay oluşacak gündemi ana hatları ile yazacağım, işinize yarayacak faydalı bilgiler bulacağınızdan emin olmaya çalışacağım. Temmuz ayında birçok astrolojik olay yaşayacağız, hepimizin gündeminde iç içe geçmiş konular var. Temmuz 2015 astroloji gündemi şöyle:

 1. 2 Temmuz oğlak burcunda Dolunay
 2. 6 Temmuz Güneş – Pluto karşıtlığı
 3. 15 Temmuz Merkür/Mars – Pluto karşıtlığı
 4. 16 Temmuz yengeç burcunda Yeni Ay
 5. 21 Temmuz Güneş – Satürn etkileşimi
 6. 23 Temmuz Güneş aslan burcuna geçiyor
 7. 25 Temmuz Venüs gerilemesi başlıyor
 8. 26 Temmuz Uranüs gerilemesi başlıyor
 9. 31 Temmuz kova burcunda Dolunay
Hadi şimdi bunların ne anlama geldiğini anlayalım.

Boğa Burcu Temmuz 2015 Genel Görünümü

Temmuz ayının genel çerçevesini çizerken 4 etkiden bahsetmek gerekiyor: Mars, Satürn, Neptün ve Pluto.

Temmuzda Satürn etkisi

Temmuzda gündeminizin ana konusunu akrep burcuna geri dönen Satürn oluşturacak. Satürn, Eylül ayının ortasına kadar, yaklaşık 3 ay akrepte. Satürn’ün 2013/21014 yıllarında bulunduğu akrebe geri dönüşü, bir şeylerin ters gittiği, hayatın doğal akışının bozulduğu hissini getiriyor. Hepimiz aynı şeyi hissediyoruz. Geçtiğimiz 2 yılı bir düşünün:
 1. eşinizle/sevgilinizle aranızda bir gerginlik oluştu, belki gerginlikler büyüyüp geri dönülemez noktalara geldi
 2. bu süreci yara almadan atlattıysanız, artık daha olgun bir ilişkiniz var, birbirinizi daha iyi tanıyorsunuz
 3. ayrılık yaşandıysa, içinizde burukluk var ama yaşananlardan önemli dersler aldınız
 4. sadece aşk/gönül işleri değil, arkadaşlarınızla ilişkileriniz de baskı altında kaldı, bazıları ile artık görüşmüyorsunuz
 5. yaşadıklarınız sonucunda kimle ne şekilde konuşmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz, uzlaşma ve çatışma kavramlarına çok kafa yordunuz sonuçta
Bu konular 2015 yılında hayatınızdan çıkmıştı, yani konu kapanmıştı. Bir haftadır yeniden gündeminizde olması sizi rahatsız ediyor olmalı. Sonuçta, kapandığını düşündüğünüz konular yeniden gündeminize girdi. En azından yeniden zihninizi meşgul eder oldu. Bu nedenle eşinizle/sevgilinizle aranızda geçtiğimiz dönemdekine benzer gerginlikler çıkması muhtemel. Bunun nedeni eşinizin/sevgilinizin yeniden garip davranması da olabilir, sizin tahammül etmekte zorlanıyor olmanız da olabilir. Her iki durumda da artık bu durumun boğa burcunun yazgısı olduğunu biliyorsunuz. Geçmiş deneyimlere dayanarak, sorunları büyütmeden aşabilirsiniz. Unutmayın! Bu konuda tüm boğalar ortak bir hissi/kaderi paylaşıyor. Bunu bilmek büyük bir ayrıcalık değil mi? Sonuçta yaşadıklarınız sizin hayatınıza özgü değil, bunu düşünüp rahatlayın 🙂

Temmuzda Mars etkisi

Mars enerjisi, küçük bir çocuğun neşeli ve huysuz enerjisine benzer. İstediğini aldıysa gözleri ışıl ışıl olur, neşeyle güler oynar ama tersi olduğunda kızar, huysuzlanır ve ortalığı ayağa kaldırır. Mars, Temmuz ayının tamamında iletişim, öğrenme, ulaşım ve yakınlarınızla ilişkilerinizi temsil eden alanda olacak. Bunun anlamı şu: ya çok okuyacak, yazacak, çalışacaksınız ya da sürekli bir hareket halinde olacaksınız. Diğer yandan, Mars’ın iletişim alanındaki etkisi ile Satürn’ün ilişkilerinize odaklanan baskısı birleşince, sevdiklerinizle aranızda sorunlar oluşabilir, anlaşmazlıklar artabilir. Zamanın ruhuna karşı durmak mümkün değil ancak zarar görmeden atlatmak mümkün. Sorunun kaynağı olmayarak üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Mars enerjisi iletişim alanında olduğu için çok neşeli olmanızı da sağlayabilir, huysuz bir çocuk gibi kavgacı olmanızı da… Satürn varken ikincisi daha muhtemel ama birincisini seçme hakkınız da var. Seçim sizin! Diğer yandan,ders çalışacaklar, sınava girecekler ve sunum yapacaklar için Mars’ın varlığı büyük şans.

Temmuzda Neptün etkisi

Temmuz 2015 boğalar için dışa dönük bir ay olacak, ayrıca başkalarıyla ilişkili konular öne çıkacak. Mars ve Satürn gibi Neptün etkisi de iletişime yönelik bir alanda alanda: Arkadaşlarınız, tanıdıklarınız, dahil olduğunuz ortam ve kültür. Neptün nedeniyle birkaç yıldır yaşıyor olma ihtimaliniz olan konular şunlar:
 1. sevdiğiniz bazı arkadaşlarınızla ister istemez uzaklaştınız, ayrıldınız
 2. çevrenizdeki insan sayısı ya çok azaldı ya da çok arttı (2011 öncesini düşün)
 3. iş/sosyal hayatınızda kendinizi bulunduğunuz yere ait hissetmiyorsunuz
 4. farklı bir profesyonel ortamda olmayı hayal ediyorsunuz ama emin de değilsiniz, bırakıp gidemiyorsunuz
 5. hayal kurmayı sevmeyen insanlara tahammül edemiyorsunuz, size güzel hayaller peşinde koşan veya hayalini yaşayan insanlar lazım
Dolunay sırasında Neptün de etkin olacak. Bu nedenle, Dolunay gündeminizin sosyal/profesyonel ortamınızdaki biriyle veya doğrudan ortamla alakalı olma ihtimali yüksek.

Temmuzda Pluto etkisi

Pluto etkisi kendini Dolunay sırasında göstermeye başlayacak ve Temmuzun büyük çoğunluğunda var olacak. Zaten Dolunay, Pluto’nun bulunduğu oğlak burcunda gerçekleşiyor. Pluto ilginç bir etki getirir: saplantı/takıntı derecesinde bir odaklanma ihtiyacı getirir. Bu hissiyatı Nisan ayının ortalarından itibaren yoğun bir şekilde yaşıyorsunuz. Bir düşünün, geçtiğimiz 3 ayda isteyerek veya istemeden soluksuz odaklandığınız mesele ne oldu?
 1. hayatınızı toptan değiştirecek bir şeylerin peşindesiniz
 2. sürekli seyahat ediyor ya da hayalini kuruyor olabilirsiniz
 3. yaşadığınız hayat aşırı sıkıcı geliyor, bunaldınız, çatlamak üzeresiniz
 4. görüşlerinizi ve fikirlerinizi bir fanatik gibi savunuyorsunuz, siz yanlış biliyor olamazsınız
 5. bildiklerinizi anlatma, görüşlerinizi paylaşma arzunuz tavan yaptı
Tüm bu etkiler gösteriyor ki, boğa burcu okurlarımın büyük bir bölümü Temmuz ayında şunlara odaklanacak:
 1. eşi/sevgilisi ile ilişkisi
 2. sosyal/iş arkadaşları ile iletişimi
 3. eğitim/öğrenim konuları
 4. seyahatler  
Genel olarak atmosferi anladığımıza göre, Dolunay ve Yeniay sırasında neler olup biteceğini keşfedebiliriz. Önemli günler ve detaylarla devam ediyoruz.

2 Temmuz Dolunay

Dolunay etkilerini 1 Temmuz’dan itibaren hissedeceksiniz. Dolunay yeni gündem oluşturmaz, var olan bir konunun sonuçlanmasına neden olur. Mesela gündemdeki konu bir sonuca bağlanır veya alınan bir kararla mesele netleşmiş olur. Peki gündeminizde hangi konu olacak? Bazı boğalar epey önemli gelişmeler yaşıyor olmalı çünkü Dolunay büyük dönüşümlere işaret ediyor. Bazı kuvvetli olasılıkları şöyle sıralayabiliriz:
 1. hayatınızın seyrini/yönünü tamamen değiştirecek konu netleşecek
 2. yurt dışı bağlantılı bir gelişme varsa sonuçlanacak
 3. bilginizden para kazanmakla ilgili (öğretmenlik/işe girmek gibi) bir gündeminiz mi var?
 4. tatil planlarınız netleşecek
6 – 7 Temmuz civarında gündem sonuçlanacaktır ve ayrıca Neptün bölümünde bahsettiğim konulara yönelik sonuçları da olacaktır. Bu nedenle, profesyonel hayatınızla ilgili bir gelişme daha mümkün görünüyor ama elbette hayat sizin hayatınız, en iyi siz yorumlayabilirsiniz. Buradan bakınca ihtimallerin sınırı yok 🙂

16 Temmuz Yeniay

Yeniay, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Hareketli Yeniay enerjisini en çok 16-17 Temmuz civarında hissedeceksiniz. Peki gündeminiz ne olacak? Bazı olasılıklar şunlar:
 1. yeni bir öğrenme süreci başlayabilir
 2. taşınabilirsiniz veya yeni bir yerde yaşayacağınız belli olabilir
 3. iletişim tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir, üslubunuz/tonunuz gibi..
 4. kardeşiniz/kuzeninizle birlikte veya onunla ilgili bir gündem oluşabilir
 5. araba alıp-satmak mümkün, işin içinde ulaşım olacak
 6. ulaşım demek seyahat demek, zaten Ramazan Bayramı’na denk geliyor 🙂
Bu arada bir dipnot ilave edeyim. Dolunayda aldığınız sonuçlar, Yeniay gündeminizin de bir parçası olacaktır.

Diğer önemli günler

21 – 22 Temmuz’da eşiniz/sevgilinizle alakalı veya ilişkinize yönelik bir adım atmak isteyebilirsiniz. Erteleme şansı varsa hiç acele etmeyin, vereceğiniz karar çok da sağlıklı olmayabilir. Genel olarak önerim, 19 Temmuzdan itibaren negatif veya büyük kararlar vermemeniz yönününde. Negatif karara örnek eşinizden/sevgilinizden ayrılmak, büyük karara örnek ise önemli bir harcama yapmak veya çok az tanıdığınız biriyle sevgili olmak/evlenme kararı almak… 19 Temmuz’dan itibaren Venüs gerilemesinin etkilerini hissedeceğiz ve gerileme tam olarak 25 Temmuzda başlayacak. Venüs gerilemesi nedeniyle ilişkileri sorunsuz yürütmek zorlaşabilir, ayrıca yeterince sevilmediğinizi hissedebilirsiniz. Bu hislerin ilişkinize zarar vermesine izin vermeyin. Son olarak bir hatırlatma yapayım: Venüs gerilemesi hem aşk/ilişkiler hem de para meselelerini etkiler. Bu dönemde yeni bir ilişkiye başlamak da büyük tutarlı bir şeyler almak doğru değildir. İstisnası var tabi: eğer uzun süredir hoşlandığınız ama size ilgi duymayan biri varsa, adım atmak için doğru zamandır diyebiliriz. Ama geçmişte sizinle ilgilenmemiş olması şart! Venüs terse dönünce işler değişir 🙂 Para meselesine gelince, eğer almak istediğiniz bir ev varsa ama daha önce teklif ettiğiniz fiyata satmadılarsa, aynı fiyat teklifiyle yeniden gidin, ikinci bir kez şansınızı denemek için en doğru zaman Venüs gerilemesidir. Venüs gerilemesi çoğunlukla Ağustosa denk geldiği için Ağustos yazınızda önemli detaylar olacak. Şimdilik hazırlıksız yakalanmayın diye de yazdım bunları 🙂 31 Temmuz Dolunayını da Ağustos ayında yazacağım. Sevgilerimle, Ceyhun]]>